Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

susik77
autor
21. led 2008

viem o par dokazanych pozitivach: napr. ochrana proti nej.druhom ndor.ochoreni ale inak neviem o nej.vyzn.pozit.ucinkoch.Ak viete o nej. pozitivnych ucinkoch, kt.su vedecky dokazane, piste 😉

shela
21. led 2008

susik77..kojenie nie je iba na tie alergie...ked si to tak vezmes kojenie je ako prirodna vakcinacia...malicke dostava z mliecka tolko ochrannych latok ze si to nevies ani predstavit. Nic sa nevyrovna takemu to mliecku. Nie nadarmo lakary apeluju aby matky kojili co najdlhsie.. Napriklad moja mala bola kojena do 4 mesiaca ale potom nam nastal problem s mlieckom tak sme zacali kupovat.. ale nekupujeme jej nic umele. Je to susene materske mlieko. Aj ked stoji dost vela ale oplati sa. 😉

l.i.l.a.
21. led 2008

som za dojcenie, ale som sklamaná. malého plne dojčím a je to budúci astmatik, prekonal uz aj zápal močových ciest a o ekzéme ani nehovorím...

susik77
autor
21. led 2008

shela: to urcite, ale preco potom kojene deti su niekedy viac chore ako nekojene?

susik77
autor
21. led 2008

shela: a kolko to stoji?

romana27
21. led 2008

kojení je přirozené, když se po porodu spustí mlíčko, je jasné, že se tvoří proto, aby ho miminko jedlo.
Já sama jsem za kojit, jak dlouho kdo chce. Malej byl od narození vždy nejméně jednou denní dávkou na UM.Kojila jsem dva měsíce, pak do 6. měsíce odsávala, pak přestala.
Malej neměl ani rýmu, ani nic jinýho, ale kojením to určo nebylo 🙂.

Kamarádka má holčičku - 8m, pořád ji kojí a stejně je věčně nachlazená a ještě za sebou nemá ani celou hexavakcínu.
Další mu chlapečka na UM od narození a taky je pořád nachlazený.... Takže já bych to kojení nijak nepřeceňovala, ale ani nepodceňovala 🙂

susik77
autor
21. led 2008

romana: ja to beriem uplne rovnako: pokial mozem , kojim, je to od prirody...ale zda sa mi trochu precenovane, ako maju niekt. baby hrozne depresie, ze nemozu kojit, ani nespia a strasne sa snazia aby kojili...myslim si, ze ked je matka v takom hroznom strese, nemoze sa ani dostatocne venovat miminku a ono to urcite vyciti, ze nieco nie je v poriadku, nie?

kupinka
21. led 2008
shela
21. led 2008

susik77..ked ma dieta v genoch tu alergiu nic nepomoze...mas pravdu ani to kojenie. Niektore deti su zdrave teraz ale mozu byt alergici neskor.. a to mliecko sa vola Nan od Nestle...na SK to maju v lekarni ale stoji okolo 1200 SKK...my sme zo Svedska a tu to maju po 900SKK po prepocitani na nase koruny. Neviem preco ale tu vo Svedsku je problem najst nieco ako Nutrilon alebo tie UM.. vsade len susene materske 😉

susik77
autor
21. led 2008

shela-asi ste tam dopredu 😉 inak, ze vraj svedsko ma aj najlepsiu soc.politiku 😉 ako dlho je tam materska dovca?

shela
21. led 2008

no su v tom jednicky... ked porovnam nas Slovakov tak nam treba minimalne 50 rokov aby sme sa mohli aspon kus s nimi porovnat...materska tu trva 490 dni. Minimum materskej tu je 5000SEK na nase krat 4 a potom dieta dostava 1500SEK az do 19 rokov...a do tych 19 rokov ma vsetkych lekarov, liecby zadarmo. A este po narodeni otecko dostava automaticky 10 dni volna aby mohol byt s mamickou a babom. Dostane za to cely plat plus 50% z platu navyse

smoulinda
21. led 2008

Ahojky 🙂
Myslím, že už jsem to psala teda na jiné diskuzi, ale to neva 😀 Přítel byl kojenej straaašně dlouho a je hroznej alergik, 100x do roka nemocnej. Mě mamka kojila asi 2 měsíce, ani to snad ne a jsem zdravá jako řípa 😀

lucilka
21. led 2008

Shela, my tu môžme iba snívať 😖

shela
21. led 2008

lucilka... ved viem ☹ ja som mala stastie ze som sa zalubila do svedika 😅 a malinke sa narodilo tu.. ale no neviem my si za to ze sme na tom tak ako sme mozeme sami.. studovala som historiu takze ma to vobec neprekvapuje..

lusil2005
21. led 2008

viete, nikde nieje napisane ze kojene dieta nebude byvat chore, nebude mavat alergie atd atd. ale ked ma kojene dieta alergie a byva chore, ktovie o co horsie by na tom bolo keby nebolo kojene. okrem toho ma kojenie aj psychicky velmi velky vyznam. je to velmi intimna chvila medzi mamickou a babatkom.
moja mala bola plne kojena skoro do siedmeho mesiaca. teraz je okrem prikrmov dokajana. ma atopicky exem ktorym zdedila po ockovi a chora este zatial nebola ani raz (klop klop klop) dokonca aj ked sme boli poriadne nachladnuti cela rodina, ona to presla bez kychnutia.
nehovoriac o vyhodach ako: materske mlieko je zadarmo, vzdy sterilne, zohriate, bez flasiek a cumlikov. ja osobne kojim fakt kdekolvek a kedykolvek. ked je mala hladna, najdem miestecko na sadnutie a vybavene. a dalsia vec- nic neutisi po nejakej nehode ako udrete kolienko atd lepsie ako mliecko z prsa.
inac - suhlasim so susik ze kojenie by v ziadnom pripade nemalo byt dovod nejakych depresii a slz. ked to nejde, tak to nejde. myslim ze spokojna a vyrovnana maminka je nad materske mliecko. zaklad je - pozistovat si toho co najviac, skusit to a ked to ide tak vydrzat, niekedy sa trosku zapriet, a ked to nejde tak sa vytesovat z nakupovania krasnych flasticiek atd 😀 ved viete ze nas potesi kazda nova prkotinka pre tych nasich drobcov 😅

julie6
21. led 2008

kojenie je dolezite a krasne,no ked sa neda tak sa neda, ja som to silila na doraz a mala fakt z toho depky a bola nervozna z kazdej kvapky MM ktora chyba, od 6 tyzdna som musela zacat prikrmovat lebo maly/3mesiace/ slabo priberal, revala som ...chcela som kojit do roka...kupila odsavacku drahu, 2tyzdne odsavala po kojeni prirkmovala odsatym stale vytiahla len 20-30ml,prelievala do mistieciek,vymyvala streikacky, sterilizovala, prsia som mala fialove, maly reval no ja som nemohla sa venovat jemu lebo som odsavala a dookola, vkuse citala net namiesto oddychu, ako zvysit laktaciu, vselijake alternativne sposoby prikrmovania aby si nenavykol na flasu, kazdy doma mi hovoril, co je???? nie je hladny:???? a to ma stresovalo najviac....jedla pila kadeco ze som pribrala spat 5 kg, a tak az som napisala laktacnej poradkyni v Cechacha a ta ma ukludnila ze trocha UM ho nezabije, a ze u mne je asi problem spustaci reflex ktory je citlivy na nepohodu, stres....ze to velmi silim....
totiz manzel odisielv 3 tyzdni do zahranicia obhajit dizertacku, a vtedy to mozno zacalo,hoci som mala pomoc/mama/ predsa to nie je ono, prisiel na Vianoce a zas isiel, proste psychika, ja som tu prisla len porodit, byvame u nasich, nie je tu klud, proste sa necitim v pohode, cakam kedy sa odstahujeme.
Proste MM je velmi citlive na pohodu a klud, odpocinok matky, na mna najviac zaberal spanok,no predsa ale nemozem 24 hod spat, jednoducho moj organizmus zastrjakoval a toho MM nie je dost,a co teraz, budem mrzuta matka, babo sa na mna smeje a ja si mastim bradavky a vzdycham???? proste uz berem situaciu ako ide, a uvazujem o kupe toho suseneho MM

solen
21. led 2008

shela prepac, ale Nan od Nestle nieje susene materske mlieko ale nahrada materskeho mlieka, takze taka ista umelina, ako nutrilon a ostatne. Nutrilon sa tiez da kupit, akurat ze sa vola inak....

vesi
21. led 2008

beriem kojenie ako prirodzenú vec a nikdy by ma nenapadlo, že kojiť nebudem..ale stalo sa... nemohla som kojiť ani jednu z dcér. staršia je alergička a bývala často chorá. mladšia nebýva chorá, dokonca chorobu nechytí ani od svojej sestry...lenže staršia nechce poriadne jesť, mladšia zje všetko čo nezje ju, vrátane ovocia a zeleniny, teda má oveľa pestrejšiu stravu...
švagriná kojila 6 mesiacov - syna má väčšieho alergika ako je moja dcéra...

shela
21. led 2008

solen...ano?? ja som sa na tu temu informovala vsade dokonca aj na nestle.se....takze tak 😉 ....opytaj sa detskych pediatrov vo Svedsku..ak chces dam ti na jedneho kontakt 😉 ale to musis hovorit aspon anglictinou 😉 😉

solen
21. led 2008

OK prosim si ten kontakt, budem naozaj rada... dakujem

bilushka
21. led 2008

Waw, ze susene MM 😲
Mozeme tu na Slovensku len snivat....

Inak zaujimava tema, ja len kojim zatial, ale u takehoto maleho mimi ako mam ja-5 mesiacov sa neda este povedat, co mu to dalo do zivota, takze sa neviem vyjadrit, ja som citala mnoho clankov, ako BY MALI byt tieto deti chranene proti zapalu pluc, Cohnovej chorobe, onkologickym ochoreniam, celiakii, alergiam...dokonca aj syndromu nahleho umrtia, ale ze tomu tak nie je vieme vsetky a kazda zo svojho okoloia pozna x deti na UM zdravsich ako kojenych aj do roka, takze neviem 😉

zuz11
21. led 2008

Ja som nasla ze Nan je tiez UM... som sa velmi divila ze kde splasili tolko MM a spraskovali

*Ako vybrať správny druh umelej výživy?

Len zriedkakedy sa matke po pôrode nevytvára dosť mlieka ani pri kvalifikovanej pomoci a je treba dokŕmiť dieťa umelou výživou. Pre výživu v prvých mesiacoch sú najvhodnejšie počiatočné adaptované umelé mlieka. Vyrábajú sa z kravského mlieka, úpravou jeho zložiek tak, aby sa zmiernili rozdiely oproti materskému mlieku (v zložke bielkovín a cukrov). Sú to: Nutrilon Premium, Nutrilon 1 Forte, BEBA1, NAN 1, Mimilon Start. Na trhu sú ešte čiastočne adaptované mlieka, napríklad Aptamil. Sušené mlieko starostlivo pripravujte podľa návodu, množstvo odmerajte odmerkou. Je najlepšie vybraný druh mlieka nemeniť a podávať ho dovtedy, kým dieťa nedostáva príkrm, približne do 6. mesiaca.

solen
21. led 2008

zuz presne tak... ja som pre istotu pozrela aj svedske stranky, pisu to iste.. kompenzacia mateskeho mlieka. Ale este cakam na ten kontakt od shely a overim si to, pretoze to mlieko by som si fakt rada kupila. A pisem bez ironie...

shela
21. led 2008

no moja a teraz citaj obsahuje laktoferín a lyzozým, imunoglobulin, L-karnitin, vassleprotein, kasein....ked trosku rozumies biologii co obsahuje tieto latky?? Zeby materske mlieko??porovnaj UM ci ma tieto hodnoty.... a tu mas cislo na centralu0435 55000 ...priame cilso na barnmusku neviem kde mam...nemam casu ho hladat.. 😉

zuz11
21. led 2008

Dobry den. Rada by som sa opytala ci aj na Slovensku sa da kupit Nan od Nestle. Je to mliecko pre babatka, ktore obsahuje materske mlieko. Byvame vo Svedsku a tu maju len to. Na Slovensku som nasla len Bebu. Skusili sme to a mala mala velke problemy. Bolelo ju potom brusko. Dakujem za odpoved.

Odpoveď
Nan je Beba. Zalezi na tom, aku radu ste davali. Nan je aj hypoalergenna rada, antirefluxna atd. Ale v principe je to Beba. Porovnajte si zlozenie a najdete aj v rade Beba to iste. A samozrejme neobsahuje ziadne materske mlieko. Beba obsahuje tzv. LC-PUFA, ktore su prirodzenou sucastou materskeho mlieka a su zodpovedne za rozvoj mozgu, zraku a imunitneho systemu. Na materske mlieko sa len velmi podoba zlozenim.

solen
21. led 2008

shela nechapem, preco si hned ironicka a utocis... mne nejde o nic ine, iba najst to mlieko

shela
21. led 2008

solen...ja vobec neutocim to ty si na mna vybehla takto...mne to tu vraveli az 3 lekary ze je to materske mliecko...a ked som bola doma na SK tak nam Nestle vravelo ze to nieje to...ale zazrakom v lekarni nam vraveli ze to mali ale ze uz to neobjednavaju kvoli vysokej cene.. tak sme skusili obe beby a nieje to to iste... uz iba ked som porovnala zlozenie...a mala sa po bebach ani vykakat nemohla

solen
21. led 2008

shela je toto mliecko, o ktorom tu piseme? http://www.netxtra.se/new/default.asp?main_cate...

shela
21. led 2008

moje vyzera kus inac...akurat tie lastovicky sa tam zhoduju 😅

ajuskamimi
21. led 2008

ja som toho nazoru, ze ak ma miminko nejaku chorobu mat, tak ju proste bude mat, neochrani ho ani materske mliecko. Svagrinka kojila malu 3 roky, vsetko robila ukazkovo, podla kniziek a rad lekarov a mala ma 5 rokov a celiaku a aj ekzem. Dalsi pripad, tiez dietatko kojene 3 roky a je to poriadny alergik na vsetko. Dalsi pripad, dietatko kojene 9 mesiacov, teraz ma 3 roky a doteraz okrem soplov ziadna choroba, takze je to indy vindy 😉