Mám málo mléka a dokrmuji sunarem. Máte zkušenost?

veruska007
6. dub 2009

Prosim o radu. Uz jsem zoufala. Honzik se narodil o 10 dni driv, vazil 2650 g. Od zacatku malo sal mleko ode mne, coz jsem vsak netusila do doby, nez jsme si pujcili digitalni vahu. Mne ani nenapadlo odsavat, porad jsem si myslela, ze tady ty veci kolem kojeni funguji automaticky. Tak jsem temer prisla o mleko. Potom jsme byli u detske doktorky, ta prikazala maleho dokrmovat, koupili jsme sunar. Ted maleho napred nakojim (bude mit 3 tydny, vytahne 10 - 60ml, zpravidla 20 - 30 ml), pak dokrmim sunarem ci mlekem (cca 40 ml), potom odstrikavam. Kazdy krmeni mi pak trva kolem hodiny. Uz jsem z toho zoufala, dokrmuju injekcni strikackou, malej dela kraviny, sunar vsude... a ja porad resim, jestli se rozkojim (piju kde jaky caj na podporu kojeni, zkousela jsem homeopatika, odsavam po kazdem kojeni), nebo jestli porad krmit strikackou ci se na to vykaslat a vytahnout lahve... jsem z toho kolotoce cela vycerpana. Nemate nekdo podobnou zkusenost? Jak jste to resily? Kdy to skoncilo? ☹

fifinna
6. dub 2009

veruska, aby si sa poriadne rozkojila, tak maleho musis casto prikladat kazdu hod. alebo 1,5 hod. Nakojit ho z obidvoch prsnikov, z kazdeho nech pije 15 - 20 minut. Aby si mala dostatok mliecka, musis vela pit a oddychovat. Ked mliecko mas, tak nic neni stratene. Viac ti poradi annag v teme dakujeme annag, skus sa obratit na nu.

evaviki
6. dub 2009

Veruska, moj maly mal 2,26kg, kd sa narodil. Kedze ho kojenie moc vycerpavalo (podla sestriciek), tak mi v porodnici kojit nedovolili, maly nechcel totiz papat ani z lahvicky. Kojit som zacala po dvoch tyzdnoch ciastocne a za 10 dni sme boli bez dokrmu. Skus ho iba kojit a nedokrmovat,aj kazdu hodinu a dokrmuj, az ked moc place.
Odsavanie riesim tak, ze najprv pije z jedneho prsa, potom ho prehodim na druhe a na prvy prilozim odsavacku,Ide to tak jednoduchsie a setri cas. Akurat je fuska najst si vhodnu polohu..
S kojenim na MK vyborne radi Annag, napr. v teme Bojkot kojeni - najdes tam kopu rad a myslim, ze aj rovnakych situacii ako mas ty: Hlavu hore,ked som sa rozkojila ja, dokaze to kazdaa😀

elephant
6. dub 2009

Ahoj Veruška,

ja by som dokrm Sunarom zrušila. Hlavné je, ž eod teba niečo vytiahne = mlieko máš a on má silu sať. Prikladaj ho k obidvom prsom čo najčastejšie, medzi kojením skús niečo odstriekať. Tým by sa mala zvýšiť produkcia mlieka.

Nezabudni dobre jesť a hlavne veľa piť - aspoŃ tri litre denne. Kojacie čaje, meltu.

verena
6. dub 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

veruska007
autor
6. dub 2009

jo, tak presne takhle na tom jsem. 1 - 1,5 hodiny: kojeni, odsavani, dokrm. A za pul hodky znovu. Zniceni jsme z toho oba. Z toho nechat maleho vyhladovet a dat mu jen to, co si vysaje z prsu, mam trochu strach. Kdyz jsme se vratili z porodnice, tak jsme to takhle udelali, a pak byl extremne dehydrovany, ze jsme se bali, ze nam umre. Najednou jen porad spal, nemohli jsme ho vzbudit na jidlo zadnym zpusobem, kdyz nepomohla ani studena voda, tak jsem zacala panikarit... nastesti jsme to po tydnu nasilneho krmeni strikackou co 2 hodiny prekonali... ale ted uz moc nevim, co vymyslet, abychom kojili... konecne pribira jak ma, ale s tim, ze ode mne ma sotva polovinu, ostatni je dokrm. A ja krom kojeni nestiham naprosto nic ☹.

vrana
6. dub 2009

veru nepíšeš, kolik se ti podaří mlíka odstříkat. Ještě je možnost dát mu i to odstříkané mlíko, namísto dokrmu sunarem. Tvoje pocity naprosto chápu a zároveň souhlasím s verenou.

Naše malá byla od začátku hrozně líná pít a mlíka jsem taky neměla moc, o nalitých prsech nemohla být ani řeč. Od třech týdnů jsme ji museli začít dokrmovat (nutrilonem). Takže 20 minut kojení + dokrm (i půl hodiny a víc), ze začátku jsem se jí snažila dávat to odstříkané mléko, ale fakt ho bylo málo, takže to nestačilo. Dávala jsem jí to z lahve Avent, doporučila mi to doktorka, že stříkačkou mi naopak zleniví ještě víc. A je pravda, že kojo+ dokrm z lahve nám fungoval přes 2 měsíce. Potom se u kojení přes den začla hrozně vztekat a řvát už třeba po 2 minutách. Nakonec jsem to slavnostně vzdala a nechala ji jenom na UM a myslím že se nám oběma hodně ulevilo.

Jako kojení je super, je to levný, máš to všude s sebou a nic neohříváš, žádné lahvičky atd. Ovšem pouze za předpokladu, že jde všechno tak, jak má. Všechny stresy kolem toho, že to nejde a co když dítě bude mít hlad, výčitky, že jsi neschopná matka....bla bla...to ti absolutně nepomůže, ba naopak, stres se vráží do mlíka. Především musíš myslet na svoje zdraví a psychiku, to je pro malý to nejdůležitější. Taky bych trochu pochybovala o tom, že kojení má zásadní vliv na imunitu dětí. Znám několik dětí co byly plně kojený a matky je kojily až do dvou let a jsou pořád nemocný a naopak znám děti, co byly jen na UM a nemaroděj. Myslím že se to fakt nedá paušalizovat.

Vyhladovět bych ho určitě nenechala a dokrm bych mu dávala dál po kojení, s tím kolik si vezme, tolik si vezme. Pokud se ti mléko dostatečně rozjede a jemu to bude stačit, nebude UM chtít. Kojení nevzdávej, ale nelámej to přes koleno. Nejdůležitější je abys byla spokojená 😉

Buď hlavně v pohodě a mysli na to, že na kojení svět nestojí. Osobně bych opravdu zpřerážela ruce těm, co do nás horem dolem hustí všude význam kojení (předporodní kurzy, porodnice, knížky, net, časopisy), že pak matka, která kojit nemůže je na pokraji zhroucení, protože si myslí že selhala.

jandaj
6. dub 2009

souhlasím s vrana 🙂 Maminka musí být především v pohodě a pokud se kojení nedaří, tak s naprosto klidným svědomím jdi do příkrmu a věř, že jsi pro malýho udělala to nejlepší, co jsi mu mohla dát. 😉 A na okolí se vyprdni

janajanajana
6. dub 2009

BAby, som rada, ze tu najdem aj taketo pripady. Moju prvu dceru som kojila sotva tyzden, vobec som nemala nastudovane nic ohladom kojenia, brala som to ako prirodzenu vec, neratala som s tym, ze to nepojde, nemala som k dispozicii v tom case internet, takze info ziadne a mala bola po tyzdni na nutrilone, dovod: malo mlieka, v tom case som ani nerobila nic preto aby ho bolo viac, lebo som o tom nemala ani ziadne info. Dcerku som si uplne uzivala, nepocitovala som ziadne vycitky, brala som to ako realitu, kedze moja mamina mala to iste a obaja s bratom sme vyrastli na sunaroch a nemame ziadne nasledky. Moja dcera je tiez zdrave dieta, ziadna alergia, ziaden ekzem. Avsak teraz ked som cakala druhu dcerku, dostala som sa k netu a zrazu som si uvedomila, ze ja musim kojit, zacala som o tom hladat vsetko info, nakupila som si vsetky pomocky, len aby kojenie slo. Dcerka bude mat 3 tyzdne a od zaciatku mam problem s kojenim, mala chce permanentne byt prisata a ja mam malo mliecka, odsavackou ani nic nevysajem, rucne tak max. 10 ml z oboch, trapime sa obe a ja mam normalne vycitky dat jej UM, aj ked vsetko robim preto aby som mohla kojit, zacinam to vidiet beznadejne, avsak najviac teraz trpi moja psychika, citim sa uplne neschopna a nechapem preco to kojenie nejde. Vsade naokolo citam len to ako to urcite pojde a ze podat UM je len ulahcujuca alternativa, mam z toho akurat riaden zmatok, na jednej strane realita: ja, brat, moja dcera, moj manzel nekojeni a uplne zdravi a na druhej strane same informacie o tom, ake je kojenie nevyhnutne pre dieta. Uvedomujem si hlavne to, ze uplne sa vytratilo akekolvek pochopenie pre matky, ktore jednoducho kojit nemozu ☹

verena
6. dub 2009

veruska, další věc je ta, že když jsem měla malého na prsu hodinu, aby aspoň něco vysál, ani on neměl čas na nic jiného. Zpočátku to asi pro něj bylo fajn, pěkně si u toho pospinkal :-/ a zarelaxoval, ale později už potřeboval trénovat otáčení atd., takže z tohoto pohledu konec kojení přišel právě včas 🙂 Možná bych ti poradila, co bych v této situaci dělala já, kdybych to mohla řešit znovu. Mě se prostě mlíko tvořilo pomalu, plná prsa jsem měla jen ráno, když jsem od půlnoci nekojila. Zkus tomu dát třeba 14 dní, a pokud nepůjde kojila bych prostě jen objedno krmení (třeba ráno, poledne, večer) + dokrmy, mezi tím jen lahvička. Budeš mít na to kojení víc mlíka a časově se ti uleví. Není to absolutně dle zásad správného kojení, ale malý si trochu mlíka kvůli protilátkám vezme, na ty protilátkiy to stačí a veškerou potřebnou výživu má v uměláči. Možná budeš mít málo mlíka o měsíc dřív, ale aspoň nezcvokneš a budeš mít na sebe čas. U nás rady typu nechat dítě vyhladovět nefungovaly, malý hlavně vždycky brečel, když neměl dost. Nemyslím si, že je dobré kvůli mému egu, že já si dokážu, že budu kojit, zanedbávat výživu dítěte. Jen ať hezky roste a vyvíjí se, jedno zda po MM či UM 🙂 Pokud máte v rodině alergie (i např. atopický ekzém), nasaď hypoalergenní mlíko a to by mu mělo pomoct taky.

radka.m.
6. dub 2009

veruska-pokud jsi psychicky vyčerpaná,tak se na to jednoduše vykašli!kojení má správný efekt tak dlouho,dokud to vyhovuje nejenom dítěti,ale i matce!!!třítydenní miminkobych určitě nenechala trpět hlady a to,že se v tabulkách uvádí,že by se mělo vypít tolik a tolik na kg váhy,tak na to se taky vyprdni!!!žádné dítě není přeci o tabulkách a každé je úplně jiné,dala bych prostě tolik,kolik si prcek řekne.kojení je pouze jedna z možností potravy,nikoliv jediná možnost,jak se někteří-jako třeba laktační liga,domnívají a hlavně,na prvních místech před potravou jsou jiné,daleko důležitější věci,než je kojení.když se prostě jakkékoliv dítě zasekne,tak s tím nenadělá nic jakkákoliv laktační poradkyně a přimět několikatýdenní mimčo,aby si prostě dalo říct-vždyt to je směšné,pokud jsi prostě psychicky vydeptaná,tak jednej podle svého uvážení a neohlížej se za těma chytrýma,co tvrdí,že prostě každá žena může kojit apd.ono to kojení totiž není jenom o tom,jestli žena může kojit,ale hlavně o tom,jestli chce dítě... 🙂 🙂

shaula
6. dub 2009

Verusko, my jsme na tom byli podobně, kluci při narození měli 2350 a 2250 g (narodili se o měsíc dřív), byli slatí sát a navíc hodně spaví. Z porodnice jsme odcházeli s trošičkou kojení a hodně dokrmem. Doma jsem bojovala, jak se dalo, a po čase (trvalo to dlouho) jsme to stáhli na dokrm jednou denně u jednoho a vůbec u druhého. Ale fakt je, že to nejsou žádní velcí jedlíci🙂 Musíš se jen rozhodnout, jestli kojit chceš nebo ne. Pokud ano, tak bojuj, přikládej co nejčastěji, klidně každou půlhodinku (já jsem taky měla pocit, že přirostu ke gauči), odsávej. Na čaje se klidně vykašli, jsou na nic, snad jen pro dobrý pocit. A v žádném případě nepoužívej láhev, to je cesta ke konci kojení. Pokud se rozhodneš, že kojit přestaneš, pak směle do lahve, budete to mít oba jednodušší. Já osobně jsem ráda, že jsem to nevzdala, je to báječný pocit, když se ten prcek přisaje a papá🙂 Ale pokud se rozhodneš nekojit, tak si hlavně nedělej žádné výčitky!!! Kojení je sice pro dítě to nejlepší, ale svět na něm nestojí.

borkax
6. dub 2009

ahoj,
mne tiez v porodnici kazali dokrmovat a tiez som skoro prisla o mlieko. teraz uz plne kojim. odsavanie ma takisto unavovalo, lebo som vlastne nerobila nic ine a nic som nestihala, bola som na zrutenie. ale vyplatilo sa mi vydrzat nejake dva tyzdne a teraz mam tolko mlieka, ze malej staci aj na vyše 3 hodiny a pije oveľa dlhsie ako predtym. ale odstriekavam stale, no uz nie po kazdom kojeni.

boka79
6. dub 2009

Ahoj, ja Ti poradim, mala sopm presne rovnaku situaciu pred tyzdnom a napisala som annag, ona sa v tom velmi vyzna, bola som psychicky na dne, brala som ten nedostatok mlieka ako osobne zlyhanie a psychicka ma to hrozne vycerpalo, ale povedala som si, ze to zvladneme, malu som nedokrmovala, iba odsatym mliekom , ale to len trosku, ked mi velmi plakala. Potom som si uvedomila, ako sa to robilo , ked este nebol sunar, priroda to musela nejako vymysliet, aby bolo mliecka dost. Annag Ti urcite poradi a aj Ta psychicky podpori, napis jej , uvidis , bude lepsie. Ja som tiez mala tie stavy, ze tym prasknem a siahnem po flasticke, ale teraz som rada, ze som odolala tomuto pokuseniu.

Ja som tiez po kojeni odsavala, asi 5 dni, po kazdom, teraz odsavam, aby som si psychiku posilnila, ze mam dost mlieka a mrazim si. mliecko prislo, treba to silu. Uvidis, aka budes rada, ked to pojde. Ale ked aj nie, chapem to, dolezite je , aby ste sa obe citili dobre. Ono moja mala tiez plakala , lebo jej nebolo dost, ale netrvalo to dlho. Trapili sme sa obe. teraz nam je fajn.

paola.o1
6. dub 2009

ahojte ja som mala ten isty problem, maleho som kojila aj hodinu v kuse!! a po desiatich minutach chcel zase a stale dokola. a nakoniec som si prenajala plne elektricku pumpu, ta mi vytiahla behom 15 minut uplne vsetko co v cicikoch bolo a maly to vypil z flase. keby nebolo tej pumpy, tak to vzdam tak ako pisala radka, lebo by som z toho opsychovatela.

paola.o1
6. dub 2009

a zabudla som napisat, ze maly dostal umele mlieko uz v porodnici a potom aj doma stale, ale odkedy som pumpovala nepotrebovali sme nic, mliecka bolo habadej, mam plny mrazak mm 😀

nanika
6. dub 2009

Nas nebol lenivy pit, narodil sa vyse stvor kg. Tiez som si myslela, ze budem kojit, vsetko bude ok, nebolo, nas maly bol jediny, ktory reval dnom i nocou v porodnici od hladu. Ano od hladu, lebo sestricky sa na novorodeneckom nevedeli dohodnut, jedna mu dala, druha nie. Bol velky a ja mam male prsia, mlieko sa tvorilo, padlo do toho viac veci, aj to ze som bola po cisarskom. Kojila som o dusu a malemu bolo strasne malicko. Po mojom kojeni stiahol 80!ml mliecka od sestricky. Ale hlavne, ako pisete, odchadzali sme plne kojeny a ja tak zufala, ze moje dieta hladuje, ze ked sme prisli domov, maly skoncil na BEBAe. Nebol to moj vymysel, pri poslednych vazeniach maly len chudol a nepriberal a ked plakal od hladu, ze dajte mu glukozu ☹ Kojili sme do 4 mesiaca, ale kedze maly si zvykol po striekacke na avent flasku, moje prsia mal len na podudkanie a MM uz odsate z flasky. Kedze toho bolo par krat denne, tak 30ml MM, som rada, ze som dala malemu co som mala a snad mu to padne na uzitok. Druhy raz by som konala rovnako. Bolo to velmi narocne, ak by som to nezvladala, vzdala by som to urcite, nie je to med lizat a kto nezazil, nepochopi. Nie kazdemu sa rozbehne laktacia, netreba sa obvinovat a rady co a ako treba pustit jednym uchom dnu, druhym von, skor zranuju, ako pomozu.

shaula
6. dub 2009

nanika: tak to je síla - radit matce, aby novorozenci místo mléka dala glukózu... Nejsem sice odborník, ale tohle mi přijde jako totální nesmysl!

radka.m.
6. dub 2009

shaula-na porodnicích se běžně novorozencům podává glukoza,mlékem se dokrmuje až v nejkrajnějších případech,ale dokud není jisté,že opravdu nenastoupila laktace,tak dávají glukozu.

shaula
6. dub 2009

Hm, tak to slyším poprvé... Člověk se učí celý život, že. V naší porodnici si s tím zřejmě nelámali hlavu, naši kluci byli od prvního dne na UM. Když nad tím tak zpětně přemýšlím, tak se divím, že jsem se vůbec dokázala rozkojit...

radka.m.
6. dub 2009

já jsem první dceru rodila před 15lety a to nám děti vozili jenom na kojení,to ještě nebylo,že mohli být děti u mámy,na poslední kojení je přivezli v 23hodin a pak až ráno v pět,pokud v noci brečeli,tak jim už tehdy dávali po lžičkách glukozu,aby si nezvykli na um,stejně to kojení ale pak dlouho nevydrželo,protože ty dlouhé noční pauzy brzdily laktaci,pokud vůbec nastoupila,kojit se mohlo jenom každé tři hodiny,dříve děti na kojení nepřivezli. 😠

romi73
6. dub 2009

verusko, my to máme takhle od šestého týdne, nakojit a pak sunar a doteď kojím. na stříkačku jsem se vyprdla, to mi nešlo, hned jsem dala láhev - tím nechci nikomu radit, ať to zkouší - máme štěstí, že malá je v pohodě jak u kojení tak s lahví. měla jsem taky období nervů z toho, že to vzdám, bude jen na sunaru, ale kojení se podařilo zachovat a jsme v pohodě všichni. taky jsem pila kdeco, homeopatika, atd. Hlavně klid, já když vidím, jak jí chutná, tak mám z toho takovou radost... jo, s bráchou jsme taky vyrostli na sunaru a jak jsme zdraví a bez alergií 🙂 jinak kamarádka totéž absolvovala totéž a po dvou měsících to rozkojila, že UM už nepotřebovala, takže určitě to jde.

telullah
9. dub 2009

Ahojky, mám podobnou zkušenost jako Ty. Co dvě hodiny kojení, přikrmovaní a pak odsávaní a zase nanovo, byla jsem z toho úplně KO. První co jsem udělala, tak jsem zrušila odsávání v noci, abych se vyspala. Když měla malá 10 týdnu, tak jsme skončily se zápalem plic v nemocnici, kde jí naučili pít z láhve. Od té doby jsme s kojením na štíru, tak 50 na 50. V nemocnici jsem pochopila, že na prvním místě je její zdravi i za cenu toho, že dokrmuju sunarem, takže tohle neřeš a hlavně buď v pohodě.

esterka610
9. dub 2009

Ahoj holky,to jsem ráda,že v tom nejsem sama!!!! 🙂 Vrana a Verena,souhlas na 100% 🙂

Nejhorší jsou reakce okolí,že jako nekojím,co si to dovoluju,co jsem za matku. Bohužel i moje švagrová,já chápu,že neteř kojí víc jak rok ale já už s ní ani moc nekomunikuju,právě kvůli těm řečem.

Po návratu z porodnice jsem kojila 14 dní,u dvojčat neustálý stres,únava,vyčerpání,nepřibírali,mlíko nebylo,takže jsem to vzdala. Jsme na flašce,krmím oba najednou a všichni jsme spokojený. 🙂

Pediatrička mi řekla,že je lepší,když jsme všichni v pohodě,než vystresovaná matka,která to přenáší na děti. 😉

tamita
9. dub 2009

Verus, ja mám už tretie dieťa a u každého stejná situácia : prvý mesiac plné kojenie a pekné priberanie na váhe, 250g týždenne, 2.mesiac pomalšie priberanie,prípadne stagnácia na váhe,večerné kŕče od hladu,dieťa mi prestalo kakať-ved nemalo ani z čoho.Kojila som každú hodinu,malá sa z toho akurát rozgrckala a na jedno papanie vypila sotva 60 a pri tom mala vypiť 100-150.Doktorka nariadila prikrmovať,ja som sa to najprv rozhodla riešiť odsávaním. Základ je elektrická odsávačka,ja som kúpila medelu minielektrik,vrčí,ale je výkonná.Po kojení som odsala a dieťa dokrmila. Najprv striekačkou,ale malá sa hned tak rozpapala,že sa to nedalo,tak sme dokrmovali flašou. jasné,že bábetko začne preferovať lahšiu cestu a po pár dňoch prsník odmietne.To sa stalo aj mne,no vôbec mi to nevadilo. Bola som totiž pevne rozhodnutá dávať jej len materské mlieko,takže som intenzívne odsávala. Ide to a nie je to až také náročné.Vydržali sme sa takto krmiťuž skoro 8 mesiacov.
Teraz už papá všeličo,zeleninku,ovocie,kaše + MM.
Ak by si chcela predísť tomu,aby dieťa prešlo na fľašu,treba si objednať prikrmovací suplementor od Medely,je to zásobník na odsaté mlieko a hadička,ktorá sa prilepí k bradavke a bábo ťahá bradavku a zároveň mu kvapká mliečko s hadičky. Ja som si ho hned objednala,no čakala som naň 2 týždne a zatiaľ si malá od prsa odvykla. Mám ho stále doma,raz použitý-môžem ho posunúť.Odsala som si mlieko vždy vopred,že som už mala pripravenú dávku vopred v chladničke.Objem MM sa intenzívnym odsávaním krásne zvýšil,niekedy som odsala naraz aj 3dcl,niečo som aj zamrazila,no rozmrazené MM mi pripadalo čudné a aj malej tak nechutilo,nuž som jej potom odsávala len čerstvé. Krásne priberala,chorá nebola. Má to aj svoje výhody-mohla som od nej aj odbehnúť,niečo si vybaviť a ocino ju nakrmil,prípadne sme MM vzali do fľašky na prechádzku a spapali-ked prišiel čas.
Najprv som si hovorila,že keby sme mohli vydržať aspoň 3 mesiace,potom do pol roka a vidíš-už máme 7,5 a ešte odsávam. Je to super,dala by som sa na to znovu,ale keby že nemám elektr. odsávačku,tak skončím už po prvom mesiaci. Kúpila som si aj druhú,keby sa jedna pokazila,aby sme mali v zálohe. Manuálne odsávačky som mala dve,už v pôrodnici a neodsala som ani kvapku.
Držím palce a prajem ti veľa odhodlania.

verena
10. dub 2009

No tak moje resumé je kojit dokud to jde, a když budeš cítit, že nezvládáš, koj jenom objedno, sice to povede ke konci kojení, ale ještě to nějakou chvíli vydrží. Takže malý přece jen něco dostane, nebude to ukončení ze dne na den.
Ještě jsem nenapsala, jak jsem kvůli mému pobytu v nemocnici a následných psycho stavech zapomněla jít s dítětem na druhou dávku hexavakcíny. Nějak mi nedošlo, že není jen jedna. Takže mě pak zdrbli v poradně (malý měl půl roku). Jenomže to zrovna ty hexy nebyly (hlásili to tenkrát i v televizi). Pak byl malý nemocný. Nakonec musel být očkovaný od začátku a bylo to až v osmi měsících! Tak to mi bylo opět do breku, že kvůli pitomýmu kojení zapomenu dítě očkovat, kdyby chytil nějakou z těch nemocí tak je to fakt mazec! To jsem si říkala radši na UM, ale očkovaný 🙂

karibari
12. dub 2009

Ahojky verusko, mely jsme ze zacatku presne stejny problem. Mliko se mi zacalo tvorit v malem mnozstvi a dele, nez je obvykle, takze jsme uz z porodnice odchazely s dokrmem.Moc me to mrzelo, tak jsem se rozhodla s tim bojovat. moc mi pomohli stranky www.kojeni.net. My to resili nasledovne. Mala si ode me vytahla 10-30ml, po 45min kojeni z obou prsou, pak jsme ji nabidli ze strikacky Nutrilon, ale jen dokud projevovala aktivni zajem sat (nervali jsme ho do ni jenom proto, ze se uvadi v tabulkach, kolik by mela vypit), po kazdem kojeni jsem jeste odstrikavala co to da a odstrikane po troskach schovavala (moc toho nebylo, cca 10ml z obou). Takze cela akce trvala pres hodinu. Mala porad spala, musela jsem ji budit, i u prsa porad usinala, takze jsem se ji musela snazit udrzet bdelou a aktivne cucajici. Pomaha na to prilozit, dokud aktivne saje nechat, jakmile polevi, tak prehodit k druhemu prsu a tohle klidne nekolikrat za kojeni opakovat. Celkove za den vypila dohromady treba 450ml, misto 550ml, co mela podle tabulek, ale pribirala. Postupne se nam darilo vylepsovat pomer MM x UM, ale slo to pomalu. Zhruba po mesici, kdy mnozstvi UM bylo zanedbatelne (60 ml za cely den) jsem si rekla, ze si taky tech par ml navic muze ze me vytahnout - a vytahla, dalsi tyden jsem prestala vazit pred a po kazdem kojeni a nechala to jen prirode (a odsavacce po kojeni) a zjistila jsem, ze mi za tyden pribrala 250g. Takze po vic jak mesici jsme konecne jenom kojili. Dalsi 2 mesice jsem obcas po kojeni odstrikavala (hlavne v noci). Je to beh na dlouhou trat a nejdulezitejsi je, abys byla v pohode. Me moc podporoval a uklidnoval manzel a to bylo moc dulezity, ver si, urcite to zvladnes. Urcite ji UM davej, kdyz ma hlad a ty mas malo mlika a to bez vycitek. Nesouhlasim s tim kojit jen ob jedno krmeni, casta stimulace prsou je dulezita, cim casteji budes prikladat, tim vic se bude mlika delat. Koj i v noci, nebo alespon odstrikavej co 3-4hod. Jestli te uklidnuje vazit pred a po kazdem kojeni abys videla kolik vypije, tak vaz, jestli te to naopak nervuje, tak se na to vyprdni a nabizej prso a UM, podle toho jak bude chtit a vaz jen jestli celkove pribira jednou za par dni. Jeste neni nic ztraceno, sance, ze se rozkojis je velika (jsem toho priklad), i ma detska Dr. rikala, ze do konce sestinedeli se rozkojime (predtim by me nikdy nenapadlo, ze to muze trvat tak dlouho). Ale nejduleziteji je, at ma prcek spokojenou maminku, takze jestli te to moc vycerpava, tak se na to klidne vyprdni, bez vycitek, prso dobrou mamu nedela. Preju hodne zadaru. 🙂

amaja
12. dub 2009

ahojte babule, tak moj samko ma skoro styri mesiace a prikrmujeme od trox tyzdnov, krasne mnozstvo mliecka z porodnice sa pokazilo kvoli stresom a zlym radam doktorky a sestriciek a kvoli opakovanym retenciam na jednom prse, takze teraz mame umele a materske cca fifty fifty, po mesiacox placu a stresov sme sa ustalili na odsavani a dokrmovani cez den a kojeni v noci, aj ked to trva aj tri hodiny v kuse, ked maly pospi, pocucka a zasa spi, ale odtiahnut od bradavky sa neda...ak mate niekto nejaky recept, ako este inak roztahat prsnik v ktorom sa po trox hodinax vytvori 20ml sem s nim, ale inak nex ide vsetky knizky a casopisy o krkavcix matkax a xoryx detox, ktore nebudu take inteligentne ako plne kojene, najlepsie do trox rokov do certa

karibari
13. dub 2009

Amaja - radu asi zadnou, kterou bys neslysela nemam, prikladat co nejcasteji, stridat prsa v prubehu jednoho kojeni nekolikrat aby aktivne sal, atd. Myslim, ze pomer fifty fifty je uplne super. Z vyzivoveho hlediska je UM stejne jako MM a takhle ma i dost protilatek, takze si rozhodne nedelej hlavu z nejakych blbych reci. Je super,co pro svyho Bobiska delas.

standu
13. dub 2009

amaja
veeeela pit, mne sa osvedcila aj vinea na mliecko, caje pre dojciace matky.......hlavne POKOJ, nestresovat sa.
skusila si homeopatika??? ricinus communis.

shaula
13. dub 2009

amaja: je škoda, že se vám to pokazilo, když jsi mlíčka měla dost. Ale i když kojíš aspoň trochu, je to super, jiná na tvém místě by to už třeba vzdala úplně. A prosím nezaměňuj písmenka (ch - x), nedá se to číst 😉