Negativa kojení

andulkaavetrelec
23. led 2008

tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců

kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože

nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí

a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)

přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více

další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)

pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...

gedren
23. led 2008

Pro me byly dost vopruz problemy s prsaa (zanety, ucpany mlikovody...), no a pak opravdu silena fyzicka unava, plny kojeni (8 mesicu) me totalne vycerpavalo, co jsem zacla prikrmovat, tak uz to bylo lepsi.

minea
23. led 2008

Uniká mi smysl tohoto tématu - přimět kojící k tomu, aby přestaly?? Mateřské mléko nic nenahradí. Mrzí mě, že jsem na koníku jediná, kdo si tohle myslí.

sturnus_vulgaris
23. led 2008

Myslim, ze to chapes spatne, mineo. Urcite neni ucelem nekoho odrazovat. Spis ukazat tu stinnou stranku, postezovat si, pokecat. Snad ma kazdy dost sveho rozumu a vybere si, co je pro nej v jeho situaci nejlepsi.

schnek
23. led 2008

Pro mě byl dost problém začátek, sestry v porodnici mi ukázaly prd a Ondra mi rozkousal bradavky do krve, nehledě na to, že se ke mně chovaly, jako bych ho mučila hlady a nemělo se mi nikdfy žádný mlíko udělat (spustilo se mi o den dýl, než podle nich mělo!!!). Dost jsem se divila, že se mi vůbec udělalo po 2 prořvaných dnech a těch stresech. A pak byla hrůza, když se mi ztrácelo a nemohla jsem nic udělat ☹ a okolí mě neustále přesvědčovalo, že to prostě není možné, že se mi nemůže ztratit a musím musím musím kojit, i za cenu toho, že to bude co hodinu a z obou prsou 😒 A samozřejmě prvních 6 týdnů, kdy jsenm co 2 hodiny ve dne v noci kojila. Byla jsem jak chodící mrtvola 😝 Kdyby záleželo na mě, kojila bych a moc ráda, i když mi to kolikrát lezlo krkem, ale bohužel bylo nám to souzený jenom na 2 měsíce...

listicka77
23. led 2008

Anfulko, já bych jen zapolemizovala s tím, že nejíme přirozeně... Ale copak je UM vyrobené "uměle" v laboratoři? Je z kravského mléka. A myslíš, že ty krávy jedí přirozeně? To si myslím, že už jíme přirozeněji my...

lenkazdenek
23. led 2008

Pro mě byl také problém začátek,navíc každý kojení byl stres ,jednak to šíleně bolelo,malá se u toho vztekala a dusila ,mám dost velký prsa,tak jsem nevěděla co držet dřív jestly hlavičku nebo prso. No pak sem začaly mít krvavý strupy na bradavkách a nakonec se my začlo ztrácet mlíko. Tak jsem přikládala,odsávala a nakonec o mlíko úplně přišla. Ale je fakt ,že sem se při kojení nják necítila jako pravá ženská 😅 a je taky fakt,že jsem míň omezovaná,takže když potřebuju k dr,manža mlůže nakrmit za mě. Nejsem na sebe pyšná že nekojím,ale když to jinak nejde tak co se dá dělat. Mateřská láska přece není v prsou

alcatko.j
23. led 2008

Ja asi chapu, jak to Andulka myslela..ma pravdu, nicmene, to je udel maminek kojicich no..neda se nic delat...

dendisa
23. led 2008

tak já vidím negativum, že se nemůžu pořádně vysrat a už mám z toho pěkně narvanou prdel 😝 . Nemůžu se dočkat fazolí, čočky, hrachu a zelí 😵

sylvar
23. led 2008

já v tom negativum vidím jen to, že člověk nemůže od toho mimi odejít kdy se mu zlíbí,ale jinak nic.
já kojila 2 měsíce, teda jen z prsa asi 9 dní v porodnici,malá se vztekala, vůbec nechtěla tahat a řvala a řvala...bylo to hrozný, byla jsem vyčerpaná, ubulená, že nejsem schopná vlastní dítě nakrmit, prosila jsem v porodnici,aby mi daly lahvičku, ne musíte kojit, přitom mlíka jsem měla moc a odsávala ho pro miminka nedonošený maličký, kterým to dávaly z flašky a já vlastní trápila hlady a musely ho pak krmit stříkačkou,jenže to do ní nastříkly a ona to stejně vyblinkala ven 😝
doma jsem začala odsávat, malá se zklidnila, z flašky se krásně napapala a když si občas vzpoměla, že chce prso,tak jsem ji přiložila,ale ona z něj nějak nechtěla a přišel zánět a mlíka míň a míň a přišla jsem o něj.Bolelo to jak čert a ta odsávačka to tolik asi nepodpoří to mlíko.Krmíme sunarem a nemyslím si, že bych malou měla míň ráda nebo ona mě kvůli tomu, že ji nekojím z prsa...Jak píše lenkazdenek, láska není v prsou

knuffel
23. led 2008

Díky za toto téma, právě teď se nad tím častěji zamýšlím, bezesporu jsem ráda, že kojím, ALE... Taky mě to někdy pěkně štve, nerada se někde vystavuju, takže jsem trochu omezená v tom, kam půjdu, taky mi šíleně padají vlasy, o pleti vůbec nemluvím, v noci se nevyspím, občas stresy z toho, že už asi nemám mlíko, je toho víc... S tím jídlem to každá maminka nemá asi tak špatné, záleží na tom, co její děťátko snese. Docela mi vadí, že se nemůžu napít, dám si malilinkatou skleničku vína a šlus 😒 .

knuffel
23. led 2008

Andulko, pamatuju si Tě z porodnice 😉 😀 .

zusma
23. led 2008

Mně se tohle téma líbí,ráda sem budu chodit 🙂 Jsem zastáncem kojení,ale naprosto neodsuzuji ty, které nekojí a je mi jasný,že UM může potkat kohokoliv z nás, i mě, ať už chci nebo ne 😖

Jsem ráda,že kojím,ale je pravda, že je to celkem někdy stres a dřina. V porodnici dělala malá děsný scény, nepila, tím pádem nepřibírala. Přes veškerou snahu lakt.sester, které tam byly, se jim nepodařilo mě rozkojit. MM jsem měla,ale prostě malá blbě pila a já mám blbý bradavky.Tak jsem už v porodce začala odstříkávat. Byla jsem v tu chvíli štastná,že je alespon nějaký způsob, jak dát dítěti své MM. Během 3 měsíců jsme se s kojením trochu poprali a doma kojím+ odstříkávám, ALE:

kromě toho,že nemůžu jíst co chci, a dalších věcí, které tu byly zmíněny, nám kojení trvá šíííleně dlouho. Malá se při kojení od prsa nehne a kdybych ji nedala pryč, tak sosá třeba 2 hodiny v kuse a pak se pobleje.Tak ji sama dávám tak za půl hodky pryč. Navíc večer mám mín mlíka, tak přes den musím odstříkávat( pakárna). Sice malá v noci spí 8 hodin,ale já kolem 1 hod a pak dřív ráno musím vstát a odstříkat nalitý prsa. To odstříkaný ji pak večer dám. Takže se taky moc nevyspím. Jo a štve mě, že malé můžu dát povětšinou najíst jen já. A bylo by toho víc...

ene
23. led 2008

Ale zase at to nevypada, ze bolave prsa jsou podminkou kazdeho kojeni 😕 Ja se uz v tehotenstvi pripravovala na vsechny nejhorsi moznosti, jake me vubec napadly a se kterymi jsem se setkala a ve finale je to pravy opak - nemame s nicim problem. Prsa jsem hned v porodnici mazala bepanthenem, nez mi doslo, ze ho vubec nepotrebuju. Mala saje primo ucebnicove a zadny problem s bradavkami nemam. Jedinou nevyhodu vidim opravdu jenom v tom, ze nemuzu jist uplne vsechno. Jinak kamaradka plne koji a jela na vikend pryc bez mimca, to hlidala babicka. Jak to? Tyden predem odstrikavala a zamrazovala svoje mliko, prubezne ucila malou na piti z pitka (zadna klasicka lahvicka, ale rovnou pitko pro vetsi deti) a taky to slo 😉

johanda
23. led 2008

jako zásadní opruz při kojení považuju otázku "kojíš"?a "jak dlouho chceš kojit?"

aponchie
23. led 2008

rada sem kojila a dlouho ale nejvetsi opruz byl kdy me uz se nechtelo kojit ale mala porad chtela a nemohla sem ji to jen tak sebrat a rict hele koncis 😀 jo a taky to zradlo!nesmela sem ani salt bublinky proste lautr nic ta mala barakuda vsecko pocitila na prdikoch des bes 😀

morusa
23. led 2008

Je to dva dny, co jsem úplně dokojila. Dala jsem si panáka Metaxy a vzala na sebe normální podprsenku, ta kojící byla naprosto antisexuální, to mi vadilo úplně strašně.

svobodka
23. led 2008

Ahoj
Nedá mi to a také musím napsat mé trápení s kojením.
Broučkovi jsou 3 týdny a už v porodnici mi popraskaly bradavky. Jedna se mi zahojila a můžu normálně přikládat a druhou nemohu vyléčit. Zkoušela jsem naprosto vše. Genciánku, Bepanthen, levandulový olej, Kalciovku, kapku mléka na bradavce, hydrogelové tampony a nosím chrániče bradavek, když je potřeba. Doma chodím zásadně s prsama venku, aby to větralo. Prostě se té bolavé praskliny nemohu zbavit. K bolavému prsu malého přiložit nemohu. Pláču bolestí. Takže odsávám z obou prsů a dávám mu to z lahvičky. Aby nevyšel ze cviku, tak ho párkrát za den přiložím na nebolavé prso, když má žízeň a v pohodě saje. Když odsávám po 3 hodinách z obou prsů, tak nikdy nemám tolik mléka, aby mu to stačilo. Takže musím nechat prsa v klidu 6 hodin a mezi tím dávám Nutrilon. Mám výčitky svědomí, ale nic se nedá dělat. Malý málo přibíral a co jsme začali s Nutrilonem, tak se to spravilo. Mám takový pocit, ža mám málo mléka hlavně v tom bolavém prsu.
Byla jsem s tím dokonce na gyndě, protože mě to prso bolí celkově (nejen bradavka) a Dr. mi dal kapky, které nesmí používat kojící ženy ☹( Tak jsem je ani nebrala. Nevím, jestli jsou to ucpané kanálky nebo zánět. Prso horké ani červené nemám ☹( Už jsem z toho zoufalá. Nejhorší na tom je, že když se malý probudí dřív, tak musí čekat půl hodiny, než odsaju potřebné množství. Mezi tím chudáček stále pláče, až je z toho zpocený. Pak pláču i já ☹( Kolikrát si říkám, že by bylo nejlepší nekojit (neodsávat) a dávat jen ten Nutrilon, i když vím, že MM nic nenahradí a je to pro něj to nejlepší.

zusma
23. led 2008

Aponchie: barakuda 😀 😀 😀

johanda
23. led 2008

morusa, kojící podprdu jsem odhodila po návratu z porodnice 😉

susik77
23. led 2008

mala mala do 3.mes.strasne koliky, tak mi stale plakala, nemohla som jest ziad.zeleninu, max.mrkvu a brambory, ale aj tu mrkvu som sa uz bala 😎
jablka len olupane 😎 takze pre m,na to bola max.odklisna strava lebo som zvyk.na vela ovocia a zeleniny.tak som sa dojedala sladkostami ☹
pri kojeni mala stale plakala a kopala nozickami-ziadna iluzia spokojnosti z kojenia, skor des ☹ som mala cely cas pocit, ze ju skor trapim...a vsetci mi hovorili, aby som kojila a nedavala um, aj ked bola hladna...nastastie aj laktac.poradkyna mi povedala, ze ju mozem dokrmit nutrilonom, ze sa nic nestane...pri nutrilone bola teda o dost spokojnejsia ☹
co si myslite, ked ma mimco strasne koliky, na kt. nezaberaju ani ziadne lieky, je lepsie kojit, alebo davat um, ked je pri tom spokojnejsia?
teraz chvalabohu je to uz lepsie, ale prve tri mes.sme si uzili 😎

kachne23
23. led 2008

ahoj,
já si ze začátku užila s bolavejma bradavkama a nalitejma prsama, ale to se všechno srovnalo, takže po týhle stránce mi kojení připadá jako nejpohodlnější způsob krmení. V jídle jsem se omezovala ze začátku, teď už jim všechno (jen čerstvej chleba se ukázal jako dietní chyba) - dostali jsme k Vánocům východoasijskou kuchařku, střídáme se ve vaření a Matějovi to nejspíš neva. Dokonce mám pocit, že od těhotenství můžu pálivější a pálivější jídla, a to mi to dycky vadilo 😎
Na co se ale těšim, je chlast a další lehký drogy... Kojit kvůli tomu ale samo nepřestanu 😵

aponchie
23. led 2008

zusma:je to mala barakuda 😀 okamzite vycitila kazdou debilni snitku zeli ci cocku v salatu a tak 😀 a jeste se u toho smala a prdela a pak rvala no te pic.Ted ta mala barakuda chodi ve 3rano k nam do postele ze prej si budeme hrat na tygra no tak co to je?? 😀 😀

kristynaw
23. led 2008

ja rodila cisarem v patek,mliko prislo v nedeli, i kdyz se rika,ze po cisari to byva horsi. mela jsem rozpraskany bradavky do krve,strupy,ale kojila jsem dal,i kdyz jsem u toho brecela bolesti.
jsem rada,ze mliko mam a muzu kojit
nevyhodu vidim asi jen v tom,ze nemuzu jist vse,co bych chtela,ale pro malou to udelam. a taky jsem hodne stydliva,takze kdyz jsem nekde u znamych nebo tak,jdu do jinyho pokoje nakojit, kdyz jedem na nakupy,zastavime v obchode s vecma pro miminka,kde maji kojici mistnost...
nejsem takova,abych kdekoliv vytahla prso a kojila,takze veskery plany jsou okolo kojeni...

kristynaw
23. led 2008

ale zase je pravda,ze lepsi umela strava a stastna matka,nez frustrovana matka a matersky mliko,takze ja jsem zastancem kojeni,ale nekojici matky maji sve duvody,tak je nechavam zit🙂

nissanek
23. led 2008

Pro mě jsou negativem ty nervy. Mlíka mám spíš míň než víc a tak tak pro malou. Takže mám v hlavě pořád...budu mít pro ní večer dost mlíka...nebo bude řev...Nemám nic proti dokrmování, i jsem to zkoušela, ale ona prostě flašku nechce, i kdyby měla v břiše díru z hladu ☹ Jinak dost pohodlný...je to kojení...když je dost mlíka 😠

yenn
23. led 2008

tak prvni negativum kojeni si zazivam ted, temer po sedmi mesicich. Jsem nemocna, mam horecku, je mi zle a nemuzu si nic vzit. A presto musim fungovat a starat se o maleho, ne se valet v posteli.

Jinak me nic jineho nenapada, s bradavkama ani prsama jsem problemy nemela (bepanten jsem si jeste ani nekoupila 😅 ), potrebu chodit od maleho nekam na dyl taky nemam

aponchie
23. led 2008

yenn:jakto ze nic nemuzes vzit?dnes uz se daji bezne brat prasky i ATB pri kojeni jen nektere druhy ATB nejsou vhodne pri kojeni ale ty uz se skoro nedavaji 🙂

yenn
23. led 2008

atb nepotrebuju, je to bezne nachlazeni a na to nemuzu nic. Jediny Panadol a to jeste jen jeden den

vivian
23. led 2008

No když to vezmeš takhle, andulko, tak najdeš negativa úplně na VŠEM 😀 Já ovšem nechápu, proč to dělat...

susik77
23. led 2008

yen: kludne si zober ten panadol 3x denne 😉