Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

rinuska
22. led 2008

Elise a povedal niekto , že si krkavčia matka?Chcela som povedať len toľko, že ak matka nie je s dieťaťom celý deň, tak ako ty-tak to vôbec nie je na škodu. Myslím, že všetci už dávno vieme, že puto sa vytvára už od narodenia, neviem čo si tým chcela povedať.Moja kolegyňa sa deťom venovala absolutne naplno, kojila ich po dva roky a teray jej nemôžu prísť na meno. Kde spravila chybu? Poraď jej , keď máš patent na materstvo.
Ako som povedal, nič nie je čierne, alebo biele- tak si s každého názoru zoberme niečo, alebo sa aspoň zamyslime.Absolutne súhlasím aj s tvojim názorom. Neskáčme ako besné psy, kd nám niekto siaha na materské ego. Každá matka je taká aká vie byť a dáva svojmu dieťaťu toľko lásky, koľko je schopná.Tak sa netvár , že si objavila Ameriku.A ako môžeš posudzovať a byť si taká istá, že tydávaš svojimdeťom viac lásky ako dali. Vy sa poznáte?

jana.1
22. led 2008

možná by se to projevilo až za nějakou delší dobu, kdyby byl celý národ opakovaně pouze na UM.. souhlasím s romčou.. kojení je přirozené, od přírody, je životně důležité pro mláďátka, uklidňuje, hned se skrz něj předají potřebné protilátky atd. Kojení je zkrátka normální a samozřejmé. Není třeba bádat, zda je to právo dítěte nebo matky. Je to nutnost a je zajímavé, že to funguje. I v přírodě jsou problémy se záněty, stresy atd. Takže nejen u lidí jsou problémy s mlíkem. Máme UM, tak jím můžeme MM nahradit a nebát se nejhoršího. Z tohoto důvodu ovšem se tím maminky tolik stresují. Asi je to od přírody tak silně zafixované jako velmi důležité. Takže v případě problémů jsou tyto pocity normální. Pokud to nejde, je třeba se s tím co nejrychleji vyrovnat a neplácat se v tom a nelitovat a jinak se netrápit... Není to nic hrozného. Na světě jsou hrozné věci a ty vypadají úplně jinak, takže hlavu vzhůru 😉 a miminkům je pocitově jedno, co jí.. Hlavně že jí! 😀

jana.1
22. led 2008

jo a plně kojeným dětem nesmrdí kakání 😀 tím jsem chtěla říct, že mm je také lehce stravitelné, důležité jsou v něm protilátky hlavně po porodu a pak když máma onemocní, tak předává další.. předává je i bez onemocnění, ale na celkovou nemocnost má v životě vliv spousta jiných věcí.. geny, způsob života, strava, životní prostředí.. člověk tady bude kojit, dítě pak bude hulit.. a hrbit se u PC a jezdit v kolonách autem... 😒 Takže je třeba to vidět racionálně a nepřeceňovat, ale považovat to za normální a přirozenou záležitost, která je nutná pro přežití, na což jsme kupodivu úplně zapomněli.. V tom je skutečný význam kojení. + má výhody ve stravitelnosti, dostupnosti, protilátkách atd. Nad tím není třeba spekulovat.. Myslím, že většina maminek opravdu mlíčko mít může, druhá věc je, že když je to tak přirozená věc, tak by měla i přirozeně a bezproblémově fungovat. Bohužel problému je tolik (ať na straně maminky nebo ze strany miminka - bojkoty apod.), že se často přejde na UM. Ale není to tím,že by maminka byla pohodlná, lehkovážná atd. Prostě to velmi často opravdu nejde při vší dobré vůli. Ale když to nejde, nesmí se to zbytečně rozebírat a truchlit. To nikam nevede. Není to žádná tragédie. UM je kvalitní. Takže žádné zbytečné stresy, život jde dál 😉

lusil2005
22. led 2008

dali nemyslim ze podnecovanie mamiciek aby kojili a hlavne vysvetlovanie ake to ma vyhody a ak to nejde tak akym sposobom je to mozno napravit alebo preco to tak moze byt - je precenovanie... myslim ze je dobre ked mamicky maju vsetky dostupne informacie o kojeni kedze - to sa snad vsetky zhodneme - MM > UM. tak isto ako prirodzeny porod > cisarak. samosrejme ze niekedy sa vyskytnu prekazky kedy MM alebo prirodz.porod niesu mozne alebo by boli naskodu, vtedy sa nahradzaju inymi moznostami. a neviem co je zle na "vecne vysmiatych mamickach" ktore (mozno sa netvaria, mozno naozaj vsetko super zvladaju) sa snazia robit pre babetko to najlepsie a veria ze sa im to dari. je normalne ze ked ma zena babetko, stane sa pre nu celym svetom a o "svojom svete" diskutuje s inymi mamickami alebo svojim okolim. a k tovjej poslednej poznamke - depka je depka. tazko ju pochopit alebo racionalne vysvetlit. depky maju aj zeny ktore rodili prirodzene a najdu sa aj banalnejsie dovody ako "cisarak"...

elise
22. led 2008

lusil super si to vystihla 😵 😵 😉 🙂

susika
22. led 2008

ahojte.tak vám závidím, že ste kojili...mne sa malá narodila veľmi skoro, bola veľmi maličká, takže bola v inkubátore, kojenie bolo nemožné. tak som krvopotne odsávala, každú kvapku a nosila jej do nemocky MM. a potom, ked ma prijali k nej do menocky, som zistila, že mám blbé bradacky, že ona mala takú malú pusku, že nemala šancu sa chytiť.takže to bolo trápenie odkojiť. ale vytrvala som, a odsávala a odsávala po každom krmení.vydržala som plne vyše 4 mesiacov.potom som 1x obden doplnala UM.ale odsávam stále aspon koľko-toľko.chcem vydržať aspon do pol roka. ale malá bola šikulka. normálne ju od 4 mesiaca aj z jedneho prsníka dojčím 🙂 takže baby, moja reč, žiadne stresy,ked to nejde, tak to nejde ale ked sa zaprieme, tak sa dá.

linddi
22. led 2008

Elise: veľmi pekne si opísala o čom kojenie je. Naozaj je dar, keď žena môže kojiť. Pochopí to, až keď stratí mliečko skôr ako čakala ...., keď príde laktačná kríza, atď. Aj ja zbožňujem chvíle, keď vidím, ako sa moje srdiečko prisaje a papá o dušu. Alebo keď je taká napapaná, že jej mliečko vyteká z ústočiek a nahodí tak krásny úsmevík, že mám pocit, že na svete už nieje nič krajšie.
Chápem ťa, ako ti bolo keď si nastúpila do práce. Mňa to tiež čaká, keď bude mať moje dievčatko len osem mesiacov /aspoň zatiaľ to tak plánujeme/. Už teraz mám z toho depku, no žiaľ, som nútená. 😢 Závidím matkám, ktoré môžu byť so svojimi detičkami doma čo najdlhšie. Ale o tom táto téma nieje.

tilly
22. led 2008

ja neviem, podľa mňa je hlavný význam kojenia v nakŕmení dieťaťa, nie?
nechápem debaty, kde sa kojace maminy hádajú s nekojacimi...

ja som dojčila 1,5 roka, lebo nám to tak vyhovovalo, ale ak by boli problémy, tak nevidím dôvod, prečo trápiť jednu aj druhú stranu, jasné, treba skúsiť všetko, ale keď to už zachádza do extrémov, ako je depkošenie matky, alebo vyhladovenie dieťaťa, tak to nepochopím...

k imunite, neviem, mám okolo seba kooopec detí, väčšinou dojčené a dlho dojčené, ale choré sú tak či tak...
ale napr. jedna baba, bola dojčená skoro 3 roky a je stále chorá, druhá kočka nebola dojčená vôbec kvôli zdravotnému stavu matky (nie jej rozmaru) a chorá bola dva krát poriadne a odvtedy vôbec, obe sú škôlkarky, tá jedna od začiatku tohto školského roka nebola vôbec chorá, tá druhá je dva týždne doma, týždeň v škôlke...

takže neviem, je to asi relatívne, neviem, čo to pomáha na alergie, našťastie nejakým zázrakom žiadneho alergika - dieťa nepoznám

alami
22. led 2008

Ja som starsieho syna kojila len 6 týždňov. Teraz je pod dohľadom imunologičky, má slabú imunitu a alergiu snáď na všetko. prejavuje sa to naozaj častými chorobami (2týždne doma a 1 v škôke...) Dlhšie sa mi ho kojiť napriek všetkej snahe nepodarilo, lebo hneď v pôrodnici mu dávali cumel!!!!!! Možno by bol chorý i keby som ho kojila ale,kto vie? U mladšieho sa teraz veľmi snažím a v pôrodnici som robila už do predu veľký krik, že nechcem môjmu synovi vidieť žiadny cumel (aj tak ho na druhý deň napchali bebou!!!!!) A darí sa nám. teraz sme boli všetci doma chorí ale malý mi neochorel!!!!- kojený!!! 🙂

geegee
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alami
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
geegee
22. led 2008

ja som bola z toho soknuta...aj z cumlov...nastastie nas krpec cumel odmietal 😀

Ale k teme: ja som odchadzala z porodnice s tym, ze som isla rovno do lekarne po UM, kedze mi povedali sestricky, ze nikdy kojit nebudem. Kojila som rok a skoncila som z vlastneho rozhodnutia...maly by cuckal do 18stky 😀 Prezila by som ak by som nekojila, ale som rada, ze sa mi to podarilo. Mam kamosku, ktora kojila obe deti dost dlho, tak ako ja - a obe byvaju chore ☹

alami
22. led 2008

Ťažko je vravieť, či sú kojené deti zdravšie, alebo nie, ale ak žena kojí, aspoň si nemusí nič vyčítať, ak by nemala dieťa zdravé. Ja si teraz u staršieho len vravím - Bože, mala som sa viac snažiť, nemala som sa vzdávať, možno by som ho kojila dlhšie. ale keď on tak strašne reval a vzpieral sa. najprv som nechcela ani dokrmovať, ešte aj v karte má zapísané: matka odmietla dokrmovať. ale čo keď nič nepriberal a bol ako z koncentráku....(kravy v tej pôrodnici, všetko pokazili)

dalli
23. led 2008

lusil2005 nepochopila si čo som chcela povedať, ale nevadí, nestojím o to 😀

boba2
23. led 2008

Lusil suhlasim s tebou, ze je velmi dolezite aby o kojeni mali mamicky co najviac informacii. Laktacne krizy by sa mali riesit odborne, ale niekedy je tazke najst dobru pomoc. Maminy by mali presne vediet na koho sa v tychto chvilach obratit. Myslim si, ze keby sa tomu viac spolocnost venovala napr. rozsirenejsim laktacnym poradenstvom, podpora u pediatrov atd., viac mamiciek by mohlo kojit. Vela zalezi na psychike a urcite pomaha ked zena vie ze v tom nie je sama.
Ja kojim s problemami uz 6 mesiacov, ale nemenila by som. Ked si predstavim, ze by som mala u maleho prejst na UM tak mi je to niekde v kutiku duse velmi luto hoci viem zeby sa nic az take strasne nestalo. Ale klamala by som samu seba keby som sa tvarila, ze je to tak nie je.

bbambulka
23. led 2008

Ahoj te, vyskumov, ktore dokazuju vyhody dojcenia a hvoria o rizikach umeleho mlieka nedojcenia pre matky je strasne vela a v nekonecnom rade aj vyskumov o vplyve na psychiku dietata. Tu si najdete dokument asi stovky vyskumov na tuto temu. A co sa tyka vseobecneho vplyvu na dojcenene dieta, nejde o to, ze dieta nema byt chore (ved ako inak ako chorobou by si vyvijalo imunitu), ale priebeh chorob je lahsi a jednoduchsi ako u deti, ktore papaju umele mliecko. Ja si myslim, ze to, ze matka sa trapi, ze jej dojcenie nejde, je spravne. Vedie to k tomu, aby zvysila svoje usilie a urobila vsetko preto, aby dojcila. Horsie je, ze ak aj matka hlada pomoc ako dojcit, zvasca dostane radu - ved si z toho nic nerobte a dajte flasu. Ale to je na dlhu temu, kto cita anglicky, tu je stranka:
http://www.breastfeedingonline.com/RisksofArtif...

boba2
23. led 2008

Inac toto dojima aj mna, ze pocas celeho tehotenstva a aj po porode je babo neustale sledovane, ale popritom vsetkom sa takej dolezitej veci ako kojenie venuje malo pozornosti. Myslim skor pozornosti odbornej ako clanky z casopisov, ktore sice podporuju kojenie, ale malokedy povedia aj nieco konkretne. Vela krat pride mamina z porodnice uz so zlou technikou kojenia, alebo je babo dokonca uz v porodnici dokrmovane UM. Po prichode domov sa vsetko nechava tak trochu na prirodu a matky nevedia kam sa maju v pripade problemov obratit. Pediater, stare mamy alebo svokry, ktore len mavnu rukou a odporucaju flasu naozaj vela nepomozu. A to uz nehovorim o vsetkych tych mytoch ktore okolo kojenia su. Niekde som citala, ze v skandiavskych krajinach kde je stala podpora kojacich matiek je v 6 mesiacoch kojenych az 80% deti. Takze podla mna to vyznam ma 🙂

iza
23. led 2008

ahoj holky, tak jsem si podrobně pročetla,co jste tady napsaly....
Já osobně jsem vlastně nikdy nekojila..teda kojila(14dnů), ale musela jsem k tomu přikrmovat..a pak už vůbes žádné MM nebylo a tak jsem přesedlala na UM na 100%. O kojení jsem byla dostatečně poučena,měla jsem laktační poradkyni a nic...prostě NIC.
Zčala jsem dávat UM,které mi bylo doporučeno jako nejblíižší MM(Nutrilona HA) a byla jsem šťastná , že mé miminko hezky papá , je spokojené a přibírá.
Skutečný význam kojení vidím pouze, ale opravdu pouze v zasycení miminka.Ano v MM jsou ochranné látky,ale také tam můžou být i ty škodlivé, pouto si se svým miminkem umím vybudovat i bez sání z prsu,nejsem horší matka proto, že nekojím. Ohledně toho tvrzení, že kojená mimi jsou zdravější..no to je podle mě blbost a přežitek.A ano člověk je pod neustálým tlakem okolí nekojíš =divná matka
Někdo tady psal o sušeném MM ..eh tak to mi přijde celkem jako dost podivné tvrzení....
MM od jiných maminek bych svému miminku nedala..já nevím,přijde mi to takový jako divný 😖
No prostě ty které mohou kojit ať kojí a my které tu možnost bohužel nemáme si hold musíme vystačit s UM,které je teď už dost kvalitní

elise
23. led 2008

ja mám známu ktorá rodila vlani. býva v čechách a je z prahy, ona ked otehotnela tak ju gynekolog poslal na vyšetrenie prs ako sú postavené mliečne žľazy as výsledkymi išla za poradkynou dojčenia tá ju informovala počas tehotenstva, sledovali vývoj mliečnych žliaz, zväčšovanie prsníkov, dostala cd kde je presne natočené ako správne dieťatko prikladať, kopu materiálov doporučení...... počas pôrodu bola tiež prítomná (spolu smanželom) a hned ako dieťatko vylo von tak je premasírovala prso trochu vytiahla bradavky von a ešte s pupočníkom spojené dieťatko dala prisať medzitým pupočník dotepal a prestrihol ho hrdý ocko. potom odniesli dieťatko na očistenie a vyšetrenie a znovu jej ho dali prisať, chodila za nou do pôrodnice. krásne kojí a má veľa mliečka ked prišli domou tak po týždni ju bola pozrieť či nemá otázky ohľadom kojenia....teraz snou neaké veci vie prejednať aj cez telefón, myslím že to je starostlivosť ktorá podporuje význam kojenia.

susik77
autor
23. led 2008

ahojte, keby moja mala bola spokojna, ze ju kojim, tak som tiez z toho happy a chvalim kojenie, aky je to krasny zazitok 😎 ale ked mala koliky, bolo to hrozne...ked som jej dala nutrilon, bola ovela spokojnejsia...
inak k tym cumlom: malej som dala cimlik v 3 tyzdnoch, aj flasu -Avent.A neodmieta ani prso, ani flasu ani dudlik...je to individ.Ale som rada, ze dudlik chce, lebo ju kraasne upokoji 😉

dominica
23. led 2008

ja som príklad toho, že ak niekto chce kojiť, tak to možné je. Tým nechcem nikoho uraziť a ani povedať, že kojenie je jednoduché a môže to každá. Asi to musí byť dané do vienka, lebo poznám baby, ktorým zo dňa na deň zmizlo mliečko a jednoducho sa nedalo. Ak sa nedá, čo už. Aj my sme vyrástli na UM. Len chcem napísať ako to bolo so mnou.
Počas tehotenstva som prečítala o kojení všetko, k čomu som sa dostala. Takže teória zvládnutá. Malý sa ale narodil o 6 tt skôr a šup do inkubátora. Na JISke bol mesiac, čiže ja som odsávala a malý papal z fľaše. Dudel dostával pravideľne, ani som o tom nevedela. Po mesiaci sme prišli domov a asi týždeň som odsávala, ale bolo toho na mňa moc, tak sme skúsili kojenie. Nikto mi neukazoval ako sa bábo prikladá, nikto mi nepomáhal, zvládla som to sama. Nejaká veda to predsa nie je. A malý sa prisal. Zo začiatku vytiahol len málo a papal aj hodinu, ale postupne silnel a vytiahol čoraz viac. Mala som aj zápal, ale ani to ma neodradilo, aj keď prsník zostal "postihnutý". Kojím doteraz, už len z jedného, /postihnutý odmieta/, ale kojím. Kríz bolo niekoľko, ale tiež sme pretrpeli, nedali sme UM a vydržali to.
Kojiť som vždy chcela, je to pre mňa prirodzené a to najlepšie, čo môžem svojmu diaťatku dať a nedala som sa ani keď prišiel problém. Bojovala som a bojujem stále, len aby mlieko bolo a vôbec to neberiem, ako trápenia sa alebo malého. Je to vo mňe, že mu to "musím" dať a robím pre to všetko, čo je v mojích silách.
Máme dudel, fľaše a kojíme - žiaden problém, ale závisí to od anjelika.
Kojenie má veľký význam, ak je to možné, ale nemyslím, že deti na UM sú o niečo ukrátené. Keby bol môj malý na UM, tak sa cítim ukrátená ja, že nemôžem prežívať, to čo prežívam ak kojím, ale ak raz kojiť nejde, tak sa s tým človek musí zmieriť a dať diaťaťku iné potrebné veci, ako je láska a pod 😉

susik77
autor
23. led 2008

dominica: zvlastne, ja pri kojeni nic neprezivam 😕 len ma boli chrbtica ☹ to na konci tvojho prispevku mi pripada srandovne: ze laska a pod. 😀

jahodka11
23. led 2008

elise, tak tomu hovorim starostlivost!!! Klobuk dole, to by som chcela zazit, pozdrav kamosku 🙂) mne poriadne nikto nic neukazal, az doma nasa detska sestricka a zvladli sme to spolu s manzelom....kojim doteraz, musime uz ale aj dokrmovat, mam malo mliecka, ale kojenia sa nechcem vzdat....
dominica - ja pri kojeni nejake zvlast supe pocity neprezivam.....aj kamosky co kojili, maju podobny nazor ako ja, ze nic moc a len problemy....tak neviem...
ja som nebola kojena a nie som skoro vobec chora....a moja sestra uplny opak....

lusil2005
23. led 2008

ja suhlasim s dominicou. milujem to spokojne tiche ochkanie ked je mala prisata a vyvaluje na mna okale 😀
a s kojenim su len problemy??? 😕 to pocujem prvy krat. ja vidim problemy hlavne s umelou vyzivou. kojenie ma nijako neobmedzuje. prave naopak. az teraz - ked sme zacali davat prikrmy som si musela zvyknut ze uz to nieje "kedykolvek kdekolvek"... 😎 😅

susik77
autor
23. led 2008

ono asi zavisi...keby sme nemali problemy, tiez by som kojenie ospevovala 😉 mmne mala neochkala ale plakala od bolesti ☹

bihan
23. led 2008

Aj ja zbožńuje, keď mám malú prisatú na prsníku a hlavne mi myšlienka, že napriek tomu, že moje dieťa už nie je so mnou spojené pupočnou šnúrou, stále ho živím iba ja, neskutočne masíru ego 😅
Ale je fakt, že s dojčením sú vkuse nejaké problémy: u mňa to boli prvý týždeń po pôrode "dohryzené" a krvavé bradavky (pri každom priložení som revala ako krokodíl), lebo mám veľké prsia a tie krásne teoretické polohy na dojčenie jednoducho u nás nefungujú... Potom to boli asi 3 laktačné krízy (momentálen prechádzam ďalšou - moje ľavé prso kompletne štrajkuje a skoro nič sa tam už nerobí a fakt mi dochádzajú nervy piplať sa v jednom kuse s odsávačkou, masírovať, dojčiť a potom zase odsávať...), samozrejme, že od malej sa poriadne nemôžem pohnúť, lebo fľašu odmieta no a našťastie som si už teraz zvykla na dojčenie na verejnosti..
Dojčiť je praktické, lebo piplať sa s faštičkami je fakt otrava, ale moja dcéra má len 3,5 mesiaca a ja za sebou asi 3x rozhodnutie, že keď príde ďalší problém, tak s tým už fakt praštím... ale zatiaľ bojujeme 😀

jahodka11
23. led 2008

bihan, tak drzim palce, aby si vydrzala co najdlhsie 🙂)
lusil2005 - ja ani ked som kojila, som nekojila kdekolvek...neviem si predstavit, ze by som kojila a chodili by okolo mna ludia a pozerali sa....kojenie povazujem za velmi intimnu vec a ked uz, tak kojit niekde mimo ludi v klude 🙂

rinuska
23. led 2008

kojenie je fakt veľmi intímna vec, ale raz na malého v hypermarkete prišiel taký hlad, že sme si tam sadli medzi regále a ľudia chodlili okolo , vypliešťali okále...nebolo to veľmi príjemné

zuz11
23. led 2008

neodbocujte od temy.... mam pocit ze sa to tu zvrhava dojacie s nedojacimi sa hadate 🤐

lusil2005
23. led 2008

hehe tak uplne az tak som to nemyslela ze medzi regalmi. aj na malu to raz prislo v tescu a tam som si sadla do kaviarne a mala sa tam nasosala. jasne ze si vzdy sadnem tak nejak chrbtom k ostatnym ale zatial som sa stretla len s pozitivnou reakciou. nikto nevypliestal oci. kazdy sa decentne otocil. jasne ze aj ja som sa kryla malou.

susik ved jasne. ja to hovorim cisto zo subjektivneho hladiska a mozno keby sme prezili to co vy, mala by som uplne opacny nazor. v ziadnom pripade netvrdim ze kojit sa ma za kazdu cenu. len tvrdim ze to ma podla mna velky vyznam a pokial sa da, tak by sa kojit malo.