Několik dní mám hodně mlíka, pak ubývá a zas přibývá

d19
9. zář 2008

Ahoj, mám 3,5 měsíců starého syna. Plně kojím, ale mám neustále problém s množstvím mlíka. Jsme jak na houpačce. Jednu chvíli mám mlíka hodně a za dva dny ho začne ubývat. Když je mlíka dost, kojím při každém krmení jen z jednoho prsu, jakmile začne ubývat kojím z obou, jednak to synovi z jednoho nestačí a jednak abych zvýšila produkci. Když je dost mlíka, kojím každé 3-4 hod., když je ho míň tak každou 1,5 – 2,5 hod. V noci je to tak, že syn se nají večer kolem 19. – 20. hod. a pak se vzbudí tak ve 3 – 4 hod. ráno a pak už jíme zase po těch cca 3 hod. nebo častěji. Vzhledem k tomu, že tu první noční pauzu má delší, tak já si zhruba v polovině té pauzy odstříkám, aby prsa nezahálela. Připadá mi, že několik dní doháním tvorbu mlíka, pak je to 2 dny dobré, kdy je ho hodně a pak to jde zase k horšímu … a takhle pořád dokola. Nevím, co dělám špatně. Můžete mi někdo prosím poradit?

tinky111
9. zář 2008

Ahoj D19, pokud mas mliko a Matysek ti nekrici hlady, neresila bych to. Mliko se tvori podle potreby ditete. Nekdy ma pouze zizen, nekdy hlad. My jsme si s Fildou prosli "laktacni krizi" kolem konce sestinedeli, ustali jsme to, prikladala jsem porad podle jeho potreb a kojim dodnes. Vaha pr narozeni - 3kg, dnes ( cca 8mes. ) 10kg, takze lehky nadprumer 🙂

d19
autor
11. zář 2008

Matýsek sice hlady úplně neřve. Ale když mám míň mlíka, tak mu to na jídlo nestačí. Vypije, co se dá a pak ještě hledá, chtěl by ještě, ale už není. ☹ A za chvíli začne kňourat. Prostě se mi ty velké výkyvy v množství mlíka nezdají. To je normální, že je mlíka hodně a pak zase málo, takže se musí dohánět a takhle pořád dokolečka?

minea
11. zář 2008

D19, myslím, že postupuješ vcelku správně, ale pokud chceš poradit ohledně kojení, mrkni spíš na http://www.kojeni.net/databaze.php, tam je všechno (na koníkovi holky občas píšou pěkný blbosti, takže je lépe obrátit se na odborníka).
Já souhlasím s tinky111, taky bych to moc neřešila, protože to funguje mezi prsem a dítětem, které si samo "objednává" a prso "ví", kolik má vyprodukovat. Možná se s tím množstvím mlíka mýlíš, třeba malej kňourá, protože ho prostě uspokojuje mít prso v puse, nebo je tam i jiný důvod.

daluri
11. zář 2008

D19, já měla podobný problém s tím, že jsem snad kojila co hodinu, pořád jsem se dr ptala, že to není možné tak pořád kojit. Ona - že malá pěkně přibírá, že možná, že chce být jen u maminky, nebo, že je neklidná a u prsu se uklidní.
Taky jsem měla pocit, že mám málo mlíka, protože u těch třech jsem měla vždy prsa nalité, ale teď ne. Ale mlíko teče, malá je pucel, váží 8,57 - to ti tři ani tolik neměli v té době.
Tak už jsem si zvykla, prostě kojím, jak si řekne, tzn. co dvě hodky někdy co hodinu..z 1 prsu, někdy z obou.. Říká se, že se má kojit z toho prsu, z kterého se kojila naposledy a pak vystřídat, kvůli zadnímu mlíku, to přední je na žízeň..

coriven
11. zář 2008

Ahojky d19, s kojením to mám jako ty, taky mám občas pocit, že je asi mlíčka málo, ale malá přibírá krásně, tak jsem spokojená. Jak ty, někdy kojím skoro co hodku a někdy si dá pauzičku 3 hodky, dýl ne, jen tu první noční má dlouhou asi jako tvůj Matýsek. Kojím vždy jen z jednoho prsa, někdy už si myslím, že tam ani nic není, ale je 😅 .
Třeba má teď matýsek období většího hladu, či jak psaly holky, pomazlení a přece jen žužlání bradavky ty prcky uklidňuje.
Připadne mně, že Kajka pije hodně po ránu a večer, to asi dělá zásoby na noc a na den 😀

verapa
12. zář 2008

zdravím, my sme na tom hodně podobně, malá si vytáhne kolik potřebuje ale je fakt ze pokud se nenacpu aspon jednou za den tak je mliko slabý a Juli ani porádne netentí, u kojených dětí je to údajně normál ale mě to docela znervoznuje. Jinak s tím kojením je to asi všude stejný, někdy vydrží 3,5 hod, indy knourá po hodince že by si ještě dala. To sou prostě kojený děti, furt si říkám že je to lepčí než vyvařovat flašky a zkoušet kerý sušený bude nej.

d19
autor
14. zář 2008

Díky všem za rada. Uklidnilo mě, že jste na tom některé stejně jako já. Možná to moc řeším, ale nechci, aby byl malej nespokojenej… jako každá máma 🙂

kubinkov
15. zář 2008

D19: Nezoufej, já to mám podobně a s druhou dcerou to bylo taky tak. 😅 Při první dceři mi všichni radili, jak se má kojit, že nesmím kojit tak často, že křičí hlady a musím jí dát něco z flašky a já hlupaňa je poslouchala a za 6 týdnů bylo po kojení. Koj, jak to malý chce a bude to OK. Když jsem měla mléčné krize tak jsem ráno, když je mléka víc, odstříkávala a dětem to dala večer lžičkou a celý den jsem hóódně jedla, pila a odpočívala a většinou další den to bylo dobré. 🙂 Druhou dceru jsem kojila 27 měsíců a malého chci taky tak.

d19
autor
15. zář 2008

Ještě by mě zajímalo. Když si vaše mimča dělají delší noční pauzu - 6 nebo i více hodin (někdy máme až 10), odstříkáváte během této doby nebo ne a čekáte až se mimčo na jídlo vzbudí?

kubinkov
15. zář 2008

Já jsem hrozný spáč, asi bych kvůli tomu nevstávala, malý takové pauzy nedělá, ale pauzy delší než 6 hodin prý mohou laktaci snížit. 🙂 A odstříkávání podporuje tvorbu mléka, což je dobře. Nezoufej za 3 měsíce už to řešit nebudete a budeš kojit v pohodě. 😉

minea
15. zář 2008

D19, malá od 2 měsíců spala taky takhle dlouho - určitě nevstávej, buď ráda, že spí. Odstříkávej jedině pokud bys z toho měla problém (nateklá a ztvrdlá prsa). Jestli to prsa zvládají, nech to být, produkce mlíka se postupně sama upraví.

kijonkova.k
15. zář 2008

Nám malá taky spala od šestinedělí 8-10 h.v kuse.A taky jsem nevstávala,ale před tím,než jsem ji dala napít,tak jsem trochu odstříkat musela,měla jsem prsa tak nalité,že se nemohla přisát 🙂 Ale časem se to upravilo 🙂

d19
autor
15. zář 2008

minea: díky moc za odkaz na ty stránky o kojení, jsou super 😀