Nepravidelné kojení u třítýdenní dcery

wioline
21. dub 2019

Zdravím všechny tu. Už jsem z toho taková nějaká mimo a nevím jestli to je normální (podle mě asi moc ne tedy ju) ale musím se zeptat a poprosit o názory a rady, zkušenosti Vás tu. Mám doma teď už 3týdenní holčičku a asi už týden máme zvláštní režim. Každé dopoledne kojíme přibližně po 2hodinách.. Jenže padne kojení po obědě, cca po té 13h kdy se vzbudí a pak už naspí tak půl hodiny z hodiny a půl po kojení a kojíme znovu. Takhle to je celé odpoledne . Sotva usne a už pláče znovu, cumlá si pacičky, neutěší jí přítel ani já, a tak kojíne opravdu tak po té každé hodině. Včera jsem to už nezvládla a při kojení po příchodu z procházky už plakala po 2,5minutě na pravém prsu, tak jsme dali druhé a z toho vydržela pít ani ne 3-4minuty., pak začala plakat znovu až jí tekly slzicky.. Takže jsem musela dát už opravdu příkrm a toho vypila 70ml..Bojím se, že mám málo mlíčka a nevím čím to je.. Hlavně mě zaráží a trápí že to je každý den a takhle odpol až k večeru. V noci se mi zase nalijí a dopoledne ok. Můžu se zeptat jrstli jste se s tím některá setkala a jak jste to řešily? Popřípadě co pomohlo nebo vůbec.. Co udělat pro to aby jsme se sladily? Zdá se mi, že po tom častým kojení po té hodině, opravdu nemůžu mít tolik mléka..Už si opravdu nevím rady.. Hodně piju, hodně jim, piju čaje pro kojící, snažím se odsávat po každém kojení a to vždy odsaju stěží 10ku.. Prosím poraďte..Děkuji moc

elwe
21. dub 2019

Je to normální, ve třech týdnech bývá růstový spurt, kdy chce být miminko často na prsu. Za pár dnů to přejde 🙂 Děláš to dobře, koj dál jak chce malá a prsa si zvyknou 🙂

wioline
autor
21. dub 2019

@elwe Tak to jsem moc ráda.. Děkuji moc

terezuka
21. dub 2019

@wioline Pripojuju se k uklidneni, ze je vse v poradku. Kojte, kdykoliv si dite rekne (pokud bradavky dovoli), ja bych ani neodsavala. Cim vic dite pije, tim vic mleka se tvori. Obzvlast v dobe rustoveho spurtu je potreba nechat sat opravdu casto, aby se Vase telo prizpusobilo potrebam Vaseho ditete (pozor na dokrmy, ty prave toto napojeni narusuji). Ja za prvni rok neznala delsi interval nez hodinu a pul (krome noci) - je to normalni.Nejvice mi pomohlo hodit za hlavu poucky o intervalech (jak to asi delaly matky driv, kdyz nemely hodinky?) a naladit se na dite.

lindikova
21. dub 2019

Přesně tak, koj koj koj, ono se to srovná. Růstový spurt je pak ještě v 6 týdnech, 3 měsících, to máme my právě, a v půl roce mám dojem. Kojim malyho na požádáni, jak má žízeň.

bayt
21. dub 2019

@wioline To je normální spurt. Kojila jsem v tomto období klidně co patnáct minut. Jinak nejvíc děti pijí právě navečer, protože se jednak dělá nejvíc mlíka, jednak si dělají zásoby na noc.

wioline
autor
21. dub 2019

Tyjo strašně moc děkuju..Ani nevíte jak mi spadl kámen ze srdce snad.. Mám sice doma jestě dvouletou ale tu jsem kojila bohužel jen měsíc (a tohle jsem to asi ani nějak nezpozorovala u ní).. a do teď mě to mrzí že jsem nekojila.. A teď se toho taky nechci vzdát takže pokud to je takto, tak ani nevíte jak jste teď zahýbaly s mojí psychikou 🙂 ! 🙂) Moc moc děkuji

olga_
21. dub 2019

@wioline Hlavně jí už nedávej tu flašku. Koj na požádání, nedívej se na hodiny. Pak se nemusíš o mlíčko bát. A navíc nalitá prsa nejsou známkou dostatečného množství mléka. Prso není flaška - miminko ho nikdy nevypije 😀. V tom je kojení kouzelné. Navíc "pobyt" u prsa plní spoustu dalších funkcí (blízkost, stabilizace životních funkcí atd., miminko může i jen tak dumlat a také tím podporuje růst laktace). Prostě si to užívej, kašli na hodiny a naplňuj s důvěrou potřeby miminka. Ono ví, co dělá. Dudel, flaška a spol. vám jen můžou zamotat a zkomplikovat situaci. Jo a miminko je rozhodně lepší savec než odsávačka. To odsávání také o ničem nevypovídá... ❤

nupta
21. dub 2019

@wioline Mohly by to být i střevní obtíže. Pokud máš váhu, tak ji zvaž, ať se zase nepřejí, i z toho může pramenit pláč a neklid.

wioline
autor
25. dub 2019

@bayt Taky se to chvílemi zkracuje, už po půl hodině.. Chtěla jsem se zeptat, jestli po těch třeba 15ti minutách bylo Vaše mimčo "rozčilený" ? Nebo prostě, přisálo se a jestli začal po chvilce třeba plakat, že nic nebo tolik neteklo? Mně to chvílema dělá a právě nevím, co mám v takovou chvilku dělat? A večer mi to dělá každý den, kolem té 19-20h.. Kdybych dopoledne neostříkávala tak bych si s ní opravdu nevěděla vůbec rady.. Někdy mi vypije přes prst-ze stříkačky 20 a včera tak 35 ? To je také v pořádku? Normální?

olga_
25. dub 2019

@wioline Napiš si i dotaz do zdejší odborné laktační poradny.

bayt
25. dub 2019

@wioline Občas ano, chvíli to trvalo, když chtěl víc mlíka, než na to tělo stihlo odpovědět a toho mlíka víc vytvořit. A co dělat? Bohužel nic. Leda dávat co nejvíc k tomu prsu a na co nejdéle, tím rychleji se začne tvořit víc mlíka. Já jsem tedy nikdy neodstříkávala. Myslím si, že riziko je v tom, že odstříkáním se nikdy nezačne vytvářet tolik mléka jako přirozeným sáním. Takže se pohybujete v začarovaném kruhu, jestli mi rozumíš.

kittyy17
25. dub 2019

@wioline zkus homeopatika, ricinum communis CH5, pět kuliček ráno a večer

bayt
25. dub 2019

@nupta Tak s tímto fakt nesouhlasím. Jak se jako pozná, že je miminko přejedené? Pláčem a neklidem? Hm? To přece může být z různých důvodů. Jak jako z váhy člověk pozná, kdy má dítě dost, když navíc každé dítě má svoje potřeby? Já bych tedy dávala jak si dítě řekne.

wioline
autor
25. dub 2019

@bayt Chápu nu.. Takže to zkusím opravdu vynechat a o to dýl jí nechat..Jen to bude fakt boj protože po 7mi minutách usíná na obou.. Takže začnem znovu a aktivně střídat jak tak koukam...Ale děkuji moc 🙂

wioline
autor
25. dub 2019

@kittyy17 Už mi je přítel veze domu..Také vyzkoušín už nu ..tak jsem zvědavá

bayt
25. dub 2019

@wioline Syn taky pil kratce, tak pet minut? Ale casto. Ja treba nechapala, ze nekdo koji treba 40 min v kuse. Mama se zase divila, jak je s tim syn rychle hotovy. A vydrzelo mu to, ty jeho petiminutovky.

drep
25. dub 2019

@bayt mě to ze začátku taky deptalo, dcera pila max. 15 minut, ale spíš tak 7-8 a všude psali, jak dítě potřebuje 25 minut, aby se dostalo k zadnímu mlíku a kdesi cosi. Teď ve čtyřech měsících vydrží o ždibec víc, ale i tak bývá do 20 minut hotová. Já jsem taky schopná vdechnout oběd za tři minuty 😉

iris92
25. dub 2019

Je to normalni, taky jsme si tim prosli. Ted mame 11 tydnu a uplne bych uz zapomnela jake to bylo a zoufale jsem hledala info jestli to mel nekdo stejne 🙂 Pocit uplne prazdnych prsou, stridali jsme prsa treba petkrat a za hodinu rev a znovu. Kolem 3. tydne byva rustovy spurt. Proste budte spolu, prikladejte jak si miminko zada, nedokrmujte a ono se to srovna. Pred kojenim muzete prsa nahrat at mlicko lip tece. Doporucuju si nachystat po ruce neco na zobani, pustit serial, uvelebit se na kojici polstar a proste prijmout ze se ted bude porad kojit 🙂

iris92
25. dub 2019

Jinak jeste jak to tu docitam... taky mi obcas delal (a stava se to i ted) ze se fakt rozciloval celou dobu, nepomahalo ani ty prsa vystridat a uz jsem fakt mela pocit, ze tam nic byt nemuze a i bradavky uz byly takove bolave. To pomohlo ho proste od toho prsa sebrat, pochovat, nechat odrihnout, pripadne ho ponosil manzel. Proste odpoutat pozornost a pak se prisal lip.
A jeste tenhle clanek mi pomohl pochopit jako to funguje 🙂 http://nosenec.blogspot.com/2017/11/jak-funguje...

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
nupta
25. dub 2019

@bayt Zakladatelka psala, že se bojí, že má málo mléka. Zvážením před a po kojení se případná obava může vyvrátit (a nebo taky ne) a dle toho pak bude jednat.

bayt
25. dub 2019

@nupta Ale já furt nechápu, jak by jako měla tu obavu vyvrátit? Jaké číslo by tam měla vidět, aby se jí vyvrátila obava? Jako ano, samozřejmě budou s doktorkou sledovat, zda holčička přibývá, ale to asi spolu s pediatrou řeší.

jipe
25. dub 2019

koj na požádání a nedávej flašku, ve 3 a 6 týdnech a 3 a 6 měsících bývá obvyklý růstový spurt, navíc miminka kojení neberou jen jako jídlo, ale i uklidnění, atd., je to běžné, že je prtě v tomhle věku na prsu vpodstatě nonstop. Jinak já taky prsa na jedno kojení většinou střídala, když dítě nechtělo už jedno a rozčilovalo se, dala jsem druhé, na další kojení to prohodila

nupta
28. dub 2019

@bayt Já toto řešila, rozdíl byl nula, dala jsem příkrmy a až poté jsem se rozkojila plně (konečně jsem se vyspala a pak se mi začalo tvořit mléko). U druhého to bylo opačně, byly velké váhové přírůstky, kojení jsem lehce zkrátila a neklid se zlepšil. Toť má zkušenost, se kterou nemusíš souhlasit, ale pro zakladatelku může být užitečná.

bayt
28. dub 2019

@nupta Jen jsem chtěla podotknout, že je nesmysl vážit před a po každém kojení, je to stres pro matku i kojence. Stačí to v ordinaci. Jasně, že pokud jste neměli dlouhodobě přírůstky, tak je na místě krmit jinak...