Mrzelo vás, že už nekojíte svoje batole?

majkeela
3. čer 2009

Dopředu chci napsat, že tohle téma NENÍ pro ty maminky, které svoje mimi nemohly kojit hned od začátku, protože bych byla velmi nerada, kdyby se toto téma změnilo v nějaký zarytý boj mezi kojícími vs. nekojícími!!!!!!!

Je to přesně týden, co jsem přestala dceru kojit. Odkojila jsem pěkných 21 měsíců. Na začátku jsme měli obrovské problémy, kdy jsem byla kvůli nedostatku mléka největší kamarádka s odsávačkou, mockrát jsem si poplakala, malá pořád plakala... Pak se to stabilizovalo. 6,5 měsíce jsem kojila plně a pak jsme opatrně přešli na příkrmy.

Malá krásně baští, už sama, hodně toho za den vypije a v poslední době jsem kojila už jenom tak 1x za 2 dny. Mlíko jsem nenabízela, sama si řekla... Ve čtvrtek ráno dostala svoje "míčo" pak chtěla znovu a dostala z druhého prsu.... Pustila se a řekla "NE". A bylo. To bylo naše poslední kojení. Poprvé se na "míčo" vzpomněla až po 4 dnech. Od té doby si občas vzpomene, ale spíš se zeptá a za chvíli to zamluvíme... Žádný pláč nebo dobývání. Plynule jsme přešli na bio syrovátku od Amálky jako náhradu "míča".

Mlíko se mi pomalu ztrácí, malá je v pohodě... V podstatě si myslím, že to kojení skončilo nejlíp jak mohlo. Dále by to bylo asi už jenom umělé prodlužování. Jsem tomu ráda, ale stejně mám v sobě takovou nějakou nostalgii.... Že už ji nekojím... Hodně se mazlíme, abysme nahradily ty chvilky kojení.

No ale stejně.... Je mi to prostě tak nějak líto.......... Měly jste to taky tak????????

dagina
3. čer 2009

Majkeela, moc krásně jsi to popsala, úplně mě vyhrkly slzy, moc krásné, dojemné..... . Nám je teď skoro půl roku, ještě chvíli budu kojit plně a pak jak to popisuješ, pomalu najet na příkrm...., malou chci kojit jak co nejdéle, a moc bych si přála, aby ukončení bylo jednou podobné tomu vašemu 🙂 .
Přeji, ať i bez kojení prožíváš jen ty nejkrásnější chvíle s malou...
Stejně ti řeknu, kojení je dar a je to jedna z nejkrásnějších "věcí" na světě. 😉

zitaje
3. čer 2009

Ahoj majkeela,
uplne s tebou sucitim. 😉 Moja mala ma 15 mesiacov a niekedy mam pocit, ze ja chcem kojit viac nez ona... Keby som jej prsnik nenukala, myslim ze by sa do mesiaca odstavila, spomenie si vylucne pred spanim. Ja by som to rada potiahla aspon do roka a pol, ak to pojde, nasilu samozrejme nie... Uz teraz som z toho taka nejaka - no smutna nie je ten spravny vyraz, len mi je to luto, ze mi tak rychlo vyrastla a osamostatnila sa.
Starsiu som kojila 22 mesiacov a odstavovanie bolo skoro take pohodove, ako to vase. Ale potom som zaznamenala na sebe akesi lahsie psychicke zmeny, zrejme hormonalne, a chvilu mi trvalo, kym som sa dala do normalu.
Drzim palce, nech sa vam dari!
z

sirinka
3. čer 2009

majkeela ja sa pomaly odhodlavam starsiu odstavit...len nejako nemam odvahu a silu... 😅
mne je to luto uz len pri pomysleni, ze je to uz blizko...

sipcek
3. čer 2009

majkeela,doteraz sa s tym nemozem vyrovnat,malu som kojila 10 tyzdnov,potom ochorela a nechcela papkat ani sat moje mlieko a samozrejme som toho vela neodsala.mam vycitky,ze prave kvoli tomu je tak casto chora,no nevratim to uz,tak sa utesujem tym,ze ked budem mat niekedy este jedno babo tak to len tak lahko nevzdam a budem manifestovat kojenie kym sa bude dat 🙂

digysa
3. čer 2009

Ja som kojila 8 mesiacov a tiez mi to prislo luto, ze uz to asi nikdy v zivote nezazijem ten pocit. Musela som ju odstavit, ale keby som mala lepsie podmienky, tak asi do roka by som ju kludne kojila...

denisocka
3. čer 2009

ahoj,tak aj ja som si prve 6 týždne tvrdo vybojovala kojenie, a kojila som velmi často do 16. mes. Nikdy som to nberala ako priťaž,bola som hrda na seba a šťastna.... lenže,maly dostal lieky na reflux a nejak mu zachutilo papať všetko, a na MM už nemal v bruško vela miesta tak sa pomaly sam odstavil .... naštastie,odstavenie bolo pre oboch prirodzene a bezbolestne, aj som si vydýchla a konečne sa v noci vyspím,ale občas mi naozaj príde luto,poviem siprečo som to nepotiahla dlhšie? a ked malemu ukažem cicu že "pod,mliečo ..."tak na mna tak kukne akoby som mu ukazovala neviem čo 😀 podareny je, a mne to fak dakedy ešte príde luto...ved to je už skoro 2 mesiace čo nekojim .... ešte stale som sa neskamaratila s flaškou a UM, často urobim vela,neodkahdnem,je mi to potom aj luto že to vylieva a po chvilke varim nove a ponukam..častokrat zbytočne .... cicá je cicá ... čo už,ale teším sa,až budem mať druhe bábo,dufam 😉

misa.cekatelka
3. čer 2009

Já kojila plně do 5.měsíce,pak musely začít příkrmy-malá měla ode mě málo.Úplně jsem to ukončila na konci 6.měsíce-už nebylo z čeho kojit.Bylo mi to strašně líto.Myslela jsem že to vydrží dýl.Aspoň do roka,aspoň přes noc.Kojit malou bylo takové krásné spojení.zní to divně,ale to bylo prostě jen mezi námi dvěma.to nikdo jiný nemohl....jen já,její maminka.

Popravdě,nechápu matky,které mohou kojit a hned od začátku odstříkávají jen pro vlastní pohodlí.jen aby jim dítě mohl někdo hlídat a aby mohly vyrazit.... 😖

angua27
3. čer 2009

babuľky, všetky to tu strašne krásne popisujete. 😉
ja som mala to šťastie, že som mohla kojiť. aj keď v porôdnici ma sestrička odbila slovami. "Máte ploché pradavky, s tých syna nikdy nenakojíte." nenechala som sa odbiť, vedela som to a bola som pripravená. začali sme hneď s tzv. klobúčikmi. malý mal silný ťah, takže za pár mesiacov mi bradavky vytiahol a klobúčiky sme odstavili. kojila som presne 13 mesiacov. bolo to pohodlné - strava vždy k dispozícii, teplá a s jedného jedla sme sa najedli dvaja. 😀 nikdy som však nepociťovala také tie pocity, ktoré kojacie mamičky popisujú. o tom spojení medzi matkou a dieťaťom. svojho syna milujem nadovšetko, ale vždy mi to prišlo ako taká normálka to kojenie, nič extra.
odstavenie sa nám podarilo prirodzene, bezbolestne pre obe strany. 😉 a či mi bolo ľúto niekedy, že už nekojím? ani asi nie. mojkáme sa často a mojkali sme sa aj mimo kojenia.

majcik
3. čer 2009

Ja uz tiez prestavam kojit ... dovod? Maly neprejavuje zaujem a mam urcite zdravotne problemy, o ktorych predpokladam, ze sa stratia, ked prestanem kojit. Zacina ma to trochu mrziet, ze prestavam kojit, ze stratim jedinecnu prilezitost ho uspokojit, dat mu cosi ... ale rozum mi hovori, ze robim dobre. Moj syn si mliecko nepyta ako niektore deti, ze mamu vyzliekaju. V poslednych tyzdnoch sa viackrat stalo, ze odmietol, parkrat potiahol a nemal velmi zaujem. Vecer zaspava sam (som s nim v izbe, ale zaspava sam v postielke po vypiti kase). Boli dni, ked ani poriadne nebolo kedy sa nakojit a jedol uz iba obycajnu stravu. V noci sa nekojime uz od jesene, takze od tohoto sme si odvykli davnejsie. Viem, ze niektore deti v jeho veku este v noci jedia aj 3-4x denne.
Tiez som mala zo zaciatku problemy s kojenim, aj laktacne krizy sa vyskytli, vlastne celych 14 mesiacov som kojila s klobucikmi 🙂 Kupila som si ich po prichode z porodnice, lebo tam sa mi to osvedcilo a odvtedy sme tak papali. Takze neviem posudit, ze zmensuju tvorbu mlieka ... vydrzali sme tak fungovat vyse roka.
Snazim sa syna teraz viac uspokojovat po citovej stranke, maznam sa s nim, blaznim, zabavame sa viac ako predtym, ale nemam pocit, ze by mu kojenie nejako chybalo, nepyta si moje mliecko, pije kazde rano kravske a strasne mu chuti, az sa za nim trasie, ked ho vidi 😀 Takze u nas je to takmer tiez bezbolestne, len mne je obcas luto ... ale raz to muselo prist a som rada, ze on to nepreziva tazko, aspon sa to tak neprejavuje.

mracik
3. čer 2009

no ja si zatiaľ neviem predstaviť, že malého odstavím, aj preto, že je to možno naposledy. čo kojím. Zatiaľ sa na to nechystám, ale raz to prísť musí ☹
Ale pri druhom synovi si pamätám, že mi to boloveľmi ľúto, bolo mi to divné mať "prázdne" prsia, bolo mi smutno za našim uspávaním a hlavne do mesiaca prišla strašná chuť mať ďalšie bábetko. Čo sme si teda aj splnili 🙂

eppik.m
4. čer 2009

majkeela: ahojky, začátky byly vyčerpávující a hodně těžké pro moji psychiku jelikož jsem měla obrovská prsa, poničené bradavky špatnou technikou kojení a co je nejhorší prodělala jsem 2 x mastitýdu prsu a 40 C horečky, jedno prso jsem měla úplně jako kámen a myslela jsem že mi ho uříznou a je se mnou ámen, nastal šílený koloběh odsávání a obkladů, masáží a vyčerpanost úplně do mrtě, pořád jem pendlovala mezi gynekologii a Mediskentem kde mi dělali sono prsu a vyšetření hmatem už mně tam všichny znali a byla jsem tam více než doma, podržela mně tam jedna strašně hodná paní doktorka která mi tenkrát naslouchala a chápala mě, protože okolí a nejbližší mi pořád říkali ať se na to vykašlu a pediatr k tomu že dítě špatně prospívá ... a neustále problémy s retencí mléka do cca 10 m. byli jak na houpačce ... každý den jsem si říkala že to musím zvládnou že MM je to nejlepší co můžu svému synovi dát i přes tu bolest a nervy co jsem musela kůli tomu vytrpět jsem nepřestala kojit !!! záviděla jsem všem kteří měli z kojení radost a relax .... kojila jem i v noci cca do jednoho roku takže jsem si připadala taky jako otrok, který nemá nárok ani na spánek protože kojí ... nakonec jsem vydržela do 15 m. kdy jsem odstavila úplně, posteskla jsem si že to hrozně rychle uteklo a syn už není miminko ale batole ale když si vzpomenu čím vším jsem musela projít ... stejně mi je to líto, ale racionální myšlení mi říká že to časem bude ok a jdeme do další etapy radostí a starostí s milujícím dítkem ... co se týče odstavení bylo naopak pohodové a bez stresů, nervů (alespoň odměna za ten boj o kojení) a Michal si o to řekl sám kolem roku, já to jenom natáhla do 15 m. kůli očkování ale už to bylo pouze takové cuckání jelikož jsem po roce už nekojila v noci ... Miška je v pohodě a vůbec si nevzpomene že někdy kojen byl ... uff 😔

many
4. čer 2009

jééé holky to je krááásnéééé téma 😉 taky kojím a chci v tom zatím pokračovat a taky si myslím,že mi to bude líto až budeme končit 😔
taky jsme měli krušný začátky,dali mi ho pozdě po porodě a špatně sál,hubl a já přitom měla mlíka na rozdávání,tak jsem taky dlouho po kojení ještě odstříkávala a dávala mu do flašenky než se naučil pěkně sát a jsem ráda,že jsme to tak zvládli a kojíme dál a přítom jako malý to mlíčko odstříkané pil z flašenky a teď flašenku nechce ani za boha 😀 mlíčko jen z prsíčka 😀 ale čaje a šťávičky naštěstí z pitka 😀 ale prostě kojit chci do roku a půl určitě,jestli to teda neprodloužíme ještě 😀 😀 😀

many
4. čer 2009

sice to je téma už pro nekojící,ale doufám,že neva,že jsem přispěla 😀

petka80
4. čer 2009

Ahoj, to je téma i pro mě, i když stejně jako many ještě kojím, už ale jen 1x denně před spaním. Ale je mi jasný, že mi to bude děsně líto, až už nebudu kojit..........
Majkeelo, tvůj příspěvek je moc krásnej 😵 Je mi jasný, že ti to je moc líto. Ale zas na druhou stranu je váš způsob odstavení úplně báječnej. Taky bych to tak chtěla, samo, přirozeně. Ale u nás teda nevím, nevím. I když ranního odstavení jsem se taky děsila a nakonec to bylo v pohodě, až mě to překvapilo.

Jinak je zajímavý, kolik holek tady psalo, že mělo krušný začátky. U nás to samý, šestinedělí bylo co se týká kojení prostě horor. No možná právě proto pro nás kojení není "samozřejmost" a tolik nám na něm záleží..... 😔

Prosím tě, ta syrovátka mě zajímá. UM u nás neúspěch a ta syrovátka by mi byla i sympatičtější než UM. To se asi kupuje v lékárně, že? Budu se muset po tom poohlédnout a zkusit.

jjaanca
4. čer 2009

Je to tu moc hezky napsané. Kolikrát mám vztek když malá odmítá jídlo a se řevem se mi sápe na prsa a nejradši bych s kojením hned sekla. Stále se na kojení budí v noci tak 5x. Nedovedu si představit že bychom s kojením skončili bez řevu.............. no ale po přečtení těch vašich hezkých příspěvků si to asi budu ještě chvilku užívat a dívat se na to z té lepší stránky 🙂

pastuska
4. čer 2009

Ahojte, no ja kojím tiež málo, a keď, tak ma to hrozne bolí, neviem, čo sa stalo, či malý tak ťahá, že mňa to bolí, tak uvažujem, že čo ďalej. Ale tiež si myslím, že sa odstaví sám, tak zatiaľ to nesilím, mliečko papá len 2 x v noci teraz. Mimo toho, keď idú zúbky, to pýta občas aj cez deň 🙂 Ale určite viem, že mi to bude ľúto, pretože je to určite špecifický druh potreby bábätka, a už nikto nikdy mamu tak potrebovať nebude (viem, že bude, ale proste je to taký pocit), ako bábätko potrebuje (aspoň moje) cicu a mliečko 🙂

atreides
4. čer 2009

ahoj, my nekojíme asi dva týdny. Kojila jsem už jen ráno a asi to musela hodně tahat - prsa podle toho vypadaly 😝 a pak najednou už nechtěla. Myslela jsem si, že mi to bude líto, ale tím, že už jsem kojila jen jednou, tak mi to ani nepřišlo

aviv
4. čer 2009

Moje dcera se sama odstavila v 11 měsících a to doslova přes noc. Prostě začala prsa odmítat a vzhledem k tomu, že má už od narození svoji hlavu 😉 s tím nešlo nic dělat.. Bylo mně to líto, ne že by se mi stýskalo po kojení, ale spíš jsem si říkala, že mateřský mlíko je to nejlepší pro ní, ale pak jsem to přestala řešit. Byla jsem ráda, že odstavení bylo z její strany a ne z mojí a tudíž v klidu. No a teď musím sobecky říct, že jsem docela ráda. Když si vzpomenu na loňské léto když jsem kojila po dvou hodinách, takže každý výlet kamkoli se plánoval a podřizoval kojení - nejsem moc exhibicioniostka a vadilo mi kojit třeba v restauraci nebo na frekventovaném místě, takže jsem vždycky mizela do odlehlých končin parků a zahrad... Trošku ulítlé mi přišlo kojit na olšanských hřbitovech v Praze, ale co se dalo dělat, když tam jinak byl tak krásný klid na procházky 🙂 Když jsem se jezdili koupat u vody nebyla sprcha, tak honem někam před kojením opláchnout 😒 Nemluvě o oblečení - furt jsem jen řešila, zda a jak to půjde rozepnout, nadzvednout, sundat a pak zase oblíknout 😉 a ty vložky v podprsence ! 😖 Možná budu někomu připadat sobecká, ale na mou omluvu chci říct, že bych všechna výše uvedená příkoří kojení hrdinně snášela a kdyby to moje dcera vyžadovala kojila bych klidně do dvou let - ale jsem ráda, že si to včas rozmyslela 🙂 a mně se nestýská ...

janinac
4. čer 2009

Když si vzal Adámek poprvé flašku místo mého prsa, tak jsem to doopravdy obrečela. Kojení byl boj, ale bojovali jsme půl roku. Přes den jsem kojila každou hodinu, max. dvě hodiny - měl hlad, žízeň...nevím, ale chtěl pořád jíst. V noci jsem kojila taky 10x za noc....byl to nejhorší půl rok, ale přitom nejkrásnější. Milovala jsem, když se přisál, tahal a koukal mi do očí a pak se odcucnul a usmál se 😵 😵 Ale pak už to prostě nešlo...bylo vidět, že mu to nestačí a že má hlad....těším se až budu moc kojit znova.

iloha
4. čer 2009

Holky držím všem pěsti, ať vydržíte co nejdéle.My jsme kojily přes lahev, nějak nám nešlo pití, takže téměř nepříbírala, ikdyž se uměla přisát a jedla, jedla každou hodinu včetně noci, ale prostě jen malinko, takže jsem odstříkávala a odstříkvávala 5měsíců a odstříkávala i se zlomenou rukou. Mrzelo mě, že nám to nejde jako jiným maminkám, ale alespoň něco. Protože se mi ruka nehojila byla jsem nucená přestat ☹ . Vydržely jsme do půl roku...........

asitka
4. čer 2009

že či mrzelo...aj som si poplakala ,,, 😨

dadka212
4. čer 2009

Majkeela ja som kojila 13 mesiacov a odstavila som malého v podstate nasilu, lebo on nechcel nič papať ani piť okrem mlieka...takže bol zavesený na prsníku cca každú pol hodinu - hodinu a to mi už potom neskutočne liezlo na nervy hlavne vonku mi šklbal oblečenie, tak som odstavila, ale asi po týždni mi to prišlo strašne lúto a aj som si poplakala, zrazu ma už tak "nepotreboval"...ale on si už na druhý deň na prso ani nespomenul iba v ten deň si pýtal som mu povedala,že neni a bolo...takže tiež to nebol pre neho nejaký šok...

kijonkova.k
4. čer 2009

Ahoj

majkeela,moc hezky jsi to napsala,až je mi z toho smutno.Kojím jednou denně a to před spaním,ale poslední dny se stává,že se malá přisaje,jednou si cucne a hned se odvrátí a nechce.Když se to stalo poprvé,tak jsem byla hotová...proč najednou nechce?Už jí to nechutná?Co se stalo?Ale nakonec jsem ji nějak přemluvila 😅 No,taky mi příjde,že chci kojit já,ale ona už o to nějak nestojí ☹ Včera jsme byly na očkování v 15m,takže dfo konce měsíce to nějak překlepeme a pak šlus.Už nebude.Všichni se diví,že ještě kojím,tchýně mi říkala už v 9m,že mám odstavovat 😠 ,ale já jsem hrdá,že to pořád jde.A určitě to potají obrečím,když už to tak nebude ☹

lienka55
4. čer 2009

My sme mali zo zaciatku tiez problemy lez sa to vsetko rozbehlo,myslela som si uz ,ze budeme na umelom a nakoniec som kojila 19mes.Odstavila som ho sama,uz ma to aj zatazovalo,aj si zacal pytat hocikde,aj ked sme sa kojili uz len raz vecer.Teraz z odstupom casu mi to aj chyba a poviem si ake to bolo krasne,ale na druhej strane som rada,ze sme sa tak rychlo a bez problemov odstavili.
Neviem dokedy by sme sa boli kojili,ale cim dlhsie, tak tym by to bolo horsie pre obidvoch.

poupe
4. čer 2009

ani ne,kojila jsem do 13m.a slo to nejak samo,sama se pomalu odstavila a ze bych chtela kojit treba do 2 let,to by se mi opravdu nechtelo,takze jsem rada,ze to probehlo tak v pohode.

kacka.va
4. čer 2009

mě to nemrzí, říkala jsem si, že budu kojit tak cca do roka a i to tak krásně vyšlo. Po zavedení příkrmů jsme ani moc dlouho nedokojovaly po jídle, rovnou jsme postupně najely na příkrm + voda/čaj, takže přirozeně se nám bez problémů odbourávalo jedno kojení za druhým. Malá mléko vyloženě nevyžadovala, takže jsme se dostaly na kojení ráno a večer. Pak párkrát usnula bez kojení před spaním, takže jsem to nenásilně utnula. Já jsem na jednu stranu moc šťastná, že se to vyřešilo takhle bez problémů, protože když pak čtu, jaké mají maminky problémy třeba s dvouletými dětmi při odstavování, protože ty už si mnohem víc uvědomují o co jde, tak mě občas mrzí.

sylvka
4. čer 2009

ahojky,tak to přesně teď řeším 😉 i když daleko dřív než majkeela 😠 malýmu bude za chvíli 9 měsíců,kojila jsem plně do 5.měsíce ,částečně do 6,v noci do 7 a půl měsíce,od ukončeného osmého měsíce už ale malej nechce kojit ani v noci,prostě vyžaduje sunar 😠 dneska jsem mu vnucovala prso,2krát si cucnul a konec,tak jsem před něj položila dva jogurty a v tu ránu je spapal 😎 jak majk.píšeš jsem ráda,že nemám žádného závisláčka,ale na druhou stranu je mi líto,že už s nim nikdy nebudu mít tak blízký kontakt jako při kojení.no a taky jsem teda začala menstruovat.... 😅 ☹

moniska24
4. čer 2009

Čauky já kojila měsíc a to sem měla v plánu kojit co nejdýl.Jenže člověk míní a život mění ☹ Spíš doktoři......Zapoměnily ve mě tampony,bohužel při porodu sem se roztrhla až ke konečníku,používaly dost tamponu při zašívání a na dva tam zapoměli.Po třech tejdnech naštěstí děloha sama začala tampony vytlačovat(jak my řekla doktorka v nemocnici měla sem tak trochu štěstí) a to bylo jediný co mi taky řekli,žádná omluva.Dostala sem zánět a ten šel do mlíka,tak sem musela přestat kojit.Tak trochu závidím maminkám co můžou kojit,važte si toho,je to takový spojení jen mezi váma dvěma. 🙂

Ale bohužel znám i případ,kdy maminka nekojila jen proto,aby mohla kouřit ☹

sjuzi
4. čer 2009

Jeeej, tak toto som si tiež prežila a bolo mi smuto... Kojenie bolo prekrásne, ja som malého kojila 9 mesiacov, potom som chytila dosť silnú črev.virózu a bolo po mliečku a malý si za pár dní hrozne obľúbil UM... bolo mi to ľúto, aj som to ešte chcela obnoviť, ale už nemal záujem...
Už teraz sa ale teším, keď budeme mať druhé bábätko a opäť zažijem tie nádherné momenty... 🙂 😵

evina313
4. čer 2009

ahojky, moj syn ma presne 12 mesiacov a rozmyslam nad odstavenim. na jednej strane mi je to hrozne luto, na druhej strane by som sa chcela vyhnut tomu, že si bude vyžadovat dojčenie kdekolvek a kedykolvek.v podstate papa už vsetko.
a chcem sa opýtat, pporadiť... flasku nepozná, čajik pije z pohara, alebo z flasky so sosačikom. ak ho odstavím, nebude mu to cuckanie chybať? a ake mlieko ste zacali davat po kojení? Pýtam sa hlavne tých, ktoré svoje detičky odstavili az po roku.