Negativa kojení

andulkaavetrelec
23. led 2008

tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců

kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože

nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí

a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)

přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více

další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)

pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...

radka.m.
28. srp 2009

lanka-jenomže v roce už mm po výživové stránce zdaleka nestačí,to ti řekne každý odborník na výživu i odborník v ob lasti kojení,jestli ono to,že ti malá moc nejí nebude právě v tom,že často kojíš,takhle to alespon publikují právě odborníci,ale to nejspíše určitě víš sama moc dobře

radka.m.
28. srp 2009

jinak mimochodem,o UM vůbec nepadla řeč,to vůbec nic nemění,to po výživové stránce nestačí zrovna tak jako mm 😒

gartneroval
28. srp 2009

A jak dlouho by se měla vařit ta zelenina, aby neztrácela ty vitamíny.

petja
29. srp 2009

dagina a k čemu se jako měla Lekešová přiznávat? 🙄 prostě jen kojila tak dlouho,já ani nevim proč
radka,nevim co je pro tebe rozumný důvod proč po roce kojit dítě,třeba na veřejnosti,ale určo se tu nebudu z ničeho vyviňovat 😖 my třeba hodně cestujeme,takže se s kojenim na veřejnost hold občas dostanu a jelikož pořád kojim,tak prostě syna nakojim

dagina
29. srp 2009

Meleri, normalně to vařím na takovým sítku (dříve se na něm ohřívaly knedlíky) které dám do hrnce, na dno hrnce samozř. vodu. Jééé, tak to prosím napiš jak dlouho by se měla zel. vařit. Délku varu od oka 😖 , to není to pravé ořechové. TAké občas hotový pokrm mrazím, ale líp se mi osvědčilo sterilizování, ale zase pokrm projde dvakrát tepelnou úpravou 😖 ....

petja
29. srp 2009

Mili 84,nemyslim si,že.co popisuješ je běžný obrázek šestinedělky,spíš bych to viděla na špatnou techniku kojení,zkus se obrátit na laktační poradkyni.Nebo při kojení nesedíš dostatečně pohodlně.Časem získáš grif,ale teď potřebuješ co nejvíce se moci uvolnit.Kojení je rituál,pokud chceš.Vše ostatní by mělo jít stranou.Takže zkoušej!

dagina
29. srp 2009

Petja, přeci jen kojit do 8mi let není obvyklé, je to známá osobnost 😖 ... Některé děti absolutně odmítají mléčné výrobky, tak třeba proto někdo kojí několik let 😕

meleri
29. srp 2009

Dagino,

dík! a to v tom vaříš třeba i tvrdou zeleninu jako mrkev a brambor? a za jak dlouho se to uvaří ? (promin blbě se asi ptám ale já v tom umím akorát ty knedle.)

mám někde ten seznam zeleniny, jak dlouho se co vaří, teď se mi to nechce hledat, ale můžu to tu napsat, večer, třeba se vám to holky bude hodit...

já to dělám vše podle knihy, např. se dá i namrazit porce masa na týden, s tím že na každý příkrm je 20 g masa..

jinak já sem nikdy neměla žádné prasklinky ani nic, ale já měla to super štěstí v neštěstí že mi na oddělení pro předčasně narozené pomáhali 10 dní s kojením..prostě sem zazvonila, přišli, pomohli, jinak v normální porodnici je to fakt někdy o hubu, a asi bych měla taky problémy...člověk si řekne: přirozená věc, ale ono je to fakt těžké se to naučit, zvlášt když člověk má mimčo co třeba pořád usíná nebo nechce pít..

kalo
29. srp 2009

K tématu 🙂 Moje negativa kojení byla ta, že jsem strašně hubla, ač jsem "žrala" jak kyselina....Prostě ze mě byla /a bohužel to tak i zůstalo/ vycucaná kostra 🙂 A tvar prsů...pro mě taky dost důležitý důvod přestat v dcerčině roce..Nechtěla jsem mít prsa jak stará indiánka 😀

shaula
29. srp 2009

Jéžiš, kéž já bych taky kojením hubla! 😀

meleri
29. srp 2009

jo tak to já taky! 😅 no bohužel..

petja
29. srp 2009

kojení je i pro mě ta nej dieta 😉 tolik čoko si po odstavení určo nebudu moct dovolit 😀

soanpe
29. srp 2009

koukám,že se tady opět neshodnem. Ale jakmile je mléko obsažené v jídelníčku pouze jako doplněk a ne hlavní složka, tak si myslím, není důvod za každou cenu ukazovat, jaká jsem vzorná kojná, že dokážu nakojit 18m dítě. To je můj názor 😎 já bych byla pyšná na to,že se mi v 18m dokáže dítě v pohodě najíst i ve společnosti bez tiátrů 😀 😉

petja
29. srp 2009

soanpe,no to je teda názor 😝 tím asi zřejmě žiješ ty,dokazovat něco společnosti 😢 😨 🤐

soanpe
29. srp 2009

petja promin, ale fakt nevidím jediný důvod ukazovat,jaká jsem dokonalá kojná 😝
a já si nic nepotřebuju dokazovat, na to jsem dost psychicky vyrovnaná 😎 mimochodem společnost není to samé , co veřejnost. jen pro upřesnění, aby sis nepletla pojmy. společnost pro mě znamená my tři a zbytek rodiny v soukromí našeho domova
prostě v roce a půl má mít dítě vyváženou stravu a to MM určitě není 😉

petja
30. srp 2009

no tak Filda rozhodně není výlučně kojen proboha.Ty možná dokonalá jsi, a nejen kojná...já ne

radka.m.
30. srp 2009

soanpe-naprosto souhlasím,v 18měsících jksem pšná na své dítě,že se dovede pěkně najíst a ne,že mu budu strkat kozu,kdykoliv se děcku zachce,pak mámy pomalu brečí,jaký mají doma závisláky,problémy s jídlem,pitným režimem...u takhle velkého dítěte je to podle mě spíše psychická věc matky,dítě je v tomto věku už rozumově vyspělé na to,aby chápalo,když se řekne ted nedostaneš. ☹ jinak petja si opravdu nejspíše plete pojmy,nikdo tady nepsal,že své dítě výlučně kojí,že?!kolem roku dítěte by už kojení mělo být intimní záležitostí mezi matkou a dítětem,dítě by mělo být kojeno tak ráno a večer,v noci už hlad nemají a to záleží čistě na matce,v 18měsících stačí,aby bylo kojeno jednou denně,protože mléčná dávka v tomto věku už má bát prakticky složena z mléčných výrobků,po roce už mléko je jenom doplněk stravy,dítě už se stravuje běžnou stravou a to 5krát denně,tak já právě nechápu,proč u tak velkého děcka je potřeba přes den kojit ☹ 😒

petja
30. srp 2009

...pani Radko o čem to tady proboha melete? Kojim protože chci,ne,že bych měla nesamostatné dítě nebo já byla vyšinutá.A pokud vám jde o to kdy kojim tak 3x denně a 1x v noci.A pokud máte takový slovník běžně,nedivím se ničemu. ☹
to že výlučně kojim psala soanpe tim:´´prostě v roce a půl má mít dítě vyváženou stravu a to MM určitě není ´´
Jasně,že kojení není základ jídelníčku.O ten dbám,ale se zas extra neupínám na ty tabulky o množství toho a toho vit.či miner.,které musím do děcka dostat,spíš dávám na instinkt a dobře vyváženou stravu.
Dále jde taky o tu intimitu,kterou tu zmiňuje paní Radka.Určitě pokud si můžu vybrat kojim někde,kde můžu být ze svým dítětem sama.

radka.m.
30. srp 2009

já se svým slovníkem rozhodně problémy nemám,nějak mi uniká,co s tímhle má společný slovník,myslím,že pkkud bych se nevyjadřovala tak,jak mám,tak mě admini mé příspěvky vymažou,ale od toho tady jsou jiní a ne ty.ano,vystihla jsi to přesně,kojíš,protože chceš ty,ne proto,že to potřebuje dítě,ale hlavně pro tvoji psychickou potřebu,ona to vcelku soanpe napsala dobře,jen to trochu zaobalila,jenomže ty to asi zřejm ě nechápeš a když napíše,že v 18měsících má mít vyváženou stravu a tím mm rozhodně není,tak to určitě neznamená,že své dítě někdo výlučně kojí,to si opravdu pleteš pojmy,jinak o ntimitě zřejmě nemáš ani potuchy,protože takto velké děcko prostě nakojím doma a nemusím hledat místo někde venku 😎 😎 😎

monik76
30. srp 2009

k tématu: u mě bylo negativum kojení snad jen v začátku než jsem se rozkojila zahodila kloboučky a přestala mě bolet prsa první dítě nebylo kojeno vůbec takže můžu srovnávat už jen těch peněz a toho času co člověk ušetří když kojí jinak jsem plně kojila 8-9 měsíců a pak s přírkrmy do 15 měsíce. Odstavení bylo úplně v pohodě, žádný závislák. Když jsem vynechala kojení ani o tom pomalu nevěděla.
Jinak kojení na veřejnosti mě teda vůbec nepohoršuje, a je mi jedno jestli má dítě měsíc nebo dva roky. Myslím, že jsou daleko horší věci, co se venku dějí, než to, jestli tam někdo kojí nebo ne. A k tomu videu, ano, je to nepřirozené a nenormální, jak už tady někdo psal, ale úchylárnou bych to teda asi nenazvala.

soanpe
30. srp 2009

radka, kkrásně napsáno. sakra, já někdy nemůžu najít slova, abych přesně vyjádřila, co chci říct.ano, pokud někdo chce kojit v batolecím věku, tak je to o potřebě matky a ne dítěte. je to o tom,že matce kojení dělá dobře, ale není potřeba to demonstrovat okolí.je to o intimitě mezi matkou a dítětem.a já si své intimnosti (at jsou jakéhkoli rázu) nechávam schované v soukromí-nejsem totiž exhibicionista.

jinak petja já nejsem dokonalá (natož kojná 😀 ) ale pro moji holčičku jsem ta nejdokonalejší bytost už jen proto, že jsem 😎

petja
30. srp 2009

...no když jsem venku mimo domov,těžko tam syna nakojim 😒 no nazdar vy supermatky,řešte tu problém tam kde není.okolí nic nedomonstruju a vy mě ani mé dítě neznáte.

petja
30. srp 2009

Monik 76,díky 😉

radka.m.
30. srp 2009

jéjda,tady se zase někdo vytočil,tak argumentuje supermatkami!!!my tady neřešíme problém,jenom diskutujeme,zase si pleteme pojmy,vid petja?uklidni se a jdi nakojit 😎 😎 😎

soanpe
30. srp 2009

znáte to pořekadlo, že za pravdu se každý zlobí? 😉 😎

radka.m.
30. srp 2009

soanpe 😀 😀 😀

petja
30. srp 2009

ježiš vy si teda pochlebujete! 😝 A pořekadla? Na vás by jich sedělo 😀 tolik pošty do ip jako při diskuzi tady s vámi mi ještě nepřišlo 😀

dukie
30. srp 2009

K tématu... negativa kojení z mého pohledu:

Kojení je super, pokud to mamince jde. Pokud s tím bojuje a okolí ji neustále stresuje řečma jako "dej mu flašku", "netrap ho hladem", "nemáš málo mlíka?"... atp., tak vidím problém v tom, že maminka pod tlakem okolí začne mít pocit, že je špatná matka, když má málo mlíčka... a přestane si třeba věřit. A díky dnešní propagandě kojení je zoufalá a cítí se méněcenná, protože jí kojení prostě nejde a nemůže dát svému děťátku "to nejlepší". 😝

Další negativum - z osobní zkušenosti. Mlíčka se mi tvořilo dost, ale bohužel nějak ne naráz či jak to říct. No prostě malej, když jsem ho před kojením a po kojení vážila půjčenou váhou, vypil za celý den dost mlíčka, dokonce i víc než v té době na svůj věk a váhu vypít měl. Bohužel ale cucal po malých dávkách (moje prsa mu prostě víc dát neuměla, nefungovala tak, jak chytré knížky říkají), takže jsem kojila hodinu co hodinu během dne i v noci. 😝 Takže jednoznačné negativum kojení v takovémto případě: Vyčerpaná, nevyspaná a nervózní matka. 😝 Bojovala jsem do konce 6. měsíce, pak jsem začala zavádět příkrmy a přecházet na umělé mlíčko a koncem 7. měsíce jsem už nekojila vůbec. A stala ze ze mě daleko odpočatější, klidnější máma. Někdy si skoro vyčítám, že jsem toho nenechala dřív... sice jsem dala svému synovi zdravé mateřské mléko a asi tedy i dobrý základ pro jeho zdraví... ale těch 6 měsíců totálního vyčerpání... dodnes jsem se z toho úplně nevzpamatovala... stálo nás to s manželem i změnu v partnerském vztahu... no prostě to dnes zpětně vidím trošku jinak než tehdy.

Kojení je prostě fajn a řekla bych, že snad ani kdovíjaké nevýhody nemá, pokud miminku i mamince kojení jde, mlíčka je dost, ani jeden nemá žádné zdravotní potíže, oba jsou spolu dle potřeby (tj. např. maminka nemusí řešit plná prsa během pracovní porady či přednášky na škole atp.) a tak dále, a tak dále...

Toť můj názor, nikomu nevnucuju. 🙂

radka.m.
30. srp 2009

dukie-já si taky myslím,že na obojím se najde plus,ale i minus,jak na kojení,tak na UM.SOUHLASÍM S TÍM,ŽE PROPAGANDA KOJENÍ,HLAVNĚ MÁ NA TOM Z VELKÉ ČÁSTI ZÁSluhu laktační liga,která opravdu vnucuje,tím se hooodně mamin cítí méněcenné a kolikrát se dostanou až na samé dno,jenom kvůli té ohromné mase o kojení,moc pěkný článek byl napsán na stránkách rodiny,jehož autorem je lp paní Mrázková,i přesto,že je to lp,tak i ona vidí ten hrozný nápor na maminky,že to opravdu nabourává psychiku a že stále více matek je zn echuceno ještě dřív,než porodí a když porodí,tak ani nezačnou kojit protože jsou naprosto znechucené. ☹ ☹

meleri
30. srp 2009

tak jedno negativum: taky mě štvalo, že mi do toho kecají úplně nezkušení lidi, co třeba nikdy nekojili, místo aby povzbudili (matka, bezdětná kámoška, tchýně...)to fakt nepomůže.

ještě mě napadá další negativum a to věčně mokrá prsa v šestinedělí to mě fakt štvalo, ale to pak taky přešlo.

ale dobré je třeba že to mateřské mlíko má fakt pokaždé jinou chuť, podle toho co jíte, mimčo pak může zkoušet nové chuti kdežto sunar je furt sunar že jo... 🙂 je to rychlovka, dá se nakojit za 5 minut...

navíc nevím co s tím sunarem je, kdysi si pamatuju že měl fakt lahodnou chuť a ted to chutná tak železitě, koupili jsme to na zkoušku, a je to fakt hnusné oproti mateřskému..tak nevím snad tam přidávají železo do toho?