Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

dankaa
22. kvě 2008

ahojhte!

suhlasim s bambuskom.podla mna vela zavisi od osobnosti.kolko ma matka trpezlivosti a ci je pripravena na vsetky prekažky co ju možu cakat pocas kojenia.a je to aj svojim sposobom skuska,ci je na to 100% pripravena.ja som musela prestat kojit zo zdravotných dovodov a bol to pre mna najhorsi pocit v zivote.Sice to bolo po 11 mesiacoch,ale urcite by som este kojila a kombinovala to s UM.

lucia nepaci sa mi Tvoj nazor.Mam pocit,že prave v tomto momente, matky ktore maju problemy v období kojenia vobec nepodporíš 😨

luciar79
22. kvě 2008

bambuska bolí.nemám trhlinky,ani naliate prsníky,ani polohou to nie je.skrátka som citlivka.alebo ten môj malý divoch sa vyžíva v tom že ma kúše.najhoršie mi robí keď pri pití pustí bradavu a zas ju chyti a tak stále dokola bez príčiny a ešte sa pri tom usmieva s bradavkou v puse.a ja mu hovorím: Nehraj sa a pi.ale nejako to nezaberá 🙂 dnes sme boli v poradni a pribrali sme pol kila za tri týždne.tak si hovorím že k niečomu to utrpenie je.ale teším sa na prikrmovanie.lyžičku má rád.keď mu dávam vitamín vždy je pekne polblizuje.uvidíme ako nám to pôjde.s dcérou žiadne problémy neboli ale ona zas kojená nebola.

susik77
autor
22. kvě 2008

ahojte.
jahodka: uplne suhlasim 🙂
bambusko: este som nevidela ani jednu reklamu na UM, kt. hovori, ze UM je ma rovnakej urovni ako mm 😎 Kazda firma na UM ma v rekl. letakoch, ze kojenie je na 1.mieste 😉 Len ked kojenie nejde, tak doporuc. UM a vacsinou tam maju, aby sa poradili matky s pediatrom, al. lekarnikom 😉
Ohladne vplyvu na psychomot. vyvin a puto-myslim, ze je to blbost 😝 Su to take kecy kojeneckej ligy 😝
Poznam viac plne koj. deti, kt. boli strasne pomale vo vyvoji-yslovene zaostavali 😒
Malu som ciastocne kojila do 8.mesiaca a podla nasej pediatricky je v psychomotor. vyvoji dopredu o 2-3 mesiace 😎
To puto, co spomnas-Ja som bola kvoli kojeniu niekedy na malu skor nastvana-raz-na zac. to som sa musela fakt ovladat-inak som uplne kludas, ale ked mi neslo kojenie a mala revala v kuse, tak ma top fakt rozculovalo maximalne 😝
Teraz ked uz nekojim a mala je teraz uz ovela komunikativ. a zivsia a hrame sa, mam pocit, ze ju mam cim dalej radsej...
Myslim, ze to puto sa skor rozvija casom-je to ako s inymi vztahmi 😉 Ja som vobec nemala pocit euforie, ked sa mala narodila, myslim, ze to su tiez vymysli a ma to malokto 😖

johanda
22. kvě 2008

Píšu z pozice kojící mtaky, což považuju za poměrně intimní věc mezi mnou a děckem, stejně jako bych za to považovala i krmení z láhve, nemyslím, že jedno či druhé by bylo zásadní pro hezký vztah s mimčem. Reklamy nějak nevnímám, maminkovské časopisy nečtu, TV nesleduju, hlavní zdroj info je pro mě v tomhle ohledu net, kde se to zrovna reklamami na UM nehemží a vygooglené věci ke kojení vnímám jako zdroj informací, ne jako reklamu.
Zuka, není neetické zveřejňovat výsledky dlouhodobých kontrolovaných studií. Pokud je ve skupině A, která je kojená, signifikantně menší počet projevů alergií, lepší imunita apod. než ve skupině B, která je krmená UM, je to prostě vědecký fakt podložený statistickýcm vyhodnocením a tak je to nutné brát. Neznamená to, že dítě na UM bude nemocné, slabé a hloupé, jen je tam ta vyšší pravděpodobnost. Je to matematika bez emocí a tak se to musí brát. To by bylo neetické zveřejňování jakýchkoli výsledků studií, které zkoumají vliv určité látky nebo jevu na zdraví člověka.
Pokud bych kojit ze zdravotních nebo jiných důvodů nemohla, moc bych se tím netrápila. Ostatně u první dcery mi to sestry v porodnici předpovídaly. Koupila bych UM a kdo by měl s mým nekojením problém, měl by problém, no. Moje starost by to nebyla. 😉

bambusko
22. kvě 2008

susik,vsetko je to o osobnosti a osobitosti. ked sa mi narodila prva dcera,tak to bola 1000% euforia a laska na prvy pohlad. pritom ma kamoska strasila, aby som nebola sklamana, ze ju prve napadlo, co s tebou budem robit? druha dcera, to bolo ine, prislo to az na 2. den, ked mala vazne zdravotne problemy. a teraz to bola znovu euforia 🙂 takze mozno sa dockas 🙂
netvrdim, ze reklama hovori toto, ale ze je zbytocna 😠

lienockaa
22. kvě 2008

ahojte, aj ja súhlasím, že záleží od osobnosti mamičky..ja teda kojím, ale kojím od začiatku s problémami /zápaly, bolesti/, hoci postupne pozorujem,ze sa dava cely mechanizmus kojenia dokopy, ide mi to lepšie, už to tak často nebolí a uz viem v tom najst aj pekne stranky / a orgazmus to isto nie je,su to ine hodnotne pocity /..keby som tak veľmi nechcela kojiť už odkedy som zistila, že som tehotná, tak to dávno pri problémoch vzdám a sme na UM..ale ja nie som taká povaha, aby som niečo vzdávala..😉
nikoho však neodsudzujem, verím, že aj tie mamy, čo nemôžu kojiť z naozajstných rozumných dôvodov, ľúbia svoje deti..
reklama na UM na mňa nepôsobí, beriem ho ako náhradu, keď nie je možné kojiť..a o výhodách MM ma nepresvedčila nijaká kampaň, som lekárka a kampane na kojenie nepotrebujem, stačila štátnica z pediatrie, aby som pochopila, čo je MM a čo UM.. 🙂

susik77
autor
22. kvě 2008

bambusko: ja nie som moc euforicky typ 😀 😎
jasne, ale asi vsetky reklamy su zbytocne... 😎

lienockaa
22. kvě 2008

teda, myslím tak, že sme vedeli úplne presne aj zloženie tých mliek..a verte, alebo nie, ale všetky tie výhody MM sú ozaj pravdivé 🙂

bambusko
22. kvě 2008

no vidis lienockaa, ale my laici... tak preco niekomu ta kampan vadi?

inak som rada, ze sa to tu rozbehlo 😀 super, ze citate, rozmyslate a tie, ktore aj napisete 😅 ved s drobcom sa az vela pokecat neda a dospelaci v okoli su mimo temy

bibula
22. kvě 2008

ja som za kojenie v kazdom pripade a umela vyziva materinske mlieko nikdy nenahradi.
je rozdiel velky hôados,tucne dieta,kojene deti nebyvaju tucne,byvaju silne,pevne a o hladoseni sa neda hovorit,kedze na prsniku maju aj pocit istotx,co deti potrebuju,aj to vplyva na och dalsi zdravotny vyvoj.
ondrik ma 15 mesiackov a este nebol chorý.je kojeny,kravske mlieko este nemal ani v kasi. 🙂

dankaa
22. kvě 2008

lienocka este kojis ?,waw 🙂

babmusko a mali ste aj "laktacne krizy"?

dankaa
22. kvě 2008

bibula suhalsim,nasa lenka nebola este vazne chora,mala IBA raz horucku a sem tam sopliky,je velmi pohybovo zdatna i na svoj vek nie je tucna... 😅

lienockaa
22. kvě 2008

bambusko, keby som laik, tak si pozriem obe kampane, na MM aj na UM, zistim, co je skutocne pravda, pripadne sa opytam detskeho doktora a urobim si zaver..neopytam sa mamy, babky, prababky, kamosky a susedky, lebo to su tiez laici a nevedia mnohokrat dobre poradit.. 😵 😵 a nakoniec sa rozhodnem podla svojho rozumu a povahy..kampan nikoho nenuti, kampan len informuje, dava do popredia nejaky problem.. 🤐

bambusko
22. kvě 2008

dankaa, mal,i pri prvej 2x, presne podla knizky 😀 pri druhej nie, asi nebol cas sa tym zaoberat - tak povedala laktacna poradkyna /rozdiel medzi dievcatami je 19 mesiacov/. teraz sme mali asi v 8.t., ale skor sa mi paci termin rastovy spurt
susik, este k tej euforii, to ja som ju mala hned, ked som zistila, ze sa mi konecne podarilo otehotniet 🙂 teraz to sice vyzera, ze pohoda, ale sme sa veru narobili 😉

susik77
autor
22. kvě 2008

baby, ja som za kojenie, ale mne vadi skor ta kampan, ze je to normalne ako bojove hnutie prot matkam, co nekoja 😒 a myslim, ze v pripade potreby-ked matka kojit nemoze, al. potrebuje dokrmovat tak um su uz teraz celkom dobra nahrada mm.

myslim, ze vsetky tie veci, ze deti na mm su zdravsie, nemaju alergie, nie su obezne a naopak-deti na um su obezne, chore je hlupost 😎 je to vsetko len statistika, ako tu uz bolo spominane 😉

kamaratka zazila v porodnici, kt. ma titul baby friendly a strasne propaguju kojenie skor negativny zazitok-vobec jej nepomohli s kojenim a normalne ju vysmiali, ze je neschopna 😝
preto to skor beriem racionalne, na 1.mieste mm a ked to nejde, tak um a netrapit sa-dieta moze byt klyudne este sikovnejsie a zdravsie ako plne koj.deti 🙂

lienockaa
22. kvě 2008

dankaa- hej,kojím..🙂 😵 ono sa aj zrucnosti pri kojeni treba naucit, nikto uceny z neba nespadol..kym som robila viacej chyb, tak bolo viac problemov a viac bolesti..teraz sa mi to uz paci, asi uz robim menej chyb, ale hlavne, ked vidim, ze aj malemu chuti..ked sa usmieva tymi holymi dasnickami, no super pocit..🙂

laktacna kriza u mna nebola, mala som skor problem,ze mlieka bol nadbytok..rastovy spurt uz bol,to som prezila v7-8tt a mlieko stacilo, len bolo treba castejsie..🙂

ale som asi out of topic.. 😀

kojenie ma proste velky vyznam.. 😉

dankaa
22. kvě 2008

inac nasa lenka sa narodila predcasne a nemala este plne dovivynutý saci reflex,aj ustocka mala strasne malinke,aj 15 minut som sa s nou trapila kým sa neprisala 😝 a vydržalaaaaaaaaaaaaaaali smeeeee 😉

baby ktoré kojite vydržte stoji to za to!papaaaa

bambusko
22. kvě 2008

lienockaa, sice mimo temy, ale nebudem kvoli dvom otazkam zakladat novu. ked uz mas tu statnicu z pediatrie, co vas tam ucili o manipulacii s predkozkou u malych deti a ake rastove tabulky sa pouzivaju? rozdelene na kojene a nekojene deti?

susik77
autor
22. kvě 2008

baby, ste tu niekto, kto ma dobry pocit z kojenia a kt. dieta ma koliku? moja mala riadnu, dlho, asi do 5.mes., po kazdom kojeni plakala od bolesti, mala som pocit, ze kojenim jej ublizujem 😔
nepomohlo ani nejest ovocie a zeleninu, aj po mliecnych vyrobkoch-ked som jedla ju bolelo brusko 😔
tak som sa dojedala casto sladkostami, kt. nesposob. koliku, ked som skoro nic zdrave nemohla a potom som vobec nechudla...mozno aj z toho vsetk. vyplyva moje rozcarovanie z kojenia...jednoducho mala nebola spokojna ani ja 😒

susik77
autor
22. kvě 2008

vyskusali sme vsetky mozne kvapky-sab simplex aj probioticke-vsetko pomohlo trochu, probioticke trochu viac, ale nic 100% 😒 az teraz ked nekojim, mala uz problemy prakticky nema-zlepsilo sa to, az ked sa zacala pohybovat 😎

lienockaa
22. kvě 2008

susik77- riesime presne tento problem uz druhy tyzden..ale koliku nemáva vždy, po každom kojení..ja sa snažím obrniť sa vočitomu strašnému plaču a čakám, že z toho vyrastie..ale UM by to nevyriesilo, koliky mavaju aj nekojené deti..

bambusko- rastové grafy sú rovnaké pre kojené aj nekojené deti, používajú sa tie percentilové, iné ani nepoznám..a predkožka?..2 roky na ňu nesiahať..to mám priamo z úst urológa, hneď ako sa malý narodil, som to riešila /lebo pred pár rokmi, keď som ešte ja končila VŠ bol trend siahať a čistiť a sťahovať/..a detská doktorka mi povedala to isté, teda že nesiahať..tak poslúcham..🙂

emaso
22. kvě 2008

susik moja mala to iste,zle tolerovala laktozu a to napriek tomu ze v MM SA UZ NACHADZA ENZYM NAPOMAHAJUCI JEJ TRAVENIE ale za urcitych okolnosti u babetka samotneho nastava oneskorena tvorba tohto enzymu a vysledkom boloo neskutocne zaplynenie,bolesti bruska,plus my sme mali aj reflux 😝 po 3 tyzdnoch odsavania a ZAHUSTOVANIA MM som prestala kojit,chvilu sme pili nizkolaktozove UM,potom uz len AR,NEMAM VOBEC VYCITKY,mala je zdrave,spokojne dieta-klop,klop a to je pre mna prvorade 🙂 inac maly bol kojeny 7mes.,byva casto chory,mal aj ekzemik-sama neviem co si mam o tom mysliet,cakam tretie a budem sa snazit kojit,ale ak by sa zopakovala situacia ako pri malej tak nevaham-som za kojenie,ale nie za kazdu cenu

miriam6543
22. kvě 2008

ahojte!

babky, co mate dve deti a kojite kazdu hodinu, ako riesite druhe dieta?
mam intenzivny pocit, ze starsiu slecnu zanedbavam ☹ a to dost velmi.
mam dvojmesacneho syna, s refluxom a obcas kolikou a syncek odmieta byt v jednom kuse neprisaty....zahustujeme aj Nutritonom, ale on je spokojny len na prsniku.
nosic neprichadza ziadny do uvahy, maly v nom nechce byt, reve ako o zivot.

kojenie je fajn, pokial to ide dobre a clovek nema dve male deti naraz, som z toho poriadne uz niekedy na prasky, ked jeden reve, pretoze je odkvaceny od prsnika a druha reve, pretoze sa jej nemam kedy venovat, kedze kojim.
laktacna poradkyna okrem nosica a antirefluxnych opatreni nevedela poradit nic...len to, ze ma maly velmi potrebuje.
nuz, to viem aj sama, ale potrebuje ma aj starsia dcerka...dva roky.
a to uz nehovorim o nasich nociach ☹ to je uz uplne na draka.
maleho som uz musela dokrmit a zda sa mi, ze po UM lepsie spal...a tym padom aj ja a zostalo trochu energie aj na starsiu...
takto je zo mne unavene, sustavne kojace, druhe dieta zanedbavajuce monstrum.
manzel je cele dni v robote, po veceroch sa venuje, ale co z toho....ked nakojit musim ja a tak jedine, v com je napomocny je to, ze okupe starsiu dcerku a obcas navari.
budem vdacna za akukolvek radu, lebo toto je neunosne dlhodobo.
neviete niekto poradit, ako na to?? 😒

susik77
autor
22. kvě 2008

lienocka: prave moja lepsie znasala nutrilon-po nom bola spokojna...hoci tiez som pocula, ze vraj mm je lepsie kvoli kolikam-ze po um su castejsie...neviem si to vysvetlit...inak, ja proti kojeniu fakt nic nemam, keby bola mala spokojna, kojim doteraz 😉
ale tiez mi kojenie nepripada ako nejaky zazrak na vsetky problemy a ze by boli po nom intelig. deti 😎

miriam6543
22. kvě 2008

susik, ved to....
clovek by aj pokracoval, keby vladla spokojnost na vsetkych frontoch, ale aj u nas teraz skor vladne brutalny chaos a nepohoda, nehovoriac o citovych vazbach na matku 😖 ked len sedim a kojim do bezvedomia, kedze mlieka je stale menej a menej vdaka stresom a nedostatku spanku.
mam citovu vazbu aj so starsim dietatom, nielen s tym, ktore aktualne kojim, tak ako si vybrat.
pravdupovediac som dost citliva na spojenie, ze len kojenim vybudujes citovu vazbu, nuz, to by asi adoptivne mamy boli bez citovych vazieb.

susik77
autor
22. kvě 2008

miriam: ja som nikdy pri kojeni ziadne citove vazby nepocitovala, skor strach a rozcarovanie, ze za chvilu zacne mat bolesti, al. ze nebude mat dost mlieka...

certica
22. kvě 2008

miriam, sice ti neporadim, ale chapem - u mna je situacia obdobna, t.j. kojenie do bezvedomia 😲 😀 nonstop, akurat mam tu vyhodu, ze starsi sa mi uz aj sam vcelku zahra a hlavne mi ho mama chodi bravat aspon 3-4x do tyzdna a robi mu program aspon na pol dna a vecer sa s nim zase zabava manzel. lenze aj tak ma mrzi, ze odkedy som odisla do porodnice a vratila sa s krpcom, prakticky ten starsi mamu ani nepozna, len co ho okrikujem kazdu chvilu. v sept. ide aspon do skolky, tak to bude hadam lepsie a tiez dufam, ze aj krpaty si najde rozumnejsi rezim, ked troska vyrastie, lebo toto je o hubu...

paolin
22. kvě 2008

miriam..tezky no..taky mam pocit, ze starsiho syna zanedbavam. v noci temer nic nenaspim, pres den je to samy - pockej az nakojim, pockej musim odbrkat, nezkric maly spinka..kdyz nestiham a jsem unavena a nervni, kolikrat zbytecne na syna vyjedu. mrzi me to, omlouvam se mu..ne, ze by me nezlobil. ale kdyz se pak na me smutne diva, nejradeji bych si jednu..
rikam si, ze to brzy prejde, az se vice szijeme. srovna se kojeni, boleni briska a brasci uz si spolu budou moct aspon trochu hrat. zatim jsem zkusila zapojit starsiho do pece o mimco. dela mi pana asistenta (strasne se mu to libi 🙂 ). pomaha pri prebalovani, oblikani apod. snazim se co nejvic mazlinkovat a venovat se, kdyz prijde nas tata domu. je to boj a trochu se bojim, abych nakonec nebyla spatna mama.

a vyznam kojeni..? kvalitne, rychle, levne 😉
a pouto? hodne maminek kolem nas nekoji a nekojilo. a deti jsou uplne stejni mamanci, jako ty nase 😀

miriam6543
22. kvě 2008

susik- ten strach poznam 😠
ci bude dost , ako zase budeme spat a strava, uz som eliminovala vsetko ovocie, zeleninu, len aby neboli koliky, potom zase, ci bude dost vitaminov, ladujem sa chemiou, no, neviem, ci toto zrovna prispieva imunite, v hlave chaos a euforia akurat, ked sa zadari spat tri hodky v kuse a nie sme od piatej rano urevani, navyse dcerka vstava o siedmej, takze ked aj jeden pospi, druhy zacina a tak pekne dokola.

certica: nuz, dnes som aj ja poziadala svokru, ina moznost nie je.
ale potom ake citove puto, ked jedno musim odkladat ☹ ale inak sa neda

ja nemam proti kojeniu najmenej, imunologicky aspekt je nepopieratelny a vzdy bude, to je to jedine, co ma neodradilo.
len v celej propagacii postradam skutocne adekvatne rady aj pre taketo situacie.
este mi poradili, ze mozem kojit tandemovo 😀 cize oboch zavesit na prsniky.
to uz budem naozaj kojit neprestajne, ale az taka super matka nie som.

bambusko
22. kvě 2008

lienockaa, vdaka za odpoved 🙂
miriam, presne toto som riesila pred 5 rokmi. vyzera to tak, ze bez pomoci dalsej osoby sa to neda. manzel presne, stale v robote, tak mi pomahali nasi, ze starsiu bravali vonku a nosili mi obedy. snazila som sa ju zapajat, aby sme robili co najviac veci spolu, pomahala mi pri prebalovani, obliekani baba, mala svoju novu babiku, ked som kojila, kojila aj ona 😀 alebo som jej dala kopec pradla, nech to zatial nahadze do pracky a ju to bavilo. ale bolo to fakt tazke. sama pre seba som si to zdvodonila tak, ze najstarsi surodenec mal predsa isty cas 100% pozornost rodicov, co sa uz mladsiemu nedostane /ak nie je veeeelmi velky vekovy rozdiel/ a je to dan za to, aj ked ono to nechape. ale aspon som si nepripadala ako krkavcia matka.