Malá má pořád hlad a nadměrně přibývá. Co mám dělat?

konik88
28. črc 2010

Na toto téma se snažím už nějakou dobu něco najít na internetu, ale o tomto problému nikde nic napsáno není. Mám 17-ti denní holčičku. Porodní váha byla 3700g. Při odchodu z porodnice byla váha 3560g. Při první kontrole u doktora byla váha už 3830g a za další týden už 4250g. Malou kojím přes den po hodině až dvouch hodinách. Teď se snažím dodržovat aspoň ty dvě hodiny, ale když mi malá brečí hlady, dám i po té jedné hodině. V noci mi vydrží dvě až tři hodiny. Nevím, co dělat. Doktor mi řekl, že určitě hlad nemá, že ju bolí bříško, ať kojím po třech hodinách. Ale já vidím, že malá hledá a má hlad. Tak nevím, co dělat. Už jsem přemýšlela i tom, že budu přikrmovat umělím mlékem a malá třeba vydrží ty tři hodiny a nebude tak přibývat. Nebo už vážně nevím,co dělat. Pokud s tím máte zkušennosti, tak prosím poraďte.

valentinuska
6. srp 2010

V nemocnici? To je mi líto ☹ Hlavně, že už jste v pořádku. My taky hlídáme, aby moc nejedla - i když mi potom přijde, že křičí tak doufám, že ne vyloženě hlady. Přibíráme, tak je snad všechno v pohodě.
Jinak když jí to vyletí i nosánkem, tak je to prý normální. Nám se to občas také stane - ale je to ublinknutí, ne zvracení.

konik88
autor
6. srp 2010

@valentinuska no ale ona měla vždycky poblinkanou celou hlavu. Bylo toho fakt moc. Když mi vyloženě křičí potom ještě hlady a cucá si ručičku, tak ji ještě třeba dvě minutky dám. Ale víc ne. Sice řve, dudlá dudlík jak blbá, ale nebudu ju přecpávat. Ona sama neví, kolik toho má sníst, tak to musím hold řídit já.

blanka.k
6. srp 2010

@konik88 Náš měl porodní váhu 3490, v 6 nedělí přibíral každý týden půl kila, kojila jsem ho tak půlhodiny a vydržel max.3 hod., po kojení mi zvracel, lítalo to nosem, protože jak píšeš se přežíral a když to nevyzvracel, tak ho z toho bolelo bříško. Ve 4 týdnech jsem nasadili BabyCalm + BioGaia a asi 14 dní to trvalo než to zabralo 😉 Dokotr mi říkal, ať ho kojím 5 minut, pak odříhnutí a pak max.10 min, ale to nešlo, to byl řev, že mu beru prso, mudr. to naštětsí neřešil, prý kojené děti jsou baculatější, ať ho kojím jak on chce, že ho přece nebudu omezovat..s hrůzou jsem čekala na váhu te´d na konci 2.m., ve dveřích , když ho uviděli, mi bylo řečeno, že pod 7kg to nebude, no stačilo se před vážením trochu upustit do plínky a hned mám doma "jen" 6,75kg dítě, dostala jsem pochvalu, jak mu mlíko svědčí, a jak je šikovný v držení hlavvy a přetáčení se, na to jak je "tlustý" 😀 Doteď mu dávám jíst kdy chce a jak chce, když byly vedra, kojila jsem třeba 17x denně, třeba 30min, pak 10 min spal a pak zase řev a 30min kojení, nikam jsem nemohla,prootže mi nevezme flašku s vodu ani dudlík, jen prso, ale teď konečně pozoruju změnu, pije míň, nehltá to tak, tak snad se vám to taky brzo upraví. Nebo teda spíš dřív než nám 😀 Jo a mudr. mi říkal, že většinou kdo je jako malý mimčo tlustý, tak v roce je z něj huběňour 😀

konik88
autor
6. srp 2010

@blanka.k no já se bála, aby se mi malá neudusila. Zvracela třeba až hodinu po kojení, takže jsem ju musela pořád hlídat. Strašně mi pak brečela a dávila se mi. Takže já ju budu raději omezovat. Hlady jako neřve, to se nebojím. Za těch deset minut dokáže spořádat 70-120ml a to kojíme po dvouch hodinách.

blanka.k
6. srp 2010

@konik88 Tom zvracel i po 2 hod.po kojení 😅 Teď už moc nezvrací, akorát pořád ublinkává. Dusil se mi jednou, jak mu zaskočilo, že fakt nemohl popadnout vůbec dech, no hrůza, mlátila jsem do něj, třepala vzhůru nohama.... 😅 Te´d už mu "jen" u každého jísla min. 1x zaskočí 😅 Zakucká se, vyvalí oči, ale prso nepustí... 😀 😀 😀 Ale už je to fakt mnohem lepší než když měl měsíc, jak vaše Nelinka, neboj ona časem pochopí, jak správně jíst 😀

lucisa
6. srp 2010

Ahoj, připojuji se se svou troškou.
Nejstarší dcerka byla ze všech mých holek největší, porodní váha 3,95 kg, vzhledem k vrozené vadě ledvin jsem jezdily všude po dr. a v papírech ji psali "mírně pastozní kojenec". Netušila jsem, co to znamená, tak jsem se jednou zeptala a prý že je mírně obézní. Což mě pobavilo, plné kojení do ukonč. 8 měsíců, pak příkrmy, kojit jsem přestala v 1,5 roce. Furt to byla takové vyžle, samá ruka, samá noha, žebra vykukovala z hrudníku. Když jsem si ji vzala na klín, měla jsem na stehnech z její dupky modřiny 😀 😀
A zakulacovat se začala až toto léto, kdy je jí téměř 8 let, dostává babské proporce - dupka, stehna, bříško už není vpadlé. Ale i tak váží nějakých 23-4 kg, což je tak akorát.

konik88
autor
7. srp 2010

@blanka.k no už se těším, až bude trošku větší. Na to, jak se vykadit taky ještě nepřišla. Místo do zadečku tlačí do břicha. Rozčilu je se u toho. Někdy musíme přistoupit i k té rource. No ale snad na to časem přijde.

@lucisa já si taky myslím, že se to později ztratí, ty její faldíky. O to, že je tlusčí mi nejde, to mi nevadí. Jen mě trápilo to její zvracení. Dneska ráno se nám teda zase poblinkala. Ale pokud to bude jenom takhle občas, tak je to OK. No uvidíme dneska, jak to půjde.

lucisa
7. srp 2010

Tak oprava, teď ráno jsem Noemi Nelu zvážila a má rovných 25,6 kg. A nevím, jestli to bylo patrné z toho předchozího příspěku, myšlenky mi šly rychleji než prsty na klávesnici, ale N.N. byla jako malá "obézní" a jak začala běhat (v 9,5 měs. 😝 😕 ) všechno vylítala a pak byla jak suchrinka.

@konik88 zkoušela jsi na to občasné blinkání svatojánský chléb - prodává se jako Nutriton, na lžičku před kojením rozmícháš trochu prášku se svým mlíkem a dáš malé, při kojení to v bříšku zahustí mlíčko a tak často se to nevrací. 😉

eloana
7. srp 2010

@konik88 me taky zvraci dost davam mu proto mene ale casteji.Nejhorsi to mel, jak byly ty vedra to mu bylo tech 4-5 tydnu. ted je mu 8 a je to o hodne lepsi.Ale furt kdyz pije kucka -malem se u toho utopi....

konik88
autor
7. srp 2010

@lucisa mám to doma, ale bojím se to použít, aby malá po tom neměla zácpu, když se jí špatně kaká už teď. Co myslíš?

konik88
autor
7. srp 2010

@konik88 kamarádka mi říkala, ať to bez konzultace s doktorem nedávám, tak já fakt nevím...

konik88
autor
7. srp 2010

@eloana no mě teď pustila trošku mlíčka ven, jako že co vypila, tak trošku vyteklo zpátky. Ale jinak zatím dobrý. To jsem ráda, že v tom nejsem sama. Myslela jsem si, že děti takhle neblinkají. Já mám před kojením odstřikávat, protože mám moc mlíka a malá po tom někdy hltá. Ale v noci to nestíhám. To mi řve jak tur a manžel se potřebuje vyspat do práce, tak neodstřikávám a dám ji hned. Ale je to fakt lepší, když odstřikám, tolik se v tom netopí. Tady jde fakt vidět, že nezáleží na velikost prsů. Takový lentilky a tolik mlíka 😀

eloana
7. srp 2010

@konik88 😀 ja mam normalne -2-3🙂 ted mam asi 6 -cela vesnice si o tom povida 😀 😀

konik88
autor
7. srp 2010

@eloana tak to já mám tak asi dvojky, teď možná dva a půl. Mě se nenalili, jen je mám jak šutr.

eloana
7. srp 2010

@konik88 mensi prsa maji vice mleka nez velke🙂) ja mam ted fakt brutalni🙂)

valentinuska
7. srp 2010

já jsem ráda, že to takhle nemáme jenom my - když to čtu, úplně to vidím u nás 🙂 bez doktorky jí taky nic nedávám, vždycky se alespoň zeptám po telefonu ...
dneska ráno taky hodila takovou šavličku, ale to už jsem musela tušit, protože jedla v kuse 10 minut a to je potom vždycky přecpaná ☹ nejhorší je přesně to, že se o ní bojím, aby se neudusila ...
odstříkávání ze začátku mi také pomáhá, ale přesně jak píše koník, tak večer to prostě nejde - to jí dávám hned, ale snažím se méně ...

eloana
7. srp 2010

holky ja jsem vzdy poblita cela.... jeste ze je teplo jinak bych mosela prevlikat po kazdem jidle... to bych toho musela mit..

eloana
7. srp 2010

holky ono to blibkani muze byt i refluxem.. malej to asi ma pac porad place kdyz si lehne -pry to muze byt od toho ,ze ho pali zaha---vetsinou mi lezi na brisku to se mu libi vice

lucisa
7. srp 2010

Ten Nutriton se dává, když to mimčo blinká fakt hodně a hlavně obloukem (reflux), a to by ti určo i dr. řekla, já to taky začala dávat až na doporučení dr.. Na kakání to podle mě vliv nemá, ono to nefunguje, že by to dítě zatuhlo, jen rychleji zahustí mlíčko v bříšku, protože tekutina se snáz blinká, než hustší jídlo.
A pokud vám děti blinkají jen trošku, i když po každém jídle nebo častěji, tak bych to neřešila, moje se taky vždycky nabouchala, co se do ní vešlo a pak část odblinkla. Asi měla strach, aby jí to starší ségry nezblajzly 😀
A i když odblinkne, není třeba to doplnit. Většinou mimčo totiž odblinkne to, co je v bříšku navíc. Já třeba jen váhala u škytání, protože po odblinknutí mi většinou začala škytat. Chvilku jsem čekala, jestli to nepřejde samo a když ne, dala jsem jí trochu cucnout, 2 minutky, jenom na zapití.

A velikost prsou nemá vliv na množství mléka, jen u těch větších se mimču hůř chytne bradavku s dvorcem. Proto je dobré 2-3x zmáčknout, ať bradavka u nalitého prsa změkne. A nebojte, za chvilku ta tvrdá prsa povolí, nebudou se tak moc nalívat. Já od cca 11-12 týdnů už ani nenosím vložky do podprdy, ale je fakt, že i teď ještě kojím dost často i v noci, večer kolem 20 h, pak půlnoc, ve 3, v 6, tohle je téměř pravidelně +- půlhoďka.

A abyste viděly, i velká prsa jsou plná mlíka, malá má na téhle fotce hlavu menší, než já prso, ale ta fotka trochu klame, ve skutečnosti to zase není tak hrozné 😀 😀
Na těch dalších jsem se snažila vybrat pár takových, na kterých by bylo vidět, jaká je malá oplácaná 😀 😀

valentinuska
7. srp 2010

je to ale kouzelná baculka! 🙂 mě to připadá roztomilé ...
Naše malá má teda zatím jenom tvářičky a druhou bradičku a trochu bříško, všechno ostatní má takové hubeňoučké ...
Jinak u nás to asi reflux zatím nebude, většinou ublinkáváme, dneska jsme po dlouho době hodily šavličku obloukem. Teda spíš doufám, že reflux mít nebudeme! 🙂

blanka.k
7. srp 2010

@lucisa Mě taky mudr. řekla,že malý je pastózní, že to kojené bývají,že přece ho nebudu týrat dietou a hlady 😀 Pak jsem se taky hned ptala kamarádky mudr.,co to znamená,a prý, že má faldíky, prostě špekounek 😀 Ale pastózní zní líp, budu říkat,moje dítě není tlusté, je pastózní 😀 😀 😀 😀
@lucisa taky jsem měla prso větší než malej hlavu (a to měl při porodu 36cm,takže ne žádnou malou 😀 ),ale už vyrostl a mě se trochu zmenšila 😅
Jinak mě tloušťka malého nevadí (kdyby mu bylo třeba 5 let, tak to samo řeším),jen mám problém se zánětem šlach na ruce,jak ho tahám a je těžký a pak mě štve, že se nevleze do spousty nakoupených frajerských oblečků, no ale hlavně, že se má dobře 😀
Na to zvracení jsem se ptala,když zvracel1-2x denně, prý se to moc neřeší, když tak moc přibírá (tenkrát to bylo 0,5kg týdně). Tak špekounkům zdar!

lucisa
7. srp 2010

@valentinuska
@blanka.k přesně tak, dokud kojím, tak váhu neřeším, zvlášť když je prdelka spokojená. A protože moje starší dcerky byly úplně stejné, vím, že to vyběhá, jakmile se začne hýbat. Ze začátku taky přibývala víc a teď jak se hýbe, tak už to energii z jídla nevráží do tělíčka, ale do pohybu 😀 😀 😀

A já tedy nemá zánět šlach na ruce, ale šíleně mě bolí záda, jak krk, tak v kříži, je už co nosit, hrubý odhad - malá má 6,5 kg. Uvidím příští týden na poradně 😉

konik88
autor
7. srp 2010

Jak už jsem říkala, mě nevadí, že je trošku víc oplácaná. Ale ona mi zvracela po každém kojení a hodně. Ale už je to od včerejška dobrý, neblinká zatím. Ale chce přídavek potvůrka. Dneska, když ji vždycky nakojím a dám po deseti minutách odbrknout, tak chce ještě dvě minutky přídavek. No tak jí dám 😀

lucisa
7. srp 2010

@konik88 To se srovná, vždyť jste ještě v 6nedělí 😉

konik88
autor
7. srp 2010

@lucisa no tak teď to z ní vyjelo. Ale hladce, nedávila se, tak je to dobrý. Asi se přepapkala potvůrka 😀

kikousek
7. srp 2010

Ahoj konik88, vubec se nedes sileneho prirustku!!! Oproti nasemu Tobiasovi je Nelinka naprostej hubenourek, pri porodni vaze 3800g mel v sestinedeli 6630g!!!! To mivaji deti v puli roce, my meli presne 10!!!!! kilo... A to byl do konce sedmeho mesice vyhradne jen a jen plne kojen!!!! Ted mu jsou tri roky, kojila jsem ho do 2,5 roku, vazi 16 kilo a je zdravy a hravy az az... A vuuuubec ne tucny.... Naopak pastozni deti jsou daleko vice odolnejsi a maji zasoby na dobu nemoci... Nutrilonem a podobnymi nahrazkami si neplet hlavu a pokud bys neco potrebovala ohledne kojeni, klidne napis do IP, jsem laktacni poradkyne. Rada Ti pripadne poradim!!! Tak kojeni zdar!!!! 🙂

konik88
autor
8. srp 2010

@kikousek tak to by jsi mohla vědět, kde se vykupuje v Brně mateřské mléko. Denně ho hodně vyliju do odpadu a připadá mi to strašný plítvání.

konik88
autor
8. srp 2010

@kikousek pokud mě nějaká otázka napadne, ráda využiju tvých rad. Díky 😉

valentinuska
8. srp 2010

@kikousek Já bych se zeptala tady jestli to nevadí, asi by to mohlo zajímat více holek 🙂
Když malá občas trpí prdíky, znamená to prý, že při kojení s mlíčkem polyká i vzduch. Vyplývá z toho, že je špantě přisátá? To samé by mě zajímalo, když malá hltá - nemůže to také znamenat, že jsme špantě přisáté?

konik88
autor
8. srp 2010

@valentinuska tak to by mě taky zajímalo. Prdíky teda máme už lepší, používáme probiotické kapičky. Ale to hltání bych řekla že je z toho, že je moc mlíčka.