Negativa kojení

andulkaavetrelec
23. led 2008

tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců

kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože

nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí

a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)

přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více

další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)

pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...

petruna
27. srp 2009

synovi je rok a pul a jeste kojim (pouze doma), ackoliv uz si obcas vyslechnu, jak jsem divna.

nejsem zadna bojovnice za kojeni a ze to jedine je to prave a nechci kojit do tri let atd...

kojila jsem protoze mi to bylo fyzicky i psychicky prijemny.

kojila jsem, protoze jsem nemela zadne vetsi problemy (zanety, bolave bradavky, kdyz bylo min mlika, vzdycky se mi podarilo se znova rozkojit - myslim v prvnich mesicih atd..)

kojila jsem, protoze to pro me bylo pohodlnejsi nez delat UM.

Doufala jsem, ze se syn odstavi sam (bylo mi jedno kdy), ale zda se, ze budu muset odstavit , aniz by se mu to libilo a to nebyl nikdy zadny zavislak. No co nadelam.
Kojeni me stale bavi, stale je to pohodlne a taky to je levne 🙂 , ale (a tím se dostávám k tématu 😀 ) :

vadí mi, že jsem často nemocná a fyzicky se necítím dobře (což dřív nebývalo)
vadí mi, že mi hoooodně padají vlasy
vadí mi, že mám menší chuť na sex (podle mě to s tím souvisí)
vadí mi, že se na mě občas někdo kouká skrz prsty, protože kojím chodící, zubaté 😀 dítě, které začíná mluvit
(mě osobně nevadí, když někdo dává od začátku UM, tak co je komu do toho, že já ještě kojim)
vadí mi, že nemůžu pít 😅
vadí mi, že syn začal vyžadovat mlíko i přes den a já mu nedokážu nedat (docela dlouho jsem kojila už jen ráno a večer) naštěstí to nedělá venku, takže asi to doma vyžaduje jen z nudy 😅

no, kojení mi bude chybět, ale zároveň si docela oddychnu 🙂

petja
28. srp 2009

..no nějak jsem nepochopila vzkaz Brisalkovi od Daginy,aby přišla po šestinedělí... každopádně jsem hlavně skoukla to video.Nevim o čem ta mamina mluví,proto to ani nemůžu soudit její chování nezaujatě...Jen čumím,jak některé jste pohoršené takovým způsobem,že byste ji zažalovali za sexuální obtěžování?! Kubaka,no myslim,že trochu přeháníš!Jsou daleko jiné věci,které by se měly nazývat úchylnými a nechutnými,byť je pro vás video na natolik nepřijatelné!!! Určitě je to neobvyklé až nenormální,ale opravdu mi nepřijde na místě co tady čtu... určitě neplánuju kojit do osmi,ani do tří let,ale už teď jak tady čtu jsem pro spousty matek nechutná,když kojim na veřejnosti,je mi to ale fakt šumák...jo a jak lze děti ovlivnit sexuálně dlouhodobým kojením? Ostatně,moderátorka Sama doma Stáňa Lekešová kojila ditě taky do 8 let,aspoň,že za to chuděra nemusela jít do vězení...

shaula
28. srp 2009

Petja - ten vzkaz jsem taky nepochopila, to jsem ráda, že nejsem sama 😀
A nevzpomínám si, jak ostatní, ale mně nepřipadá nechutné, když někdo kojí dítě starší 6 měsíců na veřejnosti, jen méně obvyklé. Napsala jsem jen, že já osobně už jsem na veřejnosti nekojila, ale to bylo kvůli mně, ne kvůli ostatním - jsem stydlivější, takže když jsem už nemusela, tak jsem venku nekojila. Ale dokud byli kluci na mlíku, tak mi to bylo šumafuk - dítě má hlad, tak mu dám najíst, ať si kouká kdo chce, a kdo nechce, ať nekouká 😉

petja
28. srp 2009

no já ani nechci napsat,jak by to Dagina mohla myslet...

zzuzca
28. srp 2009

tak nas maly ma 8 mesiacov, kym som kojila vylucne, boli mi jedno kde...aj ked mi to trvalo kym som prekonala tie prvotne zabrany,potom mi to ale prislo uplne samozrejme. ked si citam nazory inych ake je to 'nevhodne' kojit aj starsie dieta na verejnosti, trosku som tomu podlahla...sama neviem na ktoru stranu sa priklonit...potreba dietata mi ale pride ako to prvorade a to ze dieta uz ma zuby,zacina brebtat, plazit sa, atd....vsetko beriem, ale myslim ze tieto predsudky prekonam s plynucim casom a budem v pohode kojit na verejnosti (ak to bude nutne) aj nadalej... samozrejme doma je to lepsie obzvlast ked prcek je uz vacsi, za kazdym zvukom sa obzera, odtahuje od bradavky, vonku ho vela veci rozrusuje a potom aj mamka sa neciti na 100 percent..no a 8 rokov urcite nie 🙂

zzuzca
28. srp 2009

a negativum vidim jedno jedine (v mojom pripade). mam nadbytok mlieka a este v 8 mes. sa v noci,nadranom budim (ak sa dovtedy nezobudi maly a nekojim 😀 ) na tlak, naliate prsia, pripadne mokro v posteli 😠 donedavna som pouzivala zberace mlieka a ked kojila z jedneho prsa na druhom bol zberac kde vytekalo mlieko.... teraz je to uz lepsie, staci vreckovka 😉 tak toto mi teda trosku vadilo..obzvlast na verejnosti to tam nejak 'nainstalovat' 😝 😀 😀

dagina
28. srp 2009

Petja, shaula, se mi trochu zdálo, že se mě Brisálek snažil trochu urazit, aniž by znal moje kuchařské umění a nejen to..., a vůbec ten její příspěk mi přišel trochu agresivnější..., tak to příkláním tomu šestinedělí 😅.

Ale jinak Soanpe narazila na tu domací stravu/příkrmy. Už jsem o tom také přemýšlela, nejdřív je vařím v páře a pak ještě celý pokrm sterilizuji cca 15 minut, teplem se spoustu vitamínů ničí.... 😖, ale zase vařit každý den čerstvé, na to nemám, ani by mi mixer takové malé množství neumixoval (na jednu porci). Jak to děláte vy??? Shaula, ty myslím též vaříš příkrmy..., nojo, ale ty máš ty porce rovnou dvě 😅.

dagina
28. srp 2009

Petja, fakt Stána Lekešová kojila děti tak dlouho??? Se tomu přiznala??? Já jsem také kojící maniak, ale tohle bych asi nepřiznala, a nehledě na to, že tak dlouho bych opravdu nekojila 😅 .

radka.m.
28. srp 2009

docela by mě zajímalo,co k takové uchylárně takovou matku vede,když kojí do 8let,je to extrém a naštěstí takových fakt moc není,z výživového hlediska to už nic nedává,to potrvzuje i WHO a laktační liga a to je co říct,tak fakt teda nechápu,co jiného v tom může být.podle mně je to prostě uchýlný a to je můj názor,jinak si myslím,že kubaka to vystihla přesně,že vůbec nepřehání,taky bych takovou matku poslala šupem k psychiatrovi 😀 😀 😝etja-můžu vědět,co tě vede k tomu,že máš potřebu takhle velké dítě kojit na veřejnosti???taky nějak na to nemůžu přijít,když takovéto děti mají už vlastně normální stravu a pitný režim 😕 😕 😕

dagina
28. srp 2009

Radka, ty děti to tak asi vyžadují, prostě si chtěj cucnout 😵 . To už je dýl, diskutovala jsem na tohle téma na jiné diskusi, a tam to holky psaly, že se jim dítě normálně drápe za výstřih a stůj co stůj si musí cucnout. Ale třeba jsou i jiné důvody...

petruna
28. srp 2009

petja : hezky napsano..

ja necetla celou diskuzi, ale taky jsem asi nechutna, kdyz jsem kojila na verejnosti i po pul roce ditete..
Ovsem, NIKDY mi nebylo videt prso, nepatrim k maminkam, co vyndaji kdekoliv cele nadro.
Vzdycky se dalo nekde schova, nebo otocit zady nebo prso schovat oblecenim.
Taky nechapu, proc to nekomu tak vadi, kdyz mi neni nic z myho tela videt.
Kdybych mela dite kojit jen doma, tak se asi nikdy nikam nedostanu a ja jsem chtela byt mezi lidma, s kamaradkama atd....

kdyz ma dite hlad v parku, tak ho mam nakojit na verejnych zachodech nebo co ? 😲

mili84
28. srp 2009

Ahoj holky, přidávám i svůj příspěvek - rodila jsem císařem a mlíko se mi spustilo pořádně prakticky až 6.den!! Takže peklo-v porodnici malýmu příkrmy nestačily, víc mu kráva doktorka nedala..takže mi řval hlady. Jako sestřičky milý, všechno super, jen mi každá říkala něco jinýho - co mi řekla jedna, podle druhý bylo špatně (např. odstříkávání..) no to už je jedno. Pořád se mě ptaly - a chcete kojit??? Mě o bylo vždycky jedno, jestli budu nebo nebudu kojit, hlavně aby nemělo dítě hlad. To je podle mě to nejdůležitější. Problémy až na pozdní nástup mlíka jsem žádný neměla, občas mám tvdrý prso tak odsaju a pohoda. No, co se týče nevýhod - malýmu je měsíc a je velikej a já furt nevím, jak si k tomu sednout, bolí mě záda, brní nohy...prsa mám velký...No a strašně mi chybí kafe. Časem si ho asi dám, ale zatím neda jsem fakt o chlebu a vodě, aby malej neměl prdíky. Ale postupně budu přidávat vše. Pak by se taky hodilo, kdby občas mohl nakrmit manžel, ale nevím, abych flaškou něco nepokazila...příležitostně..Malej saje ukázkově jinak. Jo a taky jsme mla pěknou zácpu ze začátku a byla jak zmlácená, všechno mě bolelo-kor po nočním kojení. Ale to je asi normál stav v šestinedělí 😉

brisalek
28. srp 2009

Soanpe to myslis, ze v mleku neni vse spatne, co jis a co je v ovzdusi....??? Ja myslis, ze urcite ano a nemyslim to ani nahodou agresivne🙂. A hlavne dost pochybuji, ze kupavane prikrmy jsou z nejak dobre, zdrave...zeleniny a ze to nekdo extremne kontroluje. Jsem k temhle vecem v dnesni dobe dost skepticka(viz nezavadnost hracek....), ale je to jen muj nazor.
Podle reakce Daginy, jak je vztahovacna bych rekla, ze ma sestinedeli asi jeste ted, ne??? 🙂.
Dagi me skoncilo 25. a krome unavy z nevyspani, to bylo jedno z nejlepsich obdobi🙂

brisalek
28. srp 2009

Dagi a kdyz to chce slyset, tak koho by nenapadlo, ze nevis z ceho je svickova, kdyz ti prijde pro male dite spatna a je to vlastne slozenim "skoro" jeden z prvnich prikrmu =mrkev+ dalsi zelenina a maso. Zatim neznam presne na mesice, kdy se co muze, ale myslim, ze v 9 uz urcite a pokud nekdo daval v 6 mesicich co pises ty (tedy normalni jidlo jako pro dospelaka)byla to urcite vyjim a je to dost pritazene za vlasy, ne??? 🙂. Promin ja nikoho takoveho ve svem sirokodalekem okoli neznam. Pokud ses urazila , omlouvam se.

dagina
28. srp 2009

Brisálku, klídek, a raději mě pošli recept na tu vynikajíící svíčkovou, a hlavně jak dlouho mám vařit a sterilizovat příkrm, aby se mi v něm nadměrně neztráceli vitámíny. Tak teď se ukaž. 😀

meleri
28. srp 2009

tak jediné negativum co jsem našla je že jsem přibrala...ale můžu si na za to nakonec sama...neměla jsem tak žrát nutelu! 😅
jinak mě na tom nikdy nic nevadilo, akorát sem nesnesla kojit před tchýní, to fakt NE 🤐

brisalek
28. srp 2009

zkus cist o prispevek vis🙂

brisalek
28. srp 2009

meleri to chapu...na tohle ja mam skvelou tchyni, ta by vzdycky odesla a vzdy pochopila, ze pred ni kojit nechci... a to ma ve svych skoro 70 prvni vnouce a rada by videla vse a porad🙂

dagina
28. srp 2009

Brisálku, ty prdloušku (tak někdy říkám i naší malé, tak se neuraz), tu SVÍČKOVOU jsem dala jen jako příklad, ale zrovna tak mám na mysli sekanou s bramborem, knedlo vepřo zelo..., takový dobroty jsme jedli jako kojenci, tchyně to potvrdila, že se to později dávalo, a novorozencům se dávala do Sunaru krupička, aby lépe a dlouho spinkali 😖 . Proto mám i pifku na ty domácí buchty 😅 . Už jsi to pochopila?!

meleri
28. srp 2009

jo tak strídání různé zeleniny si myslím se už u těch pokročilejších příkrmů může...my dáváme najednou snad všechny druhy zeleniny, povařím dohromady s jednou lžičkou ovesných vloček, rozmixuju. plus maso. jinak teda smetanu ani mlíko bych ještě nedala, sama nevím jak to pak s příkrmy je, řídím se rady pediatričky a knížky o příkrmech. takže to berem měsíc po měsíci. uvidím co nám řekne v roce. mléčné příkrmy ani kaše nedávám, pouze dětský jogurt jednou denně.

meleri
28. srp 2009

Brisalek,

jo moje tchýně to taky chápe, ale poprvé pořád hleděla, tak jsem pak odešla...ale to bylo fakt úplně v začátcích..

Dagina,
ty brďo to snad není pravda, to že se dávalo..naši se mi teda k takovým věcem nepřiznali, jenom že dávali ty příkrmy fakt brzo, hlavně odvary z vloček, a mrkvové štávy...a proč máme pak asi žaludek jak na vodě...

radka.m.
28. srp 2009

Dagina-taky jsem tady a nejen tady četla plno příspěvků,kdy se velké děti sápou pod tričko,to ale není pořád podle mně důvod,proč kojit dítě starčší než rok někde na veřejnosti,tak jsem jenom chtěla,aby mi někdo,kdo to takhle praktikuje,tak jestli někdo bude vůbec schopen udat nějaký rozumný důvod,petruna-raději by jsi měla ůpřečíst celou diskuzi pořádně,je vidět,že vůbec nevíš,o čem je řeč,uchylný se mi nezdají matky,co kojí na veřejnosti po půl roce,ale matka z videa,která kojí svou osmiletou dceru,jinak kojení po půl roce na veřejnosti nikdo si myslím tady neodsuzoval,jen třeba já nechápu důvod,proč třeba kojit dítě na veřejnosti skoro ve dvou letech,nic víc 😎 😎 😎

dagina
28. srp 2009

Meleri, jaký prosím tě dětský jogurt dáváš??? Ty ale myslím nežiješ v ČR...., u nás jsem na nic takového nenarazila 😒 . Malé zatím nechci dávat jogurt skrz atopák. Pak jsou tady takové ty jogurtové svačinky, ale to je opravdu samá chemie s cukry, to nechci dávat.
A jinak celer s petrželí též nedávám, je jsou agresivnější, též u atopických dětí se nedoporučují. 😖

dagina
28. srp 2009

Meleri, to víš, tchyně mě chtěla hodně radit, tak na sebe práskla kde co 😀 .

meleri
28. srp 2009

Dagi,

v každé zemi je to tak trochu jiné... 🙂 tady se dává dětský jogurt od 7 měsíců, ale to je fakt jogurt, bez éček. samozřejmě se nejdřív začíná s jednou lžičkou... atd. vy máte atopický exém? ☹
v česku se např. nedává ryba do roku, tady se naopak ryba doporučuje taky od toho 7, 8 měs. jednou týdně.

já taky celer moc nedávám, spíš celer. výhonek, pro aroma..

cert..ova
28. srp 2009

ahooj holky, tak já jsem kojila 14 měsíců, negativa samo byly, ale přežili jsme je s vojtou v dobrééém 😀 a ke kojení na veřejnosti, vůbec mi to nevadí a koho to nějak pohoršuje, tak ať se na to nedívá, je to každýho věc 😉

shaula
28. srp 2009

Dětský jogurt taky naznám, ale jogurty jsou i bez éček - ovšem nejsou to ty levné Dobré mámy a podobné hnusy. Já kupuju jen kvalitní jogurty z mléka a jogurtových kultur - většinou Choceňský smetanový, Olma Klasik, Olma Bio nebo Selský Hollandia - ale ten se mi zdá v poslední době trochu zkazil, nějak je cítit po tom umělém kelímku 😝

Ještě se vrátím k tomu kojení na veřejnosti - Zzuzca, píšeš, že "potreba dietata mi ale pride ako to prvorade" - no ale právě později už to není potřebné, pokud to dítě vyžaduje, je to jen zvyk, nikoli potřeba. Takže ač žádnou matku za kojení staršího dítěte neodsuzuji ani mi nepřipadá nechutná (pokud to není 8leté dítě 😀 ), přijde mi to zbytečné a nevidím k tomu žádný důvod, v tomhle souhlasím s Radkou... A to i když jsem taky vždycky kojila přikrytá tričkem, takže taky nebylo nic vidět...

Dagina - ano, já vařím na 2 - 3 dny dopředu, takže pro mě je to 4 - 6 porcí, to už v pohodě umixuju 🙂 Tedy dříve, teď už jenom mačkám vidličkou.

Mili - k tomu kafi - zkoušela jsi třeba Meltu? Já pila vždycky kafe s mlíkem (jen příležitostně), a Melta s mlíkem mi chutná úplně stejně, nevidím v tom chuťově žádný rozdíl, kromě ceny - Melta je podstatně levnější 😀

lanka
28. srp 2009

radka.m - já to tak praktikuju - páč pořád s malou doma být nemůžu - občas musíme vyjet z dědiny do města k dr. nakoupit a tak dále.
Když se narodila - myslela jsem si budu kojit do půl roku plně a pak postupně pomalu převedu na stravu tak abych v roce mohla přestat - bohužel jeden myslí dítě mění. Odjakživa jakékoli jídlo bojkotovala sní dvě lžičky a víc už do ní nedostanu - nepomáha změnit styl vaření, změnit jídlo změnit časy prostě nic. už se to řešilo i s Dr. Prostě toho nesní tolik aby se z toho dokázala najíst. Takže zatím to necháváme tak jak to je a doufáme "že dostane chuť jíst jako my" Proto stále kojím ač je již roční. A to i na veřejnosti - nemám důvod do ní cpát UM když je dost MM když nic jiného je to finančně méně náročnější a jen proto že jsme někde mimo dům jí UM kupovat nebudu....

soanpe
28. srp 2009

lanka a nikdo ti neříká, abys kupovala UM 😉
má tvoje malá aspon jedno oblíbené jídlo, třeba banán, křupky, piškoty...
já to dělám tak,že když má moje malá plno práce a nemá čas jíst 😀 a sní mi ony 2-3 lžičky, tak v jedné ruce mám právě oblíbený druh jídla a v druhé lžičku s obědem a kamufluju. nabídnu mnamku a jakmile otevře pusu,tak jí tam strčím oběd a tak to děláme, do té doby,dokud nesní porci nebo nemá dost
jinak v roce už by mělo mít dítě pestrý jídelníček,aby si pokryla denní dávku živin.přece jen 4m a 12m děti mají rozdílný výdej energie

meleri
28. srp 2009

Dagi,

jak vaříš na páře? máš na to nějaký speciální hrnec či co? poraď když tak..je to nejlepší způsob..sice mám seznam, jak přesně a kolik minut jakou zeleninu vařit, atd, ale ta pára je prý lepší..
Jinak jak píše Shaula, tak vařím na několik dní dopředu pořádné kvantum a pak to namrazím do takových malých krabiček..zezačátku sem poctivě pasírovala, tedkom to pomixuju a basta (nemám na to nervy), hodně mi pomáhá ten ponorný mixér..

jo a melta je super na mlíko, kdysi mi to tu jedna holčina poradila a fakt to funguje, řekla bych líp jak ten fenyklový čaj..

Shaulo,

jo je to dětský jogurt..a taky je dobrý jogurt domácí, už jsem to zkoušela ale jenom pro nás, a chci to právě zítra udělat z toho dětského mléka..