Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

soanpe
30. srp 2009

kristies jasně, ale prostě jsem ten krok a rozhodnutí nepochopila 😉

mirela,
já jsme nenakojila ani 10ml a nejsem ani trochu deprimovaná,protože jsem včas pochopila, že když mlíko neteče, tak tudy cesta ke krmení nevede 😎
prostě jsem vděčná za UM, jsem vděčná za to, že mi holka za 9m, co je na světě nezakašlala, neznáme odsávačku, paralen měla porpvé tento týden,když jí lezly zuby, jsem vděčná za to, že si krmení mohl vychutnat i otec naší dcerky, jsem vděčná, že malá netrpí separační úzkostí, jsem vděčná za to, že nemela problémy s plynatostí, zažíváním. a jsem pyšná na to, že vše zvládá bez zbytečných caviků 😎 😎 😎 😵 😵 😵
takže v mém případě nelze ani pomyslet na nějaký dprimování a pocity selhání

radka.m.
30. srp 2009

schatzilein-z okopírovaných příspěvků od annag mě osobně právě přijde,že ona raději kritiku ani nečte a nějaká negativa vůbec nepřipouští a to nemám ráda,když člověk vidí jenom jednu stranu mince,resp.jenom to,co chce a to,co se mu hodí 😠

soanpe
30. srp 2009

schatzilein
to já vím dobře, že mm je ochrání před střevními chorobami, ale jsou dospělí, co tu čistou pitnou vodu TAKY potřebují,takže proto nechápu, že odmítli fin.pomoc 😅

sabinazv
30. srp 2009

ahojte, tiez sa musim vyjadrit, x-krat som si povedala ze nie... ale neda mi to 😉
Najskor chcem podotknut, ze tvoja reakcia radka.m je voci annag prehnana... aj ked asi viem, co si tym chcela povedat... naozaj aj mne (ked som mala problemy s kojenim) isli maximalne na nervy reci o tom ake je kojenie dolezite a ako sa treba vyhnut UM... Ale v tomto pripade Annag napisala len svoj nazor, resp. opisala vyjadrenie svetovej org.... Nemyslim si, ze by bola fanaticka... kto ju poprosi tomu pomoze a ked sa niekto pyta, odpovie...
Ja si myslim, ze problem je v tom (podla mojich skusenosti), ze sice kojenie sa vsade preferuje, ale v nasom zdravotnictve sa pre to robi neskutocne malo (znovu moja skusenost) ci uz islo o porodnicu, alebo moju pediatricku, nebyt Annag a jej temy, ktoru som v ramci mojich moznosti preluskala a dala dokopy vsetky moje problemy, ktore vznikli nanic radami od vyssie spomenutych... tak sme skoncili s kojenim... Nic by sa strasne nestalo, kebyze skoncime... to je jasne... Ale ja som si zvolila moznost zabojovat a skusit to rozbehnut a podarilo sa... A absolutne chapem aj tie zeny, ktorym sa to nepodarilo... alebo aj take, ktore to vzdali... ja som mala tiez na male, ale povedala som si, ze radsej budem spokojna a nevystresovana a nekojaca ako zdeptana zena, ktora musi kojit len pre to, ze je to spravne... no asi tolko moja nocna uvaha 😎

luba142
30. srp 2009

radka- kazdy ma svoj nazor na tuto temu tak nemusis hned preto na annag vrhat zle svetlo ved sa to dalo len pecitat povedat si v duchu je to blbost alebo pravda a nie takto pisat, to sa fakt nehodi. Kto chce a moze nech dojci a kto nemoze alebo nechce tak nemusi, ja mam okolo seba kamosky co nedojcili viac ako mesiac a mna obdivuju ale takisto mozu si povedat ze ich deti v 4 mesiacoch prespali celu noc a moje sa budili a mozu povazovat za vyhodu ze mali UM, ale mne je to jedno aj keby somn sa rada vyspala ale neovplyvnim to a verim ze aj napriek tomu budem kojit dlho ale nechcem zase dlhsie ako rok

schatzilein
30. srp 2009

soanpe: ja osobne nechapem na Afrike strasne vela veci.

Neviem, kedy to bolo, ale citala som v spravach, ze nejaka Britka vyskocila z okna len preto, ze nemohla dojcit. No nie je to chore? Keby tie kojofundamentalistky neboli take agresivne, mohla by aj tato zena dalej zit. A mozno by sa jej este dostavilo mlieko a mohla potom dojcit do aleluja. Alebo by nedojcila a krmila maleho umelym mliekom...kto vie?

mirela
30. srp 2009

soanpe - ja som nemala na mysli vôbec teba, je fajn ze si vyrovnana, lebo to je najdôlezitejsie pre tvoje dieta - harmonia, laska ... Mala som na mysli trochu jedovatejsie slova adresovane annag - konkretne radkinu reakciu, dost sa do nej obula, myslim si, ze nepravom. Nechce sa mi to tu rozmazavat, je to zbytocne 😝

sirinka
30. srp 2009

viete co je dobre...ze annag sem hodi clanky od who, autorov a pod...a vy to oznacite za blbost a fanatizmus...

a potom tu vypisujete, ze ste niekde zahliadli clanok o odmietnuti vody, ze volakedy dakde bolo v spravach a kopec ozajstnych blbosti a tvarite sa ako hrdinky, ze sa zastavate tych, co kojit z roznych dovodov nemozu...
nebolo by lepsie robit osvetu, aby bolo kojenie jednoduchsie, aby personal v porodniciach bol aj v tomto smere vzdelany a aby sa zeny toho nebali...
UM je v poriadku, ale nie je v poriadku nizke percento deti plne kojenych u nas v 6. mesiacoch...je to priblizne iba tretina...toto su udaje unicefu v spolupraci s who.

mici11
30. srp 2009

sabinazv, luba 142 🙂 vystihli ste to 😉

miluska.h
30. srp 2009

luba: nic v zlom, ale nemyslis, ze su mamicky, ktore kojit chcu ale nemozu? alebo mozu, ale nechcu? 😉

citujem z tvojho prispevku: "Kto chce a moze nech dojci a kto nemoze alebo nechce tak nemusi"

nechcem sa tu natahovat o slovickach, ale nedalo mi to 🙂

soanpe
30. srp 2009

sirinka, já se netvářím jako hrdinka

ale četla si všechy ty nevýhody nekojení???
jako že se z nedostatku času nemůžu věnovat ostatním dětem, protože příprava UM je zdlouhavá.
mně příprava UM trvá i s cesto z ložnice do kuchyně a zpět cca 40 sekund 😎
kolik matek kojí každou hodinu po 20minutách a ty snad mají nějaký časoprostor,že nešidí péči o ostatní děti?
lahvičky hodím do mikrovlnky a ty se sami vyvařují 😉
Že je to finančně náročné... a kojíci kloboučky, homeopatika na podporu kojení, kojící podprsenky, potravinové doplnky pro koj,matky jsou zadarmo??? Jako sorry, ale tohle je fakt BLBOST 😀 😝
Tyhle argumenty fakt úplně smažou veškerou serioznost výzkumu 😅

sabinazv
30. srp 2009

schatzilein (tazky nick mimochodom 🙂 ), nemyslim si, ze za tragicky skoncene depresie zien, co nemozu kojit mozu kojofundamentalistky... napr. u nas v rodine pred 18 rokmi doslo k tragedii, zena pojedla tabletky - otravila sa, lebo nemala mlieko... vtedy vobec nebolo take halo okolo kojenia... je to jednoducho pre zenu v spojitosti s hormonami velmi citliva zalezitost, ktora moze mat take hrozne dosledy... bohuzial...

sirinka
30. srp 2009

soanpe citala a tiez so vsetkym nesuhlasim. vsetko zalezi od sikovnosti konkretnej mamicky, od babatka a podmienok, ake su k dispozicii...
napriek tomu pre mna ostava kojenie na prvom mieste. a osocovanie ludi, ktory maju zaujem posunut svoje vedomosti mi pride detinske.

sirinka
30. srp 2009

no nic, idem sa vyspat, aby som mala kvalitne mlieko 😝

marelica
30. srp 2009

Nedá mi, nezapojiť sa. Každá mamina má právo rozhodnúť sa, ako vychovávať svoje dieťa. A to platí aj o výžive, ktorou svoje dieťa (deti) bude kŕmiť. Osobne stále dojčím, lebo dojčenie považujem za ten najlepší spôsob kŕmenia pre mňa a naše bábo. Obdivujem maminy, ktoré s tým mali problém, ale vydržali. Veď byť mamou niekedy so sebou prináša aj nepohodlie. Ale tiež obdivujem maminy, ktoré nemohli dojčiť, pokúšali sa, ale nakoniec včas pochopili, že bude pre ne aj bábo najlepšie prejsť na UM. Ale, čo neviem pochopiť, sú vyhlásenia niektorých mamičiek, že budú dojčiť maximálne do 6.mesiacov, alebo do roka - a pri tom môžu dojčiť, ale je to pre ne z nejakého dôvodu nepohodlné. Niečo ako alibi: už som dala svojmu dieťatku dosť, teraz je rad na mne: chcem sa vyspať, ísť do práce, nezničiť si prsia (postavu), skončiť s padaním vlasov apod. - lebo aj to som už počula, našťasti nie tu na MK. 😀

schatzilein
30. srp 2009

sirinka: davno nezijeme v sociku, aby sme verili bezhranicne vsetkemu, co niekde napisu. Myslis si, ze vsetky clanky z takych napr. vysoko cenenych Bellovych laboratorii sa zakladaju na pravde? Ked uz daco kopirujem, tak nad tym aj popremyslam. Pretoze sa nedojciacich zien nikto nezastava, musi tak niekto robit, aby sa necitili ako netvory, ktore svojim detom len skodia. Neviem, co ma byt na dojceni este jednoduchsie, ked je to uplne prirodzena vec.

sabinazvolenska: tiez nekomentujem tvoj nick a nerobim tak ani ja ostatnym. Nahodou ma tak zvykne volat manzel. Nemyslis si, ze prispevky o rizikach nedojcenia okopirovane od Annaq a podobnych kde kade, tie zeny nadupane hormonmi este viac vnutorne rozhlodaju a trapia sa zbytocne kvoli kravinam?

mamutka
30. srp 2009

pekne sa tu rozbehla hadka ☹ potom sa uz necudujem, ked nas s malym prikvaci hlad a kojm ho niekde vonku a okoloiduca mamicka s kocikom na mna zazera akoby som bola vrah 😒 tak to mi ide na nervy. mne je jedno preco nekoji, ale nech sa niektore netvaria akoby kojace matky boli kazda jedna fanaticky do kojenia, alebo mrchy nevdacne ktorym mlieko samo strieka a tym druhym ani za nic. to ma vie naozaj rozhodit, stalo sa mi to uz par krat, vzdy sa snazim najst kludne miesto, ale ked dakto chodi obdalec, vacsinou si nevsima, zato prejde okolo mamicka a mam pokazeny den. naco su taketo rozbroje dobre? 😖
vsetko to nici hlupost a nevzdelanost personalu nemocnic a niektorych pediatrov, ktory sa nenamahaju poradit matke. aj ja som dostala slovnu sprchu po porode po ktorej mi bolo jasne, ze kojit nebudel, lebo mam na hovno bradavky, tri dni mlieko nebolo absolutne, tak som sa s tym zmierila, ale potom som stretla laktacnu poradk. a po par dnoch bolo mlieko, nadrela som sa ale stalo to zato. povedala mi ze s kojenim sa da vyhrat prve 2-3 mesiace, aby sme si ho nastavili podla potrieb svojho babatka, tak som sa toho drzala a nevzdavala to aj ked boli cele tyzdne tazkosti. mala naozaj pravdu. u niekoho to ani s dobrou podporou nejde, ale to uz je proste vazny problem a treba sa s tym zmierit, hlavne nech je dieta syte.
a ked niekto naozaj veri tomu, ze je normalne aby polovica zien tvrdila, ze kojit nemoze, lebo maju neprekonatelne prekazky a jednoducho to nejde, tak nech teda laskavo vysvetli, preco to slo v minulosti, lebo polovici zien by potom museli deti pomriet od hladu 😒 az ked nastupilo UM a potreba dohnat zenu z materskej co najskor zase do prace, zrazu mnohym svitlo, ze to akosi nejde, tak to urcite nepojde ani keby zabojovali....
su zeny ktore naozaj kojit nemozu, koli fyziologickym problemom, ale tych je velmi malo, ostatne zial dostavaju od okolia velmi spatne, aj ked mozno dobre mienene rady...
ja som si kojenie pred porodom nastudovala teoreticky dokonale, ale ten pristup v porodnici to vsetko znicil, esteze sa po par dnoch dostavila laktacna....
ked citam ako pediater poradi matke ze ma nakojit a ked bude plakat dieta, lebo nebolo dost mlieka, tak ho treba nechat tak, az po dvoch hodinach prilozit, je mi zle, to je uboziak co patri na bitunok a nie k detom 😠 ako u nas potom moze kojit viac zien, ked dostavaju rady od takychto s prepacenim doktorov?

soanpe
30. srp 2009

marelica, tak já nekojila a stejně jsme skoro oplešatěla 😉 😝
ale naštěstí se to padání vlasú asi po 3měs.zastavilo 🙂 prsa se mění už během těhotenství,takže ty taky neřeším a v době plastických operací se dá opravit všecko 😉
a někdy ta práce je nutnost ☹ bohužel

schatzilein
31. srp 2009

deti potrebuju aj nejake to financne zazemie.Su narody, kde chodia zeny pomerne skoro do prace a na ich laske k detom to neubera a tieto narody su na tom ekonomicky este lepsie ako Slovensko. Keby som to mala zhrnut z mojho pohladu, dojcenie sa dnes uzasne precenuje a co sa dozvedame zo vsetkych stran je zmes pravd, polopravd a lzi. Treba si z toho vyselektovat, kazda z nas po porode zisti, co je pravdive a co nie. A keby tie kojofundamentalistky (alebo kojofundamentalisti) nesirili tolko poplasnych sprav, nemuseli by si dojciace matky kazit dni krivymi pohladmi matiek, ktore nedojcia a naopak.

zelmirka1
31. srp 2009

ja pridam svoj nazor, nikdy by som neodsudzovala niaku maminu ktora nekoji, samozrejme ze su pripady kedy to proste nie je mozne, ale aj tak nechapem preco tak malo mamin dlhsie koji a jednoducho to vzdaju, nezistia si informacie a neporadia sa ako spravne kojit. Smutne aj to ze v porodnici vacsinou nepomozu, mne neporadili a maleho krmili flasou ale doma sa snazila a nakoniec po mesiaci trapenia sa to podarilo a nic krajsie ako ked vidim maleho spokojny vyraz neexistuje. Inak pomohla mi tema Dakujeme Annag kde som sa dozvedela take veci o ktroych som nemala ani sajnu. Je to hlavne o tom ze clovek chce, drzim palce kazdej mamine aby kojila lebo je to fakt super.

sabinazv
31. srp 2009

schatzilein, nechapem preco reagujes tak nepriatelsky, ja som tam za tvoj nick dala smajla... cize som nevyrypovala, len kedze neovladam nemcinu slo mi to tazsie napisat...

Ale celkovo to bude tvoj a radkin problem... ste vopred zaujate, neotvorene inemu nazoru aky mate...
Neviem preco baby ako vy idu do takejto temy vyrypovat... vsak je tu x tem zameranych proti "kojeniu", tak nech sa paci mozte ist tam a neurazat ... Neviem ako vy, ale ja si sem na MK pridem nacerpat nove vedomosti, nazory, skusenosti... ale vidim, ze su tu aj take typy, co sa chcu pohadat za kazdu cenu... a to velmi pekne nie je... 🤐

soanpe
31. srp 2009

zelmirka,
já kojení vzdala proto, že po 8dnech v porodnici mi malá z váhy 3380g klesla na 3080g a nepřibývala 😔 , protože mi z prsa nekápla ani kapka- no kapka možná jo 😉 -prsa se mi nenalily ani po ustavičném přikládání, odsáván-í ale v tu chvíli mi bylo přednější, alby se maličká napapala a konečně začala nabírat a my mohly domů.jasně mohla jsem to zkoušet dál a přikrmovat, ale kolostrum obsažené v prvním mlíku by jí už asi nespasilo po UM, takže jsem zůstala u láhve, protože malé evidentně chutnalo. A co je hlavní, je zdravá a šťastná 😎 😵

schatzilein
31. srp 2009

sabinazv: tato tema je venovana diskusii o skutocnom vyzname dojcenia, preto su moje aj Radkine reakcie v tejto teme urcite nevyrypuju. Radka sa snazi poukazat na zbytocny humbug okolo dojcenia argumentami, ktore pokladam za spravne a podava argumenty, aby sa zeny, ktore z nejakeho dovodu nedojcia, necitili previnilo. Ked sa uz vsade hovori A, trebalo by spomenut aj to B, nemyslis? Tot vse.

sabinazv
31. srp 2009

vsak jasne, ja to beriem... vsak moj prvy prispevok sem bol taky, ze uplne chapem aj jednu aj druhu stranu... akurat som sem prisla podporit a zastat sa Annag, lebo si myslim, ze to nebolo voci nej fer... nehovorim, ze ju poznam a vo vsetkom s nou suhlasim, ale naozaj sa v problematike vyzna, pomaha zenam, ktore ju o pomoc poziadaju... a nejake urazene jesitnosti sa nemusia na nej vyzurit... kazda mame na vec nazor podmieneny svojou skusenostou... S nazorom sa da nesuhlasit bez toho, aby sme cloveka osocili, ze je blby, fanatik a tak nejak...

schatzilein
31. srp 2009

nikomu som nepovedala, ze je blby. Annaq moze pomahat ostatnym zenam do alejuja kolko chce, ale to neznamena, ze s nou musim vo vsetkom suhlasit. A na to je tato tema, aby sme si tieto veci vydiskutovali. Svet nie je iba ciernobiely a na to zabudaju obe strany..

meleri
31. srp 2009

Schatzilein,
já si nemyslím že to je humbuk, nevím kde žiješ ale já ve Francii a tady fakt většina žen nekojí..prostě si po porodu dají naordinovat prášky na zastavení kojení a nekojí ..jedna matka mi řekla že radši nechce kojit aby mohla dál kouřit..druhá že by se cítila jako dojnice, nebo se jim zkrátka nechce, nebo chtějí mít pěkná prsa, nebo musí do práce..atd.....takže si myslím že jestli je nějaká propaganda, tak je to dobře aby o tom lidi slyšeli...vždyt v česku za komunismu tak jako tady na západě ženské prostě nekojili protože jim odborníci řekli že sunar je lepší..ale já si myslím že to je blbost, přece každému kdo si o tom něco přeje vědět, tak docvakne že asi mateřské mlíko je zdravější, vhodnější pro žaludek novorozence, i kdyby už měli kojit třeba jen 2 měsíce...

já to beru že to někoho zraňuje že nekojí ale nemůže to přece hned házet na ty co jim to jde? přece jsme dospělí lidi ne? to by pak všichny neplodné baby nesměly ani na ulici z toho jak je to zraňuje když vidí těhotné ženy, nebo ženy s miminky, a to mi přijde daleko horší úděl a bolestnější než nějaké kojo.. 🙂

xzaje01
31. srp 2009

Ja jsem toho nazoru, ze skutecny vyznam kojeni je >>> nakrmit detatko

natashkaa
31. srp 2009

Baby PROSIM O RADY! nemam cas vas cee citat kvoli malemu uz dva dni mam pocit ze sa mi straca mliecko doma to mame ako po vybuchu maly stale place a vyzaduje si prikladat aj kazdu pol hodinu potom sa na chvilu ukludni a znova. Prsia sa mi uz vobec nenalievaju ako predtym proste uplne citim ze mu ide malo a preto place. Ja ani za nic na svete nechcem davat UM a chcem to zachranit stoj co stoj prosim ktora mate skusenosti co mi moze pomoct. Pijem asi 3 litre denne, aj vineu, vodu caj pre dojciace. Odsavam ale to maximum co viem odsat je tak 40ml - 60ml potom som totalne prazdna prosim prosim poradte ☹

inka04
31. srp 2009

meleri - moja rec 😉

mamutka
31. srp 2009

natashkaa, napis to do temy Dakujeme annaq, urcite ti poradi. ja som mala rovnake problemy, prikladala som cely den, niekedy bol maly na mne proste cely vecer, 4 hodky v kuse, pocuckal, podriemkal, pocuckal..... islo mi o to aby pil, aby stimuloval spustanie mlieka a aby neplackal ze je hladny. Vobec mu nechybalo ze do seba nenalial 120 ml za par sekund ako by to bolo z flase, proste bol v pohode, po troske cuckal a potom oddychoval. Nic ine na robote nemal a ja som to tak par tyzdnov vydrzala, matka aj tak nema na starosti nic dolezitejsie ako babatko, a kedze mam len jedno dietatko, kludne mu venujem ten cas aj ked ja som unavena, ved babatkom bude len chvilu.
mlieko sa mi krasne rozbehlo, neboj, toto mozes upravit, annag ti poradi, nemal by ti plakat ze je hladny....moj proste vypil dost ale po malych davkach, tiez som mala pocit ze v prsnikoch nic nie je, ale on krasne priberal. ak by sa mi napriek snahe a postupu podla rad laktacnej nedarilo a mlieka je malo, tak mu dam UM, nebudem ho predsa trapit hladom.