Noční kojení kolem ukončeného 3. měsíce - různé názory

anoelleona
27. črc 2014

Ahoj holky,
chtela jsem se zeptat na Vase zkusenosti s nocnim kojenim. Memu synkovi jsou ted skoro tri mesice (bez tydne), spi v postylce v nasi loznici a na noc vzdycky dostane "sveraci kazajku" - v ni se vzdycky krasne uklidni. poslednich par noci spi dobre a vydrzel by bez kojeni celou noc. nu a ja nevim, jestli ho mam cilene budit, nebo ne - pokud se v postylce mele a ja jsem zrovna taky vzhuru, vezmu si ho k sobe a nabidnu prso - mam je vetsinou po delsi nocni pauze plna. idealne bych samozrejme chtela kojit v noci co nejmene, na druhou stranu nechci mit z dlouhych intervalu mezi kojenim problemy s laktaci. vim, ze ta by se mela ustalit kolem tretiho mesice a i miminka by snad mela po ukoncenem ctvrtem mesici byt schopna vydrzet v noci bez kojeni... na webu kojeni.net pani pise, ze ma detatko spat u maminky - u prsu - a kdyz chce, tak se napije, jinak hrozi, ze tu potrebu zaspi. moje prsa nejsou tak velka, aby je mel stale k dispozici, navic mi naopak vsude (u lekare, v porodnici, v psycholog.knizkach) vstepovali, ze dite ma mit vlastni postylku - u rodicu hrozi zalehnuti, prehrati, ve vlastni postylce ma klid a neni dobre, kdyz si na pritomnost bradavky jako uspavaciho prostredku a "dudliku" zvykne; a pozdeji by se mohlo stat, ze bude chtit mleko kazde dve hodiny, i kdyz uz ta fyziologicka potreba casteho kojeni bude pryc. zkratka si ted nejsem jista, co mam delat, tesila jsem se na delsi spanek 🙂 , ale zase nechci to kojeni nejak zanedbat. predem diky moc za nazory a zkusenosti!

anetka1701
27. črc 2014

Já bych se přikláněla k jakémusi kompromisu mezi tím vším a hlavně!! k mateřské intuici :o) Myslím že takto malé mimčo by aspoň jednou za noc pít mělo, pokud ti to vyjde tak, že se mele a tebe to vzbudí a dáš mu napít, je to ideální :o) Já třeba s oběma dcerama spala v noci přesně tak jak píšeš - měla jsem je vedle sebe, napily se kdy chtěly. Fungovalo to dobře, žádného závislačka z nich nemám - naopak po "kojícím" období obě sami od sebe začly spát u sebe v postýlkách a spinkají tak doteďka... Rady, že by dítě mělo mít vlastní postel a nesmějí spát u rodičů jsou ještě z komunistické éry :o( Neříkám, povinně každou noc u rodičů, ale pokud o to dítě stojí, nevidím důvod, proč ho tam nemít...

terezas4
27. črc 2014

Ve třech měsících už by jste měli mít laktaci zajetou a pokud máte kojení v pohodě, prsa vyloženě nebolí a nenalévají extrémně a malý prosívá tak bych ho nechala spát. Prsa si zvyknou na rytmus kojení a přizpůsobí se mu. Co se týče spaní je to samozřejmě hloupost, dítě nezalehneš, to by jsi musela být opilá, přehřátí nehrozí, naopak např. při teplotách dítěte se doporučuje nosit tělo na tělo, reguluješ mu teplotu pomocí svého těla. Prsa může mít kdykoliv k dispozici, nevidím v tom problém, naopak to prohloubí spojení mezi vámi, společné tulení a pocit bezpečí je důležité. A vyspíš se 😉 . Já nezažila ani jednu proplakanou noc, od narození spí s námi, jen se okolo ní točím na vystřídání prsou, dcera má 15m. Takže záleží jen na tobě 😉 .

anetka1701
27. črc 2014

Jo a ještě jedna věc :o) Já sama se třeba nejlíp vyspím, když mám obě dcery u sebe (ne třeba přímo v posteli, ale i vedle mně v postýlce). Když jsem bez dětí, spí se mi špatně, stále se budím a mám divné pocity :oD Nedávno jsme byly se starší na dovolené u moře, měli jsme pro sebe manželskou postel (jely jsme bez tatínka) a mně se už dlouho nespalo tak dobře, jako když jsem jí měla vedle sebe :o)

daniellah
27. črc 2014

Já mám malou od příchodu z porodnice ve vlastním pokojíčku, který jsme ji zařídili, ještě než jsem porodila. Spinká ve své postýlce, nikdy to nebyl problém .Má tam rozsvícené světýlko, zapnutý monitor dechu a máme otevřené dveře. Od 3 měsíce spinká celou noc a nikdy jsem ji nebudila. Pravda je, že jsem měla prsa opravdu nalitý, když se to nedalo vydržet, tak jsem odstříkala do ulevy, ale malou jsem nebudila. Vstávala tak kolem 6h, spala asi od 8 nebo 9 ..laktaci mám už ustálenou a mléka mám pořád dost. Nerozumim tomu, nejsem lakt.poradkyně, ale já ani malá jsem s tím, že spinkala celou noc, nikdy problém neměli. Takže pokud ti to nevadí, můj názor je- bud ráda a určitě se vyspi 😉 at jsi ráno fit...
(názor i naší pani doktorky) 🙂

ivasad.
27. črc 2014

Taky jsem nebudila, děti mi spaly snad od tří nebo čtyř měsíců celou noc, obě byly kojené dlouho. Jen kdyby dítko málo přibývalo, nebo jsi měla pocit, že mléka ubývá, tak začni v noci budit. Noční kojení má největší vliv na zvýšení laktace.
A k tomu společnému spaní - jak vám to vyhovuje, neřiď se tím, co ti kdo řekne. Já měla děti v postýlkách těsně u své postele, kdyby jako miminka byly v jiném pokoji, moc dobře bych nespala, a stejně tak, kdyby spaly přímo v mé posteli. Občas, třeba při nemoci jsem je u sebe měla a budila jsem se při každém otočení. A děti jsou v tomhle po mně, mají rádi svůj klid a prostor, s maminkou na dohled.

katyxq
27. črc 2014

koukni na https://www.modrykonik.cz/nocni-kojeni a https://www.modrykonik.cz/detsky-spanek - tam najdeš aktuální informace, ne separační zastaralé, již vyvrácené, rady (kterých se ti bohužel dostalo)

treasurka
27. črc 2014

Ahoj, hlavně prosím tě nepodléhej nějakým trendy názorům, že dítě musí spát s tebou a mít prs pořád k dispozici. Nemusí. Myslím, že to děláš dobře tak, jak to děláš a důkaz je, že máš spokojené mimčo. U nás taky chlapeček odmalička spinká v postýlce s námi v ložnici, vzbudí se jednou v noci (teď při horkách víckrát, asi má žízeň) na kojení a potom až ráno, rozhodně bych ho netahala k nám do postele, když je takto spokojený. Důležité je i aby se vyspali rodiče a měli energii na den s prckem. Nejlepší je dát na svojí intuici a "naslouchat" děcku, ono ti dá najevo, kdy je spokojené a kdy ne 🙂