Malá má pořád hlad a nadměrně přibývá. Co mám dělat?

konik88
28. črc 2010

Na toto téma se snažím už nějakou dobu něco najít na internetu, ale o tomto problému nikde nic napsáno není. Mám 17-ti denní holčičku. Porodní váha byla 3700g. Při odchodu z porodnice byla váha 3560g. Při první kontrole u doktora byla váha už 3830g a za další týden už 4250g. Malou kojím přes den po hodině až dvouch hodinách. Teď se snažím dodržovat aspoň ty dvě hodiny, ale když mi malá brečí hlady, dám i po té jedné hodině. V noci mi vydrží dvě až tři hodiny. Nevím, co dělat. Doktor mi řekl, že určitě hlad nemá, že ju bolí bříško, ať kojím po třech hodinách. Ale já vidím, že malá hledá a má hlad. Tak nevím, co dělat. Už jsem přemýšlela i tom, že budu přikrmovat umělím mlékem a malá třeba vydrží ty tři hodiny a nebude tak přibývat. Nebo už vážně nevím,co dělat. Pokud s tím máte zkušennosti, tak prosím poraďte.

valentinuska
8. srp 2010

je, já tam mám chybu 🙂 špantně místno špatně - dodatečná omluva 🙂
já ty probiotické kapičky ještě nedávám, protože je doporučují až od 1 měsíce a to nám ještě není, takže se bojím ... dáváme jedině sab simplex, co nám napsala doktorka - no a pak polštářek na bříško, já jím probiotika a piju čaj pro kojící - prý by to také mělo zlepšit ...

konik88
autor
8. srp 2010

@valentinuska my jsme je začali dávat ve třetím týdnu. Zjistila jem totiž, že se to může dávat od jednoho měsíce, protože to nemůžou dřív testovat na dětech. I Sab simplex, když se podíváš do letáku, tak je myslím až od třetího týdne. Ale nejsou to vlastně léky, jen tělu prospěšné bakterie. Takže miminku neublíží, ba naopak. Takže se vůbec nebojím, že by to malé nějak ublížilo. Asi bych je novorozenci taky nedala, ale v těch třech týdnech si myslím, že je to už OK. Vím, že je holky taky začali dávat takhle spíš, i doktorky jim říkali, že můžou.

lucisa
8. srp 2010

@konik88
@valentinuska já bioGaia taky začala používat od 3 týdnů....

@konik88 a proč to mlíčko vyléváš, zamraž si ho, v mražáku ho můžeš mít až 3 měsíce. Já si nakoupila sterilizované sáčky na mlíko v Tescu, balení po 40 ks stálo 99 kč, napíšeš si na to datum, přeliješ z odsávačky nebo rovnou do nich odstříkáš, zacvakneš a hotovo.
nevím, jak jinde, ale zjišťovala jsem si podmínky o prodeji MM (taky jsem měla hodně, jen v porodnici jsem pro jiná mimča nechala asi 3/4 l), ale není to tak jednoduché. Údajně se to několikrát testuje (několikrát to musíš dodat v různých časech), jsou dost přísné podmínky na převoz a než projdeš tímhle kolečkem, většinou se už tvorba mléka přizpůsobí miminku a tolik ho už není.
Ale to je jen moje zkušenost, já laktační poradkyně nejsem, jen 3x kojící mamka 😀

konik88
autor
8. srp 2010

@lucisa a na co schovávat? Jako, že až nebudu mít mlíko, tak můžu dávat ze zásob?

lucisa
8. srp 2010

@konik88 občas se stává, že má někdo pocit, že má přechodný nedostatek mléka a myslí si (nebo to je i fakt), že mimčo potřebuje dokrmit. Tak nedokrmují UM, ale svým odstříkaným mlékem. Nebo může nastav situace, kdy budeš muset jít na nějakou dobu pryč (vyřizování na úřadech, u lékaře apod.) a v té době bude třeba, aby za tebe někdo nakrmil malou a to může tvým mlékem (stříkačkou, po lžičce, po prstu atd).
Nebo se stane, že budeš muset jít (nedejbože ťuk ťuk ťuk) třeba na nějaké vyšetření s jednodenní hospitalizací a to se potom vlastní mléko v zásobě hodí 😉

konik88
autor
8. srp 2010

@lucisa ale ono se to musí nějak složitě pak pasterizovat, ne?

lucisa
8. srp 2010

@konik88 ne, proč? to dělají v porodkách, protože to dávají cizímu dítěti, al epro svoje jsem to z odsávačky přelila rovnou do toho sáčku, zacvakla, nechal achvilku ležet, až to schladlo a pak to dala na chvilku doledničky a pak do mražáku, nebo po schladnutí na stole to můžeš hned hodit do mrazáku a žádný problém. A před spotřebou vytáhneš, necháš nejlépe v pokojové teplotě rozmrazit a pak ohřeješ v láhvi, kterou dáš do ohřívačky nebo hrnce s teplou vodou. Mikrovlnka se nedoporučuje, neohřeje rovnoměrně 😉

Zkusím něco najít na netu, vydrž...

lucisa
8. srp 2010

@konik88 tady na téhle stránce máš vše o kojení a i postupy při odstříkávání:

http://kojeni.net/clanky2.php

konik88
autor
10. srp 2010

@lucisa díky, tak já si zkusím teda něco schovat do mrazáku na horší časy 😉
Jinak my jdeme zase do nemocnice ☹ Malý ten hematom na hlavičce začal tvdnout a už to nejde odsát, takže musíme příští týden na tři dny do nemocnice, kde malou uspí a udělají CT mozku a lebky. No a uvidí se, jestli bude muset jít na operaci. Jsem z toho celá špatná. Kdyby nás náš doktor poslal už před 14 dny, kdy se boulička udělala do Brna na odsátí, nemusela malá tohle podstupovat. On si myslel, že se to vztřebá. Ale bohužel to začalo kostnatět.

lucisa
10. srp 2010

@konik88 tak to je síla, to jsem nikdy neslyšela. A z čeho se to malé udělalo? Držte se a ať je všechno ok 😉

konik88
autor
10. srp 2010

Někdy to mívají po porodu hned, ale nám se to udělalo 14 dní po porodu. To je běžné, jen by se to mělo vstřebat.

lucisa
10. srp 2010

@konik88 aha, to jako se vytvoří, jak se rodí porodními cestami a je tam ten tlak, jo? To je fakt zajímavé. Bobina malá... tak hlavně, ať to má v pořádku 😕

konik88
autor
10. srp 2010

@lucisa jj, obvykle se to takhle vytvoří, tím, že tam praskne nějaká cévka. Ale malé se to právě vytvořilo až později. To se taky může stát.

valentinuska
10. srp 2010

@konik88 tak držím palce, ať je vše v pořádku! uspávat takové maličké stvoření je děsné - ale hlavně že jí to pomůže ...

capricorn
11. srp 2010

Ahoj,
UM určitě NE!!! Vždyť by ses měla radovat z toho jak krásně přibývá! 😉
Pepíček se mi narodil s 4200g, z porodky jsme odcházeli s 4300g a teď po 6 týdnech jsme měli 6340g!!!! 😀
Jo, jsme oproti jiným stejně starým mimískům "větší" 😀 ale neřeším to!
Doufám, že budu moci kojit co nejdéle! 😉 🙂

valentinuska
11. srp 2010

@capricorn dívala jsem se do tvého fotoalba a je to moc roztomilý chlapeček! 🙂
chtěla jsem se zeptat, kdy si začal hrát s hračkama na hrazdičce? já nějak nevím, kdy té mojí malé mám dát nějakou hračku ...

capricorn
11. srp 2010

@valentinuska od 3 týdne na ně jen koukal a bouchat do hraček na hrazdičce začal asi po měsíci a týdnu... 😉 teď je znát každý týden, víc sleduje a je to zábavnější 😀 😵

valentinuska
11. srp 2010

@capricorn tak to se těším, až to začne být zábavnější i u nás 🙂

lucisa
11. srp 2010

@capricorn no tak teda to je kus chlapa!!! 🙂
My měli porodní váhu 3100 gr, včera jsme byly na druhou hexu, tak nás dr. převážila a Ami má 6900 gr., ale jen 61,5 cm. My rosteme do šířky, tak jsem se zasmála, že u nás se zavede měření obvodu hrudníčku.

eloana
12. srp 2010

ahoj holky no malej mel 3100 ted na 9 tydnech mame 6,3 taky docela narez -toto mela mala na pul roce 😀

konik88
autor
12. srp 2010

Dneska jsme byli u doktora. Byli tam dva chlapečci, kteří jsou o týden mladší než naše malá. Nelinka byla skoro o hlavu větší a zdála se mi taková vyspělejší, tím myslím duševně. Všichni si mysleli, že jsou jí 2-3 měsíce 😀

konik88
autor
12. srp 2010

A chtěla jsem se vás zeptat. Jak hodně se starají vaši manželé o miminko? Mě třeba ten můj vůbec nepomáhá. Malá ho ani skoro nezná. On si přijde se s ní jenom na chvilku pomazlit a to je všechno. Že by ju třeba uspal nebo pochoval, když si potřebuju něco udělat, to je málo kdy. Už mě to štve. Vidíme ho tak hodinu denně. Jinak je zavřenej v tý svý pracovně. Když mu to vyčtu, tak řekne, že to není pravda. Já to snad začnu psát, kdy s náma je.

Vím, že se to tématu netýká, ale potřebovala jsem se vypovídat a nemám komu. Tak se na mě nezlobete.... 😒

valentinuska
12. srp 2010

@konik88 Já to chápu, tohle je dost nepříjemné. Miminko jste si udělali spolu a podle mě by se mohl více věnovat.
Můj přítel se docela snaží, nejspíš proto, že se nemůže zavřít do pracovny 🙂 Stůl s počítačem má v ložnici a tam taky celý den sedí, takže vidí, co se doma děje a kdy malá pláče apod. Je ale pravda, že kolikrát i s ní v náručí sedí u počítače a pracuje.
Když potřebuju, tak narovinu za ním přijdu, že musí pohlídat - taky mu jdu třeba vařit oběd nebo večeři, takže hlídá, chová a uspává. Když večer trvá uspávání dlouho, tak jsem ho už taky dvakrát poprosila, jestli by neuspával on, že už fakt nemůžu a pomohl.
Ten můj se fakt snaží ...
Já být tebou, tak zkusím nevyčítat, že s vámi netráví tolik času - když chlapovi něco vyčítáš, tak se podle mě vždycky postaví do opozice a nic si neuvědomí. Normálně za ním přijď, že potřebuješ pomoct, že se jdeš vykoupat nebo něco uvařit a dej mu malou do ruky i když křičí, pak si snad uvědomí, že to není legrace ...

konik88
autor
12. srp 2010

@valentinuska když malá křičí, tak mi ji jde automaticky odevzdat, že neví, co s ní. Jako kdybych já to věděla. Když se potřebuju vykoupat, tak to pohlídá, ale nesmí plakat. Když chce udělat večeři a malá zrovna nespí, tak si ji udělá raději sám, než aby hlídal. Pořád říká, že já jsem na mateřské dovolené a on chodí do práce. Takže o malou se mám starat hlavně já. Ale on by ju mohl taky hodinu denně pohlídat. Ale to ho vůbec ani nenapadne. Užívá si s ní jen ty hezký chvilky, když je hodná. Ale jak pláče tak to utíká, takže celá tíha je jen na mě. Nevidí celý den, jak mě to vyčerpává se o ní starat. Myslí si, že je to sranda. Ale ona je strašně živá, skoro celý den je vzhůru a chce něčí pozornost. Už jsem si musela dát i kočárek dovnitř, protože ju prostě tak dlouho už neunesu. Bude mít skoro pět kilo a chovat ju hodinu už nezvládnu.
Vůbec nezvládám ani domácnost. S ní se to fakt nedá. Dneska jsem chtěla třeba uvařit, ale ona se každou chviličku probouzela. Spí třeba jen po pěti minutách. Takže jsem připálila maso. Už týden chci umýt koupelnu, ale nedaří se mi to. A takhle večer, když už teda usne na to nemám sílu. Chci si taky chviličku odpočnout. Občas mi bývalo i z únavy na omdlení, takže to nechci přehánět.

konik88
autor
12. srp 2010

Chápu, že to má v práci těžké a chce si odpoledne odpočnout. Ale já už taky nemůžu. Strašně mě to psychicky i fyzicky vyčerpává. Někdy mi připadá, že se z toho už zblázním. Každý den to stejné. Ráno se vzbudíme, chviličku bude hodná. Pak bude celý dopoledne zlobit. Kolem dvanácté chvilku spí no a kolem druhé chodíváme ven. Když přijdeme dom, tak bývá docela hodná, ale jak kdy. Musím si jí ale všímat, jinak je křik. No a navečer to bývá nejhorší, to je strašně protivná. Pak teda usne na hodinku a to se stihnu akorát vykoupat a trošku poklidit. Pak se probudí, nají se a zase hodinu křičí než jde spát na noc. No a v noci, když se vzbudí, tak potom třeba hodinu až dvě nespí a já musím chovat. A takhle je to pořád dokolečka.

valentinuska
12. srp 2010

No já tě úplně chápu, když jsem doma přes den sama, tak je to záhul - uvařit takřka nemožné, nosím si jí sebou na lehátku a občas prostě křičí a já musím udělat něco jiného ☹
A manželovi vadí, že doma není úplně uklizeno? Já jsem teda rezignovala a snažím se moc nerozhlížet, říkám si, že o víkendu by mohl pohlídat zase přítel a já bych uklidila ... Jinak mi hodně kamarádek radí paní na uklízení jednou za čtrnáct dní. Já na tohle moc nejsem, ale třeba mi nezbyde nic jiného 🙂 Ani nevím, jak moc jsou drahé a dostupné ...

Je fakt divné, že se takhle málo snaží, když miminko je vás obou. On chodí sice do práce, ale nemusí v noci několikrát vstávat, v práci si zajde v klidu na oběd, na kafčo atd. Ty máš šichtu nonstop ... Co mu na jeden den o víkendu dát malou hlídat celý den a ty jí budeš jenom kojit? Aby viděl, co to obnáší ...

lucisa
12. srp 2010

@konik88 neblázni!!! zhroutíš se z toho, jsi ještě v šestinedělí. Miminko se většinou za 6 neděl trochu srovná, ale tohle je tedy moc.

Když ti přítel malou přinese, že neví, co s ní, tak mu natvrdo řekni, že ty jsi k ní taky v porodce manuál nefasovala. Kolik let je tvému příteli?

Já jsem tedy taky většinou pořád sama doma - manžel je řidič v mezinárodce, tak se vrací jen na víkendy, a to ještě ne na každý. Já mám doma ještě dvě starší dcerky, trošku pomůžou s hlídáním, když třeba vařím, ale i tak toho mám někdy plné brejle. A chlop, jak přijede, tak se okoupe, oholí, nadlábne a já pak o dětech nevím. Malou mi nosí jen na kojení, sedí s ní u telky, počítače, další holky každou z jedné strany. Když vyváděla v noci, tak jeho to sice nevzbudilo, ale když už jsem byla hotová, tak jsem ho vzbudila já a on bez řečí malou vzal a já mohla chvilku pospat.
To stejné ráno, s malou vstávám dřív, nechám ho pospat a pak mu dám malou, že se ještě dospím já. Oběd sice není ve 12, al ezatím jsme to všichni přežili, tak se nic neděje.

Řeči, že jsi na mateřské a proto se máš starat ty, jsou už dávno pasé. On taky není v práci 24 hodin denně, tak proč bys občas nemohla odpočívat ty? Přesně kvůli takovým řečem je dobré dát chlapovi na pár hodin dítě, ať si vychutná všechno...... Spousta takových chytrolínů po denní šichtě s dítětem prohlásila, že raději budou celý den v práci, než jeden den doma s dítětem, že je to záhul.

Nechci mu křivdit, jen mu možná nedochází, že dítě je celodenní a celonoční péče, ne jen když spí nebo je hodné. Proto na něj být trochu tvrdá se vyplatí. A aby ti ji nemohl hodit při pláči zpět, tak nakoj a zdrhni, třeba nakoupit, ať máš výmluvu a nejsi po ruce.

valentinuska
12. srp 2010

@lucisa super názor, naprosto souhlasím 🙂
jinak máš můj obdiv, že to doma zvládáš se třema dětma zároveň! 🙂

shaula
12. srp 2010

@konik88 Lucisa to moc hezky napsala, a má naprostou pravdu. Vím naprosto přesně, jak se cítíš, já to měla doma podobné, ale navíc stereo. Kluci jak se ráno vzbudili, tak řvali a řvali a řvali celý den... Spali max. 20 minut a to ještě každý zvlášť, mezitím jsem je měla stále nastřídačku na rukách - sotva jsem uklidnila jednoho, pokračovala jsem u druhého, a mezitím se znovu rozeřval ten první. Snídala jsem za pochodu v poledne a z noční košile jsem se převlékala ve 3 odpoledne, někdy taky vůbec... Šíííílený záhul, dneska si zpětně říkám, jak jsem to vlastně přežila. Ale můj manžel mi po návratu z práce pomáhal - u nás to ani jinak nešlo, holt mám jen jedny ruce na dvě děti... A tak se naučil houpat, koupat, přebalovat, napřed se trochu bál, ale jak si to osahal, byl v pohodě.
Takže opravdu budeš muset přitlačit toho svého trošku do kouta. Nevyčítej, to nemá cenu, v tom má Valentinuska pravdu. Ale opravdu mu hoď malou na krk, ať si to taky vyzkouší. Pak přestanou ty blbé řeči, že on je celý den v práci a musí si chudinka odpočinout. Mimochodem, můj taky říkal, že mi závidí, že jsem doma na mateřské a nemusím chodit do práce. Ale co pak zažil pár prima uřvaných víkendů, otočil a tvrdí, že se těší na pondělí, až si půjde do práce odpočinout...
Držím palce! 😉

lucisa
12. srp 2010

@valentinuska díky, ale já už mám přece jen trošku zkušeností, u první jsem byla taky hotová, proto si dovedu představit, jak bezmocně a vyčerpaně se musí
@konik88 cítit. Mimčo pláče, ona neví, co s ní a místo, aby ji přítel pomohl nebo aspoň podpořil, vrazí ji malou, vezme roha a ty jsi matka, tak musíš vědět, co se děje.

A nemysli si, já taky občas trojčím, když při pláči zkouším všechno možné (i když já mám malou za odměnu, je nejhodnější z holek,ona to dožene, až bude větší, holky ji všechno naučí 😀 ), ale jak říkám, mám děti 3, tak si to člověk už tak nepřipouští a je trochu flegmoš.
A co se uklízení týče, tak do půlhodinky, max do hodiny to u nás není poznat. A to jako fakt!!! Takže uklízím stylem, zlikviduj nejvíce viditelný bordel, nad maličkostmi nespekuluj, hlavně, že je co jíst, z čeho jíst a v čem chodit. Zbytek počká - musí.... 😉