Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

vikina74
19. zář 2009

Babenky, ja sucitim s kazdou maminkou, ktora sa fakt velmi snazi a nejde to... ☹ to je fakt o nervy. Musim priznat, ze ja patrim k tym, ktore mali stastie a aj bez poradenstva ci inych zasahov som s kojenim nemala problemy. Mam skor prilis vela mlieka, takze nejake tie zacinajuce zapaly sa mi nevyhli... nastastie teraz s mladsim uz nie, mam skusenosti a viem ako tomu predchadzat. Kojenie si vyslovene vychutnavam a zatial odstavit nemienim. Naozaj easy to vsak zacne byt az od ca. 6 mesiaca, so zaciatkom prikrmov, potom je to pohodicka.

susik77
autor
30. zář 2009

Ahojte, ja som zakladala tuto temu a mozem povedat, ze najviac zavisi od toho aky mate z kojenia pocit-ci ste spokojne...
Pri starsej dcere to bolo hrozne-kedze mala skoro od narodenia koliky a silnu zltacku, pila skoro stale popritom zaspavala a ked bola hore tak stale plakala, ja som bola z toho uplne unavena a znicena, mala som pocit, ze ked ju kojim tak jej viac ublizujem, kedze vkuse pri kojeni aj po kojeni plakala. Ani ziadne kvapky nepomahali, ani uprava stravy.
Teraz Terezku plne kojim-4.tyzden zatial ziadne problemy, mam ovela viac mlieka ako pri starsej dcere, akurat mala blinka ale pribera krasne-za tyzden sme pribrali 440 g 😵 tak som celkom spokojna. V 3.tyzdni sa nam vyhla lakt. kriza, tak som zvedava, ci pride ta v 6.tyzdni.

dvojka
20. lis 2009

Tak holky ahoj 🙂

I já mám dotaz a to ohledně kojení po roce 🙂 🙂 😉
Byla jsem v poradně na roční prohlídce a mudra mi řekla že mám malou odstavit,že z toho už nic nemá 😖
Takže mi nejde do hlavy proč se všude propaguje kojení do dvou let 😲 A jak vůbec může pediatr tohle prohlásit.
Mám to brát tak že ty tři kojení co denně má je bezvýznamný a je to jakoby pila jen vodu?
Mám prý nahradit kojení UM 😒
Ráda bych tedy znala názory
Mám v plánu odstavit malou až tak v létě,to bude mít 18 měsíců,stejně tak jsem kojila i první dceru 🙂

onlika
20. lis 2009

dvojka, je to podla mna divne, aj ked mne minule mama predala info od jednej dokiny, ze bola na nejakom seminari a tam vraveli, ze uz od 8 mesiacov to dieta z toho moc nema. Ja osobne si to nemyslim, ved dieta predsa nie je len kojene, papa vsetko ostatne, urcite davas aj mliecne vyrobky, takze si myslim, ze vitaminy, mineraly aj vsetko ostatne sa jej dostane. Ja si nemozem pomoct, ale mne to pripada ako nechutny lobbing vyrobcov UM. Sama som zvedava, co povie dokina mne, ideme za 2 tyzdne 😉

nera
20. lis 2009

Čo sa kojenia týka môžem povedať z vlastnej skúsenosti len toľko, že netreba umelo odstavovať dieťa, ono vie čo je pre neho dobré a ak mu to chutí tak to treba nechať tak...(myslím po prvom roku).
Ja som staršiu kojila 20mesiacov a prestala som len kvôli tomu, že som otehotnela, ale aj neskôr si trošku "hrkla".Do 15mesiacov nechcela piť nič iné len MM, žiadna voda,čaj, UM....a poviem len toľko, že ešte sme nejak extra neboli choré - raz mala angínu(ale to jej išli brutálne 4 stoličky naraz a malo to rýchly priebeh), raz afty, črevnú virózu a obyčajné prechladnutia....nič vážne a zo všetkého toho sa dostala veeeľmi rýchlo.Takže kojenie by som určite neukončovala umelo, postupne jej nahradzovať a dávať iné mliečko, ale ona ho musí sama chcieť.
Aj druhú dcérku ešte kojím(a tiež sme ešte nejak extra choré neboli - iba prechladnutie-soplíky) a nechávam to na nej...keď jej MM nebude chutiť skončíme, stále ju ponúknem UM, ale ona ho stále odmieta, takže nie je čo riešiť - kojíme ďalej.

marelica
20. lis 2009

Dvojka, Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča dojčiť do dvoch rokov dieťaťa a dlhšie, ak to mamine a dieťatku vyhovuje... MM po roku dieťaťa má predovšetkým imunologickú a hydrotonickú funkciu, pôsobí blahodárne na psychický vývoj dieťaťa, pomáha prevencii voči karcinómom prsníka atď. Aj keď dieťa už potrebuje aj iné zločky v potrave, tak získanie tekutín a posilňovanie imunity sú dostatočným dôvodom na pokračovanie dojčenia (aj keby to bolo len ráno a večer - a dve plné dojčenia predstavujú pre dieťa príjem až 25 % všetkých kalórií, vitamínov a min. látok) .... toť môj názor.... V najnovšom výskume La Leche League (Liga za dojčenie) sa hovorí, že svetový priemer dojčenia je 4,5 roka!!!! a pritom v západnej Európe a USA sa v priemere dojčí 4-6 mesiacov...

Pýtala som sa na to prastarej mamy, a ona hovorila, že za Rakúsko-Uhorska žena väčšinou dojčila až do narodenia ďalšieho dieťaťa a nezriedka aj po narodení mladšieho súrodenca to staršie dieťa prikrmovala... Až svetové vojny a nástup komunizmu to zmenili, keď žena bola na MD len 6 mesiacov - tak sa rozšírila propaganda, že dlhšie dojčenie pre dieťa a ženu nemá význam... Ale napr. môj tatko bol dojčený do 3 rokov...

dvojka
20. lis 2009

Holky díky moc
Je jasný,že kdybych jí po roce jen kojila tak bych jí víc než škodila,ale máme bohatý jídelníček a právě mi bylo řečeno,že by měla mít ještě 300-400ml mlíčka denně(dle doktorky UM)
Třeba si doktorka myslí,že tolik už nenakojim,ale já jsem malou před a po kojení vážila a na jedno kojení vyžahla 180ml,takže počítám že mlíčka je celkem dost...Jde ještě o to z čeho se skládá že jo 😕 ,no ale to sama nevim a proto nebudu říkat že z něho dítě nic nemá...No a UM to u nás taky nejede.... 😒
Asi je to fakt o tom,že co doktor to názor 🙂

rimmel
20. lis 2009

baby prosim poradte mi v Teplota kojecne! ☹

katka2808
20. lis 2009

ahojte,
my sme malo priberali uz prvy mesiac, a tak od druheho mesiaca dokrmujeme aj UM, vzdy za kojenim islo UM. synceka teraz uz nekojim tri dni /ma skoro 6 mesiacov/, uz ma odmietal, zaujimal sa o vsetko ine, zaviedli sme prikrmy, a ked plakal, akurat sa prisat nechcel a zbytocne som ho rozdrazdila, uprednostnoval flasu. ale netruchlim za kojenim, myslim, ze aj tych 6 mesiacov je dost... ide mi o to, aby moje dieta riadne jedlo a priberalo, ci uz MM alebo UM... snazim sa to vnimat takto a nechapem, preco si z toho niektore mamicky robia taku hlavu, ze nekoja. asi kvoli tej obrovskej propagande MM v dnesnej dobe /ktora mi, uprimne, az lezie na nervy kolkokrat/
🙂 takze, hlavne nech nam deticky rastu, krasne priberaju a prospievaju...

lenka1smejka
20. lis 2009

dvojka-ja osobne by som ho neodstavila.Aj ked to ma mozno ako vodu(ale nemyslim si) tak aspon bude mat tekutiny a precistene ladvinky 😉

Ja som kojila 3tyzdne,nedarilo sa mi a aj vlastnou lenivostou som o mlieko prisla.Mala je zdrava do teraz sme nemali ani soplik.Nevidim vyznam kojenia aj ked teraz mi chyba ten pocit prisatia aj ked by to uz bolelo lebo ma vela zubkov 🙂

janulka04
20. lis 2009

Pripajam sa k teme..mne sa jednu malu podarilo dojcit do 3 rokov, z toho do 8.mesiaca bola len na MM, ine odmietala a musela byt odstavena, kedze som bola v nemocnici v kritickom stave a po prepusteni mi ju zakazali kvoli silnym liekom dojcit dalej...bolo to najkrajsie obdobie mojho zivota a ja porovnavat mozem, kedze sa jedna o dvojicky a druha odmietala prsnik od 5.mesiaca, mali tu istu prenatalnu starostlivost, vyrastaju v rovnakych podmienkach, jedia rovnake...kojena- nebyva skoro vobec chora, ked mali ovcie kiahne, nemala skoro ziadne pupaciky,kazde prechladnutie ju po dvoch dnoch prejde, choroby velkym oblukom, napriek tomu, ze su v jednej skolke, v jednej domacnost. Nekojena...jej ochorenia maju tazsi priebeh a naozaj byva casto chora a casto aj prechladnuta..kazdu pliagu donesie zo skolky prave ona...aj fontanela...trvalo o dost dlhsie, kym sa jej uzatvorila...ako vravim, ja si mozem dovolit porovnat.... 😀

katecameron
31. srp 2010

no neviem aky vyznam ma kojenie lenze dieta ktore som kojila najmenej do 3m. bolo do 1roku najzdravsie a tie co som kojila 7m. a 3roky su neskutocne chorlave syn do 1roku 15krat atb.aj druhy 3roky cical jak o dusu a tiez 12krat atb.za rok hororove cislo myslim tak ja neviem nechapem ci to len u nas neplati? mozno sa blahodarne ucinky dostavia neskor ale zatial slabota 😒

bertica.h
31. srp 2010

Dojčenie nieje záruka toho,že Vaše dieta nebude nikdy choré.
Je to ale lepšie zaistenie imunity a dieta lahšie bojuje s prípadnými chorobami.
Ja som kojila staršiu dcéru 2roky.
Je klop-klop-klop úplne zdravá,vlastne chorá nikdy nebola(okrem bežného nachladnutia) a má teraz 5rokov.
Mladšia dcéra má 15mesiacov,tiež dojčím a taktiež nebola vlastne chorá.
neviem čím to je.
Ale verím významu kojenia,že jedno s druhým ma vplyv na zdravie detí.Snád.

bertica.h
31. srp 2010

@nera že hrkla🙂)super 😀

blueapple
1. zář 2010

Kojení se dnes PŘECEŇUJE a maminka, která nekojí, je pranýřována.
každé dítě je jiné, některé kojené je nemocné pořád, některé vůbec, stejně tak děti na UM.
Podle mě a opravdu různých zkušeností z mého okolí - kojení na nemocnost NEMÁ VLIV. Každé dítě je jiné - co se týká nemocnosti, vlastností, nadání, temperamentu... a je to dobře.

Co by měly dělat chudinky maminky, které mají mlíčka málo nebo vůbec nebo kojit prostě nemůžou z jiného důvodu - to by měly být automaticky odsouzeny k tomu, že budou mít nemocné děti ? HLOUPOST !

P.S. některé fanatičky z laktační ligy, které stresují maminky a publikují články v časopisech na téma ala "já kojím, kdo je víc..." bych zpacifikovala. 😉

katecameron
1. zář 2010

podla mna kojenie nema nic spolocne s imunitou vid moje deti 😖

bubelko
1. zář 2010

@blueapple plne s tebou suhlasim. ja kojim, kamoska nie a deti su na tom rovnako, co sa chorobnosti tyka. moje nie su na tom o nic lepsie ako jej. a co sa alergie tyka, so sestrou sme obe kojene kratko - ona je alergik, ja nie. muz so sestrou su na tom podobne - on je alergik, jeho sestra nie je a obaja su kojeni do mesiaca. co sa alergii tyka, ak ju mas, tak ju mas a ani kojenie ta neochrani, skor ci neskor sa prejavi.
myslim, ze kojenie za kazdu cenu nema absolutne ziaden zmysel.
pre mna osobne je kojenie potrava, na mojkanie, ukludnovanie mam predsa naruc.
podla mna kojomania, ktora sa dnes siri, vytvara neuveritelny tlak na maminky a to tiez nie je zdrave. moj nazor je, ze lepsia kludna nekojacia maminka, ako vystresovana kojacia maminka 😉

mamkanec
1. zář 2010

přesně tohle si myslím, kolem koja se dělá v poslední době humbuk a z vlastní zkušenosti vím že se na to tlačí tak až člověku dovedou lidi kolem a personál v porodce udělat totální peklo kvůli nekoju ač za to člověk vlastně nemůže. jedna věc je ale jistá, moje malá když jsme se pokoušeli kojit a i když dostávala mlíko od cizích mamin byla uřvaná, bolavé bříško málo spala atd. pak jsme se na to vyprdli a jsme na UM a od tý doby hodný klidný dítě co spí celou noc,alergie nemá žádné a dle doktorky je vývojově napřed. znám případy kdy mamina kojila rok, že přitom hulila, jedla polívky z pytlíku, pila kafe aj. svinstva, děcko řvalo jak tur a má alergie astma atd. tak jako k čemu to kojo bylo? k prdu

souhlasím s názorem že pro dítě je důležitý spokojená mamina a hlavně plné spokojené bříško a je úplně fuk jestli je to z prsu nebo z flašky. pokud bude dítě mít rodiče alergiky a bude vyrůstat v prostředí vhodném pro alergeny tak je dostane i kdyby bylo kojené nevím jak dlouho.
moje malá není kojená a je zdravá neměla ještě ani rýmu,kamarádčin malej je kojenej, v 5 měsících váží ani ne 5 kilo (přitom porodní váha byla normální) řve a řve, a pořád nemocnej

katecameron
1. zář 2010

a este jedno ja som nebola kojena vobec ani len 2tyzdne a moja mama vravi ze som bola najzdravsie dieta v jasliach aj skolke neviem co su alergie moje dieta chuda do 3rokov kojene je alergik atopi.exem astmatik atd...........v kuse chory staci ked suseda na chodbe kychne a uz je chory aj on ☹ proste tragedia

mamkanec
1. zář 2010

kate přesně, my s manžou taky nejsme kojení, ani moji bráchové a nikdo nemá žádnou alergii a nic a kromě běžných dětských nemocí jsme byli superzdravý, z tohoto důvodu já neplánuju kojit ani druhé dítě, prostě si myslím že je lepší UM

mamkanec
1. zář 2010

oprava nehodlám další dítě (jestli nějaký bude) kojit v případě že by se opakovali problémy s kojením jako teď,kdy jsem zbytečně dlouhou dobu trápila mimčo i sebe a i po skončení kojení sebe výčitkama že nekojím, protože je to nesmysl. UM je stejně dobré jako kojení, záleží jen na tom co vyhovuje té mamině a mimču

mamutka
1. zář 2010

mne sa vobec nezda ze vyznam kojenia sa precenuje....casto tu citam reakcie, ze vsade sa kojenie pretlaca, ze je velky tlak na matky a pod, ale mne sa to tak vobec nezda......vsade su reklamy na UM, v drogerii, v lekarni, v cakarni u lekara, v casopisoch, v telke a pod....a ze v porodnici tocia stale o dojceni - a co maju o futbale hovorit tym matkam?
nemam ale ani rada ten pristup niektorych matiek, co im mlieko samo striekalo uz pomaly na porodnom stole, tie nech sa druhych na nic nepytaju, ked k tomu prisli ako slepa kura k zrnu,

ale co ma dost mrzi, ze maminky nekontaktuju laktacne poradkyne - bezne sa tu pise - mala som malo mlieka, nemohla som kojit - to vobec nie je prekazka, staci si najst laktacnu poradkynu - podotykam, ze som sla domov z porodnice takmer bez mlieka a kojim uz 22 mesiacov - maly mi nikdy od hladu neplakal a priberal nadpriemerne, kym ja som len pomaly rozbiehala laktaciu - s radami odbornicky sa to da....

to je dalsia vec - tie reci co sa tu casto opakuju - ze ta co chce silou mocou kojit aj ked ma malo mlieka len trapi svoje dieta - ze jej place od hladu a ona mu neda UM - s radami laktacnej je aj dieta syte, aj matka rozbehne laktaciu, ak su take, co maju malo mlieka a nechaju si dieta plakat od hladu, tak je to smutne, robia zle dietatku, potom sa podla nich posudzuju ine, co sa snazia, ale chyba je v tom ze nekontaktovali laktacnu.
kto ma internet, nema problem laktacnu v dnesnej dobe najst.
dalsia smutna vec je, ze lekari matkam tvrdia ciste bludy - kojte kazde 2-3 hod -- potom dieta mrnci, lebo by chcelo castejsie, matka prichadza o mlieko, lebo telo ma dojem, ze ved tolko netreba a pri dalsej kontrole dieta nevazi tolko ako treba podla tabulky, tak doporucia UM, matka sa UM v podstate potesi, lebo citi, ze mlieka ubuda .... je to smutne, lebo to mlieko ubuda vdaka radam lekarov ktorI o tom neprecitali jediny clanok a podla mna by takymto matkam mali preplacat to UM z vlastneho vrecka za tu drzost ... mne nastastie pediatricka v dojceni aj poradila, aj clanky prefotene dala bez opytania, ak chcem, nacitam si
potom sa mnohe matky trapia ze prisli o mlieko - maju sa komu podakovat....
ale ved ked su tak dobre lekari podchyteni predajcami UM, niet sa co cudovat tomu ich nezaujmu o fakty.....

jo, a vsade spominane - radsej spokojna mamicka a babo ako nervy okolo dojcenia - nuz nespokojnost a frflanie je tu vzdy len zo strany tych co su na UM, ti s MM su spokojni, ide fakt len o to - nenervovat sa s blbymi radami od postarsich lekarov, susediek, kamaratok a matiek co im mlieko samo prislo alebo poznali len sunar, ale proste komunikovat hned s laktacnou a hotovo.....
cokolvek sa pokazi, hladane odbornika, tak je to aj s dojcenim....je velmi malo takych co aj napriek radam dobrej laktacnej kojit naozaj nemohli. proste ked sa neda, netreba nic silit a nervovat.....
ale naozaj, tvrdit, ze nemohla som, kym to clovek neriesil s laktacnou....to nie

katkas1
2. zář 2010

ja som kojila svoju dceru len 3 mesiace a som rada ze to uz mam z krku, druhe babo nebudem kojit vobec, ci sa to niekomu paci a ci nie. Kazde druhe dieta je vychovane na UM a zije a rastie, a hlavne najnovsie vsade citam ako aj plne kojene deti maju milion alergii, takze ja v tom zmysel nevidim, mat dieta kazdu hodinu na prse ako to bolo u nas a aj tak vrieskala s prepacenim za vyraz cele dni a noci, od kedy sme na UM neplace, takze tak je to. Kto chce nech koji a kto nie nie, nema ho nikto nutit.

mamkanec
2. zář 2010

mamutko já bych radši v porodce poslouchala o něčem jiném než o koju, vlastně mi nic moc jinýho neřekli a s porodky jsem odcházela s totální alergií na slova bradavka, laktace, odsávačka atd. kdyby na tebe chodila čumět celá porodka jak na exota a každý dělal ksichty že nekojíš ač za to nemůžeš, primářka ti řekla že dítěti příkrm prostě nedají protože za první bys jím UM zkazila jejich tabulky neboť se všude chválí jak od nich odchází 99%plně kojených dětí a za druhé prý jen když řve dítě hlady matce se instinktivně udělá mlíko. hm ale neudělalo a dítě bylo akorát podvyživené a mělo špatný krevní obraz.

A mám si zajít za laktační poradkyní? no sorry ale když jsem slyšela co radí mým kamarádkám, prý mají kojit neustále klidně co půlhodiny, takže vlastně nemají dělat nic jinýho, radši zdechnout hlady a ve špíně ale kojit. ne díky ale jsem nejhorší matka na světě ale já se chci vyspat a chci aby bylo vyspané i moje dít, chci mít čas si zajít na kafe, k holiči, na večeři s manžou, mít doma pohodu a uklizeno a ne dítě přilepení u prsa.dle mě je tvrdý dlouhý spánek pro mimčo lepší jak nějaký MM. jako jo když se mimčo vzbudí 2x za noc tak proč ne ale pokud se budí co půlhodinu hodinu maximálně jako mé známé tak fakt nevěřím že je to pro organismus toho mimča dobrý. Takže naprosto souhlasím s katkas, kdo chce ať kojí kdo ne tak ať mu dají všichni svátek. a pokud se tu zmiňují lékaři, no nevím jak pediatři u vás ale u nás jsou všichni zásadně jen a jen pro kojo a na matky co nekojí koukají jako na vrahy.že jsem tady v okolí našla doktorku která má normální názor na UM byl zázrak!

sabiatko
2. zář 2010

ja si myslim, ze nie je nad materske mlieko. predsa je babatko clovek a nemalo by dostavat kravske mlieko (teda UM), pokial ma mama mlieko. ja som teda na zaciatku mala strasne malo mlieka, tak som musela od zaciatku dokrmovat aj umelym, ale uz je to super, dokrmujem max raz za tyzden. odsavam jak diva od kedy sa maly narodil a teda je to dost vycerpavajuce. clovek musi, aj ked sa mu nechce a nevladze, bo inak uplne strati mlieko. ale robim to pre maleho, verim, ze mu tak davam to najlepsie a dokazem sa prenho obetovat. chapem vsak mamicky, ktore nemaju mlieko a davaju umele. proste ked nie je, tak nie je, clovek sa nezblazni. tiez si neviem predstavit, ze by som kazdu polhodku kojila, ako tu pise mamkanec. sak to by som po 3 dnoch skolabovala od unavy. takze podla mna, treba zo seba vydat co najviac, aby babo malo aspon dake mlieko, no ale raz ked to nejde, treba sa s tym zmierit a nenervacit sa, sak to neni koniec sveta.

mamutka
2. zář 2010

@mamkanec ja som v porodnici zazila presne to iste co ty! dokonca ma tam drzali o den dlhsie, ako ine matky, len preto ze mi nie a nie dojst poriadne mlieko...ja som myslela, ze su proste drbnuti a ani ma nenapadlo sa nimi zaoberat, lebo som proste vedela, ze oslovim laktacnu a ak to pojde, pojde, ak to nepojde, tak to nema cenu silit a hned cestou domov som kupila UM....takze tak, ano, je to kazdeho osobna vec, mne uz len proste vadia tie vecne lamentacie, ako sa vsade vnucuje kojo......
a dalsia vec, kazda co nekoji povie ze to je jej vec, ale potom nech sa nenavazaju do tych co sa snazia kojit, lebo to som tu citala uz tisic krat, ze si trapia deti hladom ked maju malo mlieka, zato som napisala ako to je naozaj a nie som odlud co si dieta trapil hladom len koli rozbehnutiu laktacie...
no neviem aky je problem prikladat si dieta na prsnik aj ked si pyta zo zaciatku kazdu pol hodinu.....ako seriozne, pokial je dieta zdrave, matka zdrava, ma jedno dieta, tak naozaj nema na praci nic ine ako venovat sa babu a ak si zapyta aj po pol hodke, tak nie je problem dat, nie? ja som kojila zo zaciatku velmi casto a vzdy dlho, lebo maly mal skryty reflux a teda nezili sme v spine, ani ja som nevyzerala ako odlud.....a ked bolo treba popratat, tak aj mm daco zvladol. kojit na poziadanie na zaciatku aj po pol hodke je narocnejsie, ale nie je to nic dramaticke.
ani clovek neskolabuje, clovek to proste zvladne, to som mala aj vazne zdravotne problemy k tomu. ved naozaj, ak ma clovek len jedno dieta a nerobi popri nom doktorat na nema co ine na praci....a v noci to babo spi normalne dlhsie, maloktore sa budi tak casto aj v noci...
ale mne zase nevadi ze nejdem k holicovi, to mam poriesene, ani vecera vonku mi nechyba, maly je babatkom len kratko a to su veci ktore na tu chvilu idu bokom.

ide aj o tom, ze kazda co mala menej mlieka a neriesila to, ale kupila UM povie na seba ze nemohla kojit - preco nepovie, ze sa rozhodla neriesit to a je to jej vec? to mi vadi, lebo vies kto nemoze kojit? mamicky deti predcasne narodenych, chorych, postihnutych, slabych, ktore nedokazu sat....aj ked matka ma skusenosti a vie ze vsetko sa da a kojila by, proste nemoze.....alebo chore matky, ktore beru silne lieky...alebo take co schytaju brutalne zapaly prsnikov.....alebo maju nefuncne mliekovody a mlieko sa im ani len nevytvori...tie nemozu kojit...mne sa to zda voci nim strasne nefer, to vecne stazovanie si vsetkych ostatnych, ze nemohli.....
a este stale to opakovanie - nekojim ale cely svet je zly, kazdy na mna zazera, kazdy vnucuje kojo.....tak je to kazdeho osobna vec a netreba sa tolko navazat do druhej strany vzdy....
zato som to napisala, fakt uz sa to tu prehana....

vzdy ked sa niekde objavi clanok o dlhodobom dojceni, hned sa objavia pichlave komenty typu - haha, laktacna liga utoci....a co takto si uvedomit, ze to nie su clanky ktore maju za ulohu obtazovat tie co nedojcia a vnucovat im dojcenie...ze to je pre matky co dojcia, trebars rok a potrebuju podporu, potrebuju pocut ze nie su nenormalne, ked to robia, lebo okolie na ne tlaci, ze to prehanaju, ze to je zbytocne, ze dietatu to nic nedava??? co takto to pochopit a ked teda je kojo kazdeho vec, tak nevysmievat sa z clankov o dlhodob.dojceni - to sa tu uz zopakovalo na fore x krat....

ja osobne som sa nikdy nijakej matky nepytala ci koji, okrem situacie v tehu, kedy som bola na vsetko zvedava, ako to potom je, mna sa raz dakto opytal, lebo tiez kojil, odpovedala som, hotovo, mna to nezaujima, ci dakto koji, ci nie, nepytam sa, keby sa mna dakto opytal, tak by som povedala - mlieko takmer ziadne, ale podarilo sa, ak by dotycna mala zaujem vediet ako sa podarilo, poradim, poviem, ak nie, nemam preco to riesit...

mamutka
2. zář 2010

sorry, rozpisala som sa, ale ked clovek daco napise, tak potom sa to este zamota pokial to nevysvetli po lopate, tak som sa snazila podat co dajak zrozumitelne....

bubelko
2. zář 2010

@mamutka lenze na rozdiel o clankoch o um, sa clanky o kojeni objavuju furt. ak mi niekto ukaze v casopise clanok s radami pre mamicky na um, ako pripravit um na celodenny vylet a podobne, clanok, kde su porovnane napriklad jednotlive znacky um. nic podobne som zatial v casakoch necitala, ale to ako prilozit, dokrmit pomocou cievky a ine metody uz asi milionkrat.

to ci mamka moze alebo nemoze kojit, sa tazko posudzuje. pretoze nikto nepozna pozadie. nie kazda ma to stastie, ze manzel ma cas na domace prace, mamku, ktora jej donesie navarene, svokru, ktora jej ozehli a pod. skus prikladat kazdu pol hodinu, medzitym navarit, upratat, oprat, pozehlit bez pomoci. nie kazda ma silu bojovat s neustalymi komplikaciami a bojovat za kazdy ml mlieka. radsej si chce uzit cas s dietatkom inak, ako so slzami a trapenim sa kvoli mm. myslim si, ze tlak sa vytvara prave tym, ze sa zhodnoti situacia stylom, "nemohla kojit, ale laktacnu nezavolala, takze neurobila vsetko". lenze pre kazdu z nas je vsetko o niecom inom.

ja to napriklad potrebujem - zmenit prostredie, porozpravat sa aj o inom, ako su plienky, prikrmy a co robili deti cez den. citit sa aj ako zena, nielen ako matka 2 deti. a mam potrebu ist k holicovi, kupit si nove veci na oblecenie a nechodit v nohaviciach o 3 cisla vacsich, len kvoli tomu, ze nemam kvoli dietatu cas. ono obetovat veci a cas detom v urcitom rozmere - ano, ale vsetko obetovat a robit v prospech deti, to nie.

a co sa tyka este toho vysmievania - este som nevidela, zeby mamicky z tem o um davali reklamy o um do tem o kojeni, ale videla som uz v temach o um a odstaveni prispevky s otazkami, preco odstavit, mm je to najlepsie a ine clanky, ktore um priam povazuju za smrtelne nebezpecenstvo. to si myslim, je totalne nefer ak nie priam drzost.

blueapple
2. zář 2010

mamutka :
chápu Tvoje argumenty a také s nimi souhlasím, stejně jako s holkami, které sem psaly.
Je to všechno o diskusi, tedy jestli seo tom dá ještě věcně a bez emocí diskutovat.

Holky, máme přece demokracii a nežijeme ve středověku. AŤ SE KAŽDÁ ROZHODNE, ZDA CHCE NEBO NECHCE KOJIT ! To je každého věc ! Ať k tomu má jakýkoliv důvod. Buďme tolerantní.

p.s. otázku "Kojíš?" jsem dostala od každého, kterého jsem po porodu potkala...
začala jsem na to být alergická 😝

pampalini
2. zář 2010

@mamutka úplně s tebou souhlasim. Ze začátku to sice dá trošku práce a nervů. Příkládat častěji atd ale je to jen přechodné a pak je už jen lépe. Proboha tak si nepůjdu k holiči a budu chodit v tepákách a co? To je přece to nejmenší ne? Naco doma honit krásu 😅 To jsem pomalu začala zvolna řešit až tak po půl roce. Do té doby byl prcek na prvním místě. A stihla jsem i uvařit a poklidit. Žádný superpíglování ale nebyl bordel. 😉