Návštěva doktora, divadla. Co s kojením?

pavlazabka
28. led 2010

Ahoj holky, možná to jen moc komplikuju, ale to se asi u prvního miminka stává 🙂 Příští týden mám jít na kontrolu k doktorovi, další týden máme jít s manželem do divadla. Prcek bude mít v té době téměř ukončený 3.měsíc. Zatím ho plně kojím, nikdy nepil z lahvičky. K doktorovi ho nechci tahat, znamená to totiž hodinu MHD tam a pak zpět, nerada bych, aby něco chytil. Kojím po třech hodinách, takže je riziko, že se nestihnu vrátit, s divadlem je to úplně passé. Takže odstříkat a lahvičku. Mám ho na ni učit už průběžně nebo risknout, že to s ním babička holt zvládne? Zvládnu odstříkat ručně, najednou a kolik vlastně? Přijde mi, že toho vychlemstá celkem dost. A klasická obava, bude pak chtít prso? Mám malé bradavky, takže se chlapec u kojení zapotí, ale už to zvládá hezky. Nechci zase hodinu kojit s tím, že mu budu cpát prso do pusy bez úspěchu s rozkousanou bradavkou ☹ Díky za vaše rady a tipy.

cimlik
28. led 2010

Holky, jestli vás to uklidní, já jsem taky s prckem pořád doma a to už mu budou 2 roky. Hlídání bohužel nemáme, takže buď hlídám já nebo manžel, za celou tu dobu jsme byli jednou jedinkrát s manželem asi hodinu sami bez dětí - na nákupu. 😉

sabuse1
28. led 2010

my jsme zkoušeli lahvičky po šestinedělí kdy sem musela k dr. na prohlídku a kojení zrovna vycházelo tak blbě, že by se mezitím uřvala hlady a v pohodě, žádný problém s kojením pak nebyl, když je to jednou za čas a ne pravidelně tak si to mimčo nezvykne.

jabber
28. led 2010

prochi - žádné problémy s kojením tam předtím nebyly 😀 😉 Neteř je z dvojčat, švagrová kojila úplně v pohodě vždycky obě současně, bez problémů, ta druhá neteř i po té jednou lahvičce fungovala na prsu normálně dál 🙂 ale tahle prostě skončila 😅 Ona je ve všem taková pohodlnější a projevilo se to už tehdy. Jak zjistila, že to jde i snáz, tak byl konec 😀
Navíc - pavlazabka píše , že se malý u kojení zapotí, takže by mohlo nastat něco podobného 😅

No každopádně držím palce 😉

beruska24.9.
28. led 2010

misicka85 - Možná, že nikdo není ´´po ruce´´ tak mě ani nenapadlo řešit, že bych dítko někde nechala a šla k Dr., na nákup apod. sama. Co je horší, že si člověk nemůže odpočinout a nemá prakticky ani chvilku pro sebe. Vadilo mi to hlavně zkraje, že jsem nemohla předat kočár a jít si zdřímnout. Ale už jsem si nějak zvykla. Jen ta únava se někdy těžko překonává.

beruska24.9.
28. led 2010

cimlík - tak to jste se s manželem vážně užili jeden druhého 😀 Jo, někdy je dobré vědět, že je na tom někdo podobně. To se pak hned líp žije 😉

misicka85
28. led 2010

Berusko - jj,to znám,i když já ani unavená nejsem,malá spí celou noc od 3 měsíců takže já se pěkně přes noc vyspím taky,takže jsem přes den ani spát nemusela...
Jinak souhlasím,taky sjem nad tím nikdy nepřemýšlela co s malou,prostě ji všude beru s sebou. Třeba včera mi psala kamarádka že je naštvaná že chtěla jít s manželem nakoupit a tchýně jí odmítla hlídat malou.A furt to potřebovala rozebírat.To já vůbec neznám,prostě buď napíšu seznam a na nákup jede manža sám a nebo jedem všichni i s malou.A není co řešit 😀

beruska24.9.
28. led 2010

misicka - napíši Ti vnitřní poštou. Jsem ráda, že je na tom někdo podobně a ráda bych občas ´´pokecala´´. Jen nechci zahltit diskusi.

hanka13
28. led 2010

Pro pavlazabka a matky, které se obětují🙂)))

Přidávám své zkušenosti, mám pěti měsíční miminiko...Po propuštění z porodnice jsme měli problémy s kojením, každopádně brzy bylo vše ok. Proč to píši? z toho důvodu, že jsem si prošla krmením ze stříkačky, dále pak z lahvičky a kojíme krásně v poho...pro novorozence je určitě lepší stříkačka, ale jak ti mimi roste, tak za chvíli je dost problém nakrmit stříkačkou-dusí se u toho, kroutí,atd. takže určitě použij lahvičku. Mám taky Avent, je sice trošku dražší, ale má speciální dudlík, který je tvarem podobný bradavce a dále z ní neteče mléko lehce, tzn. mimi se musí snažit jako prsu, aby něco teklo, takže nehrozí, že pak mimi nebude chtít prs. Dále je lahvička vybavená systémem, který zabraňuje polykání vzduchu a tím zabrańuje kolikám mimi. Lahvičku používám, když jdu k lékaři, na nákupy, atd. a nestihnu se vrátit, tak babička nakrmí. Neodstřikuji, ale dávám Bebu.Samozřejmě, že ho tak nekrmím denně, ale cca 1x za 14 dní, když ta situace nastane. Malý s tím problém žádný nemá, má totiž hlad, tak to vypije🙂) Ale určitě si lahvičku s mimi vyzkoušej, abys věděla, že si na ni zvykl. A neměj strach, že by pak nepil z prsa. O kojení se píše spousta pověr a nesmyslů!!! Stejně tak neposlouchej výše uvedené rady typu, když kojíš, neměla bys nikam chodit, musíš se obětovat.....Kravina, každá mamča si potřebuje dáchnout, odpočinout si od miminka a když máš tu super možnost, že máš hlídání, tak neváhej ani na chvíli a vyraz do společnosti. S miminkem jsi 24 hodin denně a ve třech měsících je jistě čas, udělat něco pro sebe... Pro miminko je nejlepší spokojená odpočatá maminka a to, že mu občas dáš z flašky, z tebe krkavčí mámu nedělá🙂))

mikulka
28. led 2010

Tady něco o kojení a flašce a dalších:

www.kojeni.net

Databáze otázek a odpovědí

soanpe
28. led 2010

hanka13
naprostý souhlas se vším,co jsi napsala 😉 taky mám potřebu někdy vypadnout a vypustit myšlenky z hlavy.

glumy
28. led 2010

Ahoj Pavlo, taky se pridam se svyma zkusenostma🙂 Synovi bude 11 mesicu a stale ho kojim. Kdyz byl mensi, asi do 4. mesice, tak obcas dostal flasku s odstrikanym mlickem, chodila jsem do skoly na zkousky a syna hlidali rodice. Zvladl to uplne v pohode, flasku i kojeni, a kojim ho stale. Ted uz ale tu flasku nechce 😀

meleri
28. led 2010

právě stejný problém jak to popisuje glumy jsme měli i my..do určité doby pil krásně z flašky, pak ji ale nechtěl, a začal ji přijímat až ted jak nekojím..

pavlazabka
autor
28. led 2010

Holky, jste zlaté, díky za rady, tipy a vlastně i podporu 😉 Snažím se ke kojení přistupovat rozumně, rozhodně návštěva divadla nemá znamenat ukončení kojení (to bych se neptala, jestli nám lahvička neuškodí v kojení), i když mi to doktoři už před pár týdny doporučili, neboť mám na bradavce ragádu ve formě zející rány, a to od porodnice. Přesto kojím dál, obětování se, neobětování se (o tom podle mě není žádný vztah, ani ten matka-dítě, ale to je off topic). My jsme to divadlo dostali právě od tchánovců jako vánoční dárek s tím, že rádi pohlídají. Přišlo mi to vlastně hrozně milé 😅 A navíc už díky radám tuším, jak to provedeme, tak snad to půjde. A když ne, hrotit to taky nehodlám.

dorinek
28. led 2010

pavlazabka - já mám takovou zkušenost, že od dvou týdnů dávám malé na noc flašku s mým odstříkaným mlíčkem a jinak ji přes den a v noci kojím. Ona se prostě není schopná na noc pořádně napít, hned u prsa usne. Funguje nám to tak bezvadně, neodstavila se. Když někam jdu (doktor, nákup) nechám preventivně odstříkanou flašku v zásobě, kdybych to nestihla, tak ji manžel "nakojí". Ale to co funguje u nás, nemusí fungovat u každého. Švagrová to zkusila jednou a bylo po kojení. A to doslova, dítě se seklo a prso už nevzalo. Možná, že kdyby vydržela, tak by se zase přisálo, no ale nevydržela. Já jsem do toho už šla celá zoufalá a počítala jsem tak trochu s tím, že když už se malá nepřisaje, tak holt budu odstříkávat a krmit z flašky dokud to půjde. Ale možná být Tebou, bych zkusila babičku (nebo kdo bude hlídat) "zaučit" se stříkačkou a neriskovala bych to. A do divadla klidně vyraž - lepší nálada = pozitivní myšlení = víc mlíka 😀 😀

lucie777
29. led 2010

Flašky bych se nebála, malá pila dřív z flašky než z prsa, navíc mě strašili, jak mám blbý bradavky, ale momentálně plně kojím, flaška nic nezkazila! 😉

sisi.v
29. led 2010

pavlazabka - divadlo si užij a neboj se, když to nezkusíš, tak to nezjistíš. já jsem taky nějaký čas kombinovala kojení a flašku s MM, a malá to střídala hodně dlouho bez problémů, takže 1x flaška = konec kojení je extrém, který sice může nastat, ale s velmi malou pravděpodobností...

Ale asi bych zkusila trošku předem, moje malá neuměla od narození dobře sát z prsu a byla hlady šílená, tak flašku vzala velmi ráda, k prsu se vrátila právě přes tu flašku, ale kamarádka s UM a flaškou bojovala týden, než si na jí její holčička zvykla.

pani_haf
30. led 2010

Holky, v porodnici dokrmují kádinkou, viděla jsem to, jak se to dělá a je to fajn, pokud na to máte nervy 🙂. U stříkačky je nebezepčí to, že jak mu to stříknete do pusy, nemusí se nijak snažit a pak mu dáte prso a neví, jak sát (zkušenost mojí kamarádky). Já taky uvažuji, že ostříkám mlíko, někam vyrazím a rodina mu to dá z kádinky, ale ještě nemám to srdce někam jít 🙂

radka.m.
30. led 2010

pani-haf-však stříkačkou se ale takhle nemá dokrmovat,dítě právě musí i ze stříkačky tahat samo 😉

nikulka83
30. led 2010

Filípek doteď mlíko z flašky nechce! Když mu byli 2 měsíce, tak si to vzal, ale čim byl starší, tak to odmítal... V jeho 5 měsících jsem šla za svědka na svatbu a asi týden před tim, jsem zkusila flašku.. a nic... Takže byl se mnou na svatbě a musela jsem kojit. Čaj i vodu z flašky bere, ale mlíčko chce prostě z prsa...

stazina
30. led 2010

Hoj Holky, tak nějak jsem to tady přečetla a ai mě zvedalo ze židle rady typu.....,,kvůli nějakýmu blbýmu divadlu bych dítěti necpala flašku, musíš se obětovat, půl roku se to dá vyržet...atd......," to jsou kraviny....každá mamka pokud má možnost potřebuje občas vypadnout a pobavit se, aby ji z toho neodvezli🙂
Já klukům dával z falšk ymoje mlíko už asi od 2 měsíce, dkyž jsem potřebovala někam jít, babička, manžel , prostě někdo je nakrmil...a žádný problém......ted jsem byli na plese a všichni se divili....ty už nekojíš???Kojím pořád, ale holt to jednou za čas dostanou z flašky...I když Matěj mi to ted už z flašky moc nebere..takže jsem na tom podobně jako nikulka 83....ale už začínáme s příkrmy, takže to jde....
Takže holky, vyražte občas někam a hodte se do klidu...lepší si vpohodě někam vyrazit, než být nervní a doma...pa

izabelkak
30. led 2010

kočky ja myslím že diskusia je od slova diskutovať takže to jabber a mikulka myslia len dobre a veta: "kludne flašku a nič nejde" mi príde že je rovnaký extrém ako "jedna flaša a je po kojení", fakt je treba zvážiť pre a proti, tiež som toto veľmi riešila ale nakoniec som si v škole radšej dala individ.študijný a chodila len na časť prednášok s tým že moji rodičia alebo priatel trajdali popri škole aby som mohla nakojiť...
prvú flašu sme dali pred týždňom, nahradila jediné kojenie, odvtedy mám dojem že malá ťahá inak a bradavky ma pobolievajú...
flaša proste riziko je, nemusí byť problém vtedy ak máte nadprodukciu, dieťa sa nemusí veľmi snažiť a mliečko tečie tak či tak...
napr. ja som nemala za ten čas čo kojím ani raz problém s bradavkami - ragáty, krvácajúce bradavky a podobne... Vy, ktoré ste kombinovali ako ste boli na tom??? je to len otázka myslím si že k veci, nechcem nikoho ovplyvňovať áno či nie,ale moja posledná skúsenosť ma celkom vystrašila a to mám 5.5 mes. dieťa....

a s tým čo tu niekto písal že ak má dieťa dudlík tak može aj flašu že je to za stejno, tak to veru nie je, lebo z flaše ide jedlo a keďže je dieťa tvor inteligentný chce sa najesŤ rýchlo a bez práce, zároveň vie že sa plačom dá čo to získať, fakt by som tie mimi nepodceňovala...

jabber
30. led 2010

Mně zas přijde extrém, že všechny (skoro) popíráte, že by nějaký problém po tom vůbec mohl být 😀 Že vám se to nestalo neznamená, že je to pravidlo 😉 😀 Stejně jako není pravidlo, že se po tom s kojením skončí - a já to taky netvrdím (na rozdíl od vás - jo, dej lahvičku, to bude URČITĚ v pohodě, pro jednou se nemůže nic stát 😝) 😀 Prostě se to stát může a to je to co jsem chtěla, aby pavlazabka věděla 😉 A v tu chvíli by opravdu skončila s kojením kvůli 'blbýmu' divadlu 😀 Prostě je fakt potřeba to zvážit, každé dítě je jiné 😎

mikulka
30. led 2010

Holky, nechtěla jsem nikoho rozčílit.
Omlouvám se, pokud jsem to řekla moc ostře.

Ale opravdu jsem se lekla, přece každý ví, že pokud dáte kojenému dítěti flašku, může se stát, že se buď naráz odstaví , nebo postupně.
Taky se ale může stát, že nebude umět z flašky pít.
Ale to je začarovaný kruh.

Pokud by se to zkoušelo předem, pak se samozřejmě zvětšuje riziko, že se mimi odstaví.

Já bych to udělala tak, že bych thánovce poprosila, aby nakrmila alternativním způsobem - a ten bych předem vyzkoušela, viz: www.kojeni.cz.
Já musela ve 3 měs. krmit alternativně a dělala jsem to lžičkou. byla to makačka, trvalo to dlouho, ale podařilo se. 😉

Flašku bych zkrátka neriskovala. Moje známá se chtěla napít na Silvestra, odstříkala předtím MM. Každý jí plácal po rameni, že se ti přece po jednom krmení z flašky dítě neodstaví. A hle, odstavilo se. Nejprve ale začalo pít z prsu špatně, jako z lahvičky a pak už postupně k prsu nechtělo.

jabber: dííky, pochopila jsi. 😉

izabelkak
30. led 2010

jabber tak dajako som to myslela len som to tu chcela trošku zmierniť, aby sa na povrch dostali info z každej strany, pri 3 mes. mimi je to fakt risk, strašiť samo nechcem, aj dudlík je určité riziko, keď ho malá asi v 2,5 mes. prijala, dudlala celý den vobec nespala, velmi málo jedla, týždeň potom jedla veľmi zle, cucala len bradavku, aj menej močila, zrejme sa správne najedla skor v polospánku, našťastie toto sa zrovnalo, ale to s tou flašou pred týždňom ma celkom vystrašilo a nechcem riskovať pokles produkcie mlieka, aj to sa može stať, dieťa sprvu prospieva všetko je o.k., no začne horšie sať, začne sa tvoriť mlieko atď. ...

k.ate
30. led 2010

Já chodím do školy a malej musel od začátku být s manžou pár hodin sám doma, takže jsem vždycky normálně odstříkala a malej pil z lahvičky. Prso ale preferoval pořád. Jeho pití z lahvičky skončilo, jakmile jsme mu z toho dali jednou i probiotika, to byl "hnus" a lahvička je teď taky "hnus", mám docela strach, jestli si zas na lahvičku "zvykne", protože začátek semestru se blíží...

Jinak to ale dělám tak, že nakrmím těsně před tím, než jdu pryč a malej v pohodě pak 4 hodiny vydrží, občas přijdu domů a zvesela chrápe, posledně jsem přišla, když manža ohříval mlíko, protože se malej zrovna probral, ale na lahvičku nedošlo... Každopádně když jsem doma, malej flašku prostě nechce a pořád kouká po mně, proč mu to mlíko nedám já (to bylo jen u těch probiotik, jinak kojím)... No ale s návštěvou divadla a kina ještě pořád taky s manžou čekáme, chodím pryč jen když fakt musím...

sisi.v
30. led 2010

hoky, každý extrém je špatný 😉, o tom snad žádná diskuze být nemusí.

když někomu vyhovuje kojit a být 6m doma - OK, někomu ne - taky OK. ale mně to přijde jako strašení dopředu - ani jedna z vás, které říkají 1 flaška = konec kojení to nezažila osobně - je to jedna paní (příbuzná atd.) povídala a vy jste to samozřejmě viděly. to je sice fajn jako zkušenost z druhé strany, ale není to osobní zkušenost - narozdíl od těch holek, které osobně láhev dali a stále dál kojily, těch je tady většina, a ani jedna nenapsala "stalo se to mojí kamarádce/sestřenice atd.", ale u mě to byla tak a tak.

i

pikusa
31. led 2010

Mates byl plně kojený do 6ti měsíců.....a když nebylo zbytí,dostal z lahvičky....
a s kojením problém nebyl...vše v pořádku...
takže u nás dudlík,flaška a prso naprosto v pohodě.

jabber
31. led 2010

sisi - nějak nechápu co tím chtěl básník říct 😀 😎 Ty jako myslíš, že když se to nestalo mně, ale švagrové, tak je to pro pavluzabku méně hodnotná informace o tom, že se taková věc stát může, nebo jak? 😀 Že když se sem přihlásí švagrová a napíše to samé, tak už to jako bude pravda (i když myslím, že byste jí tady určitě vysvětlily, že to prostě není možné, protože vám se to nestalo 😀 😀 ) zatímco já si vymýšlím, abych pavlu strašila? 😀 A proč bych to jako dělala? 😀 Fakt se docela bavím 😀

beruska24.9.
1. únor 2010

pavlazabka - tak přidávám novou zkušenost. Od pátku máme přidanou 2x denně láhev s UM (nedostatek MM přes veškerou snahu a zkoušení všeho možného) a zatím zvládáme kombinovat kojení s láhví. Také jsem přemýšlela, zda to risknout nebo ne. Ale téměř sesypání se z vyčerpání mě přimělo to zkusit. Nevím, jak to bude dál, to ukáže až čas. Takže je jen na tobě, zda se rozhodneš láhev zkusit nebo ne.

sisi.v
1. únor 2010

jabber - ostatní to evidentně pochopily...že se taková věc "může" stát, to pavlazabka ví - jinak by se neptala...

hodnotná informace je ta, že se to stalo mně a proč - a to pochybuju, že můžeš věrohodně popsat z doslechu, protože kromě toho, že dotyčná dala láhev do hry vstupuje spousta dalších faktorů - dala láhev 3x místo 1x, neměla dost mléka, začala užívat HA, nijak zvlášť o další kojení nestála...atd. atd... pokud jsi tedy byla v tomto procesu neustále přítomna u své švagrové a vidíš jí do mozku, pak je to hodnotná informace.

ale nikdo tady nenapsal osobní zkušenost - dala jsem jednou láhev a přestala jsem kojit, protože za 3-4 hodiny po jejím podání se moje miminko rozhodlo, že mé mléko už nechce.