Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

mamutka
11. zář 2009

no ja neviem, ale ako moze niekto napisat, ze kojil 2 tyzdne a dieta si tym vyhladovel a skoncili v nemocnici? ved preboha ked je dieta hladne a ja nemam dost mlieka, tak sa snazim hoc aj odsavackou ak chcem viac mlieka a dieta si popritom dokrmim striekackou s UM...... da sa vselico, ale vyhladovat si dieta a potom mat negativny vztah ku kojeniu, to je zase nedostatok informacii od ludi v porodniciach co by mali pomahat................

radka.m.
11. zář 2009

jenom chci reagovat na to,jak tu někdo psal,že dával kamarádce pro dítě mm,sonape má pravdu,nikdy nevíte,jestli matka v sobě nemá nějaký vir,jinak kojení cizího dítěte,pokud nejde mm na rozbor,tak je všude zakázáno,prakticky jeto trestný čin,je zakázáno právě z toho důvodu,co psala sonape

radka.m.
11. zář 2009

pardon-soanpe,omlouvám se za zkomoleninu 😀

ivamera
11. zář 2009

Greenline, keď čítam Tvoj dnešný ranný príspevok, akoby som vlastné myšlienky čítala 🙂 . 100% s Tebou súhlasím.

Soanpe: v BA na Kramároch stojí liter MM myslím okolo 800,- Sk. Lenže čo maminy, ktoré žijú mimo hlavného mesta? A možno by stačilo tak málo, aby každá nemocnica mala vlastné laktárium.... Maminky by mali istotu, že ich dieťatko dostáva to najlepšie (napriek tomu, že z xy príčin dieťatko kojiť nemôžu) a zároveň by sa tým vylúčili obavy z prenosu ochorení, keďže mliečko by prešlo testovaním.

u2jana
11. zář 2009

mamutka,
tak ma zabi,ze som bola neskusena k smrti vydesena prvorodicka, ktorej kazdy radil nieco ine... co si myslis, ze som to urobila naschval???????????????
jasne, ze som ju dorkmovovala striekackou, dosatym MM, ale ona bola spava, musela som ju nakrmenie budit, aby som do nej nieco dostala, vsetko som konzultovala s laktacnou poradkynou... ked som ju dokrmila UM, tak to vyvratila... davala som UM, co mi poradili v porodnici...
ale to je dlha a nestastna story... naco ti to budem vypisovat...

ja som len chcela reagovat na to, co tu niekto pisal, ze pozitivne myslenie ti pomoze kojit... niekedy sa proste kojit neda
a btw. nikde som nepisala ze mam ku kojeniu negativny vztah, ak raz budem mat druhe dieta, tak dufam,ze ho budem moc koji.

mamutka
11. zář 2009

u2jana, ved pisem "to je zase nedostatok informacii od ludi v porodniciach co by mali pomahat................"

hanka128
11. zář 2009

kojení je kojení ,UM MM nikdy nenahradí...já sama měla obavy a chtěla to xkrát vzdát v porodnici, že prostě dáme flašku..ale nedala se a vydržela 🙂
sama jsem po akutním císaři,miminko mi ukázali hned po porodu,ale nepřiložili, protože mě potřebovali dát co nejrychleji na dospávák na aro. poprvé mi ji přiložili až po 10h,bez úspěchu...pak ještě jednou odpoledne a zase se nechytila...pak mi ji v noci přeložili na jipku,protože se ukázalo, že má novorozeneckou sepsi...druhý den jsem ji viděla jen jednou....třetí den po operaci mi konečně vytáhli drény a já mohla za m. chodit 😵 ale přikládání stále bez úspěchu-byla nemocná,unavená neměla nato sílu....naštěstí jsem rodila v naprosto skvělé porodnici,kde mají božskou dětskou dr.,která rozkojí každou 😵 M. celou dobu než jsem měla mléko krmili cizím mateřským mlíčkem a jen přes malíček,žádná flaška! jakmile ji začlo být lépe,tak mi ji přikládali se suplementorem a opět papčila cizí mlíčko. já měla mléko až 9!!! den a kojíme dosud 😵 takže nevzdávat to a vydržet!!! a mám plošší bradavky, nekojím přes klobouček..a taky bylo důležité, že se mi koukli kterým směrem mi bradavky trčí-to tady nikdo nepíše-ona není každá poloha vhodná na kojení,mně jdou do stran-takže kojení jen ve fotbalovce,vleže, kojení v náruči je pro nás obě za trest-mléko tak prostě neteče...

a význam kojení-jo děti na MM jsou taky alergické, nemocné....ale to je dáno okolím,tím kde žijeme...MM za nás přírodu nevyčistí,jen se může pomoci dítě ochránit.
význam pro matku-co se týká rakoviny dělohy,prsou...,lepší zavinování dělohy,
taky MM je pokaždé jiné-nemá pořád stejné složení....přízpůsobuje se nedonošenci,nebo když je dítě nemocné, nebo když je venku vedro..
je lépe stravitelné
a kojené dítě mohou být pěkní tlouštíci,ale narozdíl od UM vyjedených to rychleji vyběhají a netrpí tak na obezitu v budoucnu...při kojení se totiž nemůže stát, že se dítě přejí-je to pro něj pěkná makačka to mléko vytáhnout narozdíl od flašky, ze které mu to teče...

a rozumím, že někdo nekojí, ale obdiv mají ty, které se opravdu snažily a ono to vyšlo nebo nevyšlo. ale nepochopím,když to někdo vzdá hned po prvním fiasku....nebo vrazí v noci dítěti flašku sunaru, protože se chce vyspat...nebo se bojí, že bude mít škaredá prsa....

radka.m.
11. zář 2009

Hanka-děti kojené tlouštku rychleji vyběhají????? 😕 😕 😕 to nějak nechápu?proč to jako rychleji vyběhají??? 😕 samo,že um nenahradí mm,ale myslím,že jinak jsi naprosto vedle-právě,že děti kojené déle,než 6měsíců,mají později daleko větší procento,že mají vyšší cholesterol,je daleko vyšší procento kardiovaskulárních onemocnění,ateroslerosy,jinak co vím,tak nedonošencům právě jenom mm nestačí,musí se k němu přidávat ještě něco dalšího,a jinak i při kojení se dítě přejí zrovna tak jako při flašce,takže bych to fakt až takhle nedramatizovala 😎

hanka128
11. zář 2009

nechci se hádat,ale odkud máš, že kojené děti po 6 měsíci vyšší procento KVonemocnění apod.........bych asi měla vrátit diplom 😅
a samozřejmě nedonošencům se musí dávat ze začátku glukóza-kvůli nevyrovnanému vnitřnímu prostředí a speciální výživy...čím jsou silnější,tak se jim začíná dávat mateřskou mléko..a začíná se co nejdříve co to jde klokánkovat,aby se v matčině těle začly vytvářet protilátky....
a při kojení se nepřejí tak často jakou u flašky.....

hanka128
11. zář 2009

a ta obezita-je to prokázáno, že má ochranný vliv do 8let-samozřejmě neplatí to na všechny kojené děti 😉 po 8 roku už pak začínají působit pohlavní hormony,puberta....
a já nic nedramatizuju,jen píšu do tématu "skutečný význám kojení" a moc mě mrzí, že se vždycky najde někdo,kdo na to má jiný názor..i když ty co tu byly napsané jsou podložené...a vedou se pak jako obyvkle na MK žabomyší války....

susanh
11. zář 2009

Ja by som pridala, že pri kojení nejde len o kŕmenie. Bábatko akoby prijimalo od mamy energiu, ukludnuje sa, citi sa v bezpeci... Aspon takto to citim pri druhom babatku. Prve mi nechcelo dobre tahat a len sme sa nervacili, to o ukludnovani nebolo 😀 .

vinka
11. zář 2009

susanh presne tak.Moja malá ked jej vyberiem cicu,že spí hned sa zobudí a hnevá. 😀 😀 Dieťatko aj cíti tlkot maminho srdca a má pocit ako ked bola v brušku 😉

hoogy
11. zář 2009

myslim,ze kazdemu je jasne,ze kojenie je ta najlepsia vec pre dieta.ale ked mlieko nemate tak sa mozte zblaznit ja som sem uz pisala aj predtym sme z casti na UM a z casti MM uz 4 mesiac,mlieko sa mi tvori,ale malinko.nemala som len laktacne krizi cez ktore som to vzdala trvalo to vyse mesiace.myslim,ze matky ktore maju to stastie a mozu len kojit svoje dieta nikdy nepochopia tie ktore musia davat UM.to je proste fakt...a vzdy nas budete odsudzovat a pozerat sa opovrhujuco a mozno sucitne,ale co uz ked to nejde tak to nejde....
a k tej obezite,teraz sa o tom vela pise,ja si myslim ze je to kravina...poznam par ludi,ktory boli ako mali na UM a boli fakt tucny a dnes su to ludia s normalnou postou a nikdy s nou nemali problemy...podla mna sa treba vykaslat na sledovani deti do 1 roku a radsej sa zamerat na tie starsie...

vinka
11. zář 2009

Hoogy nemyslím,že niekto odsudzuje matky ktoré nekoja.Ja som tiež syna prvého nekojila.A druhú dcéru som si povedala,že urobím všetko preto a kojila som ju dlhšie.A teraz tretiu chcem kojiť najdlhšie.Tolko ako to bude možné.Ale neznamená,že budem krivo zazerať na mamičku ktorá nekojí.To by som si nedovolila.Každá matka či kojacia alebo nekojacia je osobnosť a zaslúži si úctu. 🙂 A k tomu priberaniu.Môj syn bol na Um od začiatku na nutrilone a je aj bol chudí.A dcéru som kojila a tiež je chudá od začiatku.takže vela robí aj genetika. 😉

soanpe
11. zář 2009

hanka 128
ty jsi tu někde četla,že některá nekojí kvůli tomu,aby si nepokazila prsa??? 😕
jako v době,kdy plastická operace se dá vzít i na leasing bych prsa asi neřešila. 😎 ta se totiž mění už během těhotenství

hanka128
11. zář 2009

tady ne, naštěstí ufff,ale existují... 😔

a já nikoho,kdo krmí UM neodsuzuju,jen jsem psala do tématu 🙂 a myslím, že celý problém je i v tom, že po x letech,kdy se o kojení nemluvilo bo byl ten úžasný sunar 😨 tak se kojení podporuje-samo někdy až moc,ale to samé bylo kdysi s UM...a pak se vždycky strany střetnou...
já sama mám štěstí, že jsem rodila v porodnici,kde na kojení opravdu nekašlou,dokonce přijímají i na krátké hospitalizace,když kojení nejde...ale je to zatím světlá vyjímka bohužel 😔 a kdybych rodila někde jinde,tak už máme UM asi hned od začátku..ale třeba ne-to už nezjistím....
a musím říct, že mi kojení vždycky(tzn. před těhotenstvím,porodem a 6nedělí 😀 )přišlo jako brnkačka-vytáhnu prso a je to,ale realita je teda jiná-je to fakt úplná věda a nejde hned jak má člověk představy...
a taky musím říct, že stres dělá opravdu hodně-sama jsem poznala na sobě,že když jsem byla konečně klidná, tak to šlo hned lépe.

radka.m.
11. zář 2009

hanka-na stránkách rodiny je článek p.Mrázkové-podložený důkazy a dlouholetých výzkumů,o výhodách a nevýhodách kojení,tyto nevýhody v něm uvádí,když jí napíšeš na email,tak ti určo napíše i konkrétní odkazy,tuším,že už to dokonce na netu kojení někde psala,tak zkus pohledat

hanka128
11. zář 2009

no článek jsem přečetla a asi ji napíšu,protože tohle mě zajímá 😕
ale je tam psané přesně to co si myslím-o kojení se prostě hodně mluví a propaguje a nekojící máma je pak divná...a to stejné zažívaly zase naše mámy-tam naopak ty co kojily,tak byly divné....ale ono si to sedne 🙂
a jsem ráda, že tam chválí HB jsou na kojení jedničky 🙂

adrika3800
11. zář 2009

Ahojte,ja plne kojím už viac ako 4 mesiace,môj malý nechce ani čaj na uhasenie smädu,tak hasíme materským,ale už sa celkom teším,keď začneme prikrmovať,lebo takto sa nemôžem na dlhšie od neho vzdialiť.
Čo sa týka toho významu kojenia: podľa mňa vplyv na zdravie to asi nemá,možno sú nejaké výnimky,lebo napr. môj muž nebol kojený vôbec a je zdravý od malička,ani žiadne alergie nemá.

nikollette
11. zář 2009

Ja som tiež nebola kojená...a som zdravá ako buk... klop,klop...
ani alergie ani nič.. v nemocke som este ani nebola okrem pôrodu (ale to sa neráta)
u obvodnej som nebola asi tak 3roky... 😉

eviska83
11. zář 2009

no ja som bola kojena 2 roky a som tiez zdrava,bez alergii 🙂 klop.klop
ale moj syn kojeny bol a mame aj sennu nadchu aj alergie- ale inak imunitu ma super,len tak nieco ho nerozhadze 🙂

nikollette
11. zář 2009

Bola si kojená ale tvoj syn kojený bol, nechápem.. asi preklep 😉

eviska83
11. zář 2009

obaja sme boli kojeny- ja ziadne alergie ALE bohuzial on ano- 😒 tym chcem len povedat ze kojenie nieje zarukov 😉

nikollette
11. zář 2009

Tiež si myslím 😉

vikina74
11. zář 2009

@hanka
Mna tiez zaujimaju tie originalne clanky, prosim ta, ak ti p.Mázkova odpovie, mohla by si to tu napisat? Trochu som resersovala a zatial som zistila, ze niektori odbornici tie vyskumy vidia kriticky, predovsetkym preto, lebo boli sponzorovane firmami, ktore vyrabaju UM. Az take nove to vsak nie je - z roku 2001 pokial som to spravne pochopila, vtedy v jednej studii zistili, ze u niektorych deti moze byt riziko vyssie ak boli kojene viac ako 6 mesiacov. Ale ako som uz napisala, je to kritizovane a existuje viacero studii, ktore ukazuju opak. Inak o studiach si myslim svoje, sama som pracovala vo vede a viem ze casto plati: "Never ziadnej statistike, ktoru si sam nesfalsoval!" 😉
Z vlastnej skusenosti na kojenie nedam dopustit, starsieho som kojila do 3,5 roka, je zdravy, ziadne alergie, doteraz bral len 3krat antibiotika kvoli zapalu stredneho ucha (ma 6,5 roka), inak prakticky nie je chory. Maly ma 8 mesiacov a doteraz nebol chory, napriek tomu, ze je nedonoseny, 5 tyzdnov skor narodeny. Ak sa vsak mamicky rozhodnu nekojit alebo nemozu, respektujem to plne, deticky aj tak nastastie v dnesnej dobe pekne prospievaju vdaka UM.

adrika3800
11. zář 2009

Ja ešte prispejem: kto kojiť nechce:neodsudzujem,má svoje dôvody,i keď jeden dôvod mi príde divný a to,keď sa mamička bojí,že jej to zničí prsia:ja mám ešte z prvého tehu a dojčenia (pred 16 rokmi) prsia ovisnuté a popraskané,aj napriek tomu som bola príťažlivá pre svojho terajšieho muža.jasné,že mi moje prsia nepáčia,ale nejako to neriešim,sú dôležitejšie veci na svete 🙂
kto kojiť nemôže: nebojte sa,aj tak ste pre svoje detičky super mamy,že ste svoje dieťatko vynosili,dali mu život a staráte sa o neho s láskou

sirinka
12. zář 2009

vikina suhlas 😉

rimmel
12. zář 2009

eviska, kojenie nieje sice zarukou ale najlepsou prevenciou aku mozes babatku ponuknut 😉

eviska83
12. zář 2009

rimmel- to mi je jasne - prave preto som napisala zarukou 😉 😉

wsmoulinkaa
12. zář 2009

a jaké prevence např???????????????????