Mám málo mléka a dokrmuji sunarem. Máte zkušenost?

veruska007
6. dub 2009

Prosim o radu. Uz jsem zoufala. Honzik se narodil o 10 dni driv, vazil 2650 g. Od zacatku malo sal mleko ode mne, coz jsem vsak netusila do doby, nez jsme si pujcili digitalni vahu. Mne ani nenapadlo odsavat, porad jsem si myslela, ze tady ty veci kolem kojeni funguji automaticky. Tak jsem temer prisla o mleko. Potom jsme byli u detske doktorky, ta prikazala maleho dokrmovat, koupili jsme sunar. Ted maleho napred nakojim (bude mit 3 tydny, vytahne 10 - 60ml, zpravidla 20 - 30 ml), pak dokrmim sunarem ci mlekem (cca 40 ml), potom odstrikavam. Kazdy krmeni mi pak trva kolem hodiny. Uz jsem z toho zoufala, dokrmuju injekcni strikackou, malej dela kraviny, sunar vsude... a ja porad resim, jestli se rozkojim (piju kde jaky caj na podporu kojeni, zkousela jsem homeopatika, odsavam po kazdem kojeni), nebo jestli porad krmit strikackou ci se na to vykaslat a vytahnout lahve... jsem z toho kolotoce cela vycerpana. Nemate nekdo podobnou zkusenost? Jak jste to resily? Kdy to skoncilo? ☹

verena
14. dub 2009

Ahojda amaja, já ještě slyšela úplné ódy na "suplementor", připevní se to k prsu a dítě dostává příkrm z trubičky jakoby přes prso. Tím si nezvyká na lahvičky a hlavně to prso stimuluje. Prý se tak rozkojí i adoptivní matky (!). Ale dá se to sehnat prakticky jen e-shopech a to myslím za cca 800 Kč. Já už jsem si to pak nekoupila, ale v mém případě mi to přišlo, že by to byla jediná šance. Taky to prý nějak jde přes trubičky z injekční stříkačky a to se PRÝ kupuje v lékárně (takovou bych chtěla vidět), ale to je asi dost složité. Jinak já si vyhledala, že pomáhají koj. čaje, vinea, melta, inst. mlíko pro koj. matky, ricicnus communis (5 ch), masové vývary. Nejdůležitější je ale asi odsávačka, já pak měla úplné "Hoštice" - elektrickou Medela na 2 prsa zároveň. Aspoň to ušetří čas (mozoly na bradavkách od toho mám nekecám ještě teď, a to už mám 4 měsíce od odsávání pokoj).

A pro karibari - kojit objedno jsem doporučovala místo toho seknout s kojením úplně, a to hlavně na základě psych. stavu 🙂 (viz mé zkušenosti výše).

Stejně by mě zajímalo, jak to s veruskou dopadlo, pak už se neozvala...

karibari
15. dub 2009

Ahojky,

my dokrmovali ze strikacky pres hadicku - jmenuje se to pupecnikova cevka pro novorozence - ja to takova hadicka, co se da nasadit na strikacku. Da se koupit v nekterych lekarnach a zdravotnickych potrebach (v Praze napr. na Vysocanske) za 10Kc. Je to mekci do pusinky. Zkousela jsem to pripevnit k prsu misto suplementoru, ale to byl docela boj, tak jsem to brzo vzdala. Kdyz se ale zadarilo, tak to bylo fajn.

vereno - psychickej stav je moooc dulezity, kdyz ti pomohlo kojit ob jedno,tak je to fajn, ale obecne to laktaci pry snizuje (mene casta stimulace).

Taky by me zajimalo, jak to dopadlo...

amaja
15. dub 2009

ahojte kocky, dakujem za rady, zial, vsetko uz sme vyskusali, denne pijem 3 litre caju pre dojciace matky, drvim ricinus a odsavam kazde dve hodiny, pit uz mi maly cez den z prsnika nexce, jeduje sa, ze netecie a potom grcka...skoda, ze mne ta elektricka odsavacka takto nepomohla, asi som zacala s odsavanim neskoro 😢

karibari
15. dub 2009

amaja - to je skvele, co delas, treba se to jeste zlepsi. Sance je velika. Drzim palce. 🙂

standu
15. dub 2009

amaja....myslim, ze najdolezitejsia je psychika. kolkokrat som mala stavy, ze nemam dost mlieka, sledovala som to, vazila malu po dojceni....uz mi sibalo...vykaslala som sa na to, neriesila som kolko mlieka vypije, kedy. dojcila som na poziadanie, mala je drobna tak pila kazdu hodinu, v noci tak kazde 2-3.
mala doteraz preferuje lavy prsnik, z druheho x krat nechcela, hnevala sa, revala jak besna (decko hladne a za svet nebude tahat)....tak som ho "pouzivala" najviac v noci. ide jej z neho tazsie, menej. aj teraz jej trva zo 2min kym ho roztaha.
s tou odsavackou si myslim, ze nikdy nie je neskoro...

jindri
17. dub 2009

ahoj, taky takto válčíme. Od porodnice přikrmujeme. Neznám pocit nalitých prsů, vyzkoušela jsem všechna popisovaná doporučení (kromě homeopatik), ale kde nic není, ani smrt nebere 😀.
První měsíc jsem celý probrečela, protože kojení jsem přikládala velký význam jako prevenci alergiií, ekzémů - to všechno s manželem máme pěkně rozdělené 😎 . Načteno jsem měla spoustu literatury, kde všude se opakovalo - kojit může každá 🙄 . Přišla jsem si méněcenná, nešťastná, z Mařenky jsem se vůbec nedokázala radovat.
Malá měla žloutenka, byla hodně spavá, líná táhnout, odstříkávat mi nešlo a to mě snad drtilo nejvíc, že jsem pokaždé sotva ušpinila stěny lahvičky. A jelikož kojení je otázka poptávky a nabídky, bylo nasnadě, že mlíčko ze mě stříkat nebude.
Teď jsem ve fázi, že to neřeším. Nakojím (40-50ml), dám příkrm, občas ještě dokojím nebo přidělám mlíčko. Přikládám, jak si řekne (6x-7x za den), hodně piju, vařím vývary, odsávačku prodávám - nechce někde manuální Avent? 😀 Koj. váhu jsem dala pryč. Kojení opravdu není všechno a je blbost se tím trápit a ochuzovat se o radost být s miminkem. 😉
V minulých letech se kojení vůbec neřešilo, teď je to ožehavé téma, jak kdyby to bylo to nejdůležitější na světě, důkazem toho jsou pak otázky okolí - lidí, se kterými se sotva zdravím, zda kojím.
Jsem trochu odbočila 😅
Veruska: rozhodni se dle svého srdíčka, důležité je ujasnit si, zda vám to všechno stojí za kojení nebo si myslíš, že bez kojení vám bude lépe.
Já mám taky pocit, že nedělám nic jiného než kojím, ale nevadí mi to. Však to taky není napořád. 😉

meole
23. dub 2012

Veruška007 buď naprosto klidná, já mám 1,5 měs.starou holčičku, v porodnici jsme se roskojily tak jak jsme měli, a já měla mléka až až po čaji od welledy, až jsem musela odstříkávat. Doma taky vše v pohodě,ale kojení jen přes klobouček, jelikož bradavku nechtěla. A až po měsíci doma nám malá najednou začala přes den nespat a řvala jako tur. Když takhle probděla 3dny po 2hod.a řvala, tak mě napadlo že má asi hlad, když x hodin jsem jí měla na prsou a furt tahala, až jsem neměla mléko. Tak jsme zajeli koupit Sunar 0 a dostala příkrm a byl klid. Teď jsme byli na kontrole v 6 týdnech, a bylo mi řečeno že přibrala jen 330g za měsíc že je to málo a ať koukám přikrmovat.
Tak přes den krmíme Sunarem jelikož mám slabé mléko přes den, a v noci bumbá z prsou a je spokojená i já, spí tak jak má. A tím,že krmíme přes klobouček, tak nemá problém bumbat z lahvičky s podobným dudlíkem a pak zpět na prso. A zkus opravdu čajík od Welleda na podporu mléka a uvidíš že zabere. A nebuď smutná,když nebudeš kojit, Sunárek mimču dá taky vše potřebné. A jak se říká i dr.každá trocha kojení je lepší než nic,ale když není tak není. A kamarádka neměla mlíko od porodu a malej je na Nutrilonu a jak je krásnej.

pavlusa01
18. dub 2014

Ahojky,taky se chci podělit o zkušenosti,já kojila do pátého měsíce,ale malá nepřibírala jak měla,stále jsme to řešili,dětský lékař,stále hlavu v rukách,jak to vyřešit,bylo to takové hodně stresující,vážila jsem pořád a když,malá přibrala těch 9 dkg týdně tak to bylo super,ale bylo to minimum,já stále říkala,že přestanu kojit,ale ne,je to prý to nejlepší co může být,až jsme byli i v nemocnici,a tam právě chtěli,abych malou nakojila a zvážila kolik sní a pak jí ještě dokrmila ☹ ale malé byli už čtyři měsíce,tak to šlo špatně,byla zvyklá na jiné krmení,tak když jí dali flašku jako na dokrmení,tak plakala na celé oddělení ☹ a že to do ní musím narvat, at chce nebo ne ☹ ani nevím co jí tam dávali,ale nepila to.Jen moje mlíčko a nic víc 🙂 a abych řekla popravdě,to nucení se mi taky nelíbilo ☹ Jen musím dodat,že ona nikdy neplakala,ona se najedla co chtěla a byla spokojená,jen nepřibírala,tak jak měla ☹ Tak jsem šla z nemocnice do lékárny,tam sem se zeptala,jaké UM by mi doporučili,a nakonec jsem se rozhodla pro sunar Complex,doma jsem kojila jak jsme byli zvyklé,žádné další dokrmováni a hlavně nucení 🙂 jen večer po koupání dostala naplno místo kojení ten sunar,a krásně ho vypila 🙂 a tak jsem to dělala pár dní,a pak jsem postupně střídala kojení a další krmení sunar a tak pořád a pořád až jsem úplně odbourala kojení 🙂 Malá si hezky zvykla,mě se postupně přestalo tvořit mléko a vše se srovnalo a zlepšilo, malá pak pěkně papala a hlavně přibírala jak měla 🙂 Jo kojení je super,ale jestli je v tom nějaký problém a lze to vyřešit jinak,tak jsem pro....... 😉

klara2606
5. črc 2016

Diskuze je sice starší, ale přeci jen napíšu svou zkušenost. Mléka mám dost, ale kvůli prdům malého jsem začala pít čaj kmín + fenykl. Doma udělaný ze zrníček. A teď je to hrozný. Prsa nalitá jak blázen. Mléka mám, že bych mohla zásobovat porodnici. Až je to nepříjemné. Všude to stříká a malej se vždycky při pití zakucká. A je to až po pití toho čaje. Snad to některé z vás pomůže.

missimmis
30. črc 2016

@veruska007 Ahojky. Já mám podobný problém. U malého zjistili, že hodně zhubl. Takže nemám dostatek mléka. Dneska jsem se bavila s jednou paní a radila mi rostlinu jménem jestřabina ( ne jeřabina). A hodně pít bílou kávu. Ona chce totiž malou přestat kojit, protože je jí přes rok a půl. Prý mi ji doveze. Tak doufám, že to pomůže.

loleckova
11. kvě 2018

@klara2606 dekuji moc za tip zkusim