Negativa kojení

andulkaavetrelec
23. led 2008

tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců

kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože

nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí

a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)

přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více

další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)

pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...

dagina
3. zář 2009

Ahojky,ty jo, kdepak to bydlíte, že se ve vašem okolí propaguje kojení 😕 ??? U nás to je spíše naopak, na kojící matku (i hodně malého mimča) koukají v hodně případech jak na mimozemšťana, kojení se tady rozhodně nepropaguje, i mudra chtěla abych ve dvou měsících začla dávat UM a noční kojení neexistuje, prý na co?! Ale je fakt, že se jedná o hodně starou doktorku...

Jinak mě docela mrzí ty názory, že kojit dvouleté dítě na veřejnosti je k zblití, chodící, ikdyž mladší taktéž... . Mě jsou k zblití úplně jiné věci, které se venku dějí. Ale každý má jinou míru pro hezké a ošklivé, 100 lidí=100názorů.

olus
3. zář 2009

Ahojky,

tak dřív maminkám spílali, že jsou pohodlné a nekojí, dnes zase naopak, že vystavují všude prsa......

dagi, díky, taky patřím k matkám, které ještě dvouleté dítě kojí, většinou doma, na veřejnosti je mi to nepříjemné i kvůli přiblblým komentářům a čumilům, ale Pavlík od mala odmítá umělou stravu a když to jde .....rozhodně tím získá víc obranných látek než z umělého mléka
a souhlasím s tebou, že v ulicích jsou jiné nechutné věci k zblití
Na kojící maminku se dívat nikdo nemusí, může se otočit, ale když se otočí na chodníku před kopcem lejna od
psa, tak do něj nejspíš šlápne..... 😖

aponchie
3. zář 2009

me vadi na verejnosti se koukat na nahe bradavky vyvlene prsa a ikate kojeni na lavicce u frekventovaneho chodniku potazmo u 2-viceleteho ditete..to dite treba ve 3letech nema absolutne hlad na mliko!ma na nej chut zvykle a utesuje jej ,ale jako kdyby sebou prasklo na zem,.ze neco chce a ja misto abych pohorsovala okoli touto aferou mu dala prso do ust tak je to spatne..rano v posteli nakojit a vecer pri usinani beru,ale neberu 3lete decko v parku dostalo sileny hlad a maminka ho musi rychle nakojit jinak zacne vyvadet..blbost..kojim na verejnosti pac mam male miminko jeste a jak zacne mit hlad bude kricet a neprestane..starsi se da obalamutit na chvilku malicke ne..a pak rve jak tur a zalyka se...ale umim nakojit tak ,ze nikdo nevi,ze kojim..dam si plenu barevnou pres rameno pod lem podrpsenky mam saty s vystihem a sedim a kojim do 5min je ready..prijd emi to divne a rusi me to kojit mezi moc lidma a nevidim duvod proc bych mela nekoho nutit se koukat na me prsa a vyzuzlane bradavky 😎 nemusi se divat ,ale diva se jak na uplne vsecko nemusi se nikdo divat na lidi co jdou kolem nemusi se nikdo divat na auto co projede nemusi nic ,ale dela to kazdy to je prirozene

aponchie
3. zář 2009

btw jsem stastna,ze mame laktacni ligu laktacni poradkyne zadarmo poradenstvi primo v nemocnici na novorozeneckem zadarmo telefonicke poradenstvi lekarku na urovni s rozumem v hrsti a zdrave propagovane kojeni jen diky tomu v Opave koji tolik maminek

strouzek
3. zář 2009

No nevím já mám teda jinou zkušenost. Ne teda svojí i když v něčem taky ale spíš od kámošek, od mojí mamky aj. které nekojili že buď nechtěli nebo nemohli. Reakce lidí na umělou výživu byla povětšinou stejná, v nemocnici nechutné sestry že se mamina málo snaží, chodili a mačkali jim prsa a vyhrožovali že když nezačnou kojit nepustí je dom,každá druhá návštěva v porodce řešila jestli už má mlíko a když mamina řekla ne nebo že asi ani kojit nechce vyděšený pohled návštěvy co to bude za chuďátko nemocné nedochůdče když nebude kojené. K tomu historky z okolí jak někdo někde znal dítě které nebylo kojené a bylo silný alergik atd. atd. takové příběhy mě fakt serou, já znám nekojené děti alergiky ale stejně tak zdravé jako řípa a naopak kojené nemocné ale i zdravé.
Další příklad starý asi rok. Nebyla jsem ani těhotná jen jsem měla vysazenou HA chvíli a už mi poslala švagrová do mejlu odkaz na nějaký seminář o kojení. S díky jsem jí poděkovala že nejsem magor chodit tam netěhu a taky i kdybych byla že tam prostě nepůjdu že mě to nezajímá, pak to říkám ze srandy babám z práce že švagrovce asi hráblo posílat mi tohle a ony se na mě sesypali jak můžu tak důležitou věc podceňovat, tímto jsem pochopila že tady téma kojení rozhodně už nikdy řešit nebudu a takových podobných příběhů znám plno.

Takže abych to shrnula bylo by super kdyby to v praxi fungovalo tak že se nikdo nebude do nikoho navážet, jak kojící do nekojících a naopak a hlavně aby skončili ty pověry o tom jak nekojené dítě je nemilované.řekla bych že oboje má svoje pro i proti, rozhodně ale dle mě děti na UM nejsou o nic ochuzeny

aponchie
3. zář 2009

ty vogo u nas se na me blbe koukali pac sem dala dudel od narozeni..a kliiiiid moje miminko moje prace a kdyz ma extremne savej pocit tak se neuzuzlam pac mam druhe dite a jsme unavena 😎

meleri
3. zář 2009

hele já si pořídila dvě kojící trička, a k tomu jak píše Aponchie stačí něco přes rameno, a je klid....tedkom má malý pomalu 10 měsíců a on nechce být na veřejnosti kojen, prostě nesnese když ho mám v náručí..takže pije jenom doma před spaním nebo po probuzení.

jinak něco ve mě mi říká že malý to ještě potřebuje, že je ještě budu pokračovat, do roka a pak se uvidí..jestli mu to bude ještě chutnat..

jinak jo!!! Sakramensky mě chybí pivo, víno, kofola ale říkám si že to eště musím vydržet!

strouzek
3. zář 2009

holky mě a mému manželovi teda nevadí kojící matky v parku protože je jasný že když mimčo řve tak prostě musí ale měla by to taky umět schovat ale rozhodně mi vadí že jsem třeba na oslavě kde je možnost odejít do jiné místnosti a mít na kojení klid, má na to klid mamina i mimčo a taky hlavně nemusí na to koukat nikdo cizí , klidně si mamina sedne, vyvalí celé prso a je jí šumák že třeba nám je to nepříjemný a nevíme kam z očima. to hlavně vadí teda mému manžovi a už mi kolikrát říkal že jestli budu kojit ať se opovážím kojit např. před 10 lidma v místnosti když je hned vedle volná ložnice kde je na to klid a mají klid i ostatní. jak už jsem tu psala mám příklad ze svatby, 30 lidí při obědě , hned vedle volná terasa a volný pokoj protože to bylo vč. ubytka ale mamina nám zřejmě chtěla demonstrativně ukázat jak výkonná je matka, vůbec se nesnažila to nějak schovat a ještě si dělala srandu že mimi dostane svíčkovou co byla k slavnostnímu obědu jinak 😠 tak z toho nám bylo těžce zle.

aponchie
3. zář 2009

meleri kup si birell od radegastu 😎

pikusa
3. zář 2009

Tak já kojím,hned od začátku nám to naštěstí šlo,žádné problémy,jen trošku bolestivé bradavky.Malej má zatím jen MM.....a tudíž počítám s tím,že když někam jedeme,nebo vím,že budeme dlouho pryč,budu muset někde nakojit.
A já sama jsem stydlivá na to,abych se někde prsila...navíc,jaké koliv vyrušení,matyášek už kouká kolem...pak se zase přisaje a pak se zase rozhlíží....takže někde v klidu je to nejlepší
Když jsme autem,kojím v autě....nebo najdu dětský koutek...nebo si zalezu někam,kde je nejmíň lidí....
Však dospěláci taky jedí na veřejnosti....jdou na oběd,večeři,to malinké musí taky jíst...ale vystavovat se nikde nebudu.
Jsem ráda,že se malej narodil do tepla a jde to.....neumím si to představit v zimě....
Co maminky zimních miminek????
tam mi to přijde složitější...................

olus
3. zář 2009

takže se asi všechny shodnem na tom, že to není o tom, jestli je nebo není kojení v určitém věku špatné nebo dobré atd.

ale spíše někdy o vkusu a nevkusu některých maminek, možná i o předvádění se.....

a s tou nemocností u kojených a nekojených dětí je to taky diskutabilní a případ od případu

snad mi dáte za pravdu, ať si každý vychovává a obstarává děti podle svého mínění a přesvědčení, ale ať bere
ohledy i na okolí

meleri
3. zář 2009

Aponchie,

sakryš mi tam chybí ten alkohol! zas mě říkal můj doktor že když dokojím tak si skleničku piva můžu klidně dát...no zhřešila jsem tak asi 3x.

hele to s tím Saudkem je dobré, teda s tou jeho ženou..

holky odkdy jste začali učit dítě na tekutiny? my jsme občas dali vodu, ale moc toho nevypil..spíš se s tím zalykal...čajíček taky nechce, ani štávičky, akorát štávu z čerstvé mrkve rošták a to abych vymačkala kilo mrkve na jedno deci. já sem si řekla že od roku fakt začnem každý den ať si zvyká..

Pikuso,

jo byl to mazec, občas mi málem cecek umrzl... ale já bych zase chtěla druhé dítě v zimě...jaksi nám to jinak vyhovovalo..

soanpe
3. zář 2009

no sláva, konečně se debata blíží k cíli 😉 😵
apon dokonce dnes ve 13.40 napsala to co si myslím já, jen jinými slovy. 😵 takže bude konec dohadům. holky, jsme prostě skvělý, že se nakonec shodnem 😎 🙂 🙂

tetes1
3. zář 2009

Omlouvám se, nemyslela jsem to tak, že by jste se tady do sebe pustily zrovna na posledních třech stránkách, ale např. hned první strana třetí příspěvek je v duchu. Nesmíte ani pomyslet na to, že by kojení omezovalo natož o tom psát. A každopádně ano, je to tady jedna z nejslušnějších debat o kojení do kterých jsem nahlédla. Tak jen tak dál. 🙂

kubaka
3. zář 2009

meleri - vodičku jsem dávala v lahvičce hned jak začal s příkrmama. Úplně normálně se naučil cucnout po jídle a pije jen vodu dodnes. Se š´távama bacha - já prvnímu synovi odšťavňovala zeleninu (aby byl zdravý 😀 ), pak naředila a měl z toho pěknou vyrážku na břiše. - příliš mnoho C vitaminu a vůbec. Jak jsem to zrušila, vyrážka přešla. Nejlepší je voda.

romankav
3. zář 2009

strouzek: já si myslím, že děti nekojících matek jsou ochuzený - minimálně protilátky v mléku nikdy nikdo nevyrobí a děti na UM je prostě nedostanou. Jinak uvidíš sama.. mě kojení na veřejnosti přišlo (dokud jsem neměla dítě) nechutný až zvrhlý, po porodu jsem naprosto změnila názor 😎 Osobně mám spousty kámošek co nekojí a nekecám jim do toho, je to každýho věc.
A negativa kojení? Nemohla jsem si vzít prášek na migrénu, takže jsem několik hodin problila a nemohla den a půl jíst a pít (o alkoholu ani nemluvě). Jiný negativa nemám🙂 Pro svý dítě v noci vstanu, s kojením to nesouvisí.. birell mi stačí a nekouřím. Někoho omezují děti, někoho kojení.. každej si může vybrat jestli děti mít, jestli kojit atd.

tetes1
3. zář 2009

Romanko a o co ještě než o protilátky jsou děti na UM ochuzený?

soanpe
3. zář 2009

romankov, tak to by mě taky zajímalo 😉

romankav
3. zář 2009

tetes1: To je dost subjektivní věc - teda až na ty protilátky, ty prostě nahradit nejdou. Když mi někdo řekne, že nekojí nebo přikrmuje proto, že je to pohodlnější, že může jít na kafe a o dítě se postará babička nebo tatínek, tak je to přece každého věc. Za to bych nikoho neodsuzovala. Naopak já jsem byla šťastná, že můžu kojit, cítila jsem se "důležitá" pro svoje dítě🙂 Chápu, že když má kamarádka dcery 18 a 7 měsíců a je ráda, že je ráda, nemůže jí někdo nutit, aby kojila třičtvrtě hodiny po 2 hodinách, to se zvládá těžko, určitě je lepší tý malý šoupnout láhev, kterou vypije za 10min, než se trápit s kojením..

tetes1
3. zář 2009

No,dobrý. 😉 Ale mě zajímá o co ještě jsou děti na UM ochuzený dle tebe?Neptám se na to proč někdo kojí nebo nekojí!

meleri
3. zář 2009

Kubako,

zkoušeli jsme to ale ne a nechtěl...vezme láhev a začne kousat...a tak to je pokaždé... ne šťávy nedávám, koupila jsem to jednou na zkoušku, bylo to sladké jak pr....e tak sem to naředila, ale nepil to ani tak..
tedkom zkouším skleničku, ale to se mu zase líbí jak mu cinkají zubky o sklo...
jinak dík za upozornění s tím vitamínem C..taky sem měla takové tendence, že koupím ten odšťavňovač a budu dělat šťávy, ale všeho s mírou co...

holky nechcu naštvat ale myslím si že nevíme o čem debatujeme, z čeho se přesně skládá mateřské a umělé mlíko si člověk může sice na tom netu najít ale otázka je jestli tomu bude vůbec rozumět, všem těm látkám já si myslím že o tom tak můžou debatovat leda odborníci, my se můžem akorát dohadovat...ale jedno je jisté že hodně těch věcí v tom umělém mlíku není. ale co to vyvozuje, to fakt nevím leda si koupit nějakou publikaci o tom...

dagina
3. zář 2009

Jak se vůbec kojí s vyvalenýma kozama 😕 ??? Si to nějak nedovedu představit.

romankav
3. zář 2009

Podle mě přijdou děti o takový ten pocit, že když mají hlad, když je něco trápí, mají nějakou bolest, uklidní se u maminky. Můžeš namítnout, že když vezmeš svoje dítě do náruče, taky se uklidní a je šťastné, ale já myslím úplně malé děti.. A pak taky, že lidské mateřské mléko je složením mnohem vhodnější než UM, protože i když je UM vyvážené (procenta proteinů, bílkovin a tuků), je to stále naštěpené kravské mléko s přídavkem uměle syntetizovaných (a tudíž míň využitelných) vitamínů. Trávicí trakt dítěte je na začátku ještě nezralý a pokud namícháš MM a UM, některým dětem (ne všem) to může působit problémy (zácpa, nadýmání, plynatost).

soanpe
3. zář 2009

ach jo, dagino 😅

dagina
3. zář 2009

Soanpe, nevzdychej a raději prosím odpověz, pokud na to odpovědět jde?! Když si porozepnu košili a dítě se přicucne, tak prsa vyvalená být nemohou ani omylem, ani dítě nemusí mít přes obličej plenu a ručím za to, že nic není vidět, aspoň dle mé zkušenosti. Mě neříkejte, že některá kojí do půl pasu nahatá 😖

romankav
3. zář 2009

soanpe: mrkni třeba na: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/06/09...
To je vědecký článek přepsaný do srozumitelnějšího jazyka. Píšou tam, že kolostrum obsahuje inhibitor trypsinu, je to látka, která chrání sliznici střeva, není obsažená v UM.

meleri
3. zář 2009

tak konečně tu někdo něco napsal víc detailního....

dagina
3. zář 2009

Romankav, krásná fotka v pase 🙂

shaula
3. zář 2009

Meleri, se šťávami opatrně, jsou mnohem mnohem koncentrovanější než kdyby dítě snědlo ovoce nebo zeleninu. Takže opravdu hoooodně ředit.

Dagina, pro mě vyvalená prsa = když maminka shrne výstřih pod prs (nebo rozepne košili) a takhle přiloží dítě. Pokud přitom nepoužije např. plenku, tak je v podstatě od krku nahá a celý prs je vystaven všem na odiv 😝 To mi přijde velmi neestetické.

aponchie
3. zář 2009

dagi videla jsem maminku v parku treba a ta mela tricko pretahle pres hlavu a vyvalene prso a proste delala aby to bylo hodne videt pak dalsi znama vyvalila prso v restauraci na zahradce u stolu pred kterym jedli lide a ma 120kg je rozkydlana jak sulc a decko trhave stridave poustelo a salo bradavku to je nechutne...