Málo mateřského mléka a dokrm

luj89
24. črc 2017

Ahoj maminky, mam temer 4tydenni dceru, kterou od 3tydnu musim prikrmovat UM, protoze at delam co delam, mam malo mleka... Dokrmuj cevkou pres prs a priznam se, ze mam nekdy chut s tim seknout uplne a davat jen UM. Pry se jeste muzu rozkojit, ale zatim to tak teda nevypada... Je to dost unavny a casove narocny. Snazim se z prsu dostat co nejvic, takze to nam zabere tak pul hodky a v prubehu kojeni chystam 40 ml dokrmu. Pak dat odrihnout, uspat (nekdy je neodlozitelna) a vymyt hadicku a lahvicku a zase znovu. Treba ted jsem ji nachystala v prubehu kojeni dokrm a ani ho nechce... Nejhorsi je to venku. Mate nekdo zkusenost nebo povzbuzeni? 🙂

dora13
24. črc 2017

A nemuze byt to, ze si nechtela po kojeni vzit dokrm, znameni toho, ze je syta a uz nepotrebuje dokrmit?
Ja jsem u starsiho taky nejakou dobu dokrmovala, teda odstrikanym vlastnim, byl hodne spavy kvuli zloutence a u prsa usinal, a prave ten dokrm se kazdy den snizoval a snizoval jak rostl a silil a byl schopny z prsa vytahnout vic.
Jinak kojit ve 4 tydnech pul hodiny je uplne normalni, ja kojivala i dyl🙂 A syn nakonec kojen dlouho a bez dalsich problemu. Na tvem miste bych kojeni jeste nevzdavala, jdes na to dobre a z toho prispevku to na me pusobi, ze je to na dobre ceste🙂

luj89
autor
24. črc 2017

@dora13 tak nakonec vypila celou tu 40 a ted chrni 😀

dora13
24. črc 2017

@luj89 jinak tezko radit, jestli se na to vykaslat nebo ne -- jen ty vis, jak hodne je to pro tebe vycerpavajici a jestli jeste mas rezervy nebo ne 🙂 Ja jsem treba velky zastance kojeni, ale na druhou stranu si myslim, ze kojeni nesmi matku nicit a pokud by z ni mela byt nervova troska s uplakanym miminkem, tak to za to fakt nestoji. Ja osobne bych to ve ctyrech tydnech asi jeste nevzdavala, je to jeste strasne male miminko, ale jak pisu, nebydlim s vami a neznam celou situaci -- ja mam treba u mladsiho kojeni vybojovane uplne extremne, je bojkotar, ma prisernou techniku, kterou se nam nikdy nepovedlo zlepsit, ale vzdycky jsem si rikala, ze UM mu muzu dat vzdycky, zatimco kojeni uz neobnovim 🙂 Drzim palce a preju, at jste hlavne spokojene, at uz na UM nebo s kojenim 🙂 (kazdopadne, pokud jsi to jeste nezkousela, zkusila bych navstivit LP, mozna mate jen blbou techniku a pujde to snadno spravit 🙂

kecafon
24. črc 2017

Nezkoušela jsi třeba nějaké vitamíny pro kojící?Já mám skvělou zkušenost s Ogestanem.Kojila jsem rok a v pohodě.Doporučuju😉Jinak přeji hodně štěstí a hlavně se tím tolik nestresuj,je to pak opačný efekt.

misa357
24. črc 2017

Já jsem se rozkojila intenzivním odsavanim, každou volnou chvilku. Mezi tím jsem furt ucpala kozu. Bolelo to jak svině, ale ted už dávám UM jen venku a když jsme celý den doma, tak pouze kojim. A to byl jednu dobu víc na UM, než na MM. Já teda od začátku dokrmuji flaškou, pláč mu ji vrazili už v porodnici. Jako, nemůžu říct, že by to bylo perfektní kojení, ale je to kojení.

luj89
autor
24. črc 2017

@dora13 LP jsem kontaktovala, techniku jsme vyladily, dala mi bylinky a trochu se to zlepsilo. Ale problem je opravdu v nedostatku mleka.
@kecafon zkousela jsem homeo, caje, caro a bylinky v kapslich, obavam se, ze vitaminy jsou spis pro maminku, aby nestradala, nebo se pletu?

denisa060491
24. črc 2017

To si musite sama rict jestli je to nad vase sily.ja jsem byla rozhodnuta kojit tak dlouho az se maly odstavi sam.jenze uz porod nebyl to co jsem si ptedstavovala a nakonec skoncil akutni sekci.mleko nastupovalo pomalu,ze si me sestra volala na odsavacku,aby podporila tvorbu.techniku mel maly vybornou.sam se hned na poprve prisal.z porodnice nas pousteli z dokrmem a strikackou.strikacku jsem nepouzila,protoze se maly jak uz byl chudacek vynervovany nemohl prisat ani na prst,tak jsem to vyresila flaskou.druhy den uz jsem byla rozkojena,ale bohuzel mi to vydrzelo jen 2,5 mesice 😔 pak dokrmivani,taky jsem zkusila homeopatika,caje to caro i tu meltu.osavacku jsem si koupila a odsavala jak jen to slo a dokrmovala umelym.rikala jsem si dokud je tam alespon 40 tak je to dobre.nakonec se ze me stala vynervovana matka,ktera u odsavani usinala az jsem odsala jen 20 a uz jsem se na to vykaslala.ono zalezi i na tom kolik mate hormonu.ja ho mela malo takze me nic nepomohlo.takze maly je od 4,5 mesice plne na umelem a velmi spokojene decko.sice jsem to zezce nesla,ale ted co bude mit maly za par dni rok jsem se s tim konecne smirila 🙂 takze jak uz tady nekdo psal,nez byt vynervovana matka a predavat to miminku radeji to umele 😉

jipe
24. črc 2017

A malá ti málo přibírá nebo po kojení pláče hlady nebo měla málopočuraných plenek? Kolem toho 3 týdne (6týdne, 3 měsíce a 6 měsíce) bývají růstové spurty, takže to jsem měla malého na prsu skoro nonstop. U mě se laktace rozjížděla pomalu,takže jsem přikrmovala prvních 14 dní, pak už ne, vzhledem k tomu, že přibíral dobře a čural dost. Po kojení obvykle řval, později jsem zjistila, že to není hlady, ale že chce dudlat (kojila jsem 2,5 měsíce přes kloboučky, celkem pak 13 měsíců), takže nafasoval dudlík a byl klid. Kromě čajů a kojení dle přání dítěte jsem měla mega nalitá prsa po birellu :D

Zkus dokrmy minimalizovat a vydržet alespon do těch 7 týdnů

pucmelinka
24. črc 2017

Byla jsem na to stejne...malo mlika a maly byl na dokrmu...k prsu se pak ani nechtel prisat...po cca 5 tydnech jsem uz davala flasku s MM a pak UM...cca v 10 tydnech byl uz na UM,za cely den jsem odsala ani ne 10 ml...bylo to stresujici a ubijejici...takze Ti naprosto rozumim...

luj89
autor
25. črc 2017

@jipe Pribirala malo a plakala hlady (poznam, kdy ma had). Me ani tak neslo o to, ze je porad na prsu, ale ze z neho nic netece... Sama LP doporucila dokrm, aby pak nechtela kojeni uplne bojkotovat, kdyz z prsou po chvili nic netece.

Jak dlouho myslite, ze ma MM pro mimi nejaky pozitivni efekt pul rok?

luj89
autor
25. črc 2017

@pucmelinka na dokrmu pres strikacku, cevku nebo lahev?

betelgeuzz
25. črc 2017

v tvém popisu nevidím, že bys odsávala. Pro tvorbu mléka je důležité prsa stimulovat, takže je dobré po kojení ještě odsávat, i když třeba odsávačka nic nedostane. A hodně důležité je kojení v noci, takže pravidelně budit., nebo aspoň odsávat.
Taky jsem to zažila u starší, narodila se s nízkou váhou a musela i na JIP, takže jsem ji 3 dny neměla u sebe. Trvalo dlouho, než jsem se rozkojila, dostávala UM, takže neustálý kolotoč - nakojit (to trvalo minimálně půl hodiny i víc), pak ještě dokrmit přes stříkačku a po uspání aspoň 10 minut odsávat. Nedělala jsem ze začátku nic jinýho, než kojila a odsávala. Ale asi po měsíci jí začalo stačit moje mléko, i když zase jsem pak kojila hodinu, než si vytáhla, co potřebovala. Vždycky jsem si dávala hranici, jak dlouho to vydržím, nejdřív jsem si říkala, aspoň šestinedělí, pak se to trochu zlepšilo, tak jsem si řekla, že aspoň 3 měsíce, po těch 3 měsících zesílila a najednou stačilo na kojení 15 minut a byla to pohoda. Zkus vydržet to šestinedělí, to je ještě velká šance, že se tvorba mléka zlepší a udělat pro to maximum.

luj89
autor
25. črc 2017

@betelgeuzz zatim neodsavam, to je pravda... Taky si porad davam ty casovy hranice 😀

lulu_2
25. črc 2017

@luj89 Já mám teď skoro ročního chlapečka a bojovala jsem s kojením asi půl roku. Nechtěla jsem to vzdát, opravdu když někdy ženská má málo mléčných žláz tak fakt můžeš dělat co chceš (čaje, vitmíny, odsávání) a nerozkojila jsem se. Psychicky to bylo totální zklamání, nemohla jsem se s tím smířit, že víc mlíka mít nemůžu.Odsávala jsem skoro každou hodinu, v noci kojila (to funguje fakt je víc mlíčka), ale určitě jsem se ze sebe nedostala né víc než 0,25l za celý den z obou prsou. Pak bojkot asi v 4.měsíci, takže jsem jen stále odsávala asi 2měsíce a pak při příkrmech už pohoda, vypil kolik jsem měla, dokrmila a už to bylo tak nějak na pohodu a "kojím" do teď 🙂, i když se jen tak u prsa spíš jen uklidňuje, už žádné mlíčko téměř nemám. Ale nelituju toho, že jsem to nevzdala, protože je to něco úžasnýho, ten pocit blízkosti, že se tím krásně mimčo uklidní, uspí.

pucmelinka
25. črc 2017

@luj89 nejdriv strikacka,tu nam doporucili uz v porodce...byl na no tri tydny,ale hodne z toho hltal,takze ublinkaval a bolelo ho brisko...tak jsem pak presla na flasku...

luj89
autor
26. črc 2017

@pucmelinka jo, strikackou jsme dokrmovali v nemocnici a taky hrozne ublinkavala, bylo mi ji lito... Doma pouzivame hadicku a spokojenost.

@betelgeuzz jeste k tomu odsavani... To myslim, ze uz bych opravdu nedelala nic jineho nez kojila, dokrmovala, odsavala, ukladala ke spanku a zase nanovo...

Achjo, nekdo koji ani nevi jak a nekdo dela psi kusy jen aby ze sebe dostal par kapek...

betelgeuzz
26. črc 2017

@luj89 ano, máš pravdu, že člověk nedělá nic jiného. Ale co jiného by ženská měla v šestinedělí dělat? to je určeno právě na to, aby se matka s miminkem sžila. Dřív ležely šestinedělky odděleně a celá vesnice jí nosila jídlo, aby nemusela dělat vůbec nic. Dnes jsme masírovány médii, jak hvězda přiběhne z porodnice a hned běhá po večírcích, pokračuje v kariéře a vypadá upraveně, jako před porodem. Pak máme na sebe přehnané nároky a hroutíme se z toho, že se nestihneme ani učesat. Taky jsem to zažila, taky nedělala nic jiného a říkala si, jak to, že někdo toho stihne tolik. Zpětně si říkám, že úplně zbytečně. Každé miminko je prostě jiné, některé jsou náročnější a vyžadují péče víc.

pucmelinka
26. črc 2017

@luj89 naprosto Te chapu,je to stresujici... ted jsem rada,ze uz to mam za sebou...je na flasce a vypada spokojene a ja taky...za chvilku uz zacnem s prikrmem 🙂

smudlinka24
26. črc 2017

Pro nas ted take aktualni tema s 6 tydenni holcickou, delam vse doporucovane, jen odstrikavani mezi kojenim u me vede k tomu, ze pak mala nema co vysat, proste se to mleko nestihne utvorit. Takze ohrivat odstrikane mleko nebo dat ji ho z prsu, pro me byla jasna volba to druhe. Odstrikavam pouze kdyz mame rozhozene spani (s tim mame problem, usina temer jen u prsu) nebo kdyz jdeme k lekari apod. Dokrmuji z lahvicky medela a chci zkusit lzicku softcup ...
Je to narocne a dlouhy kolotoc, pritel pomaha, ale uz mi sdelil, ze je konec 6nedeli a mela bych se vice zapojit do chodu domacnosti, kdyby dcera lepe spala, bylo by to realnejsi, takhle porad uspavam, konejsim, delam zivy dudlik.
Jinak doma mam vahu a vazim pred a po kojeni, takze vim, kolik vypila a MM potrebuje k nasyceni vyrazne vice nez UM. Mate to taky tak? Detska mudra rikala, ze vyzivove jsou na tom stejne ... tedy, ze zadne predni a zadni mleko neni(nepocitaje mlezivo).

pavlina212
26. črc 2017

@luj89 Máš pravdu. Někdo kojí ani neví jak a někdo to musí holt vybojovat. My jsme šli z porodnice s kloboučkem (s tím, že na bradavku se nepřisál) a se stříkačkou na dokrm. V porodnici byl syn separovaný, takže jsem každé tři hodiny odsávala a odsávala. Jinak doma to vypadalo následovně: půl hodiny zkoušet kojit, půl hodiny dokrmovat stříkačkou, půl hodiny uspávat, půl hodiny odsávat, sterilovat, dítě vzhůru, půl hodiny s miminkem a znovu. Takhle to bylo víc jak měsíc. Ven maximálně na půl hodiny. V noci jsem odsávala pak už jen dvakrát. Já i partner jsme padali na hubu. Bylo to děsný. Ale pak přišel ten den, kdy se malej krásně přisál bez kloboučku, sání bylo efektivnější, dokrmu potřeboval míň a míň, přestala jsem odsávat, nakonec i dokrmovat. Přesně s koncem šestinedělí.
Kdybych tenkrát měla ty zkušenosti, co mám teď, bylo by to celé jednodušší. Především proto, že bych měla v sobě jistotu, že to co dělám, má smysl a jednou ten kolotoč pomine a kojení půjde samo. Nevážila bych dítě, naučila bych se kojit vleže a tím uspávat, dřív bych zrušila postýlku, neodříhávala bych, klobouček bych sundala dřív, víc bych nám oboum věřila a naučila se používat šátek.
Vypadá to, že by ti opravdu mohlo pomoci odsávání. Jak píše paní přede mnou - i když nic nepoteče. Posílám ti sílu na správná rozhodnutí. Ať už bojovat o kojení, nebo v klidu přejít na UM.

luj89
autor
26. črc 2017

@betelgeuzz je to tak, zena by se v sestinedeli mela venovat jen sobe a svemu miminku. Meli by mit cas se szivat, poznavat. Bohuzel to ale dost dobre nejde v dnesni dobe, kdy nefunguji komunity jako drive vesnice, rodiny ziji jinak, tj. Jen rodice + deti bez prarodicu, navic manzel a prarodice chodi do prace. A tak nam bohuzel nezbyde nic jineho, nez ze po prichodu z porodnice musime fungovat co nejvice jako pred porodem...
@pucmelinka jak dlouho jste to vydrzeli?
@smudlinka24 Presne vim, jak se citis... Ale rikam si, ze bude lip 🙂. Me LP moc nedoporucuje vazit pred a po kojeni. Zaprvy tim zlobis miminko (kdyz chce papat, jdes ho vazit a po kojeni kdyz chce spinkat, tak se zase vzbudi vazenim) a zadruhy to vubec neni presny. Pry max vazit jednou denne ve stejnou dobu.
@pavlina212 dekuju za pekny pribeh 🙂. Je to presny, kdyby tak clovek vedel, ze je to k necemu nebo ze se to zlepsi...

ladyhacek
26. črc 2017

z jendo prsa mi teklo méně mléka - odsávala jsem a brala jsem HOMEOPATIKA RICINUS COMMUNIS 5CH.
Kvalitní strava, hodně vývarů a hlavně přikládat kojila jsem cca 15 minut? a co hodinu? v noci se bduil přesně po 3h sám od sebe.
Pokud by to nezabralo asi bych se osobně na celé kojení vykašlala 🙂
Kolem 3 týdne může mát i růstový spurt (trvá kolem 4 dnůch, ale i 10) chce více jíst) může být plačtivý...
držím palce

pucmelinka
26. črc 2017

@luj89 pokusy o kojeni tri tydny,uspech zadny,takze jsem odsavala...cca ty 4 tydny byl ma strikacce,pak uz na flasce...odsavala jsem do cca 10.tydnu,odsavals jsem iz jen s bidou 10 ml za cely den,takze jsem se na to uz vykaslala..tech par kapek umazalo flaskz a dudlik a malej z toho mel prd...

smudlinka24
26. črc 2017

@luj89
Ale jak bez vazeni poznam kolik mam dokrmit UM? Pokazde to je jine ... Ted uz to tolik neprozivam, vetsinou je stejne po sve davce jeste hladova a davam opet prso i na spani. Do konce 6nedeli jsme meli vse delat presne na ml a krmeni max co 3 hodiny, narizeni mudry. Mala se narodila v 35.tt tak abychom ji velkymi davkami neroztahovali zaludek a nerozhazovali cukr v krvi ...
@pavlina212
Po kojeni uz jste nedokrmovala? Taky jdeme nekdy spat bez rihnuti, ale po UM to vzdy zkousime. Po kojeni to myslim neni ani potreba.

pavlina212
26. črc 2017

@smudlinka24 Dokrmovala jsem stříkačkou po prstu. Vždy své mléko, UM dostal malej asi dvakrát v porodnici.

luj89
autor
26. črc 2017

@smudlinka24 ja dokrmuju co si mala vezme 🙂. Vzdyt i ty vahy nemeri presne,vzdycky je tam nejaka odchylka, nehlede na to, ze se prckove dost melou na vaze...
@ladyhacek ty homeo mi vubec nezabraly. Asi mi nepomuze nic..

smudlinka24
26. črc 2017

@luj89
To by prdelka praskla, kdybych to nechala na ni😀

wivisek
26. črc 2017

Já se rozkojila až po skorem 3 měsících a to jen díky elektrické odsávačce, kojila jsem z obou prsou - po kojení jsem ještě skoro hodinu odsávala,a to se mi zprvu zadařilo odsát třeba jen 20 ml, malýho jsem taky dokrmovala, protože pořád plakal a já se potřebovala dostat do klidu a pohody, říkala jsem si, že v nejhorším když se nezadaří budu dávat UM, nebyla bych první ani poslední...ale nevzdávala jsem to, brala jsem homeopatika, pila kojící čaje a nakonec se zadařilo, kojila jsem 27 měsíců. Chce to vydržet 😉 i když je člověk unavenej jako pes....držím pěsti.

luj89
autor
27. črc 2017

@wivisek a nebolely te pak bradavky? Me rikala sestra v nemocnici odsavat jen par minut kvuli prsum...

pavlina212
27. črc 2017

Mně odsávání nebolelo vůbec. Měla jsem dvoufázovou odsávačku Medela Swing. Dala se tam nastavit síla, vždycky jsem si našla ten bod, kdy mi je odsávání nepříjemné a přes něj nešla. Začínala jsem na 2. stupni a pak odsávala i 4. stupeň z pěti možných. Odpověď sestry v nemocnici mi přijde logická. Po porodu a v prvních dnech je potřeba být na bradavky opatrná, nezpůsobit si trhlinky apod. a druhý důvod mě napadá, aby si žena zbytečně nezvyšovala laktaci kolem toho 3. -4. dne po porodu, kdy dochází k nalívání prsou vlivem hormonů. Osobně jsem viděla, co se stane, když se nalejou moc, dítě nestačí odebírat, prsa bolí, že ani odsávat nejde a hrozní zánět prsu apod.
Teď už víš, co bradavky zvládnou a jak jsi na tom s laktací a můžeš si dovolit odsávat delší dobu, než je těch 10 minut 😉