Noční kojení. Jak to odbourat?

terulie94
28. lis 2020

Dobrý den, ahoj. Syn 4,5 měsíce, plně kojený, do teď jsem kojila cca co 2-3 hodiny. Teď je to už asi týden maximálně po dvou a v noci se budí co hodinu, nebo klidně i půl hodiny. Nepije, jenom dudlá a tím se uklidní a spí dál. Pokud je s náma v posteli, je to lepší. Prostě si "vynucuje" moji přítomnost. Bohužel ale máme malou postel a s ním se nevyspíme 😓 Postýlku mám přirazenou k posteli, ví o mně jen ležím asi od 20cm dál a ne těsně na něm jako v posteli. Když jsem ho z postýlky nevytáhla, tak plakal čím dál víc až se úplně probral a nespal pak asi dvě hodiny. Je mi ho strašně líto, ale taky je to celkem vyčerpávající. Jak to odbourat? Hlad asi nemá, když jsem v noci zkusila dát UM, tak vypil sotva 30ml a nebylo to lepší. Děkuji.

verysucha
28. lis 2020

Když jsem kojila tak se syn taky budík co hodinu. Pomohl až odstav. :D vydržela jsem to skoro dva roky 🙂)

palja
28. lis 2020

@terulie94 dcera tohle taky dělala, nakonec jsem se dočetla, že se jedná o tzv. růstový spurt. Když měla ten spurt tak to období trvalo cca 3 týdny, pak se vše upravilo a budila se zase dvakrát během noci. Vím že je to dost náročné a vyčerpávající. Chce to prostě vydržet, bude líp 🍀💞

jade85
28. lis 2020

Je to úplně normální. Ano, chce tvoji přítomnost, je to maličké miminko, v noci potřebuje kontakt s maminkou, aby se cítil v bezpečí. Zkuste přeorganizovat spaní - koupit větší postel, odstěhovat dočasně partnera z ložnice. A budete všichni spokojení 🙂

marketka_m
28. lis 2020

jak bych sebe videla...dite jsem dala k sobe..a oba spokojeni...u vas hold asi partner bude muset na chvili vam darovat postel;)

sassanca
28. lis 2020

Kojení nemá jen funkci nasytit. Taky mu pomáhá při usinani a přechodu z jedné spánkové fáze do druhé. Je opravdu ještě malinký. Zkuste vydržet. Za chvíli to muže byt úplně jinak. Fakt. Muže mít spurt, na někoho působí úplněk, pak přijdou zuby.
A někdy jen potřebuje ujištění, ze tam jste a neopustila jste ho😄

squezy
28. lis 2020

@terulie94 Je to miminko. Tohle je ještě slaby odvar toho, co pro mimco budeš muset. Chce se pomazlit a jinak to neumí vyjádřit než takhle. Bud kupte větší postel, nebo at manžel spi jinde.

janule1940
28. lis 2020

Jednou jsem slyšela přednášku předního dětského psychologa pana Petera Poetheho.a ten v ni mimo jiné řekl,ze deti jsou pořad stejne-my jsme potomky tech zbabelych deti,co se celou noc mackaly na maminku a visely na prsu-ty totiž v případě nebezpečí matka chytla a ochránila je.potomci tech odvážných deti,co maminku při spaní nepotřebovaly,neexistuji.takove deti totiž neprezily.vase dite je chytrý a dokonalý tvorecek,který ještě dlouho bude potřebovat vaši blízkost.pokud ji takto vyžaduje,nezbyde vám,než mu vyhovět a mít ho u sebe(pokud ho nechcete nechat vyrvat v postýlce a zadelat mu na různé potize dobudoucna).vim,ze je nekdy tezke zvyknout si,ze tady je a ze je vsechno jinak.ale uteče to jako voda a ještě budete vzpomínat,jak to bylo krasne mít ho prituleneho.a věřte,ze každá potřeba dítěte,kterou potlacite,na vás znovu zaútočí později.takze se dnes třeba muzete vyspat,ale až budou synovi čtyři roky,bude každou noc nasackovany u vás v posteli,protoze se bude potřebovat dosytit vaši přítomnosti.

janule1940
28. lis 2020

Jo a až si miminko vezmete do postele a budete kojit v leze,nebude vás to časté kojení ani stvat,protoze budete kojit v polospanku a už nebudete rano ani schopna říct,kolikrát jste kojila,protoze to prospite.

jjasmina
28. lis 2020

@verysucha mám to stejně, v létě se chystám na idstav , to bude malé 1,5 roku, ale doufám, že se odstaví sama třeba 🙂

jjasmina
28. lis 2020

@janule1940 já teda kojim v posteli, ale urcite u toho nespím, ale obdivuju, když u toho někdo spí teda, já bych neusnula bez své polohy

jakreb
28. lis 2020

@sassanca U nas malo dojcenie našťastie "len" funkciu nasýtit. Deti sa najedli a spali. A ano su kontaktné do dnes az-az. Nemuseli "zuzlat" prsnik a robit si zo mna dudel. Naozaj nastastie.😉
@marketka_m Len hold aby ta chvila nebola u niekoho do 2-4rokov dieťaťa a potom tu budeme čítať ako o mna muz nejaví zaujem...😀😉

jakreb
28. lis 2020

@squezy A co bude musieť?

astyna88
28. lis 2020

To mi nikdy syn nedělal, kojila jsem do roku ve dne v noci co 2-3h až do roku. Růstové Sparty bývají jindy... Já jsem synovi dávala Dukla malíček, protože mi to vadilo. Zkus kojit vleze, já tak kojila a bylo to bezva. Budou se co hodinu bych nedala ani týden...

jakreb
28. lis 2020

@janule1940 Tak obe moje dojcene deti po nadojceni spali vo vlastnej postielke. Su zdravé a šťastné. Nemaju ziadne psychické problémy. A su dokonca mudre aj sikovne aj bez toho aby mi viseli na prsníku do neviem kedy každú chvilu.😉

astyna88
28. lis 2020

@janule1940
Já se upřímně vždy těmito předními psychology bavím, téměř vždy muži že? Takže teoreticky to mají zmaknute. Já bych mu přivedla mého syna, který spal v košíku, pak v postýlce a určitě se mi ve 4letech nemačkal do postele. A ne, nebyl kojeny 😁 úplně normální chlapeček.

astyna88
28. lis 2020

Autokorekt je zlo 👹

jakreb
28. lis 2020

@astyna88 Asi tak. Ale treba vyzdvihnúť ze je to "predni psychológ"...Inak by to nemalo význam. 😀😉

jednaholkaa
28. lis 2020

@janule1940 Krasne napsano! Taky mam dite v posteli, uz ji budou skoro dva 🙂 Budi se kazdou chvili.. Ja byla take postylkove miminko, ale pak jsem vyzadovala prave spani v posteli rodicu, mezi nimi, do 7 let.. Nekdo ma holt tu potrebu blizkosti vyssi.

jakreb
28. lis 2020

@astyna88 Moje obe deti dojcene, v intervaloch 2-3h, niekedy aj viac. V noci od 3.-5.mesiaca 1x, od 5.mesiaca spia celu noc. Zdravé, krásne, kontaktné (aj bez "cecku" každú chvilu v ústach), múdre, šikovné. Asi zazrak? 😝😉

janule1940
28. lis 2020

@astyna88 prijde mi,ze jsem se vás nějak dotkla.Coz nebylo cílem příspěvku.Tim bylo kratce a srozumitelně (a v případě pana doktora Poetheho i trochu s nadsázkou) vysvětlit,co muze miminko motivovat k takovému chování. pokud jste toho všeho u svých deti docilila zcela bez place,pak respektuji,i takové deti jsou.A i ja je znam.i kdyz u většiny z nich doslo k nějaké rané separaci.pokud jste toho docilila vyplakavanim,pak to bohužel není cesta,kterou bych nekomu poradila.kazde dite je jiné,často je rozhodující i to,zda separace proběhla už po porodu a trvala nad nějaký čas,který už preprogramoval určité pochody a chování,takze miminko už často nevyžaduje,co by jinak vyzadovalo.a nebo naopak při krátké separaci muze být toto vyžadování potřeb až neúnosné a neustavajici.kazdopadne ja radila konkrétní dotazovatelce a jejímu dítěti,které se nějak chová,a dle jeho chování to nevypadá,ze by toužilo spát v košíku a nekojit se.Vas a vaši výchovu jsem tím neměla v úmyslu napadat,neboť o vás nic nevim a nereagovala jsem na vás příspěvek.

terulie94
autor
28. lis 2020

Děkuji všem za příspěvky. Chvilku jsem si ale připadala jako krkavčí matka.. 😊 Kojím v posteli vleže, usnout u toho ale nedokážu. Mám první dítě, taky jsem na něj fixována a spíš jsem přemýšlela, zda ho něco netrápí. Bříško, zuby, spurt, hlad... Hlavně proto, že do teď se malý nakojil po každých 3 a více hodinách, polozila jsem jo do postýlky a spal dal. Mazlili jsme se pak dlouho ráno. Zaskočila mě ta změna ze dne na den 🤔 Chápu že moji blízkost potřebuje, já jeho taky.. Jen v noci mám trochu strach abych se nějak špatně neotočila a neublížila mu. Takže vlastně nespím, protože jsem pořád ve střehu. Je to proto pro mě vyčerpávající. Na druhý den jsem pak protivná i sama sobě 🤦

jakreb
28. lis 2020

@terulie94 Neboj určite ho nezalahnes. To je reflex. Kludne sa vyspi a aj keby si sa nejak otocila ze mozno aj tak sa hned zobudis -tomu ver.😀😉 Treba sa aj vyspat. Spokojná matka=spokojne dieta.

astyna88
28. lis 2020

@janule194

Ne, v pohodě, nic se nestalo. Jen se vždy po usměju, jak se nejen zde vyhýbáme tabulkovani, kdy má které dítě co dělat a pak čtu toto zase 😁 já mám taky psychologii za sebou, dětskou vystudovanou a snad si nevzpomenu na psycholožku, která by něco takového někde popsala. Já spíš uznávám praxi, než teorii. Jak ne každé dítě leze v půl roce, tak ne každé dítě má rádo spaní s rodiči. Věřím, že nejsem jediná na planetě 😇 já sama mám ráda svůj prostor.

veroniqess
28. lis 2020

@astyna88 Můj syn spí od porodnice v postýlce a nikdy tam neplakal, od 6 týdnů spí celou noc. Teď mu byli 4 měsíce, dám ho do postýlky, pusu a spí. Pak teprve odcházím. Obdivuju, že je někdo schopný se budit co hodinu, myslím, že máma by měla být odpočatá, aby byla dětem plně k dispozici, a spokojená. Vím, že teď hrozně frčí u některých maminek mít dítě v posteli a manžela vystěhovat a pomalu mít dítě 24 hodin na prsu, aby si dudlal, a podobně, ale fakt to není pro každého, a kdyz to tak někdo nechce, tak to neznamená, že je špatná máma. To jsem si jen tak ulevila ☺️. Já mám v posteli partnera, protože tam patří, a miminko je v postýlce, a je tam také spokojené.

jjasmina
28. lis 2020

@veroniqess Spíš máte štěstí , že vám takhle usne, já už zkusila všechno a usne jen u prsu, jakmile dám do postýlky, tak je řev, který přechází do slušného amoku a ano zrovna já jsem vzhuru každé 1-2 hod a ano když nemám sílu ju přenést na 10x tak si ji nechame v posteli

inkheart
28. lis 2020

@jjasmina přesně takhle to máme taky. V postýlce usnul asi jednou v životě 🤷‍♀️

veroniqess
28. lis 2020

@jjasmina Já vím, že někdy není jiná možnost, to je jasné, a taky bych si ho zkusila do postele vzít, kdyby to byla jediná moznost, jak si odpočinout, nebo kdyby byl v postýlce nešťastný, o tom žádná. To byla spíš reakce na to, že se někdy říká, že je správné jen to mít dítě neustále na prsu a tak. Já bych spíš řekla, že každé miminko má jiné potřeby a každá máma si to udělá tak, aby bylo miminko, a potažmo ona, spokojené. Takže tak to bylo spíš myšleno 🙂

jjasmina
28. lis 2020

@veroniqess jj u nás je to tak napůl, uspim kojenim a přenesu, když se budí po půlhodině, tak už na přenos prdim abych se aspoň trochu vyspala.Za těch 9 měsíců usnula sama asi 2x k mému údivu. Jinak jen u kojení, do postýlky se ji snažím dávat, ale tak nějak abych se i já vyspala, co si budem povídat vyspana máma je daleko lepší máma 🙂

jjasmina
28. lis 2020

@inkheart tak mě v postýlce fakt ani jednou 2x vytuhla s nama v posteli, ale spíš náhoda 🙂 někdy se říká, ze bude dyl spat až se odstaví od kojení, tak snad do léta a bude to lepší 🙂

tynka9
28. lis 2020

@veroniqess ne, že bych ti přála něco špatného, ale máš první miminko a jsou mu teprve 4 měsíce. Během chvilky ti může udělat takové spánkové kotrmelce, že se nebudeš stačit divit.
U obou svých dětí jsem to měla stejně - během šestinedělí se budily co 3 hodiny, nebyl problém je přendat do postýlky. Po šestinedělí mi začaly spát celou noc, a to vydrželo cca dalších 6-8 týdnů a pak se to začalo horšit a horšit a horšit. U staršího to ve výsledku vypadalo, že se budil i co půl hodiny, pomohlo jen kojení, jinak byl řev. Zlepšilo se to až odstavem v roce, kdy začal během měsíce spát celou noc. Teď jsou mu 3, většinou spí celou noc, občas nad ránem přijde k nám do postele. Mladší se mi dělala to samé - tj. v noci klidně vzhůru co půl hodinu až hodinu a bez prsa ani ránu. Když se výjimečně vzbudila co 2-3 hod, tak jsem si málem buchla šampus, jaká to byla krásná noc a jak jsem odpočatá. Mladší to vydrželo do roku a půl, kdy se to nějak samo zlomilo, začala spát lépe a asi během měsíce se postupně odstavila. Přes noc teď žádné mlíko nevyžaduje, ale stejně se párkrát za noc vzbudí, že ji musím maličko utišit. Jinak mladší holčička má nějakou alergii na postýlku, takže jsem přendavání vzdala. Vzbudí ji, jen jí tam položím, nechce se nechat utišit a i se v postýlce častěji budí, tak je se mnou v posteli. Jo a manžela bych tam měla strašně moc ráda, ale 1. se malá dost kroutí a blbě bychom se tam oba vyspali, 2. manžel má lehké spaní a kdejaké zakňouraní dětí ho budí a za 3. tráví v pracovní dny minimálně 2 hodiny denně v autě na dálnici, a potřebuje být odpočatý. Nevzala bych si na svědomí, že bude nevyspalý a někde se vyseká, to se radši teď nějakou dobu kousneme, holt spíme odděleně, ale vím, že se vyspí a funguje normálně, než abychom spali ve stejné posteli, protože to tak prostě má být, a on byl pak unavený a já se doma jen strachovala, kde ho přepadne nějaký mikrospánek... tak tak - přeju ti, že ti miminko spí hezky, ale opravdu bych z toho nedělala nějaké velké závěry