Množství a frekvence vypitého mlíčka kojených dětí

hanulamarkova
21. říj 2010

Ahoj mám měsíční dcerku a chtěla by jsem vedět kolik vám vypijí a jak často pijí vaše děti při kojení. Máme doma váhu a na jeden zátah 😀 z jednoho prsa mi vypije 110 ml. Nevím jestli je to moc nebo málo. Teda spíš moc málo určitě nemá protože mi i ublinkává. 🙂

vojtisek2007
21. říj 2010

@hanulamarkova ahoj , ségra má měsíční miminko (první) takže je úplně "posedlá" tím, že pořád váží, jestli se dost najedla a tak...takže mám naprosto přesně informace 🙂 pije jí po dvou hodinách (když jsou venku v kočárku vydrží tři hodiny) prsa už střídá (nedává přři jednom kojení z obou) nejmíň jí přes den vypije těch 60, ale večer před spaním vytáhen třeba i 120...a to potom taky ublinkává, jinak pije takovej ten střed 75-80 a přibírá cca 120 - 130 g za týden, víc se jim zatím nepodařilo. Kaká každý den. 😀 😀 😀 (miminko)

luci_enka
21. říj 2010

@hanulamarkova tak pridam moji zkusenost s vazenim... v nemocnici byla pomoc s kojenim o nicem, mala nepribirala, takze detska dr. naridila dokrmovat tyden po narozeni... to jsem samozrejme nechtela, volali jsme laktacni poradkyni, pujcili si vahu a zacali vazit...stala se z toho pro me nocni mura - uplne jsem tomu propadla, kdyz mala nevypila tolik, kolik by mela (podle tabulek), zacala panika - no hruza - a tak to bylo asi tri tydny..ja v sestinedeli, prvni dite, pocatecni problemy s kojenim - hruza hruz 😉 ted uz se tomu smeju, ale ta vaha byla prokleti - zapisovala jsem na papir vsechna kojeni a kazdy vecer volala laktacni poradkyni, kolik za 24 hod pribrala - kdyz to bylo jeden den min, zacala jsem stresovat 😝

pak jsem se nastvala a vahu jsme vratili, protoze uz mi to zacalo lezt na mozek, stala jsem se obeti vazeni.. mala pribirala "normalne", teda tak akorat a vydrzeli jsme kojit do 15 mesicu.. takze pokud ti pribira a prospiva a s kojenim nemate problem, vubec bych to neresila a na vazeni bych se vykaslala... 😉

weri1
21. říj 2010

taky bych nevážila. Jestli mimi přibírá aspoň 100g týdně, nic bych neřešila. My měli opak, malej přibíral ze začátku 370g týdně

weri1
21. říj 2010

a kojím dokud chce, on se pak sám odtáhne

hanulamarkova
autor
21. říj 2010

@luci_enka @weri1 jen mě se zdá, že malá pije hodně u prsa mi vytuhne ale pije dál málokdy se pustí sama musím ji odtrhat od prsa. Dávám jí limit 15 min. jelikož potom hodně ublinkává jak je najezená. A hledala jsem nějaké "tabulky" jako kolik by na svou váhu +- měl kojenec vypít a nic jsem nenašla. Tak jestli o nějakém vzorečku víte tak napište. Díky
😉

weri1
21. říj 2010

@hanulamarkova někdo to tady na nějaké diskusi psal, malej taky ublinkává ale to je tím že hodně pije, i doktorka řekla, že je to normální jinak by praskl, kdybych to náhodou ten vzorec našla dám vědět. Byla to tady nějaká otázka ne diskuse

misha_
21. říj 2010

Co vim, deti vypiji vzdycky kolik chteji.Zadne tabulky asi nenajdes. Kazde mimco ma jine potreby. V jake pozici ti ublinkava? Nekdy pomuze, kdyz je mimco naklonene, ale ne uplne svisle. My jsme taky nekdy kojili i pul hodiny, ale ke konci si spis mala dudala a taky si obcas ublikla. To dela prakticky do ted, kdyz s ni blbneme. Osvedcilo se mi cekat pri kojeni s dudlikem a hned jak to slo, strcila jsem ji ho do pusinky, aby mi zbytecne nezudlala prso (v nemocnici me pred tim varovali). Ted ji necham, at si sosa jak dlouho chce. Jenze uz je rychlik, kojeni trva maximalne pet minut ☹

luci_enka
21. říj 2010

@hanulamarkova perfektni stranky o kojeni jsou www.kojeni.net - pani laktacni poradkyne, ktera je spravuje, tam uvadi pitny rezim u deti:

0-4 měsíce 140-150 ml na 1 kg váhy
1-4 roky 110 ml na 1 kg váhy
4-7 let - 90 ml na 1 kg váhy
7-10 let - 65 ml na 1 kg váhy
10-13 let - 50 ml na 1 kg váhy
13-19 let - 40 ml na 1 kg váhy

takze z toho se da vypocitat, kolik ma vypit mimco denne - napr. 4kg dite by melo teda asi vypit 600 ml, kdyz to vydelis poctem kojeni, vyjde ti zhruba jedna davka... myslim, ze 110 ml je na mesicni miminko dost.. pokud si dobre pamatuju, nase mala pila tak 70-90 ml/jedno kojeni kolem prvniho mesice 😉

luci_enka
21. říj 2010

@hanulamarkova ale samozrejme nepocitej s tim, ze to tak bude kazde kojeni... v souctu by to melo dat celkem tolik a tolik ml denne, takze jedno kojeni muze byt 40 a dalsi 110... 🙂

weri1
21. říj 2010

nejsem si jistá, ale myslím, že váha děleno šesti

mjanca
21. říj 2010

ahoj, souhlas s weri, je to 1/6 vahy. Rozhodne bych nedavala limit, kolik ma mimco vypit. Pije, dokud chce. A 110 ml na jedno kojo u mesicniho mimca je podle mne super 😉 . Zuzka ma ted 4 mesice, a pije mi taky tak tech 100-140 ml na jedno kojo, ono zalezi, kolikrat kojis, a i kdyby pila min a je spokojena, tak proc do ni vic nutit.

apollo11
22. říj 2010

Jak píše luci_enka, množství může být u každého jednotlivého kojení dost odlišné... takže bych to příliš neřešila a řídila se tím, jestli mimčo vykazuje známky sytosti 😀 Já jsem to nedávno řešila kvůli tomu, že jsem si potřebovala odskočit a nevěděla, kolik mám odstříkat.. odstříkala jsem teda 2 deci, aby bylo dost a byla kdyžtak rezerva.. no a maličká jako nic dala témeř celý ty 2 deci 😀 😲 (ve 4 měs.) ale takhle počítám nepije pokaždý 😉

jop
22. říj 2010

ahoj, přihodím svoji zkušenost. Můj syn byl do 7,5 měsíců kojený, z toho do 5,5 měsíců plně kojený. Měla jsem s kojením od začátku potíže (záněty prsu atd.), takže jsem prakticky pořád používala váhu, abych měla přehled, kolik vypil 🙂 No a můžu říct, že pil jenom asi 60% toho, co se běžně doporučuje. Přitom ale prospíval normálně, nebyl ani tlustý, ani hubený a vypadal spokojeně. Takže je to opravdu velmi velmi individuální a ne pro každé miminko platí, že musí vypít 1/6 své váhy.

hanulamarkova
autor
22. říj 2010

No podle váhy se mi nejvíc "líbí" ta 1/6 své váhy na den. Malá se narodila veliká měla 3830 g a ve 14 dnech už 4100g. Proto když jsem si vypočetla, že v měsíci má 4500g /6 a /8 kolení vyšlo mi cca 95 ml na jedno kojo. Tak pije jen trochu víc než by "měla" podle tabulek. No podle mě je teda důležité, že když se nají a ublinkne si ro co ji tlačí tak pak je spokojená a hodná. 🙂

weri1
22. říj 2010

@hanulamarkova ne 1/6 váhy na den, ale na jedno kojení

nejinka
22. říj 2010

weri1 má pravdu je to šestina váhy na den děleno počet kojení, ale vůbec jí to neměř. Ať ti vypije kolik chce. Já poslouchala rady v porodnici a pak i pediatričky a myslím že mají vinu na tom že nekojím. Protože mi vykládali max. dest minut a jen z jednoho atd. Miminka mají v bříšku budíček a řeknou si kdy mají hlad a jak dlouho bumbat. Hoď váhu pod postel, protože se budeš akorát nervovat když ti bude pít málo nebo moc. Řiď se podle sebe ať kojíš co nejdýl. Je to to nejlepší pro ni. A na tabulky se taky vyprdni 🙂 každý miminko je jiný a někomu to tak může sednout a někomu ne.

kasa
23. říj 2010

@nejinka to máš naprostou pravdu ,protože v porodnici mi taky vykládali,že musím kojit max čtvrthodinky,ale to by se Vojtík vůbec nenapil a stále plakal,pije sice 40min,je to dlouho,ale je spokojený a vydrží pak krásně 3 hodinky.

lynks
23. říj 2010

A taky miminko potřebuje i zadní mlíko, na přibývání, a to po 10 minutách z prsu nevytáhne.Moje poradkyně říká, min 20 minut a max 40 pak je to už jenom žužlání.po těch 15 min začne téct husté bílo-žluté mlíčko ne to namodralé.Napadlo mě, to jak má dospělý člověk budík v břichu,t.j, že po 20 min pozná, že už nemá hlad, tak jestli to už takhle nemají i mimina.Vysvětlovalo by to proč z lahve, (ze který líp teče) vyžahnou víc.. 😉

miona
23. říj 2010

Při kojení je právě super truper, že člověk nemusí nic řešit..jako kolik mimčo vypilo nebo nevypilo..ono si prostě vezme tak jak potřebuje, pokud saje správně a prospívá, není třeba se tím zabývat. Ublinkávání je normální, byla bych v klidu, mě Mat ublinkával po každým koju - hnala jsem to až na gastro a nic se nezjistilo..prostě mírný reflux a s tím se stejně nedá nic dělat - důležitý je, jak mimi celkově prospívá. Ale k otázce..Mata jsem kojila do půroka v podstatě každý dvě hodiny (kolik vytáhnul nevím) - v noci pak vydržel samozřejmě i dýl...Denisku bohužel nekojím ☹ Kojenecká váha i tabulky jsou ďáblovi vynálezy 😀

hanulamarkova
autor
23. říj 2010

asi jo asi to opravdu nechám tak tu váhu. Dneska jsem zase zmatkovala jsem si myslela, že mám málo mlíka 😠 ale když jsem si malou zvážila tak mi z jednoho vypila 100 tak jsem se zase uklidnila. No jo a asi to mám všechno v hlavě musím přestat o tom přemýšlet a nechat ji pít kolik bude chtít ... ach jo no snad se mi to povede. 😅
Tak ji skusím nechat u prsa tak dlouho jak bude chtít a až usne a pustí se tak ji nechám tak.
@miona no začínám mít ten pocit taky... že jsou to blbé vynálezy

weri1
27. říj 2010

@hanulamarkova opravdu to neřeš, dokud prospívá a je jí dobře,tak to vypusť z hlavy

weri1
27. říj 2010

@lynks znám holčiny které kojí i 5 minut a miminka jim prospívají

dana3262
27. říj 2010

Rada bych se zeptala na vas nazor. Muj je skoro 9.mesicu stary. Plne kojeny. 2x jsme zkusili dat UM.
1. Kdyz jsem se potrebovala vyspat (papa 4-6x za noc), muž mu dal UM a to 1x a vypil skoro 300ml (coz jsem presvedcena, ze ja mu opravdu od sebe nedam) Pocitam, ze za celou noc max 500ml, ale jak to poznat, ze?
2. Kdyz plakal po dvou kojenich vecer pred spanim, napadlo me, jestli nema hlad a vypil 100ml.
Ale jinak prospiva, pribira a nevypada hladove. Jen ty noci jsou narocne. Jak myslite, ze poznam, ze ma opravdu hlad? A myslite, ze nejak vadi, kdyby nebyl nasycen uplne do syta?

petka80
27. říj 2010

@dana3262 v jeho věku bych to spíš řešila nějakou večerní kaší než UM. Zkus dát kaši a před spaním případně ještě dokoj a budeš mít jistotu, že hlad nemá. Pokud to nezabere a stejně se bude budit, tak se holt nebudí hlady, ale je to zvyk nebo zuby nebo prostě cokoliv jiného. Ale že by měl hlad, to se v jeho věku už neboj, vezme si kolik potřebuje.

hanulamarkova
autor
28. říj 2010

@dana3262 taky by jsem mu už dávala na noc kašičku... já měla první dceru kojenou 8 měsíců a od 6 měsíce jsme začali s mrkvičkou... rozhodně by jsem se nebála jít do příkrmů a pak kojeneckou kaši bud z lyžičky nebo takovou řídkou rovnou do flašky... nebo ty ještě nechceš přikrmovat?

dana3262
28. říj 2010

Dekuji za odpovedi. 3 vecery (je to asi 3tydny zpet) jsem mu udelala ryzovou kasi (z jasminove ryze) a bylo to jako by ji nejedl. Porad se budil.
Spis me prekvapilo, ze po 2 vecernich kojenich vypil jeste 100ml, tak si rikam, abych nedelala nejakou blbost. Je neprijemne, nemoct se najist do syta, ale zas si clovek zvykne jist do polosyta a vlastne je to zdravy.
Jeste bych rada vydrzela bez prikrmu. Nevim sice, jak se pozna, ze kojeni 'nestaci', ale zas kdyz to slo do ted, tak byto 'stacit' melo.. ..asi..

weri1
28. říj 2010

@dana3262 já si myslím že UM je zbytečný, řešila bych to příkrmama zelenina a časem až si zvykne ovoce-samozřejmě rozmixované. Hlavně ty už nemáš tolik výživných látek v mlíku aby si jen kojila

petka80
28. říj 2010

@dana3262 no, podle mě je divný chtít po dítěti, aby jedlo "do polosyta" a zdravý to u dětí asi moc nebude 😕 Tím ale nechci říct, že má hlad, pokud přibírá, tak mu to asi stačí.....
Každopádně se doporučuje plné kojení 6 měsíců, v případě potenciálních alergiků a pod. pak až 8 měsíců a určitě je to možný i déle, ale nevidím v tom žádný velký přínos pak už. A pokud začneš pomalu nějaký "rozumný" potraviny, tak mu příkrmy nijak neublíží.
Ještě mě napadá k té rýžové kaši, pokud mu ji chceš vařit sama, doporučuje se vařit z rýže na rizoto nebo na suši (dobře se rozvaří do měkka), bylo by to asi lepší než ta jasmínová.

dana3262
28. říj 2010

@petka80 pribira dobre..ja prave po nem nechci, aby jedl do polosyta, ale vic nemam a jak pisu pribira, ale stejne si myslim, ze neni uplne nasycen. Nekdy mi to tak pripada. Jinak jasminova ryze je vhodna i na sushi, zkratka myslime jakoukoli lepivou obe stejne. Uvidime, jak se to bude vyvijet.. Dekuju 🙂

petka80
28. říj 2010

@dana3262 aha, tak to jo s tou rýží 🙂 Taky pak zkus jáhlovou, ta je taky moc dobrá.