Nechutná mu moje mlíčko při menstruaci?

ljjuba
28. dub 2010

ahoj holky,
mám 3měsíčního chlapečka a už se mi po druhé dostavila MS.Při první nebyl potíž s kojením, ale od včerejšího večera mi prcek nechce vůbec pít a v noci jsem dostala MS...pil mi v noci naposledy v 1h ráno a je půl9 a auž byl za tu dobu 2x vzůhu a při přiložení k prsu spustil ječák...nepláče, brouká si a občas se na mě i usměje, tak hlad asi nemá ?

nikdy se mi nestalo, že by takto dlouho nebumbal (kromě noci) a tak se bojím, že mu nechutná moje mlíčko při MS a UM hnedka dávat, také nechci..

máte s tím nějaké zkušenosti?
Děkuju

pavlazabka
28. dub 2010

Ljjubo, mně tohle malý taky jednou udělal, byly mu taky tak nějak 3 měsíce. Vynechal tehdy snad tři kojení, jedl v půl osmé ráno a znovu se nakojil až kolem páté odpoledne. Volala jsem doktorce, říkala, že někdy prostě miminka jíst nechtějí, že to mám zkoušet a pokud by se nenajedl do rána, tak se máme přijít ukázat. Když jsem mu prso dávala, ječel, až vyhladověl, tak se konečně najedl. A to jsem ani nemenstruovala.

k.jolanka
28. dub 2010

Ahoj holky, já si myslím že se jedná o růstový spurt, mají ho děti ve třech a šesti týdnech a ve třech a šesti měsících-cca...my máme to samé, jsem z toho už na nervy, ale přikládám malého co to jde..u prsa se vzteká, brečí, odtrhuje se ale zároveň by chtěl jíst...dovolila jsem si zkopírovat článek, který jsem našla v jedné diskuzi...doktorka mi říkala, že by ho prý mohlo i bolet břicho, že když začne jíst rozpohybují s emu střeva, ale to si myslím, že náš případ není..

A zase ten pláč. .Ach, ten je nekonečný! Opět své dítko přikládám k prsu. Saje a saje... po chvíli se odtrhne a začíná se vztekat! Zpátky mu vložím bradavku do úst. Saje a opět se odtrhne a začne ne pláč, ale přímo řev. Nabídnu mu druhý prs. Zdá se, že to bude dobré, ale po chvilce sání se znovu opakuje odtrhávání a vztekání se. A tak nechám plačtivé dítko odříhnout a chovám, houpu, kolíbám, zpívám. Dítko podřimuje a je spokojené. Když přestanu, koukne na mě, našpulí pusinku do obráceného U a spustí! Domácnost stojí, halda prádla čeká na vyžehlení, špinavé nádobí volá o pomoc a teď ještě uvařit a postarat se o starší dítě. Je toho na mě trošku moc! Jsem unavená, znechucená, podrážděná, vyčerpaná. Ještěže vím, že se tato situace potrvá jen týden. Pak se vše vrátí do normálních kolejí a bude zas dobře. A co je příčinou té změny v chování dítěte? Je to růstový spurt.

Růstový spurt je období, kdy dochází k náhlému zrychlení růstu u kojence. Bývá to v období 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce. Děťátko během krátké doby dosti povyroste a proto má častou potřebu příjmu potravy. U některých maminek nedochází ke spuštění zadního mléka (nejčastěji ze stresu) a proto se miminko vzteká. Zná chuť zadního mléka, chce se i nasytit a ne jen napít. Může mít i nazelenalou stolici. Pláče, protože je nevyspalé, z důvodu častého přikládání a pití sladkého předního mléka má koliky. Ale hlavním důvodem pláče není jen hlad.

A právě v této době hodně maminek sahá po příkrmech. Dosti často podléhají názorům svých maminek a v neposlední řadě i bohužel názorům pediatrů, které v té době zaznamenávají malé váhové přírůstky a barvu stolice přiřazují k tzv. ?hladové". Maminky většinou nevolí alternativní způsob podávání mléka, ale podají ho z lahve se savičkou. A pomalu ale jistě dojde k zástavě kojení. Což je velká a nepopsatelná škoda!

Maminky, vydržte to, zvládněte tuto dosti napjatou stresovou situaci a po týdnu budete obdařeny a vše se vrátí do stavu před spurtem. Přikládejte děťátko co nejčastěji, třeba i po půl hodině. Konejšete, hlaďte své miminko, snažte se jej uklidnit. Pokud bude nejhůře a vy budete mít pocit, že je k neutišení, můžete i přikrmit nejlépe mateřským mlékem, které jste si zamrazily pro ?zlé časy", ale i mlékem umělým. Zvolte však alternativní způsob podávání (kádinkou, lžičkou, stříkačkou ap.), ne však lahví! Věřte, že je to skutečně přechodná záležitost. Nedávejte na rady typu ?máš málo mléka", ?máš slabé mléko", ?máš řídké mléko" atd. Věřte v sebe! Nestresujte se věcmi kolem vás (špinavé nádobí, nepořádek), zkuste zaměstnat své partnery nebo blízké osoby, jistě vám rádi pomohou.

Malá podřimuje v kočárku, jednou rukou houpu a druhou se snažím psát tento článek. Nabíjí mě víra, že pomůžu byť jen jedné mamince a zachráním tak její kojení.

Některá se nesetká z žádným problémem při kojení a bere ho za přirozenou věc, ale jiná zas se potýká s problémy od samého začátku a ráda se něco doví a něčemu se přiučí. Nebude pak opakovat chyby našich maminek, které ihned podaly umělé mléko a byly spokojené, jak dítko přibývá. Bez snahy, bez odborné pomoci. My však máme v dnešní době velké plus. To ony neměly. My víme o kojení hodně, píše se o něm, propaguje se. Jsou laktační poradkyně, kterým můžeme zavolat a ony nám pomohou. Tak jako mě.

pani_haf
28. dub 2010

Ahojik, já měla ms minulý týden, přesně mi malej dělal to co popisuješ. A do toho očkování, takže samý problém. Přikládala jsem ho později, až vyhladověl a když měl hlad, ale nechtěl prso, protože mu to mlíko nevonělo, tak jsem mu to přímo stříkla do pusinky a on se pak přisál a pil. Snadněji to šlo v noci, to mi pil v polospánku a bylo mu to jedno. A hlavně to chce klid a vydržet to koroucení, pouštění bradavky, mrčení a nevrlost, ono se to pak upraví...jen vydržet.

rimmel
28. dub 2010

no na spurt by som to nevidela, my ked sme ich mali tak skor casto papal, nie opak ze odmietal prsnik. 😕 ale kto vie...

a ako casto kojis? mozno proste nechce? 😅

k.jolanka
28. dub 2010

no já ms nemám a toto mi dělá ☹ ...a když jsem ms poprvé měla tak jedl úplně v pohodě..ách ty děti 🙂

rimmel
28. dub 2010

mna co este napadlo su zubky...oni totiz mozu sposobovat bolest uz dva mesiace predtym nez vyjdu von...
viem ze sa tu vsetko casto zhadzuje na zubky, no aj tak ma to napadlo. 😉

achina
28. dub 2010

nekde jsem cetla, ze chut MM je opravdu jina pri MS a ty deti to citi. Nekdy z toho pry dokonce muzou mit prujem. Asi je potreba vydrzet a zjistit, jestli je to opravdu tim.

heliik
28. dub 2010

Ahojky, tak já s tímto mám jen jednu zkušennost, a když malá baštila, tak se ode mě odtrhávala a pofňukávala, jakoby chtěla říct, že to není ono, že to není to pravé co jí chutná..

ljjuba
autor
30. dub 2010

díky, za reakce.o růstovým spurtu vím a ten jsme měli také, ale tohle, že by vyloženě nepil bylo určitě tou MS,myslím. samozřejmě se vyhladověním později napil, ale i později, než si na tu chuť asi zvykl mu to dělalo problémy. teď už zase baští s chutí, už jen špiním 😉
ale co se týče růstového spurtu, tak je opravdu boj 🙂

k.jolanka
30. dub 2010

A holky, jak dlouho to u vás trvalo, než zase začali normálně pít? já ms vůbec nemám a malý mi to dělá už asi 14 dní, byly i dva extrémy, kdy brečel 4 hodiny hlady vkuse ale prso odmítal, už když jsem se s ním k němu přiblížila, tak spustil ječák a to hl. večer od 20hod. to je nejhorší ☹ před chvílí jsem ho krmila a stále to samé..mlíká mám celkem dost, takže přestat kojit nechci, snažim se to vydržet a obrnit se, ale je to celkem boj

klara.t
30. dub 2010

k.jolanka: mě toto dělala malá včera a někdy i předtím. zjistila jsem, že když takhle vyvádí večer, tak je to únavou. dřív pomáhalo zavinout do zavinovačky, zkoušet dát to prso a po chvíli se zklidnila, pak se trochu napila a usnula. včera jsme to zkoušeli, ale protože už nezavinujem, tak pořád plakala. tak jsme jí dali do postýlky. chvíli fnukala, pak usnula. za 2 hod se vzbudila hlady, ale pila v klidu. včera ale přes den skoro nespala.
zkus ho dát přes den víc spát. já s ní musím bud ven, nebo kojit v posteli, kde usne. jedině tak spí přes den. za zkoušku to stojí. možná ale jste jiný případ. nevím, píšu jen jak to probíhá u nás.

pani_haf
30. dub 2010

Mě tak ještě napadlo, neumýváš se něčím, co mu nevoní? Ony ty děti nemají rády, když si umyješ prsa sprcháčem, nebo třeba voníš jinak .... mě to teď dělá taky a ms nemám, je to asi hormální změna, takže je to mlíko trošku jiné, ale já mu vždycky stříknu torchu na rty a do pusy a pak se umoudří...

k.jolanka
30. dub 2010

tak kamarádka laktační poradkyně skutečně potvrdila, že se jedná o hormonální změny v těle, které by měly trvat 3-5 dní..no tak to jsme s těmi 14ti dny asi nějaká vyjímka a že se to prý bude opakovat každý měsíc, i když nemám ms, ale postupem času by se to mělo lepšit...
klara.t: no mě malej doma neusne, takže chodím 2krát denně na 3hodiny, takže prospaný je dost, ale kdo ví..tak to máš dobré, že jí dáš do postýlky a ona usne, mě kluk sám usínat neumí, takže plakal jak tur hlady a já ho nemohla ničím utišit☹ u kojení mi normálně také usíná, ale teď jak se vzteká, kroutí a pláče, tak ne☹
pani_haf: zkusila jsem trochu mu stříknout a máš pravdu, pil o něco lépe 🙂 a jak dlouho už to trvá u vás?

pani_haf
2. kvě 2010

k.jolanka-u nás je to od očkování, tj. skoro třetí týden, ale jsou dny, kdy je celkem ok, ale pak se u toho zase škube, ono to bude i tím, že někdy ty prsa jsou přelité a někdy prázdnější 🙂. Ale to stříknutí do pusy fakt pomáhá, hlavně jde o to, aby jak řve, tak musí cítit to mlíko....někdy je to o život a vypadá to, že mu to prso fakt cpu násilím, ale já poznám, kdy má fakt hlad a řve jen rozrušením.

luciasx
5. kvě 2010

Ahojky, tak jak to tu vše čtu, tak máme už 3.den ty samé problémy. Máme holčičku, dnes ji jsou 2 měsíce, k prsu se i pěkně úpřisaje, ale po 5ti min. se odškubává, kouká všude okolo sebe a když už prso schovám, tak začne fňukat...mohla by jíst klidně každou půl hoďku, či hoďku, tak mě mamka vystrašila tím, že mám nejspíš řídké mlíčko, že se malá nezasytí jen vodou ☹ tak fakt nevím, zda je to mlíkem, nebo tím spurtem? Poraďte mi, co mám dělat, či jíst, abych měla hutné mlíčko, kdyby to bylo náhodou tím? děkujiM 😅

k.jolanka
5. kvě 2010

luciasx: já jsem o tom mluvila s laktační poradkyní a prý je řídké mléko jen pověra..ale fakt nevim co je na tom pravdy🙂 já si taky myslela že ho mám řídké a že ho mám málo, ale prcek krásně přibývá..myslím, že je to přesně to, co se tu řeší hormonální změny v těle a s tím prý souvisí a ta nalitá prsa nebo méně nalitá...zkus jak psala pani_haf nastříkat jí trošku mlíčka do pusinky, nebo na rty, nám to pomohlo🙂 trvalo to sice přes 14dní tyhle stavy, někdy to bylo dost ubíjející, protože malej řval, jak kdybych místo mlíka měla kyselinu☹ ale vydrželi jsme to a už je to ok, zase pije jako dřív, tak držím palce ať to u vás rychle přejde...jo a prý se to bude opakovat každý měsíc cca 3-5 dní, podle cyklu tvé MS, i když jí třeba nemáš, ale prý to pak už bude lepší a lepší...🙂

bury
5. kvě 2010

Holky já jsem dva měsíce po porodu a včera jsem krvácela, nebo spíš víc špinila. Dneska zase nic, jenom lehounce nerůžovělo. Jak u vás probíhá menstruace? Tak jako dřív? nebo je slabší? nebo co by to mohlo být.
Plně kojím a přijde mi, že od včera malej vyžaduje prso častěji a celkově takovej neklidnej.... Nenapadá vás něco?

ljjuba
autor
5. kvě 2010

při první MS jsem asi 3dny špinila a pak cca 4dny silně krvácela, jako dříve,teď po měsíci jsem jen pár dní špinila, ale nerozjelo se to.... ale tohle je u každého uplně jiné.

jen jsem chtěla připomenout, že spousta maminek neví o růstovém spurtu a po pár dnech vzdají kojení a přechází na UM uplně zbytečně. pokud jsou miminka v 3,6týdnu a nebo 3,6měsíci a kroutí se nebo pláčou u kojení a nebo vyžadují častější pití, tak doporujuči vydržet!!!do max. týdne až dvou se to vše samo spraví a bude zase hej. 😉

terry23
26. bře 2011

Ahojky. Mám 10ti měsíční holčičku a pořád kojím. Ještě jsem nedostala menstruaci. Ale ne, že by mi to vadilo, spíš se ptám proto, že se setkávám s maminkami, které dostaly MS podstatně dřív po porodu. Máte některá podobnou zkušenost? Žádné problémy nemám. Přičítám to kojení...

kinsen
26. bře 2011

Ahoj holky,
to jak se vám miminka, během kojení pouštějí a brečí to může být kromě sprutu a MS také bolení bříška 😖 Nebo i únava, u nás pomáhá kromě toho stříknutí mlíčka do pusinky ještě změnit polohu při kojení nebo při něm i chodit a pohupovat se 🙂

beponka
27. bře 2011

ahoj. já jsem dceru kojila 21 měsíců. MS jsem dostala přesně v den konce šestinedělí a problém s tím nikdy nebyl. ale dítko je prostě jiné, citlivější na různé věci...