Můžu díky kojení přijít o zuby?

milin
23. říj 2010

Ahojky, chtěla jsem se zeptat zda díky kojení můžu přijít o zuby? V podstatě kojím již 8m a poslední měsíc mě strašně bolí a trnou zuby. Celou dobu při kojení jsem nejedla žádné vitamíny nic. Nějak jsem to nepovažovala za důležité. A teď mám pocit jako kdybych měla málo vápníku. Ale byla jsem ve čtvrtek u zubaře a ten mi našel jen jeden kaz a řekl že ze zubama nic nemám a že můžu kojit dál. Ale zase pediatrička mi řekla že díky kojení můžu přijít o zuby a že si tak můžu zadělat na pozdější paradentózu. Prosím nevíte někdo jestli kojit nebo radši ne. Už jsem z toho zoufalá. Už jsem zkusila dát i UM Bebu a ta jí chutná. Ale ještě do toho kojím.Tak nevím co dělat.Dík za rady 🙂

shaula
23. říj 2010

Nemyslím si, že by kojení způsobilo ztrátu zubů. S paradentózou to podle mě už vůbec nesouvisí, to je nějaký nesmysl. Paradentóza je způsobena zánětem dásní v důsledku přemnožení mikroorganismů.
Pokud máš se zuby popisované problémy, můžou být zuby přecitlivělé. Jestli máš pocit, že máš málo vápníku, tak ho prostě doplňuj 😉

niki2
23. říj 2010

Prvniho syna jsem kojila 12 mesicu a druheho 18 mesicu a zuby mam bez jedineho kazu.
Paradentoza je jak pise Shaula zpusobena uplne necim jinym, navic je lecitelna. Takze bych doporucila nejake vitaminy a dukladnou zubni hygienu.

peppapig
23. říj 2010

Teda ja jsem jeste neslysela, ze kojeni vede k paradentoze 😅 . Rekla bych, ze zuby se muzou kazit zene v tehotenstvi (ani to neni ovsem 100% dokazane), proto je dulezita zubni hygiena. O zuby urcite neprijdes 😉 . Mozna pro klid duse pozadat o vhodne vitaminove doplnky a pekne kojit.

marinka
23. říj 2010

Mně se během kojení vždy udělá několik kazů, jinak je vůbec nemívám, takže na sobě poznám, že mám míň vápníku, u první dcery mě třeba po roce kojení hodně bolely kosti a klouby. Teď kojím taky skoro rok a zatím klouby nebolí, ale kazíky opět nějaké byly..Ale paradentózu kojení určitě nezpůsobí, to nemá s nedostatkem vápníku nic společného 😉

olzden
24. říj 2010

Prepáč, ale to je nejaká čudná pediatrička. Dr. zubar je super. Zmeň techniku umývania zubov alebo sa ešte poraď s dentálnou hygieničkou. Je všeobecne známe, že si nevieme správne umývať zuby.

eloana
25. říj 2010

Ahoj kojila jsem 2 roky a o zuby jsem neprisla

saminomimino
25. říj 2010

můžeš se o ně připravit kdykoliv pokud se o ně nebudeš starat a nebudeš doplňovat vápník a další důležité vit.které jsou logicky v takovém období důležité ale nemyslím že by jsi o ně přišla z důvodu kojení to je naprostý nesmysl 🙄 Kojila jsem rok a půl a zuby mám pořád o.k.

bocinka
25. říj 2010

Tak Tě asi nepotěším... celý život mám super zuby... žádné kazy, váčky, plomby... ani v těhu žádný vitamíny, žádný problém... minulý týden jsem byla u zubaře a popraskala mi z kojení zubní sklovina.... 😖 zatím ne nijak drasticky... ale ano... zubař mi říkal, že jsem měla při kojení používat Elmex Gellee pastu, stojí 160 kč, ale je prý fakt dobrá... tak si ji zkus koupit, je vyloženě na sklovinu a proti odvápňování.... 😉 já ji používám teď, páč je prý možné, že se mi to zlepší... tak uvidíme... držím si palce, páč mám hrůzu ze zubařů.... Jo a to si čistím zuby - správně - třikrát denně, žvýkám po jídle, pořád si vyplachuju pusu listerinem... vše prý dělám dobře a stejně... takže si nemyslím, že kazy mají jen ti, co se neumí o zuby starat....

kekulina
9. dub 2014

Ahoj, kojím 21 měsíců a vloni se mi ulomil jeden zub a letos další ☹ Byly to plombované a namahané stoličky, ale vyděsilo mě to, na korunky si připadám dost mladá a dřív se mi nic takového nedělo, neměla jsem žádné kazy, ty co mám jsou z dětství. Zítra to proberu se svojí zubařkou a letím si koupit Elmex gelee, připravit makové mléko, to jsem se dozvěděla na netu. Po porodu jsem vždycky brala vitamíny pro kojící Mamavit, lékárnice i moje praktická doktorka tvrdily, že je to dostačující a nejlepší. Když se kouknu na složení, je v nich vápníku a hořčíku málo. Možná by byl lepší Dologran. Snažím se jíst mléčné výrobky, domácí jogurty, mléko od farmáře, zuby si víc čistit, používám normální pastu Elmex, čistím i mezizubní prostory, ústa vyplachuji ústní vodou Listerine. Kromě toho mě po menstruaci bolí všechny kosti a klouby ☹ A vůbec cítím se unavená, hlavně teď v předjaří, i když moje dítě mě od narození nechá vyspat. Podle doktorky je to normální, prý hormonální změny v důsledku kojení a menstruace. Může mi ještě někdo poradit? Kojím už jen 2 x denně a to už delší dobu a to by podle laktační poradkyně na stránce kojeni.net, nemělo být pro organismus vysilující, ale třeba hraje i roli můj věk, je mi 42 let.

agne
9. dub 2014

Kojení je nejpřirozenější způsob stravy pro miminko. Osobně mám problémy se zuby docela dlouho, ale v období těhotenství a kojení se mi zhoršili, takže se to snažím alespoň udržet. Ale říká se, že co dítě to zub. U mě to teda platí dvojnásobně, ale kojit kvůli tomu rozhodně nepřestanu.... Zkus fluór v tabletkách, vápník, hořčík, zinek. Pediatričku bych až tak neřešila, zubařův názor je podstatnější. Moje pediatrička taky měla nedávno "kecy", že už malou nemám tak moc kojit, ale najet na umělou výživu, ale když plánuji kojit minimálně do roka a půl a klidně i dvou, tak jediný co by se stalo, tak by se mi postupně přestalo tvořit mléko. Takže dám na svůj instinkt a pocit... Takže o zuby nepřijdeš, ale měla jsi-li s nimi problémy už dříve, tak se to může zhoršit. Jediný co, tak v době těhu jsem do sebe nechtěla cpát injekce kvůli zákrokům, takže zatím to mám zalátaný a čekám buď až přestanu kojit anebo až to začne dělat neplechu... 😀

madre1
8. bře 2017

Mám podobný dotaz,jako tu měla před 6,5.rokem @milin 🙂
V posledním těhotenství se mi začaly obnažovat krčky u spodních předních zubů,aniž bych při číštění zubů krvácela z dásní.Měla jsem ty zuby citlivé na horké,studené a začal mi vadi i průvan v ústech při mluvení venku.Koupila jsem si Parodontax a do měsíce se zlepšila alespoň citluvost zubů.Ty obnažené krčky se už nezlepšily ☹
Jenže teď,co kojím(skoro 18.měsíců-poslední rok už "jen" ráno,večer a v noci),tak se mi to vrací i s tím,že cítím,že mi jakoby lupe v zubech.Když za ně chytnu,s hrůzou zjišťuji,že se mi nepatrně hýbou.Vždy se to zlepší tak 10 min. po jejich vyčištění.Myslíte,že je to začínající parodontóza?

kecafon
19. črc 2017

@madre1 Jestli je to počínající parodontoza nevim,ale já měla taky dost potíže s tím,jak to popisuješ.Vyzkoušela jsem mnoho zubních past,ustních vod,kde jaké léky,bylinky,čaje na vyplachování,ale nakonec jsem se o tom zmínila doktorce na gyndě a ta mi poradila užívat vitamíny pro kojící a těhotné.Nejspíš to bylo z nedostatku vitaminů.Zhruba za měsíc jsem cítila změnu k lepšímu.
Pokud Tě zajímá přímo název toho vitamínového preparátu,tak je to Ogestan.Nemusíš se bát,že je to zatěžující pro tělo,je plný listovky,jodu,omega 3 a vitaminy.
Dotaz si položila sice už v březnu,ale možná to pomuže ještě některé jiné.😉

ziarivkaaa
19. črc 2017

Pýtala som sa dentálnej hygieničky, ako je to s kazivosťou zubov v tehotenstve a pri kojení, či si telo "vyťahuje" zo zubov minerály...vravela, že je to otázka imunity, že telo matky sústredí imunitu na bábatko a do mlieka, preto nemá takú kapacitu chrániť ešte ústnu dutinu pred baktériami, ktoré sposobujú zubné kazy a iné problémy.