Negativa kojení

andulkaavetrelec
23. led 2008

tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců

kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože

nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí

a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)

přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více

další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)

pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...

niega
23. led 2008

Všechno má svá pro a proti. Já jsem moc moc moc ráda, že kojím a že s tím nemám problémy. Nejradši bych kojila až do maturity, je to tak pohodlné pro lenochy jako já 😀 .
Negativa: strašně jsem zhubla, ač žeru za dva. Když mám migrénu, můžu tak akorát paralenovej čípek. Když jsem mimo domov bez dítěte, prožívám hrozné úzkosti s tím, jak se mi nalévají prsa (asi vlivem hormonů 😝 ).
Víc mě nenapadá, popřípadě to nepovažuju za problém (např. běžně se vzdaluju od miminka na celý den apod.)

katarina82
23. led 2008

Tak já těch negativ moc nevidím. Mě to plně vyhovuje. Jak už psala Niega, je to pohodlné. Vytáhnu kozu a je navařeno 😀 Ještě kdyby to tak fungovalo i u chlapa a byla bych šťastná 😀 😝
Ale teď fakt... Kromě toho, že nemůžu fazole a podobně-což mi zas tak moc nevadí, protože luštěniny nejsou mou láskou, tak negativa nevidím. Je ale pravda, že zatím nemáme žádný problém. Mlíka je zatím dost, malá pije rychle, nemusím se zabývat flaškama a ohřívačkama... Zatím jsem fakt spokojená 😎 A doufám, že ještě dlouho budu 🙂

Jo a kojící podprdu nosím jen doma a to ještě né pořád. Moc mi totiž z prsou neteče, takže nosím normální vyztužené podprsenky 😎

siima
23. led 2008

Holky, asi jsem divná, ale kojila/odsávala jsem proto, že "je to pro dítě nejlepší, to přece ví každý blbec"...tahle mediální kampaň na mě zapůsobila, pokaždé když jsem chtěla přestat, tak jsem začala mít výčitky svědomí. Přitom upřímně, nikdy mě to nebavilo, žádný úžasný pocity jsem při tom nepociťovala 🙂 a rozhodně jsem malou neměla radši když jsem jí měla věčně u prsu než teď když jsme na UM. Když jí byly tři měsíce, tak se potvůrka rozhodla, že z prsu už teda ne, takže nastoupila odsávačka, otrocky jsem odsávala jak idiot (pravda, mohla jsem konečně začít chodit někam i sama 😀, ale mám pocit, že ten pohyb rukou nikdy nezapomenu 😀. Před týdnem jsem po měsíci pochybností dokojila a doodsávala a jsem happy jako už dlouho ne. Vůbec mi není proti mysli tradiční profese kojné, bohužel pro mě se to dneska nenosí 😀.

ketka
23. led 2008

Tak já nemůžu zhubnout, i když nežeru, tak prostě nezhubnu, hrozně mě to fyzicky vyčerpává a to tak, že mám občas pocit, že se prostě nemůžu ráno zvednout a starat se o dítě, hodně mi padaj vlasy, začaly mě bolet kosti a klouby, nemůžu se od malýho hnout, páč on chce jíst skoro co hodinu, i když nejim prdotvorný věci, tak prcek trpí hroznejma kolikama.......ať si o mě klidně někdo řekne, že jsem krkavčí matka, ale nejradši už bych se na celý slavný kojení vykašlala 😠

siima
23. led 2008

ketka: naprosto tě chápu, právě ten pocit, že jsem krkavčí matka mě donutil žít s odsávačkou po dlouhé měsíce. Když se na to dívám zpět, tak mám pocit, že jsem byla asi nějak psychicky labilní (nebo taky blbá 🙂 anebo že tlak typu "kojení nebo život " mi nějak přerostl přes hlavu... 🙂

katarina82
23. led 2008

Tak mít takový pocit, tak se na to vykašlu 😉 Kojení taky není všechno a když to někoho psychicky ničí, tak to radši UM.

mem
23. led 2008

ja kojim a jsem rada, neb jak uz tady nekdo rekl: "kozy ven a je uvareno", je to pohodlny. ze zacatku mi hodne prsa bolely, jak se nalily, bala jsem se zanetu, ale zklidnila jsem to zabaly a 2x tvarohem, pak pohoda. I kdyz mi nekdy pripada, ze jenom kojim, jsem spokojena, ackoli jsem celkem spolecenska, zatim nemam potrebu chodit nekam na delsi dobu, spis si to doma uzivam, ale ono to prijde s letem a hezkym pocasim.
Ale kdyz ma nekdo problem a krmi UM, tak proc odsuzovat ? je to preci kazdeho vec, kojit neni povinnost

andulkaavetrelec
autor
23. led 2008

Vidím, že to tady žije a jsem ráda, jestli to trochu pomohlo vám všem maminkám...

já jsem měla při kojení střevní chřipku a na Endiaronu je, že se nesmí užívat při kojení, lékař na pohotovosti mi to ale po telefonu schválil, ale nevím, jestli jsem si dobře porozuměli, tak jsem si vzala jen jeden a držela dietu
dodnes nevím, co jsem měla jíst kvůli kojení a jestli by ty děěěsné koliky (do 4.měsíce) byly mírnější

jinak samozřejmě kojení je výhoda, je dobré vydržet, pokud to jde, i bolesti (že jsem taky trpěla- bála se, že se malý probudí a já budu muset kojit, říkala si:"teda jestli to bude takhle pořád..."), je to levnější a rychlejší, takže všem přeju, aby kojit mohly

ztráta MM je často vlivem stresu, našeho nechápavého okolí, někdy taky naší nedostatečné odvahy a síly se na ty kecy vykašlat, jen leták o kojení: "maminka musí, dítě nesmí, za bolavá prsa může nesprávná technika kojení"-samý stres,

přeji všem okolí láskyplné a pomáhající a děti spokojené a šťastné

ketka
24. led 2008

Mě teda taky dost deptá ta hrozná "propagace" kojení, protože z kojení se stala povinnost. My taky máme s kojením problémy už od začátku, ale kvůli tomu, že jsem se u doktorky bála říct, že bych se na to nejradši vykašlala, tak kojím pořád, i když už to není vůbec o radosti a o nějakým spojení mezi matkou a dítětem, ale právě o tý povinnosti a taky o stresu, nervech atd.

Ježiši, já jsem ráda, že tady nejsou žádný fanatičky, ale rozumný normální ženský 🙂

A nejdůležitější je, abysme svoje dítka milovaly a byly spokojený a šťastný my i děti 😎

nikes
24. led 2008

naši malé je 1 rok a já od jejich 6 měsíců chodím pracovat brigádně na recepci do hotelu na pouze noční služby. Už se mě několik hostů ptalo, jak to ,že chodím do práce, když mám malé dítě a vůbec, to jako nekojím nebo co, divili se.A ptali se mě na to hlavně chlapi. Jo a s tím odsáváním to znám moc dobře. Malá si ode mne už od narození vytáhla málo mlíčka, takže od jejich 3 týdnů pouze odsáváme a to ještě i teď. Ale teď je to už v pohodně, protože odsávám už jenom 2x denně.

lenkazdenek
24. led 2008

Jo holky asi to zní divně,ale mě je teda pohodlnější,to ohřívání ,steril. lahviček atd 😅 😅
Odsávání znám velice dobře,nejhorší bylo když jsem zapoměla večer odsát,malá ráno řvala hlavy a já rychle odsávala 😒

syrael
24. led 2008

No, u nas je to frisne, nebot bobajs ma potravinovou alergii, zejmena na nektera ecka, ktera jsou prakticky ve vsem. Na prdiky pochopitelne trpime taktez...V realu to pak vypada tak, ze nesmim jist temer nic. Tim myslim opravdu temer nic! Je to opruz, mam desne omezenej a nevyvazenej jidelnicek, z kteryho navic priserne pribiram. No jo, ale porad musim rict, ze tuhle "obet" prinasim rada. Pochopitelne se tesim, az se budu moct opit do nemoty, zapalit si a najist se jako clovek. Zaroven ale jsem rada, ze muzu kojit.

susik77
24. led 2008

ketka: mamdost podobny nazor, aj ja to berem ako povinnost a hlavne mama do mna huci, ze mam kojit...a koliky sme mali hrozne...az teraz je mala vic v poho.Ja uz teraz asi 3x denne dokrmujem nutrilonom, ale aj tak este kojim asi 4-5x denne.Chcela by som vydrzat tak do 8.mesiaca a potom koncim, lebo tiez len priberam-pri kojeni nemozem mat normal. jedalnicek ☹

sisstin
24. led 2008

vstávání v noci, nedá se nikam jít, nikdo vám nemůže prcka pohlídat na delší dobu, musíte vybíravě jíst a pít 😕 asi tak....mně nekojení plně vyhovuje 😎

johanda
24. led 2008

Holky, když tak čtu vaše zkušenosti s kojením, tak klobouk dolů před mnohými z vás, takové oběti bych asi kvůli kojení nepřinášela. Já jsem kromě občas ucpaného mlékovodu neměla vůbec žádné potíže, poptávka odpovídala nabídce, odsávala jsem jen jednou, když jsem chtěla udělat kaši a neměla jsem UM, děcka netrpěla kolikama, kromě nadýmavých potravin jsem mohla baštit všechno, co je to přibrat nevím.
Takže holky, všechny co se snaží kojit nebo se snažily a nezdařilo se, máte můj obdiv

odetka
24. led 2008

svobodka: ja mela ze zacatku taky stejne problemy. Myslela jsem, ze nevydrzim ani do 6 nedeli. Pak mi strasne pomohl Panthenol ve spreji. Vzdycky na noc jsem si to nastrikala na bradavky kopecek a lezela na zadech a za par dni bylo po bolesti. Trvalo tak 3 hodky nez se to vsaklo. Uz je nam pres 8 mesicu a kojime porad a ted me to dokonce i bavi. Nechci prestat a jsem rada, ze jsme ty problemy takhle zvladly.

Jinak kdyz srovnam vsechna pro a proti, tak tech pro mi vyjde podstatne vic. Ale taky nikoho neodsuzuju, kdyz to proste nejde, tak to nejde.

gandy
25. led 2008

Jsem ráda za toto téma. Mám 3 měsíční holčičku a od začátku jí kojím co hodinu.. Jsem z toho už kolikrát dost vyčerpaná, ale všichni propagují kojení, tak kojím... Donedávna vydrtžela Naty spinkat v noci i osum hodiny, většinou tedy šest, ale poslední týden i v noci chce do 2-3 hodiny, takže se už moc nevyspím... Nevím zda mám málo mlíka nebo co... Malá i moc nepřibívá, ale dr. říkal že je to v pohodě ať ještě kojím.. Nevím jak dlouho tohle vydržím. chctěla bych kojit co nejdýl, ale jak tu někdo psal, je to pro mě už dost stresující... Malá je přisátá a moc nepije pak se najdenou rychle odtrhne od prsa a zas ho chce, když jí ho chci vzít tak dostane hysterák, tak fakt nevím... Zkusím ještě vydržet ale opravdu envím...
Ale je to opravdu tou propagací, dřív se to tak nepropagovalo a maminy na tom myslím byly lépe... Když to prostě nešlo, tak daly sunar.. A my se s tím trápíme... 😢 😲 😖

romca3
25. led 2008

Pro mě jsou negativa asi ta,že mám být letos přeočkovaná proti klíštěti a nevím zda to budu moct . Možná i to, že nemohu jíst všechno ale to bych asi neřešila. Spíše mě trápí, že mlíčka nějak ubývá jinak je to v poho. Od 1 měsíce jsem malou naučila na lahvičku a je to super. Normálně kojím, večer dostává z lahvičky aby si vzala více a lépe spala ( vstávám jednou v noci) a když někam potřebuji, tak z odsátých zásob krmí manžel. Dokonce s malou někdy i spí a já se krásně vyspím, ale chápu, že asi každé dítě není takové, ale malá to krásně zvládá a už to takhle děláme 3 měsíce.

siima
26. led 2008

Gandy, hodně trpělivosti! Měly jsme stejný problém, nakonec mi nezbylo nic jinýho než odsávat, protože bych asi kojila celý den, jak "rychle" pila a nic jinýho neudělala. Stres největší. Odsávačka to vyřešila, vydržela jsem do konce sedmého měsíce, ale upřimně nevím jestli bych to udělala znovu. Kojila jsem protože "se to má" 😢 , žádný pozitiva jsem z toho neměla, tak doufám, že aspoň malá jo. Úplně nejdradši mám, když benefity kojení zdůrazňuje nějaký chlap - například manžel mojí kamarádky jí pořád vtlouká do hlavy, jak je důležitý kojit, mají 8 měsíčního chlapečka, kamarádka se bez něj ani nehne, protože kojí co dvě/tři hodiny a ne proto, že jí to baví, ale proto, že manžel chce. Mimochodem manžel je věčně v tahu. No tak to bych mu doporučila, ať si to zkusí.

agny
26. led 2008

Siima, tak já mám taky občas pocit, že mi z kojení-odstříkávání, každou chvíli hrábne 😢 Kojila jsem jen asi dva první měsíce a to ještě né plně, už z porodky jsme odjížděli naučení na flašku a Nutrilon. Prsa rozbitá, u každého přiložení jsem zatínala zuby a slzela jak krokodýl, malej hladovej a vystresovanej ze mě, no, v zájmu zachování zdravého rozumu( zkrátka jaem tu šílenou bolest při sátí nevydržela a malej dělal u pití děsné vylomeniny), jsem se dala na dlouhou cestu odstříkávání a kombinovala MM s Nutrilonem. Pořídila jsem odsávačku a záhy zjistila, že rukou stejnako vyždímu mlíka víc, tak jsem to střídala. Zkrátím to, malý má půl roku a já stále odstříkávám ve dne v noci, malej celou noc spinká a já vstávám na budík a pinožím se aby měl na snídani čerstvé mlíčko od maminky 😖 Pak zase po 3-4 hoďkách odsávám mlíko na večer. No, nemusím povídat, jak mě to ubýjí, nebaví, otravuje... ale, i když se už nějakou dobu chystám na to, že s tím seknu, tak mám v hlavě asi nějaký blok a odsávám a odsávám 😢 Manžel mě v tom podporoval , chtěl abych vydržela alespoň do toho půl roku, teď už mi sám říká ať toho nechám. Kdyby se u malýho neobjevil ekzem, tak snad, ale teď si říkám, že to MM je pro něj nej, no říkám, naprosto protichůdný pocity mám v hlavě ☹

karotky
26. led 2008

Novorozeně se silnou žloutenkou,které je líné sát+ploché bradavky.................kojení s kloboučkem,který si dítě nechtě shodí,než si ho maminka našteluje na kojení. 🙄
Jinak mě kojení bavilo. 😵 Škoda,že mlíko vydrželo jen 5 týdnů. ☹

misuge
26. led 2008

dneska ráno jsem se klepala vyčerpáním....Amálka se budila od půl jedné do půl sedmé ráno co hodinu 😖 😖
Tak chci zkusit dávat v noci čaj...teda tatínek..a´t se prostřídáme..myslím, že si ze mne dělá živý dudel 😕
Jinak nátlak je veliký...souhla 😕 sím, ale taky si myslím, že pozitiva převa 😕 žují.
Poradte..můžu trošku osladit medem?
A kolik Vám děti poprvé vypily čaje...díky moc..o.k. téma 😉

reruna
26. led 2008

u mě taky spíš převažují negativa, zatím plně kojím, ráda bych kojila co nejdéle, moc jsem se na to těšila, ale můj synek prostě odmítá a děsně u toho vříská. To pak není pohoda ani pro mě ai pro něj. Dokud přibírá tak to nechci řešit UM, ale asi mi brzy povolí nervy ☹

lenkazdenek
26. led 2008

Misuge,já mám sice jen 2 měsíční dcerku a ještě navíc na nutrilonu,ale dáváme čajík normálně a přes den vypije tak kolem 180ml fenyklového čajíku(mimochodem je sladší sám o sobě takže bych ho asi nepřislazovala)

bihan
26. led 2008

Pridávam sa k Johande a obdivujem niektoré babeny za to, čo ste kôli dojčeniu urobili... Ja dojčím, lebo mi to vyhovuje a pre mňa je to jednoduchšie, nemusím sa (ani som sa nikdy nemusela) obmedzovať v jedle (síce v pití áno, ale zase to až taký problém nie je), ak niekam chcem ísť, v mraziaku je zásoba, prípadne ak treba, v chladničke je fľaša, ale najväčším negatívom sú rastové spurty... Pri UM urobíte viac pitia, pri dojčení vkuse prikladať trebárs po 1,5 hodine, v noci po troch, k tomu odsávanie, stresy zo straty mlieka - to je fakt na hlavu... pri poslednej kríze som si povedala, že pár dní vydržím a ak to neprejde, začíname s UM..

petulka77
26. led 2008

Holky, kojila jsem poprvé rok a bylo to fakt vyčerpávající, za to zase nejjednodušší způsob jak po porodu přirozeně zhubnout. Pokud jde o slazení, nesladila bych vůbec, minimálně do půl roku, pak maximálně fruktózou, ale medem ani sacharózou ne, dítě si zbytečně zvykne a bude mít brzy zkažené své první zoubky.

siima
26. led 2008

agny: klobouk dolů, jsi jednička, protože to vstávání v noci s budíkem musí být očistec. Párkrát jsem to taky udělala, ale jen když byla ještě hodně maličká a když jsem pak v noci seděla na gauči, ochrápaná, nevyspalá a s odsávačkou, tak jsem si připadala fakt jak magor 😀 . Pak už jsem se snažila odsát do zásoby přes den 🙂. Držím ti palce 🙂

misuge: mně malá v noci čaj nechce, ani když krmí tatínek ☹ , zkoušeli jsme vydržet, ale nedá se, lokne, zjistí, že je to čaj, a čeká na mlíko, ale od 5. měsíce se budí jen jednou, tak se to dá vydržet. Všude píšou med ne, já nepřislazuji, ale normální čaj elí nechtěla, tak dávám od hippu fenyklový nápoj nebo spokojené bříško, je to oboje sladší, tak to pije, myslím od 1 a 2 měsíce. Zezačátku mi pila tak 10 - 30 ml max, někdy ani ťuk 🙂, teď během dne taky tak 150 - 200ml, ale jsme už na UM.

misuge
27. led 2008

No dneska je vše jinak, děkjuji za rady,,,tak dnes už čaj nechce, neobalamutím jí tím, ale prso... Med se může až od roku, to už jsem si zjistila a dneska v noci už sopal zase o.k. 😉
A myslím si, že by si v noci ten čaj taky nevzala...............

gandy
27. led 2008

Tak jsem včera koupila odsávačku a odsála jsem max. 30-40 což je dost málo a nedivím se že malá chce pít co hodinu. Jestě lepší je že malá nechce flašku. Zkusila jsem to odsáté mlíko dát do lahve aby pila aspoň takhle a ona u toho řeve. Dneska večer jsem už nevydržela a udělala příkrm, no ale ona to prostě bojkotuje a pít to nebude. Už nevím co dál, padám unavou. Myslíte že se to naučí, nechce ani dudlíka...

schnek
27. led 2008

gandy, vyzkoušejte různé savičky. Ondra přijal až úplně obyčejné kulaté s ventilkem od Farlinu a jiné nechtěl ani za nic 😉