Můžou antibiotika omezit tvorbu mateřského mléka?

boobinka
2. srp 2008

Mám 14-ti denní miminko a před dvěma dny jsem prodělala zánět prsu, který mám stále léčen antibiotiky. (Duomox). Do té doby jsem měla prsa nalitá mlékem, teď mám obavy, že budu muset přikrmovat. Malý mi po krmení pláče opět hladem. Prsa mám prázdná, nic mi z nich neteče. Snažím se vystřídat během jednoho kojení oba prsy, piji dostatečně a také piji Meltu a Gravimilk. Ovšem mám obavy, že o mléko přicházím. Můžou antibiotika, které beru omezit či zrušit tvorbu mléka? Jak můžu podpořit tvorbu mléka abych o něj opravdu nepřišla?

simlenka
2. srp 2008

boobinka, o vlivu antibiotik nevím, ale všeobecně se doporučuje kojit co nejvíc, vystřídat třeba 4x obě prsa při jednom kojení a hlavně pozitivní myšlení 😉 tvorba mléka zavisí na poptávce - toť teorie, do praxe ti přeju hodně štěstí a pevné nervy 😉 zkus kojit třeba každou hodinu a fakt ty prsa střídej, já si pamatuju z porodnice (ještě jsem neměla mlíko, jen mlezivo) a odstříkávala jsem rukou, z jednoho prsa už mi nic neteklo, tak jsem šla na druhý, po chvíli zkusila to prví a ještě jsem trochu nakapala a tak jsem je prostřídala třeba 4x,5x a nastříkala jsem třeba dvojnásobek toho, co by bylo kdybych prsa nestřídala víckrát.

co s těmi antibiotiky to fakt nevím, ale předpokládám, že doktoři věděli co dělají a nedali by ti nic, po čem se mlíko ztrácí

zusma
2. srp 2008

Při zánětu jako takovém dochází ke snížení mléka. Kojit co nejvíce a mělo by se to srovnat. Sama mám se zánětem a snížením mléka zkušenosti.

melliska
2. srp 2008

kup si v lékárně homeopatika ricinus communis (snad se pamatuju dobře), fakt zabírají, mě se po fyzické námaze ze dne na den mléko přestalo tvořit a do dvou dnů, co jsem homeopatika brala se opět tvorba mléka rozjela. Hodně pij, a zkus se z toho nestresovat.

scharfinka
6. srp 2008

Ahoj Boobi,mam nejak podobny problem jako ty, jen s tim rozdilem, ze nemam zanet-proste jeden den prsa nalite, ze tecou, druhy den vubec nic.....co zabira u me je:melta - denne tak litr,celkove hodne pit, kojici caje a caje na podporu tvorby mleka - 2-3 salky denne, primerena strava, aby se mlecko melo z ceho tvorit, a hlavne dostatek odpocinku - mlecko se u me zacina tvorit min, kdyz jsem unavena a vystresovana, s tim souvisi to posledni-psychicky bys mela byt v klidu(i kdyz na tuhkle radu jsem strasne alergicka, kdyz dite place"hlady!, tak budme v poho, ze?)...nadto abych Te utesila, tak mi svagrova rikala, ze to proste jen vypada, ze jsou prsa prazdne, ze pry tam vzdycky nejake mliko je a zalezi jen na miminku, jak si ho vycucne, musi se o to vic namahat a to ty miminka moc nebavi....drzim palecky, snad se to brzo upravi...

jana.1
6. srp 2008

1) Nestresuj se, buď v klídku, musí ti to být jedno. Být v pohodě jakoby se vůbec nic nestalo a nedělo je to nejdůležitější v téhle situaci. Dokáže to řádně zablokovat spouštěcí reflex a celkově to mlíko. Vím (znám) jak je to těžké. Je to vlastně to nejtěžší, co se musí zvládnout, i když mimi pláče, i když člověk je unavený, mávají s ním hormony a je bezradný a zoufalý. Musí ti to být fuk, tak dáš chvíli UM, no co.. dáš ho alternativně třeba stříkačkou.. po kojení a hotovo. Zkus se nejen uklidnit, ale i si tu pohodu i vsugerovat a skutečně v ní být. Opravdu to strašně moc pomůže.
2) Kup si kvalitní odsávačku. Někdo radši ruční, někdo elektrickou. Já doporučuji dražší elektrickou - ona se neztratí ani v budoucnu. Je to praktická věc. Medela swing nebo harmony nebo Avent. Swing je, myslím, na obě prsa, což docela šetří čas. Dá se to taky půjčit (viz stránky Medela), půjčuje se i nemocniční - taky na 2 prsa zároveň.. Nebo třeba kamarádky by mohly půjčit.. Medela doručí i náhradní díly, víc lahviček apod. (též viz jejich stránky).
3) Kup si v lékárně homeopatika ricinus comunis v ředění 5 C H, hodně pij, z bylinek podporuje tvorbu mléka jestřabina lékařská, pískavice - řecké seno, plod fenklu, kmínu, anýzu.

Odsávat po každém kojení každé prso tak 5 - 15 minut (dle časových možností).
Odsávat i v noci. Jak se mimi budí, aby to bylo tak 2 - 3 x minimálně, za celý den tak 8 - 11 x klidně. Tedy co hodinu a půl až 2,5 hod. Všechno odsáté po malých troškách střádat v lednici. Nemíchat teplé a zchlazené. Míchat pouze chlazené s chlazeným. Dá se dát miminku do stříkačky a dokrmit nebo zmrazit (pytlíčky, kelímky, skleničky od přesnídávek..).
Odsávat, i když nic nepoteče, tedy i vzduch a neděsit a nenervovat se tím. Jde o stimulaci.
Neděsit se, když budou prsa prázdná, vycuclá, vyždímaná apod.
Dávat si ricinus comunis tak 3 kuličky 4 - 5 denně.
Vydržet 2 dny až týden.

Poté
za a) po 2 - 4 dnech odsávačku vysadit, prsa by se měla nalévat víc. Ono tou odsávačkou to podpoříš, ale jak furt kojíš a střídáš prsa a pak ještě odsáváš, tak to mléko, když je bloklý nebo je ho míň kvůli nemoci, vlastně tomu miminku ubíráš. Když přestaneš odsávat, mělo by to být znát, jelikož stimulace na rozjezd proběhla.
za b) budeš odsávat jen někdy, obkojení, ob 2 kojení apod. Tím, že vynecháš, by se mělo nahromadit víc mlíka, nakojíš a odsaješ o to víc. Tím se toho zas víc vytvoří a mělo by to stoupat.

V šestinedělí ti také dost pomáhají hormony prolaktin s oxytocinem. Oxytocin spouští mléko, podpoříš teplým nápojem, teplým obkladem na prsa. Také pomačkáním dvorců - spouštěcí reflex reaguje na tlak. Dále si můžeš skočit do porodnice na ambulanci, tam jim sdělit problém a oni, když budou normální, tak ti dají ampulku oxytocinu, který si vždycky před kojením po troškách šňupneš 😉 😀 Mně dali a ne jendou 😎

No.. snad jsem nic nezapomněla.. Držím pěsti, přeji pevné nervy, trpělivost, sílu a hodně sluníčka. Kojení není všechno, fakt ne.. Ono to má svoje hranice. Zkus to vydržet 2 dny až dva tři týdny, kdy zkušíš na to mlíko použít různé taktiky 😀 😉 a pak uvidíš 🙂

lucinecka
6. srp 2008

Ahoj holky, tohle je téma pro mě jako stvořené 🙂 Min. týden jsme prodělali růstový spurt a do toho ubylo mlíčka, já samo hned chytla nerva a jak píšete že je důležitý klídek a pohoda, tak to nešlo a bylo samo ještě hůř. Byla jsem i u dr na převážení, kontaktovala laktační poradkyni, na stránkách o kojení trávila hodiny a dělala to co píše Janča a hlavně se zklidnila a je mlíčka krapet víc. Není to ještě ideální, ale věřím že to zvládneme a kojit budeme plně dál. Tak pevné nervy a hodně mlíčka pro ty naše uzlíčky 😵