Negativa kojení

andulkaavetrelec
23. led 2008

tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců

kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože

nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí

a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)

přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více

další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)

pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...

marci65
2. zář 2009

Ahoj, vy toho naděláte ..., podívejte tady 😀 http://www.super.cz/bulvar/hvezdne-kauzy/34059-... P.S. také ještě kojím 😉 , v 99% doma v soukromí, ale jsou situace, kdy nakojím i na veřejnosti,když je to potřeba, naposledy ve vlaku, také na letišti a v letadle... Myslím, že ječící dítě by pohoršovalo více, než kojení. Jak píše Barunka, dá se plína a nic není vidět. Zdá se a je to zvláštní, že kojení na veřejnosti nejvíce pohoršuje ženy, chlapi takový problém nemají...Už musím, Alex mi leze do výstřihu... 😀

marci65
2. zář 2009

Ještě ty negativa: mám chuť, kvůli kojení ,hodně na sladké. 6 kg, které mně zbyly po porodu navíc, nemůžu dostat dolů.

soanpe
2. zář 2009

marci, uf smekám nad počtem dětí 😀 jo saudkova přítelkyně a všeobecně celá rodina saudků jsou trochu jiná sorta 😀 ( s berenikou s.jsem chodila do školy -obor fotograf) jo a stím kojením na letišti, v letadle atd to je pochopitelné. tžko tam dítěti nacpeš "instantní" letadlový oběd 😝 😀 a do letadla bohužel sváču nepropašuješ.

soanpe
2. zář 2009

myslím si, že proti diskrétnímu kojení nemá nikdo nic, ale v žaludku některým leží takový to demonstrativní ,kde matka vyvalí prs na celé okolí.
jo a chlapi se k tomu spíš nevyjadřují, protože ti u piva plkaj o jinech věcech 😉 😀

xzaje01
2. zář 2009

Holky, a myslite, ze to ty maminky jako demonstrativni zamysleji, t.j. chteji se vsem ukazovat, jake jsou kojitelky, a nebo to spis jako demonstrativni vnima okoli (a ony to neresi = nakoji a jedou sve povinnosti dal)?
Ono to vyvalene prso zalezi dost i na jeho velikosti - dvojku nevyvalite tak snadno jako sestku, a pak svoje udela taky obleceni, ze.. 😅

strouzek
2. zář 2009

jsem taky proti demonstrativnímu kojení, vadí to mě i manžovi, stačilo mi loni na dovolené, jedna spolucestující co tam měla 18 měs. dcerku ukazovala svoje bradavky celýmu zájezdu celý pobyt, bylo to dost nechutné dívat se na její vyvalené kozy u bazénu, při obědě, snídani, na letišti atd. prostě kdekoliv kdykoliv před kýmkoliv 😝
Nejhorší bylo že dotyčná používala svoje prso místo dudlíku, malá jenom zakvičela a matka už vytahovala prso, dítě ani nepilo prostě jen žužlalo. Doteď mě straší ze snu pohled na malou holčičku jak utíká a za ní trhlá matka s holýma prsama, napruženýma bradavkami jen v kalhotkách od plavek jak řve na dítě pojď si cucnout 🙄 těžkej hnus.
nebo jsme byli jednou na svatbě kde se zrovna obědvalo a jedna kojící matka vyvalila svoje pětky prsa a lážo plážo kojila přitom mohla jít na terasu nebo na pokoj protože ta svatba byla s ubytováním.

shaula
2. zář 2009

xzaje - vždycky to můžeš udělat tak, aby kojení bylo diskrétní, ať máš dvojky nebo šestky. A oblečení snad přizpůsobím tomu, že možná budu venku kojit, tak aby to šlo bez toho, abych se celá posvlíkala, ne? 😉

xzaje01
2. zář 2009

Strouzek - 😀 😀 😀
Zazadali jste o vraceni penez za zkazeny zajezd? To je samozrejme moc, vseho s mirou..

Shaula - ja s tebou musim polemizovat. U me bylo obzvlaste na zacatku, kdy prso bylo neumerne vetsi nez miminko, problem nainstalovat se rychle do diskretni polohy. Pomahal mi manzel, ze se prede mne postavil a drzel jeste rozhalenou plinku, kterou mi pak prehodil pres rameno a zakryl "misto cinu". Ja jsem kvuli kojeni ze zacatku dost tvrdla doma, ani do parku jsem si netroufla. Ted uz si plinku i mimco zvladam nainstalovat zrucne sama, ale potaji zavidim maminkam, ktere plinku neresi, proste capnou dite a nakoji i bez zakryti [ja se stydim]. Pripada mi, ze to musi byt desne osvobozujici, neresit to tolik a proste me pohled na takove maminky nepohorsuje.

Kdyz to dam do kontextu, tak me treba vadi, ze je bezne spolecensky prijatelne (a i pan Spacek by to odkyval) zapalit si v kavarne / restauraci cigaretu a foukat to na ostatni vc. deti. 😔

shaula
2. zář 2009

xzaje - no vidíš, já třeba nikdy plínku nepotřebovala. A to jsem celkem vybavená, nemám jen "oříšky" 😀 Nosila jsem obyčejná trička, v případě potřeby jsem ho vyhrnula, přiložila dítě a tričko mu shrnula skoro k nosíku. Takže svrchu mě krylo tričko a zespoda dítě, nebylo vidět nic. Je to mnohem jednodušší než instalovat plínky 😉

barunka81
2. zář 2009

x zaje s tim kouřením máš pravdu
zrovna včera jsme byli na terase restaurace kde je pro děti dětský koutek. Vedle u stoilu seděla rodina s dětmi, oba rodiče kouřili. Kouř šel na všechny jejich děti. Ja jsem vedle kojila dcerku, prso schované!!pod trikem a lpínkou. Tak kdo pohoršoval víc já nebo ty kouřící rodiče? 😀
Strouzek to co popisujes je fakt husty🙂ono je fakt rozdil kojit s přkrytým prsem a nebo jen jak ta paní v kalhotkách,to už je fakt moc.

shaula
2. zář 2009

No kouření mi nepřipadá pohoršující, ale nechutné a obtěžující ano. Jako nekuřákovi mi vadí, když třeba musím projít kolem člověka se zapálenou cigaretou nebo neomylně na zastávce poznám silného kuřáka podle smradu i když zrovna nekouří - oni si fakt neuvědomují, jak tím kouřem čpí? 😕
Takže abych to shrnula a uzavřela - kojení na veřejnosti mi nevadí, ale mělo by se kojit diskrétně, podle mě je třeba zachovat určitou úroveň, v tom má pan Špaček pravdu🙂 Čímž ovšem nemyslím nutnost odcházet a hledat tichý koutek, ale opravdu jen nevyvalovat prsa všem na odiv.

xzaje01
2. zář 2009

Shaula - co to jsou orisky? 😕
Jinak kdyz uz to tu rozebirame, tak ja taky vyhrnu tricko nahoru, pak prilozim dite a az se pricucne, tak tricko shrnu dolu k nosiku, celou operaci zastituje castecne plinka zasunuta jednim cipem pod raminko podprsenky. ALE. Ditko se mi rado pricucava a odcucava, prso mam jaksi vetsi a bradavka tedy snadno sklouzne malemu treba k uchu - je nutne mimco / prso obcas posunout - to zase chce malinko poodhrnout tricko, protoze jinak by mi ho zaslintal..

Ale souhlasim s tim zachovanim urovne, nepujdu na veceri do restaurace plne lidi abych tam s odhalenym nadrem kojila ala Pavlina Hrbkova. Ne kvuli ostatnim, ale kvuli sobe a svemu studu. A jestli jina maminka bude v restauraci kojit, bude me to nechavat chladnou, protoze je to jeji sebeprezentace. Me to proste fakt nepohorsuje.

Mozna se jednoho dne dockame toho, ze bude bezna soucast kazdeho podniku i klidny koutek pro maminky s detmi, kde nejen v soukromi nakoji, ale i pohodlne prebali. 😵

shaula
2. zář 2009

xzaje - no myslela jsem tím malinká prsa 😅

xzaje01
2. zář 2009

HAHA, a ja si myslela, ze jsi vybavena ve smyslu kojici tricka a tak, a ze ty orisky jsou nejaka pomucka ke kojeni.. Tak to jsem jaksi nedala! 😀

shaula
2. zář 2009

Hihi, to je dobrý 😀 Máš bod 😉 A takhle vzniká mezi lidmi nedorozumění - mně vůbec nenapadlo, že by se to dalo pochopit jinak 🙂

soanpe
2. zář 2009

barunka, to že kojíš decentně, tak nepohoršuje ani zaryté odpůrkyně kojení 😉
já osobně bych taky uvítala v rest.klidné koutky i když nekojím.prostě já vyžaduju u jídla klid,tak proč bych ho nedopřála dcerce?

tetes1
2. zář 2009

To je pořád dokola. Jakmile tady někdo založí téma, že by kojení nemuselo být vždy jen super,super,super. Tak se na něj okamžitě kojící matky sesypou, jak si jen může někdo dovolit něco takového napsat. Vypadá to pak skoro jako kdyby nekojící matka své dítě týrala, tím že dostane UM. Podotýkám,že kojím jedno dítě plně a druhé jenom např. 1x denně. A nemám k dětem rozdílný vztah! A takové ty řeči jak je to s UM hrozně těžké jsou podle mě úplně mimo. Jako nemám nejmenší problém si vzít se sebou do termoobalu teplou vodu k tomu dát nutrilon a maličká může okamžitě jíst. Trvá to snad stejně dlouho jako nachystání prsa. Vím za jak dlouho asi tak bude mít hlad a podle toho nachystám teplotu vody a i kdyby tak ochladit se dá takřka vždycky byť pod tekoucí vodou na wc. Když jdou děti s babi na procházku, tak u malého trnu strachy,aby se náhodou nevzbudil nepředpokládaně dřív a co s ním bude dělat,když bude mít hlad, kdežto u malé jsem v klidu,páč prostě jídlo má se sebou. To je pro mě nevýhoda kojení, neustálé připoutání k dítěti, když pláče a nevím proč a obávám se,že z hladu,tak se mi pak honí hlavou jestli mám dost mlíka, jestli dost vypil.....prostě nemůžu to změřit a nevidím do sebe. A přiznám se, že mi chybí i si večer sednout,dát nohy na stůl a nalít si sklenku vína....Podotýkám, že kvůli tomu nepřestanu kojit,ale občas bych si prostě vínko dala a nechce se mi to při kojení riskovat,měla bych blbý pocit....TAky mmi na kojení vadí ty neustálé vložky do podprdy,které jsou prostě pod oblečením vidět, kojící podprsenky a to že je musím mít i v noci,aby neteklo mlíko, že po sportu mám pomalu mokré i tričko.....A taky prsa jako potrava versus sex,nějak mi dělá v hlavě problém používat je na obojí. A vadí mi má silně zvýšená chuť na sladké a má neschopnost tu chuť omezit, za ot ale kojení nemůže... 😀
Kojit bych chtěla tak do půl roku +/- měsíc až dva,teda spíš jenom +, pak už to nepovažuji za tolik důležité.Popřípadě odstříkám něco do mrazáku na příkrmy....
Na veřejnosti kojím,ale diskrétně a s plenkou přes hlavičku. A kojení chodících dětí na veřejnosti považuji za nechutné a vůbec se mi to nelíbí a přijde mi to divný až dost divný.
Jsem ráda, že kojím, ale kdyby to nešlo nechtěla bych z toho být nešťastná a proto se snažím výkřiky typu: jakto že nekojíš,to je tak sobecké,to je nejlepší co můžeš dítěti dát a to je strašný,že kojit nechceš a blablabla prostě nebrat vážně.

xzaje01
2. zář 2009

tetes - kde se na koho kdo sesypal? Ja mam pocit, ze se tu (kojici i nekojici) bavime o stinnych strankach kojeni, tj. k tematu a nikdo nikoho k nicemu netlaci?
Zatim jsem nenatrefila na jedinou matku, ktera by odsoudila tady na diskuzi jinou za to, ze nekoji.. 😕

marci65
2. zář 2009

Tetes, tady je to ale naopak, ty co už nekojí se pohoršují,(přímo je jim blivno 😝 ) nad těmi, co kojí déle. Já osobně nikomu kojení nevnucuji, každého věc. Nepohoršuji se nad UM. Tři děti mně na Sunaru vyrostly. Nešťastná jsem z toho fakt nebyla. 😅 Vy, co nechcete kojit dlouho, nekojte a co my s tím???? 😕 🙄

radka.m.
2. zář 2009

tetes-tak to jsi dala trefu do černého,přesně,jak píšeš,běda,když někdo něco napíše proti kojení!!!a běda,když někdo napíše,že se nemůže kvůli kojení od děcka hnout,nebo že si nemůže zajít ke kadeřnici,nebo vypít sklenku vína,jůj,to pak jsou matky nevyzrálé,nezodpovědné,no prostě macechy,netýká se to jenom tohohle tématu,ale KAŽDÉ diskuze o kojení 😠 😠 😠

xzaje01
2. zář 2009

Marci, to sedlo 😔

maart
2. zář 2009

Marci, Ty jeste kojis 😕 ...ale fuj, to je konec kamaradstvi 😀 !

xzaje01
2. zář 2009

Radko, to neni pravda - mi se spis zda, ze tady funguje urcity typ lidi (a je to nastesti mensina), co delaji radi vlny. A nebo se pletu - v tom pripade mi ukazte, kde se kdo do nekojici matky navazel? Fakt jsem si niceho takoveho nevsimla! 🙄

petronelie
2. zář 2009

Pěkný večer.

Super debata, to jsem si zase početla 🙂

Souhlasím s tetes, kojím i dokrmuju, oboje má výhody i nevýhody. Jak říká moje mudra, malej má ode mě zdraví, ale není z toho sytý. Je to tak už od porodnice, díky tomu,že mě vystresly sestry a já pak vystresla malého.Dlouho jsem se srovnávala s tím,že dokrmuju. A teď bylo malému 6 měsíců a já jsem pyšná,že stále kojím! Je mi jedno jestli doma nebo na veřejnosti, prostě když musím, tak musím...dám malému na hlavičku plínku a je po divadýlku.Ale pokud někdo kojí s prsama venku, je mi to jedno, o ostatní se nezajímám,každému je příjemné něco jiného.

Vím,že už bych se u příštího mimča nestresovala,neposlouchala bych ostatní, ani sestry, ani Laktační Ligu....nechala bych to na přírodě.

Jsem šťastná,že mám spokojené miminko,to je pro mě důležitější než otázka kojení, a tak by to mělo být,ne?

Hezký večer. 🙂

moloko
2. zář 2009

Naprostý souhlas s tetes 😉 Jinak i pro mě je spokojené miminko to nejdůležitější a tuhle otázku bych taky až tak moc nepřeceňovala 😉

marci65
2. zář 2009

Maart, doufám, že jsi se nepoblinkala. 😀

marci65
2. zář 2009

xzaje 🙂 Radko, ty jsi jako kafemlejnek. 😀 Stejný blábol pořád dokola.

strouzek
3. zář 2009

Tetes napsala si to fakt krásně.

Jinak tetes asi myslela jinou diskuzi která tu je taky na téma kojení nebo spíš nekojení a kde se na nás ne zase tak velké zastánkyně kojení slítli některé „kojící maniačky“ co jsme to za matky když nechceme děti kojit, že dítě bude nemocné nemilované aj. nesmysli jakoby se mateřská láska měřila podle nakojených hektolitrů.

Já teda zatím mluvím pouze teoreticky protože jak jsem psala řeším spíš těhunevolnosti než kojení ale už dopředu vím že ke kojení nemám moc vřelý vztah, nejsem kojená a je fakt že se mi kojení díky té neskutečné propagandě kojit do úmoru i kdybych měla zdechnout, začlo dost i lézt krkem. Uvidím jestli se to změní po porodu, možná mě kojení chytne a budu velká propagátorka kojení ale rozhodně než abych se nervovala já a bylo vystresované dítě a i rodina kolem tak fakt sáhnu bez rozmyslu po sunaru a hotovo. A jestli mi zase někdo řekne že to dělám kvůli prsám nebo že jsem špatná matka a chudák moje dítě tak jako jsou časté reakce lidí když matka nekojí tak fakt někoho kopnu do zadnice nebo ho rovnou zabiju.

Já navíc nevím jestli budu mít vůbec kojení dovolené kvůli štítné žláze (jsempo operaci štítky a beru hormony) ale stačilo mi když jsem řešila zda na operaci jít nebo ne a porovnávala jsem pro a proti že mi jedna kojící propagátorka řekla že jak můžu přemýšlet o operaci když pak třeba nebudu moct kojit?? Chápete to? já jsem díky štítné žláze potratila, navíc bych bez operace musela na ozářky a měla zákaz otěhu na několik let a někdo mě řekne takový blábol že nesmím na operaci protože odepřu mimču mateřské mlíčko. To je fakt masakr , ta dotyčná by měla přestat myslet prsama a začít uvažovat hlavou, bezoperace bych byla bez dítěte a možná jsem mohla znovu potratit a ještě bych si dál huntovala svoje tělo a psychiku.
Takže já prdím na kojení, hlavně že jsem zdravá já, čekám zdravé mimi a to jestli ho budu kojit a nebo ne mě zajímá fakt až jako to poslední

xzaje01
3. zář 2009

Holky, ale to je o tom, ze musime filtrovat informace a komentare, ktere se nam ze vsech stran dostavaji. Nekojim preci proto, ze me uz v tehotenstvi nahanely nejake fanaticky a nutily me do toho. O tom, co delam a jak vychovavam sve dite, rozhoduju ja sama. Kdyz se nektera maminka rozhodne nekojit, tak ona sama vi nejlepe proc (i kdyby to bylo protoze se ji nechce) a okoli do toho nic moc uz neni. Vubec je to docela intimni tema, prijde mi nevhodne, ze se o tom bavi lidi s matkami na ulici. "A kojite to vase dite, pani?" Tady ty diskuze, to je jina, tady se maminky ucelove schazeji aby probraly veci s materstvim souvisejici..

Ja jsem ze vcerejska mela dojem, ze tady s mamkama uplne neskodne plkame a pak se tu nekdo zacne rozcilovat, ze kazda diskuze o kojeni je predem zatracena protoze se tam na nekojicky nekdo utrhuje.

Takze, damy, klid a nohy v teple, nikdo nikoho neodsuzuje a at uz je miminko kojene ci nikoliv, dobra matka se pozna podle uplne jinych veci. Preji krasny den vsem 😵

kubaka
3. zář 2009

strouzek - klídek, proč hned zase dva extrémy: kojení mi začlo díky propagandě lézt krkem x budu propagátor kojení. Není nutné ani jedno. Kojení je normální a přirozená potrava pro mimino. Není vůbec nutné se rozhodovat podle toho, co frčí v okolí. POkud se rozkojíš a dovolí ti to, vykašli se na ostatní a krm dítě svým mlíkem.
Až budeš mít druhé, tak už žádné informace číst nebudeš a ani ti to nepřijde. Já u druhého nečetla ani nesbírala žádné informace a byli jsem v klidu, žádný tlak jsem necítila, i v porodnici byli v klidu, prostě se po císaři dělá mlíko později, malého dokrmovali cizím mlíkem a najednou mlíko bylo a hotovo. Ani mě nenapadlo si z toho dělat hlavu. kojili jsme šest měsíců kde a kdy jsme chtěli, spali spolu v posteli a bylo fajn.

V 9. měsících mě to začalo být ovšem už nepříjemné - jak mají sílu, vadilo mi to cukání a tahání. Když saje miminko, není to ani cítit. Stejně jsem musela přestat - doktor už mě nabádal v 6. měsících. takže jsem to sklidem nechala vyšumět do ztracena. chodící dítě bych nekojila už ani omylem.