Malá má pořád hlad a nadměrně přibývá. Co mám dělat?

konik88
28. črc 2010

Na toto téma se snažím už nějakou dobu něco najít na internetu, ale o tomto problému nikde nic napsáno není. Mám 17-ti denní holčičku. Porodní váha byla 3700g. Při odchodu z porodnice byla váha 3560g. Při první kontrole u doktora byla váha už 3830g a za další týden už 4250g. Malou kojím přes den po hodině až dvouch hodinách. Teď se snažím dodržovat aspoň ty dvě hodiny, ale když mi malá brečí hlady, dám i po té jedné hodině. V noci mi vydrží dvě až tři hodiny. Nevím, co dělat. Doktor mi řekl, že určitě hlad nemá, že ju bolí bříško, ať kojím po třech hodinách. Ale já vidím, že malá hledá a má hlad. Tak nevím, co dělat. Už jsem přemýšlela i tom, že budu přikrmovat umělím mlékem a malá třeba vydrží ty tři hodiny a nebude tak přibývat. Nebo už vážně nevím,co dělat. Pokud s tím máte zkušennosti, tak prosím poraďte.

beruska2x
28. črc 2010

ja nevim ale Um bych urco nedavala.. bud rada ze pribyva, ono se to pak spomali, vzdyt je malinkata, u tehle deticek je prece normalni ze jedi kazde 2 hodky...
a ma dudlika?? treba se kojenim jen chce uklidnit...

konik88
autor
28. črc 2010

@beruska2x ale ona má strašně nafouklé bříško a blinká mi. Připadá mi, že se přejídá, ale nevím, jestli je to možné. Dudlíka má, protože má nadměrně vyvinutý sací reflex a chce pořád dudat.

beruska2x
28. črc 2010

@konik88 jo je to mazny, prepije se a pak to blinka.. ja nevim mozna bych zkusila ji kojit kratsi cas... nechat ji to "ulehnout" dat treba dudaka a tak ji to bud zkracovat dobu kojeni a prodluzovat pauzy ale urcite se to upravi...

laada
28. črc 2010

určitě UM nedávej je super, že máš takhle kvalitní mlíko. Náš Víteček taky hodně přibíral a kojila sem po 2 hodinách někdy i po hodině a půl. Prostě co mi řekl instikt 😉 zkus ošálit dudlíčkem, ponosit v poloze tygřík (to pomáhá na bříško). Myslím, že se to srovná 🙂

laada
28. črc 2010

v noci jsem kojila po 2 hodinách do 6tého měsíce 😝 😅 😀 teď se to srovnalo 😉

konik88
autor
28. črc 2010

No já doufám, že se to srovná a nebudu muset dávat umělou výživu. Chtěla bych kojit min. tři měsíce, ale uvidíme, jak to půjde dál.

marku
28. črc 2010

koniku, vše je v pořádku...to že malinká tak přibírá je jen dobře 😵 ,nic lepšího jí ani nemůžeš dávat než tvoje mlíčko. Vem si , že jakmile přijdou na řadu zuby a první nemoci, hned se budou zásoby hodit...to ti můžu zaručit. Neb mám tuhle ukušenost už 2x odzkoušenou.Naši kluci se narodili s váhou 3,77kg- oba, po týdnech přibírali po 300g, takže za měsíc vždy nabrali přes kilo.Ale u obou byl ten váhový nástup největší do 3 měsíců. Pak už jen třeba 500g za měsíc. Navíc,vem si, že je pro takového prcka právě MM nejlépe stravitelné. A dokonce UM se pokud vím dává jako dokrm právě tehdy, když miminku nestačí maminčino mléko a nepřibírá.což určitě není váš problém. Takže by jsi tímhle vůbec nepomohla.Navíc, jak jsem již psala, UM je hůř stravitelné jak MM, a problémy s bříškem by se mohly prohloubyt. Ublinkávání je taky dost časté u miminek,matraci postýlky si podlož složenou dekou,aby byla jakoby nakloněná v malém úhlu a malá měla hlavičku ve zvýšené poloze, po kojku nechej odříhnout. aby neměla plné bříško vzduchu, to by mohly začít ještě problémy s prdíkama.Ublinkává proto, že svěrač mezi jícnem a žaludkem ještě není dostatečně vyvinutý, proto se jí mlíčko vrací zpět. vše chce jen čas 😉 .Vše se upraví samo. u někoho to trvá šestinedělko u někoho 3 měsíce,ale vše bude ok. Vem si, že pro ten trávící trakt je to v podstatě novinka, že najednou musí pracovat vlastně 24h denně.
Koj tak, jak sama myslíš, že malá potřebuje, já měla prvního syna u prsu neustále opravdu doslovně. A naše dr. říkala, že takový prcek má na to právo. Věděla jsem, že právě kvůli častému ublinkávání se sápal neustále k prsu, chtěl vždy jakoby zapít to kyselé natrávené mlíčko. někdy jsem se snažila ukonejšit a prodloužit dobu mezi kojením a někdy jsem dávala třeba i po hodině...dle instinktu
Takže držíme pěsti a kojení zdar 😉!
.

apocalypsa
28. črc 2010

Uričitě nedávejte UM. To by byla věčná škoda, když máte dostatek svého mléka. Takové přírůstky jsou normální, vždyť byla dcerka i větší miminko, tak se potřebuje pořádně napucnout. Syn se také narodil s větší porodní váhou a měla jsem stejný problém. Jestli se to dá problémem nazvat. Chtěl stále pít a to mu zůstalo do dneška. A v prvních týdnech také přibýval strašně rychle. Z mého pohledu bylo nejnáročnější skutečně asi šestinedělí, než si to všechno tak nějak sedlo, tedy včetně kojení. Ale vlastně dodnes, a to jsou synovi 4,5 měsíce, se mu potřeby pití mění. Bylo období, kdy vyžadoval pití po 2 hodinách, jindy po 3 hodinách. Taky byly zkraje dny, kdy byl syn přicucnutý třeba hodinu v kuse a za chvíli se to opakovalo znovu. Nebojte, ono se to časem vytříbí. Jestli můžu poradit, zkuste mimčo při pláči zabavit jinak. Vím, že si myslíte, se mi to lehce radí, ale zkuste to. To že dcerka pláče, může být a většinou také je, způsobeno bolestí bříška. Tím jak se v bříšku sejde mléko nové a mléko z předchozího kojení, bříško bolí. Zkuste dodržovat 2 hodiny odstup. To je min. čas, který je potřeba na natrávení mlíčka. A že hledá prso, tomu se nedivte, neznamená to nutně, že chce pít. Je to jejich potřeba, něco neustále dumlat. Zkusila jste dudlíka? Nejsem jejich zastánce, ale často to pomůže. Ale určitě nejlépe bude, když dáte na svůj pocit a instinkt, ten vás nezklame. Vydržte, srovná se to! 😉

kvetinka7
28. črc 2010

urcite nedavej UM, proc bys ho davala? to ti naopak pribyvat bude jeste vic a tobe prasknou prsa 😉
mimco si samo maters.mlikem reguluje svuj prijem,jak potrebuje,
prejidani poznas i podel toho,ze se ti po papani poblinka
ja kojila podle potreby, ze zacatku po 1,5h bezne, pak se to prodluzovalo ,ale max 3hodky,
pokud ma hlad ,dej ji, zvlast v horku ti pije i proto, ze ma zizen,takze na to pozor!
rozlisit bys mela to,ze si chce cucnout,ze ji boli brisko,tak bys to resit nemela, to je pak bludnej kruh,brisko boli vic a vic
my odchazeli z prodky s porodni vahou, jednu dobu mi pribiral 400g tydne, za mesic 1600g, na konci sestindedeli jsme meli 6kg, vse bylo Ok.. postupne se prirustky zmensuji a mimi bere z toho,co ma nashromazdene
ono vi,proc si tu zasobu dela 🙂

eloana
29. črc 2010

@konik88 ahoj🙂 on to je zacarovany kruh -ona i kdyz ji boli brisko chce byt u prsa- my to mame taky tak. maji to prodlouzenou pupecni snuru a kdyz ji neco boli resi to proste prsem -nejblizsi spojeni s tebou.....
kamaradka taky mela problem,ze moc pribyvali doktorka se smala ,ze ma misto mlika smetanu🙂 tak ho omezovala ,ale malej je po tatovi a nic s tim nenadelali -je jedlik.
sousedky holcicka mela na roce 16 kilo -coz ma nase linda na 4,5 letech....
byla jsme u detske -ktera zaskakovala za nasi ..tak mi rekla,ze detem do roka mas delat vse co chteji -nosit ,krmit a rozhodne nenechat plakat... po roce se uz maji usmernovat,ale do roka rozmazlovat🙂

eloana
29. črc 2010

@konik88 je skoda abys nekojila.ja prikrmovala na 3 mesicich a ve finale jsem kojila 2 roky

elvira
29. črc 2010

koniku - mě malý přibral za jeden měsíc bez pár dek dvě kila - doktorka říkala, že je to v pořádku - pil MM, ale odstříkané.
Od té doby už přibírá normálně, navíc už má více pohybu a hodně se tenkrát vytáhl do délky.
A kojené dítě bych hladovět nenechávala.

momin
29. črc 2010

@konik88 vubec neres to ze moc pribyva... spis bych chtela resit nejak to blinkani.. pokud kojis i po hodine snazila bych se ten interval nejak prodlouzit,aby nebyla tak prepapana....
Co ten dudlik? Toho se nechytne? Chce to nejaky jiny "uklidnovak" nez kojeni....
my sme prvni mesice taky pribyvali 1kg kazdy mesic a lekarka nas jen chvalila.. 😉

jenom jeste musim napsat ze je blbost to co tady psala
@kvetinka7 ze po UM ti bude pribirat jeste vic.... 😖 🙄 Tomu never.... 😉

kvetinka7
29. črc 2010

@momin z vlastni zkusenosti posoudit nemuzu,ale rikaji to doktori.. u UM si to telo toliknezkoriguje, netvori se kvalita mlika "na prani", je tovarne vyrobene stale stejne

bufina
29. črc 2010

@kvetinka7 S tím bych souhlasila, když má mimi žízeň, tak si z prsu vycucne jen to přední mlíko co je spíš voda na žízeň, ale UM má už rovnou na úplný najezení, takže určitě přibýrá víc, sice nepůjde o kila, ale nějak se to projeví.
@konik88 Nelam si s tím hlavu, holky mají všechny pravdu že se to časem srovná. Buď ráda že kojíš, to sou s miminkem ty nejhezčí chvíle.

konik88
autor
29. črc 2010

Díky holky za rady. Nakonec jsem to umělé mlíčko nedala. Mám ho ale pro jistotu doma. Teď malá jí po dvouch hodinách, jednou až dvakrát za den teda po hodině. V noci vydrží tři hodiny. Zatím zkusíme vydržet. Taky by mi bylo líto jí dávat umělý, když tak pěkně bumbá odemě. Dudlíkem se už ošidit nedá. Dudlá a když zjistí, že to neteče, tak začne plakat. Dost mi ale při tom kojení usíná. Musím budit, ale po deseti minutách ju už prostě nevzbudím. Možná je to i tím, že chce tak často papat.

konik88
autor
29. črc 2010

@eloana taky jsme zkoušeli omezovat, ale malá tak plače, až se začne zalykat a dusit se. To se opravdu nedá ju trápit hlady...

crca
29. črc 2010

@konik88 já zrovna do téma o kojení nepatřím,byli jsme na UM skoro od začátku,ale přibírali mě oba co 3 týdny to kilo(kluk i přes kilo 😀 ),dobře měli jsme porodní váhu 2,8 a 2,74 a domů jeli z 2,6kg,ale přibírali jsme stejně jako vy a nic nám nikdy dr.neřekla a jak tu bylo i zmíněno,buď ráda,že přibírá 😉 Kluk byl v půl roce valibuk a teď v 15 měsících bude mít max 10,5kg o holce ani nemluvím,ta je vůbec žoužle 😀 .Začne ti lézt,chodit a hned to nepůjde tak rychle nahoru,od cca 6měsíce už přibírali tak 20-30dkg 😀

sayast
29. črc 2010

@konik88 ahojky 🙂
uplne vidim sebe pred vic jak rokem 😀. mas proste jen vyzivne mlicko a mala je budouci zavislacka 😀
me julka pribirala kilo az kilo pul mesicne (porodni vaha 3050 g, z porodnice 2990 g, ve 4. tydnech 4360 g...), az v 8.-mi mesicich mela 11,78 kg a to si +- drzi doted (bude ji 17 mesicu)
prvni mesice jsem jen kojila aasi nic jineho nedelala 😅. kolikrat jsem to fakt chtela vzdat, nevzdala. davas ji to nejlepsi co muze byt 🙂
mmch, kojim doted,ale budem brzo odstavovat 🙂
jen bacha aby to fakt nebyl zavislacek, to je pak hrozny. usina mi jen u prsa, na pisku ze me strhava triko, jinak rve. treba 20x za den. a zacalo to velmi nenapadne a pomalu 😉

konik88
autor
29. črc 2010

@crca já se jen bála, aby nebyla z toho třeba nějak nemocná nebo neměla obezitu. Doktor mi řekl, že ju přecpávám, že já bych taky do sebe každou hodinu něco necpala. Ale já ju nenutím, dávám ji, když si řekne. A on mi klidně tvrdí, že nepláče hladem ale bolestí bříška. Ale ona hledá, tak asi hlad má. Ale třeba to bude už lepší, když jí aspoň po těch dvouch hodinách.

konik88
autor
29. črc 2010

@sayast já si zkoušela odstříkat a mlíčko nechala odstát. Toho tuku nebo co to je jsem měla z šedesátky asi jen tři, čtyři milimetry, proto si nemyslím, že mám nějak výživné mlíčko 😕

konik88
autor
29. črc 2010

@sayast malá je taková bojácná a lekavá. Jde vidět, že u mě se cítí taková jistá a nebojí se. Tak možná proto chce tak často papat, aby mohla být u mě.

sayast
29. črc 2010

urcite mas, jinak by tak nepribejvala 🙂. ja treba nikdy neodstrikala vic jak par mililitru 😀. a prsa mam nulky 😖
bud rada ze bude mit zasoby, aspon bude mit z ceho brat kdyz bude nemocna 😉. ja si ted aspon nelamu hlavu kdyz neji nebo na vaze stoji, jsem klidna,naprosto. 🙂

sayast
29. črc 2010

@konik88 chce tvuj kontakt 🙂. moje ho chce doted. ani uz moc nepije,ale ciste dudla. asi to ty deti potrebuji. je to jejich pocit jistoty 🙂 😵

crca
29. črc 2010

@konik88 Já vím,ale holka měla taky období,kdy pila co hodinu 😉 a to UM,dudlíky mě nechtěli ani teď je moc nemusí 😀 ,ale je možné,že má opravdu prdíky,zkusila jsi nějaké probio kapičky?My jsme je měli od začátku,miminku neublíží 🙂 ,Oni se ty mrňátka opravdu utěšují tím sáním,takže i když jí "třeba bolí bříško,tak začne sát,tím se vlastně přejí a pak ti blinká 🙂 .No každopádně ať se vám to spraví co nejdřív a máš spokojené miminko 😉 Jinak ještě teda,v 11 měsících jsem holce dávala 2x za noc mlíko 220ml 😀 a taky mě říkali,že si má žaludek už v tomhle věku odpočinout,ale jak píšeš,to prostě nešlo,čajem jsem jí neoblbla a dokázala brečet dokud jsem jí nedala flašku 😅 ,pak to najednou přešlo 😉 Hodně štěstí a gratuluju k miminku 😉

konik88
autor
29. črc 2010

@sayast no ona třeba papá deset minut a pak už jen dudlá. A když to chci teda ukončit to kojení, když už nejí, tak mě nechce pustit potvůrka, chce si prostě dudlat 😀

dadous
29. črc 2010

@konik88 blížíte se k třetímu tydnu a mala muže mít rustovy spurt, proto chce furt sosat 😵 bříško ji taky muže bolet, zkus ji dat kapičky na prdíky a uvidíš, ale určitě nebude obezní jen proto že chce častějc kojit 😵

konik88
autor
29. črc 2010

@crca používala jsem Sab Simplex, ale nepomáhal. Dneska jsem poprvé zkoušela Lefax, tak uvidíme, jestli to bude lepší. Pak ještě masírujeme bříško "PUPÍKEM" a cvičíme nožkama. No a já beru Probiotika, aby se dostali do mlíčka. Před kojením jí dám cucnout fenyklového čajíčku, zjistila jsem, že trošku pomáhá. Co víc dělat, nevím.

crca
29. črc 2010

@konik88 Bude to teď znít asi blbě,ale musíš vydržet!!! 😀 Já měla dvě na ráz,kluk měl do půl roku koliky a taky žiju 😀 Když se otočím zpátky,že jsem 3 měsíce krmila co 2-3 hodiny i v noci 😲 ,teď k nim vstávám 4x za noc(když teda mají dobrou noc 😒 )a zdá se mi o čertech 😀 Vydrž,je ještě malinká a zmatená chudinka 😀

eloana
30. črc 2010

@konik88 je to pro ni prodlouzena pupecni snura....a za dalsi jak pise dadous muze rust malej mel pri propousteni 2900 a v 5 tydnech 4555,ale vyrostl o 7cm to byl take duvod proc jedl temer kazdou hodinu

eloana
30. črc 2010

a na 7 tydnech uz 5,32🙂 nevim co rekne pani doktorka nam🙂))