Můžu stále kojit, když znovu otěhotním?

helen79
5. kvě 2014

Máme 3 měsíce starého syna, který je plně kojený. Rádi bychom brzy, řekněme až mu bude půl roku zkusili hned ruhé těhotenství,ale nevím, zda když otěhotním nepříjdu o mléko pro syna nebo zda to nebude na úkor plodu v břiše. Máte někdo zkušenost nebo informace?

janefales
5. kvě 2014

no, tak to teda obdivuju, že se chcete vrhnout tak brzo hned na druhé. S tímto já teda zkušenosti nemám, ale zkusit se zeptat na to nějaké laktační poradkyně?

zlatelevizeedna
5. kvě 2014

1. Laktace se v těhotenství může vlivem hormonů utlumit, tj. mléka je méně a pomaleji teče, což se každému dítěti nemusí líbit.
2. Můj gynekolog mi na kojení v těhotenství řekl, že pokud nemám problémy nebo mě to extrémně nevyčerpává, ať klidně pokračuju. Je pravda, že jsem měla syna staršího, otěhotněla jsem v jeho 14 měsících, to už pěkně jedl příkrmy a kojení měl jen ráno a večer. U menšího dítěte, které se ještě kojí častěji, je to asi větší zátěž.

lucka662006
5. kvě 2014

Ahoj, ano, ja a svagrova jsme kojily az do dalsiho porodu, a svagrova je MUDr. gynekolozka. Samozrej e pokud to bude Tobe a malemu vyhovovat, pry se meni chut a mnozstvi mleka. Ja kojila starsi jeste pred spanim a rano porodila🙂 Vsichni zdravi, donoseni, vaha primerena.

nellygray
5. kvě 2014

@helen79 Mám osobní zkušenost takovou, že jsem otěhotněla, když bylo synovi 6 měsíců. V té době byl kojený, začínali jsme s příkrmy. A doslova ze dne na den se sám odstavil. Vlastně věděl, že jsem těhotná, dřív než jsem to zjistila já. 🙂 Až později jsem se dočetla, že se otěhotněním mění složení i chuť mléka a některé děti jsou na to citlivé a už ho pak mohou odmítat. Jiným to nevadí a jsou kojené třeba celé další těhotenství, a jsou matky, které kojí pak třeba i obě dvě děti. Takže to stejně moc nenaplánuješ a záleží hodně na dítěti. 😉

lamarika
5. kvě 2014

@helen79 může se stále kojit během těhotenství 😉 Také jsem vždy kojila. Četla jsem od pár maminek tady, že kojily i tandemově novorozence a staršího sourozence. Třeba některá přispěje 😉

helen79
autor
5. kvě 2014

hm takže to vypadá, že by to snad šlo 🙂 také si říkám, jestli to není moc brzy,ale počkala jsem si na toho pravého dost dlouho. Je mi 35 a syn měl vrozenou vadu, která sice okamžitě po porodu byla chirurgicky odstraněna (neměl průchozí žazívací trakt),ale prošli jsme si peklem, když nám to oznámili, kvůli tomu jsem i o pár týdnů dřív porodila, protože jsem to psychicky nezvládla a když člověk stráví na novorozonecké JIP 3 týdny, vídí tam mnoho příběhů a říkam si tedy, opravdu v mém věku s drůhým těhu čekat nemůžu a hlavně nechci. Tak to právě už řěším, protože syna po tom všem nechci ochudit absolutně o nic 🙂

nellygray
5. kvě 2014

@helen79 tak držím palce, ať to brzy vyjde. 😉

helen79
autor
5. kvě 2014

@nellygray ahoj a můzu se prosim zeptat, jak se to da vsechno zvladnout s tak malym odstupem veku deti? 🙂

nellygray
5. kvě 2014

@helen79 všechno jde. 😉 Přiznávám tedy, že zrovna v době, kdy se mladší narodila, pracoval můj muž převážně z domova, takže mi tehdy dost pomohl, hlavně že zabavil staršího. Nejhorší pro mě byla doba, kdy syn ještě nechodil do školky (tj. dcerka něco přes rok, syn necelé tři), každé dítě mělo trochu jiné potřeby a zájmy, neuměly si spolu ještě moc hrát a navíc dcerka byla často nemocná. A já s nimi sama celé dny. Po druhém roce věku mladší se to výrazně zlepšilo a teď je to paráda, jsou parťáci, rozumí si. No a čekáme třetí, tak uvidíme, jak to půjde tentokrát. 😀

mircisek
5. kvě 2014

Mně se po otěhotnění u obou kluků strašně moc snížilo množství mléka, ale už jim oběma bylo kolem roku, takže jsme to ve 14 měsících oboustranně ukončili. Hlavně mladší se už vztekal, že je mlíčka málo.

helen79
autor
5. kvě 2014

@nellygray teda klobouk dolu, treti na ceste, tak to strasne moc drzim palce a velka gratulace!! 🙂
take si rikam, ze to bude divocina,ale jak rikas, vsechno jde, kdyz se chce a hlavne kdyz se musi. Rikam si, ze prave budou vekove od sebe kousek,takze budou partaci a hlavne fakt nemam v mem veku na co cekat. Tak uvidime 🙂 mam prave strach,abych pak nebyla nevrla na deti, kdyz budu vyrizena,prvni tehotenstvi jsem prospala a to bych si ted podruhe dovolit opravdu nemohla. To me desi nejvic 🙂

eficenka
5. kvě 2014

@helen79
určitě 🙂 za měsíc rodím a malá ( 18m) byla ještě před chvílí kojená.. teď už me prsa hodně bolí, takže už nepije, ale jen co porodím, doufám že se zase přicucne 🙂

nellygray
5. kvě 2014

@helen79 díky. 🙂 To víš, že ta další těhotenství už nejsou jako to první, kdy se člověk hlídá a odpočívá a užívá si to... Prostě to tak nejde. Já mám teda štěstí, že těhotenství snáším dobře, prakticky bez nevolností, "jen" zvýšená únava, hlavně v tom 1. trimestru to bylo hrozný, ale to uteče jako voda. 😉 No a nervy taky někdy pracujou, to je pravda, sama si uvědomuju, že někdy hůř zvládám "zlobení", které by mě normálně vůbec nerozházelo. Ale přesto si myslím, že pokud druhé chcete, tak není proč čekat, to jsou všechny maličkosti, které se dají zvládnout. 🙂 Držím palce.

marketnieuw
5. kvě 2014

@helen79 otehotnela jsem kdyz byly dceri 4 mesice... dlouho jsem o tehotenstvi nevedela a myslim, ze vlivem tehotenstvi mlicka ubyvalo az v jejich 6 mesicich nebylo (coz jsem nebrala jako nejakou tragedii)

ale jak uz bylo receno - to, co se stalo mne nebo nekomu jinemu nemusi byt tvuj pripad

olusenka
5. kvě 2014

já podruhé otěhotněla, když synovi bylo asi 10,5měsíce, kojila jsem ho v té době ještě 6-7x denně. Po otěhotnění jsem to omezila nejdříve na asi 3-4x denně, radila mi to laktační poradkyně, kvůli vyčerpání organismu apod. , a nakonec jsem to omezila jen na 1x denně ráno. A kojila jsem až do porodu druhého dítěte. Vlastně 3 dny před porodem (znala jsem termín) už nedostal, akorát jsem furt nevěděla, zda přestat nebo ne, stejně už teklo jen mlezivo, takže nešlo o množství.... bála jsem se, jak to ty 4-5 dny, co budu v porodnici vydrží bez kojení, ale vydržel, a po návratu domů , když jsem kojila miminko už jsem mu to nenabízela a on se ani nehlásil. Začal se světe div se hlásit teď, když je dceři 8měsíců.... 🙂 LP mi říkala, že je dobré to omezit, těhotenství a kojení, bere tělu dost vit. a minerálů, ale není absolutně nutné to ukončovat úplně.

outeq
5. kvě 2014

Malýmu je 11měsíců a jsem ve 12.tt. Do té doby jsem kojila tak 3-4x za den. Doktor se na to úplně netvářil - prý jsi už syn vzal všechno potřebné z mléka doteď a ať trošku myslím na svůj organismus, že se odvápní zuby, 2 děti ze mě cucají živiny, minerály a vitamíny. Tak jsem se "dohodli" na jednom, dvou kojení, jen na to, aby se malý uklidnil v noci a hezky spal dál. Zuby mám v pořádku, cítím se dobře, tak to nebudu nějak drasticky měnit a uvidím jak se to vyvine 🙂

helen79
autor
5. kvě 2014

Vsechny Vas obdivuji a doufam, ze budu nasledovat Vas vzor a take to pujde dobre a zvladnu to. Proste cekat nechci. Vsem moc dekuji za rady. Moc si kazde rady vazim. Vic hlav vic vi 🙂 😉

helen79
autor
5. kvě 2014

@marketnieuw ctyri mesice je sice brzy,ale nejradeji bych nasledovala Tvuj pripad. Proste se nam nechce cekat. Jak jsi oba prcky potom zvladla??? 🙂

antoinet
5. kvě 2014

@helen79 díky za diskuzi, taky chci mít druhé co nejdřív, asi počkám, až bude synkovi 6 měsíců a pak to zkusíme🙂

helen79
autor
5. kvě 2014

@antoinet tak přesně to máme v úmyslu, jak je syn teď starý?? 🙂

helen79
autor
5. kvě 2014

@helen79 a neodrazují Vás od toho,jako třeba doktor, kamarádky, prostě okolí, jako že je to moc brzy a že to nebudeš zvládat atd?

helen79
autor
5. kvě 2014

@nellygray jak zvládáš těhotenství,když kolem běhá prcek?? 🙂

antoinet
5. kvě 2014

@helen79 malej má 6 týdnů. A moje sestra je mladší o necelý rok a celý život jsem vděčná zá to, jak jsme si blízké. Maminka to prý zvládla v pohodě🙂

nellygray
5. kvě 2014

@helen79 však uvidíš. 😀

grej
6. kvě 2014

Já otěhotněla když dceři bylo 9 měsíců. Odstavila se sama a jak už tu někdo psal, sama poznala dřív než já, že jsem těhotná🙂
Mám tedy děti přesně po půl roce. Sama za sebe musím říct, že první dva roky byly pekelný. Pak se to trošičku zlepšilo. Teď je mladšímu 3,5 roku, starší 5 let a už je to docela pohoda. Oba chodí do školky a když jsou doma, tak si občas spolu i hrajou. Víc se teda perou, ale pořád je to lepší než mít doma novorozence a k tomu rok a půl starýho prcka 😉 Ale já mám dost akční děti, dcera je výrazná osobnost, takže to s ní nebude jednoduchý nikdy😉

zuza01
6. kvě 2014

Tak já jsem musela přestat kojit, abych mohla otěhotnět. Neměla jsem ovulaci a dost dlouho po ukončení kojení se mi organismus srovnával. Jinak kamarádi měli 15 měsíčního chlapečka a narodily se jim holčičky dvojčata 🙂 Taky to zvládli 🙂

snecek.v
6. kvě 2014

Taky by mi nevadilo mít děti blízko od sebe, ale já bohužel do dceřinýho roku a půl vůbec neměla ovulaci a menstruaci! Jenže dceru jsem odstavovat nechtěla, byla dost mléčný typ 😉 Otěhotněla jsem až v jejich dvou letech, ale nevadí - kojila jsem ještě dva měsíce, pak mlíčko ubívalo a hlavně mě úplně šíleně bolely prsa! Tak ať vám to vyjde!

pisisvori
6. kvě 2014

Ano kojit dál můžeš, ale hormonální zěmna může mít vliv na mlíčko a dítě se odstaví samo. Já jsme neplánovaně otěhotněla, když bylo dceři 15m a ona by teda pila vesela dál (už jen večer a 1-2x v noci). Ale já bych to osobně nedělala. 1. kvůli zátěži pro organismus (i tak bude velký při těhotenství tak blízko u sebe) a 2. kvůli dětem samotným...pak budeš muset kojit oba dva po porodu...jak mu pak vysvětlíš, že najednou je mlíčko jen pro to miminko a pro něj ně. Když bude mít čas 8m si zvyknout, že už MM není bude to pre něj mnohem snažší.

krmv
6. kvě 2014

Dcera ma rok a ja stale kojim hlavne vecer,kdy u prsu usne a v noci kdyz se vzbudi tak si jen cucne,nechce totiz dudlik a rano si cucne. Jinak pres den ji uz skoro vse. Zkousela jsem umele mleko ale uploe ho odmita a nechce hlavne savicku. Asi do roka bych chtela otehotnet a nevim jak s kojenim. Mam strach abych mela mlicko pro druhe ditko.dekuji za rady

zuza01
6. kvě 2014

@krmv Dcera taky nechtěla žádné umělé, takže jsem ji ve 14 měsících odstavila a bylo. Pije kravské a z hrnku, taky nechtěla lahev. Napojit na druhé dítko mi to nešlo, už jsem psala, neměla jsem při kojení a ještě dlouho po ukončení ovulaci.