Nejde mi odstříkavat, co s tím?

Potřebovala bych poradit. Po kojení se snažím odstříkávat, ale vůbec nic neteče. Vyzkoušela jsem ruční i elekt. odsávačku a nic. První dvě zatáhnutí malinko vyteče a pak už vůbec nic. Chtěla bych tím podpořit laktaci nebo si udělat zásobu, když potřebuji třeba k doktorovi. Když si bradavky zmáčknu, tak vždy mléko vytéká. Takže tomu nerozumím. Malý vypadá také, že pije. Tak nevín co s tím. Už se začínám stresovat, že mám málo mléka. Nemáte někdo zkušenost?
salomee
27. lis 2012
@janicka1983
Přesně takové téma jsem už dlouho chtěla založit já... Kolik má malý?
Ten můj šest měsíců + tři týdny, od sedmi týdnů zhruba až do zavedení nemléčného příkrmu v šestém měsíci byl plně kojený a prospívá, teď dáváme něco pevné stravy + kojím dál, ale kdybych se na hlavu postavila, neodstříkám nic, prsa se mi nenalívaj, žádné tečení z druhého, když z jednoho pije, to se mi stalo asi tak třikrát za celou dobu... vložky do prádla nepotřebuju.. El. odsáačkou jsem se snažila o cosi, když mi zpočátku nešlo kojení, ale to sem viděla max 90ml z obou po půl hoďce a měla z toho Vánoce.. většinou max. 40..a to i když jsem se pak rozkojila plně
Chtěla jsem i kupovat nemléčné kaše, že budu dělat z mateřského, ale můžu vypustit duši, na prsu pod kůží takové krvavé výronky a je z toho pár ml..
Někdy si říkám, z čeho Ondráš vůbec profituje🙂.
Rozhodně ale nestresuj, kojení a psychika jsou bohužel úzce propojeny, takže jak je problém a začnou stresy, už se to veze...špatným směrem.
Hlavně se nevzdávat, dokud malý prospívá..a i kdyby se stalo, že je mléka míň, než potřebuje, i to je přirozený stav a upraví se usilovným hodně častým přikládáním..
Jak udělat zásobu pro případnou potřebu... no asi jedině po troškách během dne a pak zamrazit.. ale nevím, sama jsem se k tomu ještě nevybičovala, nestíhám ani domácnost, natož ještě toto... a jen prosím prosím, abych takovou situaci, že by malého třeba musel krmit někdo jiný, nemusela řešit😞. Možná to moc prožívám, po půl roce i plně kojící často přejdou na umělé, ale to já nechci. Ach joo
marrei
27. lis 2012
Já vždycky odsávala před kojením, když byla prsa nalitá. Šlo to samo (používala jsem odsávačku Medela Swing). I když jsem odsála hodně, děti se vždycky dokázaly ještě nasytit. Odsávačka nedokáže vytáhnout mléko až zezadu, děti hravě (aspoň teda ty moje 😉 )
katyxq
27. lis 2012
@salomee
@janicka1983 Že nic neodsajete a přitom v pohodě kojíta je úplně normální, miminko saje jinak a podstatně účinněji a někdo má holt prsa jen kojicí 😉. Já v týdnu po porodu odsála nanejvýš 30ml za půl hodiny z obou prsou dohromady, v půlroce jsem zkoušela odsát mlíčko na bramborovou kaši a akorát jsem zašpinila odsávačku, ručně odstříkám možná tři lžičky po pár minutách úporné snahy a přesto kojím a to dost, malá příkrmům moc nedá.
Používat odsávačku na podporu laktace se dá, i když nic neteče, jde o tu stimulaci, ale nejučinnější stimulace je miminko (bez kojících kloboučků).
schnek
27. lis 2012
@janicka1983 to je normální. Já jsem zvládla odsávat jenom trochu a jenom s el. medelou swing a jinak ani omylem. kojila jsem bez problémů, děti byly spokojený 😉
lv
27. lis 2012
u mě stejné, neodstříkám víc než 20ml a i to je pořádné ždímání...a holka má 8,5kg a je spokojená a když jdu pryč, no tak holt dostane Nutrilon, ta 1-2dávky jí myslím neublíží..do kaší jsem taky zkoušela, ovšem bez úspěchu 🙂
sarka11
27. lis 2012
@janicka1983
@salomee A nahřejete ty prsa před odstříkáním několik minut ve sprše horkou vodou nebo mokrým horkým ručníkem? Jestli ne, tak zkuste, mně pak mlíko stříkalo skoro samo, a ručně jsem odstříkala všechno. 😉
janicka1983autor
28. lis 2012
@salomee
@marrei u
@sarka11
@lv
@schnek
@katyxq
děkuji všem moc za rady.
@salomee malémum 6 týdnů

Jinak jsem zkoušela horkou sprchu i nahřívání a za celý den odsávání z obou prsou, jsem dala dohromady tak 30ml. Bojím se, že má malý hlad. U kojení mi teď začal i plakat, přisaje se tahá tak 5 min. a pak se pořád pouští a zase přisaje a pak to končí neskutčným řevem. Zdá se mi, že pak stále tahá dudáka a pořád hledá. Nebo jestli ho bolí bříško. Zkusily jsme na noc po kojení dokrmit nutrilonem. A vypil ještě 80 ml. Což se mi dá hrozně moc, na to že jsem kojila. Co myslíte nemůže mít hlad. Silně uvažiji o dokrmování...... Já už fakt nevím.
salomee
28. lis 2012
@katyxq Tak to jsme na tom stejně.. malej příkrmy moc nechce, teď se dost zapotím, abych mu aspoň pár lžičkama naředila antibiotika..ale jinak kojím v pohodě, tím, že nejde odstříkávat, se odradit nedám...a díky, že teda vím, že to tak někdy prostě je.-).

@janicka1983 Tak to nevím, co poradit, jinak teda prospívá?
Šlo vám od začátku kojení dobře? Třeba bude nějaká chyba v technice...Rozhodně bych napřed zkusila kontaktovat dobrou laktační poradkyni, kojení bych nevzdávala...já jsem to první 2 měsíce po porodu tak měla, že jsem kojila a pak ještě dokrmovala a malej vždycky ještě něco vypil, v 6 týdnech to byla i 90ml navíc hned po kojení...taky jsem dělala vše možné, nahřívala, pila kojící čaje, i homeopatika, suplementor a nic. Jednoho dne jsem se rozhodla, že to prostě zkusím bez dokrmů a pak jsem celý dny jen ležela s malým u prsu, sotva se pustil a já ho nachvilku "odpojila", tak řev..podobně vypadalo i spaní, jen v noci spal hezky. Po několika dnech se to zlomilo a od té doby už nedokrmuju. Hodně jsem toho o kojení načetla a na málo mlíka můžu poradit jen přikládat a zase přikládat. Pokud máš ale na starosti víc dětí, nebo tomu z nějakého důvodu nejde věnovat 24 hod denně, tak se to asi moc nedá. Jen vím, že kojit+dokrmovat je hrozně náročný na nervy, asi časem to skončí buď jen u jednoho z toho.
Že nejde odstříkat, to asi podle všeho nic špatného neznamená, toho bych se tedy neděsila...ale píšeš, že se malej sám pouští po pět.min.a pláče? To ten můj ne, ten chtěl být furt přicuclý, v tom je to jiné. A střídat prsa jste zkoušeli? Klidně i po minutě.. je to na mašli, já vím, taky jsem si tím prošla, ale čím víckrát se během kojení prostřídá strana, tím víc se stimuluje. Dokud nějaké mléko je, tak bych to nevzdávala.
romantika
28. lis 2012
@janicka1983 take jsem to tak mela ikdyz prsa nalita jak hrom. Urcite odsavat po kojeni je blbost. idealne rano po probuzeni, nahrat ve sprse. Ale i tak jsem mela vzdycky jen tak 10ml. Dokonce rucne to slo aspon trochu. Nicmene zkousela jste ze dite chce odstrikane? nase s temi 10ml vydrzela muj odchod na 2 hodiny, ale jen ze strikacky a pila jen cerstve. Mrazene nechtela. Tak se zbytecne netrapte, mozna by mu to ani nechutnalo.
janicka1983autor
28. lis 2012
@salomee
@romantika
tak jste mě s tím odstříkáváním uklidnili. Aspoň něco. Prsa u kojení jsem právě začala střídat. Zítra jdu do poradny a poprosím sestřičku, aby malého zvážila před a po kojení, abych věděla kolik vypil. Kojit chci určitě dál. Jinak do teď přibíral ukázkově. Nebyli jsme teď 14 dní na vážení, tak uvidíme právě zítra. Když vypije dost, tak přikrmovat nebudu. A budu se snažit vydržet. Ještě si říkám, že to může být ten růstový sprut nebo, jak se tomu říká.
schnek
28. lis 2012
@janicka1983 hlavně nedokrmuj, to je cesta do pekla. V 6t přichází spurt, takže klid, koj, co to půjde, klidně po hodině, je to normální 😉 zkus nějakej čajík nebo tu meltu, mně děla dobře i Gravimilk. A nestresuj, u mě stres blokoval i spouštěcí reflex!
janicka1983autor
28. lis 2012
@schnek čaje i meltu piju. Já vím nestresovat se. Jenže mě to nejde. Jsem hrozná sama sobě nadávám ať jsem v klidu, že mám zdravé miminko. Mám problémy i se spaním. Honí se mi to pak všechno hlavou a nemůžu spát. Prostě neusnu i kdybych se zbláznila. Čaje taky nepomáhají. Takže jsem totálně vyčerpaná. 2 dny je to dobrý a pak mám totální krizi. Ale musím vydržet.
katyxq
28. lis 2012
@janicka1983 kontrolní važení je tak trochu nesmysl - dítě to dost stresuje, takže pak pije spíš dost špatně, potom ho zase zbytečně dáváš brzo od prsa, když se chtělo ještě chvilku tulit, mrská se, váha ukazuje kdeco, váha má také svou vážicí chybu, takže klidně se může stát, že po kojení navážíš míň než před kojením - to se mi opravdu stalo, takže v porodnici jsem si čísla cucala z prsu a domů váhu nepořizovala, bohatě stačí vážení jednou za čas u pediatra, jastli dítě přibývá.
A jedno vážení u pediatra je taky jen číslo, zrovna béhem spurtu dítě nemusí přibrat vůbec nic, ale spíš se natáhne do délky. Takže koj dál, často, na požádání, prsa střídej i béhem jednoho kojení a aktivně prsa nabízej, snaž se nenervovat (pro laktaci zásadní věc, ale asi nejhůř splnitelná).
Doporučuju spátt v jedné posteli a pořídit šátek, zahodit dudlík a hodně nosit 😉 (zklidníš se ty i miminko).
schnek
28. lis 2012
@janicka1983 zkus vypout, vykašlat se na všechno a na všechny, zalez s malým do postele na celý den, pusť si nějakej filmík a jenom se tulte a koj, jak si řekne 😉 ideálně buďte oba nazí, konkat tělo na tělo dělá divy.
salomee
28. lis 2012
@janicka1983 Jo a ještě jsem chtěla dodat, že pokud teda příkrmy, pak ne z flašky, ale nějaká alternativní metoda.. já dávala stříkačkou přes prst- malej sál prst a já pomalu stříkala mlíčko- ať už svoje vydřené, nebo umělé.
Kontrolní vážení jsem taky prošla, už nevím, kolik malému bylo, ale navážili 60 a na ty týdny to bylo málo...jenže já potřebovala právě slyšet, že se mám snažit dál a jak.. a ne že malej pije málo, mě to opravdu akorát vystresovalo, i když přibýval pěkně. Pil míň, ale častěji... podle mě už v porodnici byl zavedenej dokrm předčasně, ten úbytek ještě nebyl tak hroznej, ani ne těch 10%, co bývá v porodnici normální. Ke všemu každej říká něco jinýho, ani sestra u pediatra mi neporadila dobře.. ale to všechno vím až teď. U každýho jsme hledala útěchu a řešení...a to bylo taky špatně, protože ty hlášky, jakože "někdo prostě mlíko nemá"..a musíš dokrmovat, malej by musí spát aspoň tři hodiny v kuse..to jednomu nepřidá. Brala jsem kojení jako přirozenou věc, tak jsem o tom neměla nic před porodem zjištěný a na to jsem dojela...naštěstí ne definitivně.
sarka11
28. lis 2012
@janicka1983 V šesti týdnech bývá spurt, já v tu dobu kojila i co půl hodiny, když byl vzhůru, příslušnice starší generace si sice ťukaly na čelo, že mám prý kojit co 3hodiny, že ony to tak dělaly, no kdybych se ale řídila jejich chytrými radami, tak už nekojím, ony kojily max.3měsíce, já prvního 21měsíců. Den bych si udělala volno a jen kojila a kojila a byla v klidu, nestresovat se předem, že mlíko nebude, ale říkat si, že ho bude dost, psychika dělá divy 😉
romantika
28. lis 2012
@janicka1983 jojo kazdy prcek je jiny, ja malou od porodnice az do prvnich prikrmu v pul roce kojila snad co 2 hodiny max. jiank kolikrat i mene. Byla desive zrava, i rychle pribirala, takovy otesanek, v noci co hodinu dve. No a ted je desiva zizala ale apetit ma asi od 8 mesicu jako muj manzel, kolikrat sni i vic nez on a on je sportovec. Od skoro 10 mesicu proste varim tri porce, a nekdy to sni i mne 🙂)))
michaelka83
28. lis 2012
@katyxq Přesně,jak píšeš, já měla úplně ten samý problém,řešila jsem s gynekologem, dětskou dr. atd, vyzkoušela asi tři odsávačky a jen se vystresovala😞 Prostě kojení mi šlo úplně v pohodě, ale odsávání ne a to jsem se opravdu snažila a vyzkoušela vše. Jak mi bylo řečeno dětskou dr, prostě někomu to nejde ať dělá co dělá. Pro mě ale bylo hlavní,že jsem malého bez problémů kojila zhruba 14 měsíců... 😉
janicka1983autor
29. lis 2012
@katyxq
@michaelka83
@romantika
@sarka11
@salomee
@schnek
tak jsme zpět o doktora a máme v 6 týdnech 4820g. Prý je to až dost. Takže malý prý hlad mít nemůže. Takže prdím na přikrmování. Máme doma holt malého otesánka. Odstříkávání řešit už taky nebudu. Když někam budu muset jít, dáme nutrilon. Ono se to pro jednou nezblázní. Já vyrostla taky pouze na sunaru. Jenom vyřešit ty bolesti bříška. To by jsme potřebovali. Dneska jsme se kvůli tomu skoro vůbec nevyspali.
katyxq
29. lis 2012
@janicka1983 na ty bolesti bříška - pokud piješ něco s fenyklem, tak ho zkus vysadit, taky hodně dětí má koliky po bílkovině kravského mléka (ve stravě matky vysadit nebo aspoň silně zredukovat cokoliv, co se vyrábí z kravského, kozího a ovčího mléka, hovězího masa), oba berte probiotika, omez sladké, bílou mouku (cukry jsou potravou kvasinek a miminka jsou na to dost háklivá).
schnek
29. lis 2012
@janicka1983 zkus baby Calm, mným dětem hodně pomáhal, vysadit "bílý jedy" (mlíko, bílej cukr a bílou mouku), čokoládu (kakao) a případný další dráždivý potraviny (citrusy atp.)
danarovenska
7. led 2016
Zdravím, já mám už druhé dítko, a potřebuji opět nastoupit jednou týdně večer pracovat. Před tím jsem měla prsa mega aktivní a odstříkávat musel, neb dcera spala celou noc a já prsa jak beton. U druhého dítka byla prsa chytřejší a nemusela jsem vůbec odstříkávat, ale teď chci - musím - do té práce a neodstříkám zhola nic (30 po dlouhém ždímání z obou)... nevím co mám s tím dělat, nic umělého mu dávat nechci. Dřív jsem měla Farlin mini elektrik, a šlo to jak po másle, teď mám Medelu swing (farlin se rozbila) Co s tím mám sakra dělat???? Malý pije docela často, je menší spavec,divím se že ta prsa nemám tak aktivní, při tak velkém využití. Prospívá až nad tabulkově! Vrrrr, potřebuju ze sebe zas udělat mlíkárnu, jak to mám udělat???
psya
7. zář 2016
@danarovenska jak jste to vyresila?
danarovenska
8. zář 2016
Zkoušela jsem to vícekrát. A hlavně jsem pak přišla na to, že když si jedno prso šetřím celou noc, chtě ne chtě je totálně plné a rádo se pak ráno vyprázdní, takže jsem po týdnu zkoušení nakonec zas naplnila lahvičku. Takže moje zkušenost je edno prso si šetřit a pak totálně k prasknutí naplnit odsávačku. Začínám stimulovat ručně a až se to rozjede šup odsávačku.

Začni psát odpověď...

Odešli