Nově se zavádí příkrmy plošně již od 4. měsíce?

lentilka81
25. bře 2013

Ahoj, mam dotaz ohledne zavadeni prikrmu. Byla jsem s malou u detske doktorky a ta mi oznamila, ze se tet po novu zavadi prikrmy plosne uz od ukonceneho 4. Mesice. Moc se mi to nezda. Mala prospiva pekne, je plne kojena. Planovala jsem, ze budu kojit do konce 6.mesice. Setkal jste se s tim nekdo? Diky

hojda
25. bře 2013

JJ zavádí se dříve, ale záleží na dr. někdo jede podle starého někdo podle nového (stejný to bude za 2 roky zase špatně 😉 ) Nevím tedy jestli je to už od 4 měsíce, já začala pidilžičkami od 5 měsíce.

hansed
25. bře 2013

Je možné že to tak je nově, ale jak mi řekla sestřička, když jsem byla s Klárkou na kontrole v 5 měsících - teď je to tak, před rokem tak a za rok tak, řiďte se tím, jak to cítíte jako máma 😉 Pokud je malá plně kojená, prospívá, uvažovala bych o tom pátém, šestém měsíci...ty jsi máma, nenech si do toho kecat jen proto, že se to teď tak dělá 😉

marketma
25. bře 2013

Pokud ditko prospívá, stačí příkrm zavést až v šestém měsíci.....

mataharyy
25. bře 2013

No jednou se plošně zavede že se budeme všichni pást a dítě hned po porodu dostane příbor 😎 Podle mého u malého dítěte se těžko může něco takového zavádět plošně... Může to být doporučeno (i když smysl mi naprosto uniká, protože dle mého trávící soustava potřebuje trochu času aby se adaptovala), ale rozhodně mi nikdo nemůže říct tak a teď dítěti dáš brambory! Je to jako se vším, jsou děti a děti, každý je individuální, někomu to sedne, jinému ne. Takže jako vždy použila bych vlastní zdravý rozum a řešila to dle momentální situace, pokud dítě prospívá při plném kojení, nač to uspěchat? Za pár měsíců/let se plošně bude zakazovat kojení, protože to a ono... Když se kouknu na to co se považovalo za správné když jsem porodila prvně (před čtyřmi lety) a co se doporučuje teď, když mám jít rodit, tak si říkám že si to zas udělám po svém 😉

ezenduska
25. bře 2013

pokud je plně kojená, a prospívá neřešte to 😉 ne vše co doktoři vymyslí je ok

zdezli
25. bře 2013

Ridila bych se citem: kazda mama podle me pozna, kdy je dite na prikrm pripravene, nejdrive ve 4, nejdele v 6.

Dceri jsem dala prvni mrkvicku temer v 6 mesicich (bez par dnu), synovi o mesic drive. Syn byl plne kojen, dcera prikrmovana UM.

antarres
25. bře 2013

Příkrmy dávám od 4. měsíce, prý se tím tak vyhne dítě alergiím, když si začne dřív zvykat na stravu. Dcera je od 4. měsíců na UM, měla jsem málo svého. S příkrmy jsme neměli problémy. Naopak. Se starší dcerou jsem začala s příkrmy až v 7. měsících. Když to srovnám, tak ta starší vcelku hůř jí, ta mladší sní zatím úplně všechno.

ckei
25. bře 2013

Já malého stále plně kojím a příkrmy začnu až po ukončeným 6tém měsíci, takže za cca 14dní. Nehledím na to, co říkají doktoři, já jsem matka a já si to udělám podle toho, jak chci já. Malej nestrádá, hezky přibírá, spí mi i plně kojený celou noc....tak nevím, proč do něj rvát něco dřív...

llluckaaa
25. bře 2013

Já myslím, že je to myšleno tak, že ve věku po 4. ukončeném měsíci by se mělo dítě setkat s potenciálními alergeny, dokud ho matka plně kojí. To znamená zkusit dát párkrát po sobě alergen (lepek, oříšky, atd.) a ne začít už nahrazovat jednou mléčnou dávku. Na to je čas až po uk. 6. měsíci nebo později.
Některé maminky tu mají o zavádění příkrmu pěkné články, tak si zkus pročíst a pak se rozhodni, jak to budeš dělat ty 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/clane...

evitaa
25. bře 2013

To mi připomíná jeden systém, který se tu už jednou prosazoval v době hlubokého komunismu. To se zakazovalo kojení, protože soudruzi uměli vyrobit lepší UM 😉 Ještěže nás neženou tak brzo do práce jako za komančů. Moje mamka musela přestat kojit bráchu ve 4 měsících, protože musela do práce. A druhý extrém - nedávná jsem koukala na nějaký americký pořad o výživě a normálně tam cpala 5-ti měsíčnímu dítěti hamburger. Dítě chudák bezzubý žužlalo, ale jak bude vypadat za pár let, maminka neřešila. Když se ti to nezdá, vyprdla bych se na dr. a dál bych plně kojila. Nebo to zkusit třeba jednou za týden. Třeba můj synovec do 8. měsíce nechtěl nic jiného než prso.

anina32
25. bře 2013

No to by to muselo být hodně nový, nám doktorka řekla že až od půl roku, takže jsme začali před měsícem. A abych pravdu řekla, začala bych tak i kdyby mi radila začít už na 4 měsících. Na půl roce jsme začínali i se starším synem. Četla jsem něco o zavádění tolerance na lepek už od čtvrtého měsíce, ale né jako přikrm ale jenom lžička denně. Ale my jsme i lepkem začali až na půlroce.

berenika39
25. bře 2013

Nově od roku 2010 😉 , otázka je, kdo to věděl, ví, kdo to používá, kdo se tím řídí, kdo to dělá po staru. Ale teorie o zavádění alergenů dřív se objevila potom, co jsem svého prcka držela striktně na mléku 6 měsíců🙂))))). První syn - pomeranč, puding a krkaše od tří měsíců.

Tohle je třeba už z roku 2010.
http://www.evalabusova.cz/preklady/vyziva.php

pehaka
25. bře 2013

nedokážu si představit že bych svému synkovi kterého jsme plně kojila do 6m / a měl skoro 9kg!!!!/ dala příkrm ve 4 měs to by asi prasknul 😖

elu
25. bře 2013

jj..bylo to už i za nas v roce 2010...že už se hodně psalo o tom, že čím dřív příkrm, tím menší pravděbodobnost alergií..nejde o to, že by mlíko nestačilo, ale imunologové to doporočují již dělší dobu...jinak ja jsem začala s příkrmy mezi 5-6 mesícem a kojila jsem do dvou let 😀

maty2010
25. bře 2013

http://www.alergieimunita.cz/2012/05/16/prevenc...

Po precteni tohoto clanku jsem zvedava, kdy budeme tedy s prikrmy zacinat nyni....a hlavne, co se bude pridavat pred prvnim rokem zivota. Mozna je na tom neco pravdy, ze kdyz se dite setka co nejdrive s potencionalnim alergenem, bude reagovat lepe, nez kdyz se mu to odepre a pak na to bude cely zivot alergicky, protoze se mu to dalo pozde....ale komu teda verit??? Novym vyzkumum nebo vlastnimu rozumu! Babo raď! Takze budu duverovat nasi nove pediatricce a uvidime, s cim prijde. Je pravda, ze nasi rodice vyrostli pomalu jen na knedlikach a bucku a na nic nejsou alergicti, ale jsem pro to, ze kojit co nejdele bude asi to prave orechove 🙂

kh83
25. bře 2013

Stejně každý doktor doporučuje něco jiného. Moje alergoložka mi radila plně kojit co nejdéle, že je to dobré pro dítě v důsledku budoucích alergií. Dětská doktorka mi naopak tvrdí, že mezi 4. a 8. měsícem je imunologické okno a je jedno kdy se s příkrmy začne. Já musela začít po 4. měsíci přikrmovat UM, tak jsme začali i s mrkví a dýní. Pokud je mléka dost, rozhodně bych nikam nespěchala 😉

veruska007
26. bře 2013

Ja mladsimu davala prikrmy od 4. mesice, ale proto, ze dva mesice vubec nepribral a byl vyvojove hodne dopredu. Na jidlo se vylozene sapal, dr. radila zacit s kasi, ale dala jsem klasicky nejdriv mrkev, kasi tak po tydnu. Z jidla byl maly nadseny, zadne problemy s tim nemel, nema ani zadne alergie, pritom jsme s manzelem oba silni alergici a atopici.

Starsi zacal s prikrmy pred 5. mesicem, taky uz nepribiral a vyvojove byl dopredu, v 6 mes. uz chodil kolem nabytku 😉. Zdravotni problemy mu to take nezpusobilo, alergik neni, oba kluci jsou hodne zivi, hodne zravi a hodne hubeni doted 😉.

Osobne si myslim, ze je to individualni a zalezi na konkretnim diteti. Ja se ridila temi radami, ze se ma zacit, kdyz dite prestava pribirat, chce velmi casto kojit, sedi, zajima se o jidlo dospelych a sape se po nem. Ja zacinala s normalnim jidlem velice postupne, napred jsem dala treba prckovi kousicek rohliku nebo chleba na ozuzlani a tak.

betysek
26. bře 2013

Udává se nově, že by se mělo začít s příkrmy od 4 měsíce kvůli alergiím, ale není tím myšleno, že by se mělo kojení nahradit příkrmem. Ale pouze přidávat potraviny,které vyvolávají alergickou reakci za plného kojení. NApř. malé množství potraviny s lepkem 1-2 lžičky za den. Pokud mimčo prospívá, tak bych nezačínala s příkrmy dříve než v 6 měsících....Podívej se do alba https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/ má tam pěkně zpracované vše co se týká příkrmů...

eficenka
26. bře 2013

NE, to není pravda - nejsou to příkrmy, ale zavedené př. lepku, bílkoviny kravského mléka , ryby.. podáš třeba jen na špičku lžičky a jinak hned dokojíš... příkrmy zavedeš až v 6 tém měsíci...