Obrovský problém s kojením. Prosím poraďte.

kirkee
22. pro 2009

Prosim poradte mi nekdo, jestli mate zkusenost, nebo vite, co s tim. Kojeni u nas az asi do tretiho mesice probihalo uplne normalne a v poradku, kojili jsme kazde 2,5 az 3 hodiny a maly v pohode pil, ze zacatku sice blinkaval, ale potom uz to bylo dlouhou dobu v poradku.
Od tretiho mesice se to zacalo zhorsovat a ted posledni asi dva tydny mame fakt horor. Prcek se pri kojeni vzteka a po kojeni blinka takovym zpusobem, ze i trikrat, ctyrikrat musime prevlikat, jelikoz je cely poblinkany. Haze ven takove hromady mlika, ze mu v zaludku nemuze zustat fakt snad nic.
A taky uz po pulhodine strasne rve hlady, je k neutiseni a horlive si saje prsty, jak naznacuje, ze chce pit. A tak to po chvili nevydrzim a samozrejme mu dam prso. A cely kolobeh se opakuje porad a porad dokola... Je to neco strasneho, jsem z toho psychicky dost spatna.
Mlika mi pripada, ze mam dost, porad stejne jako predtim celou dobu, tak vubec nechapu, co se mohlo stat?

ronie
25. pro 2009

kveluse nic z toho co píšeš neodporuje tomu co si myslím,maminky nepíšou o hrozných ale sobeckých matkách, také si nemyslím, že kojení může být bezproblémové-to si myslímm, že jsou spíš výjimky, spíš se kojící potýkají s většími či menšími problémy,ale když jsou ty problémy takové, že to ovlivňuje fungování matky či rodiny,tak si myslím, že pak je na místě se rozmýšlet, pokud ale mamča kojit chce, tak je to jen a jen dobře 😉 🙂

pokud můj příspěvek vyzněl nějak podrážněděně,tak to chci uvést na pravou míru-nejsem ani trochu naštvaná na nikoho ani na ty co si myslí, že sem kráva 😀 😀 😵 😉 🙂 fakt ne, prostě to chápu, já si opravdu myslím, že kojení je super věc a je moc důležité,ale někomu to dobře nedělá 😉 Mě to nikdy nijak nefrustrovala-potom co sem se rozhodla(to rozhodování bylo peklo 😔 ) ale pak fakt ne, klidně o tom mluvim s kýmkoliv,nemám s tím problém, ani pocit méněcennosti 😉 ale taky chápu maminky, který ten pocit mají 😒

kveluse
25. pro 2009

radko, napsala to k.ate a myslím, že to v dlaších příspěvcích vysvětlila. Navíc, je to její názor a není třeba proto odsuzovat každou maminu, která napíše, že upřednosňuje MM před UM a radí Kirkee, aby vydržela. Myslím, že se to v takovou žabomyší válku zvrhne kůli tomu, že lidé obecně slyší (nebo čtou) jen to, co slyšet chtějí. A pokud někoho nakopne zmínka o vyvyšování MM nad UM (a naopak), škoda, že už potom nepátrá po příčině, která vedla druhou osobu k takovému názoru..... Potom to prostě musí dopadnout pokaždé stejně.

A je pravda, že o takovém podle mne závažném kroku, by bylo moudré se poradit s odborníkem, nejlépe LP, která těžko bude nutit maminku na pokraji zhroucení, aby vytrvala v kojení, protože nic lepšího není. Pokud Kirkee budeš chtít kojit i dále, LP tě povzbudí a dodá možná novou sílu, ale už jsi to snad udělala. My ti můžeme napsat jen svůj názor a své zkušenosti, ale odborníci jsme pouze a jenom na svoje děti 😉 .

misellll
26. pro 2009

evane:hrušky s jablkama? 😀 Tak to nevím z jakého důvodu.Pořádně si přečti tuhle diskuzi 😉 Jsem velmi ráda,že Vám kojení jde a baví tě to.Pokud si však četla pořádně psala jsem některé kojící maminky a ještě u toho bylo spousty vykřičníků!Vybíráš si z mého přízpěvku jen to co ti příjde vhod!Samozřejmně,že do toho nic nikomu není,pokud vím nikdy jsem tu nenapsala ať někdo nekojí.Nebo snad ano?Pokud jo,řekni mi v kterém přízpěvku a já sse za to omluvím 🙂 Já jí taky nepsala pokud ´o kouření.Jen jsem psala a to dokonce nebylo myšleno kirkke,ale všem co se tu baví kojení verzus Um.Že důležitější je jestli se matka o dítě stará a ne jestli kojí či ne!!!Tak si to pořádně přečti 😉

misellll
26. pro 2009

kveluse:vždyť radka vůbec neodsuzovala jen hájila maminy které nekojí.Dám ti příklad příjdeš do společnosti maminek a řekneš já kojím,nikdo ti nic na to neřekne,ale jakmile začneš říkad klady Um okamžitě se strhne mela.Stačí když si přečteš pár přízpěvků tady v téhle diskuzi.Jinak pokud se jedná o MM samozřejmně říká se,že je nejlepší a nejspíš to tak i je,ale některé maminky kojit nemůžou.A ještě něco už jsem tu dostala ne jednu otázku která z maminek odsuzovala někoho v tehle diskuzi za to že tu navrhla kirkke Um,přečtěte si ještě jednou všechny odkazy,jestli ani potom nic nenajdejte,sejte vědět,já vám jich pár najdu 😉 Maminky,které tu mluvili o UM nikoho neodsuzovali spíš se snažili obhájit,ale asi to nejde pochopit ☹

evena
26. pro 2009

misell díky za radu, ale číst umím 😅 diskuse se spíš zvrhla k napadání matky kojící versus matky nekojící, holt každý si asi brání to svý 😀 😀

misellll
26. pro 2009

když umíš číst,tak nechápu,jak jsi mohla napsat co jsi napsala 😀 😀

kveluse
26. pro 2009

Misellll, přijdou mi tvé příspěvky zbytečně afektované😉 - nevím, proč by to něšlo někomu pochopit 😉 .
A nemyslím, že by bylo potřeba aby někdo hájil maminky, které nekojí, asi špatně čtu, ale nevidím tu nikde, že by někdo psal, že nekojící jsou špatné matky - a nebo na to prostě jen nejsem přecitlivělá. A pokud někdo reagoval (ne odsuzoval) na někoho, kdo poradil Kirkee Um, tak reagoval jen svým názorem.

I já jsem se vámi dala strhnout (a to mě mrzí a omlouvám se za to) a připadalo mi, že jelikož obhajuji kojení, vrháte se na mne (ikdyž nejmenovaně). Takže je to pocit asi oboustranný.
A na vlastní kůži jsem nikdy nepoznala, že by se strhla mela, když někdo mluví o UM a jeho kladech. Samozřejmě je asi každá maminka radši, když může kojit, ale nikdy jsem nepotkala nikoho, kdo by odsuzoval nekojící matky. Mám možná kolem sebe lepší lidi.... a mám také spoustu nekojících kamarádek a nepřestala jsem s nimi proto mluvit 🙂 .

Tak nějak mi připadá, že už se tu hezky dlouho bavíme mimo téma.....

mystique
3. únor 2010

Vždycky tyhle dizkuze jsou bodem sváru. Když jsem měla první dítě, ketré jsem kojila rok a přibívalo jak ve výkrmně tak jsem nechápala jak někdo může dávat dobrovolně Um vždyt kojit je tak jednoduché 🙂 a má druhá dcera mě vyvedla z omylu. Kojíme sice už 6 měsíc, ale bojujeme snad s každým týdnem a každým deka. Přibíráme málo. Ted v 6 měsících nemáme dvojnásobek porodní vahy. Chybí nám 300g. Doktorka nám už 2 měsíce radí dokrmovat. Takže dávám denně malé 120ml nutrilonu. Váha se zasadně nehýbe. Spokojená je pořád stejně. Někdy už je člověk z toho unaveny a říkám si nebylo by mi líp na UM a s pěkně buclatým děckem? furt poslouchat kecy jak je mala drobná a čím ji krmíme. Po odpovědi, že ji kojíme tak si vyslechnu, že ji trápím hlady a mam ji dát najíst 😠
Myslím, že každá matka ví co je pro její dítě nejlepší. A nebavíme se tu o patologických typech matek. Prostě o průměrných matkach co mají o své dítě strach. Podle mě pokud někdo bude kojit s odporem a nasilím, tak to tomu dítěti nic nedá. Jen stres na obou stranách. Takže kdo chce a může tak at kojí. Kdo nemůže nebo nechce at nekojí.

zuzankast.
3. únor 2010

kveluse a mystique - moje rec, nekdy to jde a nekdy ne, je dobre kojit, ale kdyz je pro dite lepsi UM, neda se nic delat. Stres matky se prenasi na dite a to neni dobre.

zuzankast.
3. únor 2010

Vsimly ste si vubec ze uz sem Kirkee ani neprisla napsat, jak se maji, jak problem vyresili?

brisalek
4. únor 2010

zuzankast a vis proc tyhle diskuze tak konci, protoze se vzdy objevi Apochine a urazi a provokuje dokud se nekdo nechytne. Jak se pripoji dalsi, ktera se zacne hadat s jejim protivnikem okamzite z diskuze zmizi!!
Kdyz tady nekdo psal, ze nikdo se nepovysuje a neurazi, tak at si pozorne precte jeji prispevky na prvnich dvou strankach. Me uz to prijde jako vrchol. Neznam ji osobne, ale z jejich prispevku bych rekla, ze je nedospely clovek, kteremu cely zivot nekdo umeta cesticku(rodice, manzel...) a tak vidi jen cernou a bilou. Zadne vciteni se do pocitu druhych, pchopeni nebo trocha pokory. Kde bere tu povysenost a drzost soudit. Jak to napsala radka "myslím,že bych ani neměla právo někoho soudit kvůli něčemu,o čem nic nevím,a i kdybych věděla,každý má prostě jiné hranice a jiné pocity někde jinde..."Vzdyt porod a ta doba po nem je o hormonech , kazdy ma jejich hladinou jinou a kazdy na ni reaguje jinak....a kdyby to nebylo o tom, nekdo snese velky stres chvilkovy jiny dlouhodoby....je to obrovsky psychicky napor a vycerpani...nekomu miminko spi je nenarocne, jinemu nespi celou noc pres den place....kazdy krome supermatek tohle chape.

Takhle odsuzovat nekoho v roli, kterou kazdy z nas bereme jako nejcenejsi muze jen dost charakterove "divny" clovek.

Mozna jeji deti budou 3 roky kojene, ale myslim, ze potrebuji mnohem vic spoustu jinych veci.

Ja bych navrhovala takovy bojkot supermatek typu Apochine 🙂 =proste na ne nereagovat.

kirkee
autor
4. únor 2010

Ahoj holky, uz je to vice nez mesic, co jsem sem psala prvni prispevek. Chci vam vsem, ktere jste se mi snazili poradit, podekovat.
To kojeni jsme si nakonec vybojovali, i kdyz to teda byla tvrda zkouska me trpelivosti. Rekla jsem si, ze kdyz mlicko je, tak to snad nejak zvladneme.
Snazila jsem se fakt hodne, nakojit, udrzet co mozna nejvic v klidu, neotacet, nemackat brisko... no a postupne se to pomalicku zlepsovalo, pomalu se pri kojeni prestaval i vztekat, no a ted jsme na tom tak, ze stale plne kojime, malej se hlasi co dve hodinky, obcas jeste trosku ublinkne, ale nic strasneho, a pije pekne.

Dodnes jsem teda neprisla na to, z ceho to vsechno bylo, proc tri mesice bylo kojeni v pohode a potom se to po rustovem spurtu takto pokazilo az k uplnemu zoufalstvi, ale kazdopadne, ted uz je vse jak ma byt ... a je to i dobra zprava pro ty, komu by se treba stalo to same, ze mozna jeste nemusi byt vsem dnum (a kojeni) konec 🙂
Jen holt je to nekdy tezka rehole, to kojeni 😉

keminek
9. únor 2010

Možná nějaký bojkot nebo reflux trochu.. taky nevím, ale evidnentně to byl jen přechodný problém, který se dal řešit. Takže ano, je lepší klid než nervní kojení za každou cenu, ale jak tu padlo, přechod na UM je poslední řešení, nikoliv první a jediné. Jinak na UM nic špatného není, ale za pokus o záchranu to kojení stojí, ale nesmí to překročit všechny meze. Kirke suprově jsi to zvládla 😀
Jinak nějaké info by mohlo být na www.kojeni.net v otázkách a asi by uměla poradit paní v oniline poradně tam 😉

knobloska
24. srp 2011

Ahoj, já bych potřebvala radu. Naší holčičce je 14 dní, první dny po návratu z porodnice probíhali v klidu, ale asi 4. den to začalo...křik celý den a celou noc, byla pořád přisátá, ale vždycky usnula. Samozřejmě se mi na prsou udělaly obrovské ragády, které začaly krvácet ( malá ublinkávala mojí krev ) a pak i hnisat. Kojení jsem musela ukončit a začala mlíčko odstříkávat. Jenže odsávačkou jsem nemohla kvůli ragádám a ručně mi trvalo 80ml skoro hodinu. Víc už jsem neodsála, takže jsem začala dokrmovat stříkačkou UM.
Teď se mi ragády zahojily, zkusila jsem znovu malou přiložit a během jednoho kojení mám zase prsa celá krvavá. Holky jsem zoufalá, tolik jsem chtěla kojit, ale asi to prostě nejde, byla u nás laktační poradkyně, kontrolovala mě, v technice problém není, mám prý špatné bradavky a ještě k tomu slabé podkoží, takže mi kůže hned popraská. Kloboučky jsem zkoušela, ale malá je dáví.
Teď je situace bohužel taková, že odsávám hodinu, hodinu jí dokrmuju, ona to skoro celé vyblinká, takže sáhnu po UM. Co byste poradily zoufalé mámě? Strašně mě to trápí, u první dcery to dopadlo stejně, během pár dnů laktace skončila a byla na UM.

olinka_filipek
24. srp 2011

Ahojky taky jsem zastánkyně kojení, ale v případě že se děje něco špatně tak už to není na místě. Moje ,,macecha,, 🙂 má děti a ty jsou všechny alergické na mléko.. Teď má miminko stejně jako já a a když takhle začala po kojení blinkat a už častěji tak jí vzali na pohotovost a tam jí zjistili vysoké jaterní testy. U prvního dítěte nemohla ani dávat Sunar, ale mléko které nemůže vyvolat alergickou reakci. Takže pokud ti někdo říká kecy (viz aponchie), že kojení je nejlepší na světě, tak zrovna tvýmu miminku může ubližovat. Nikoho neposlouchej, ale doktorka je na místě. a co nejdříve. U miminek je i malá věc, strašně důležitá. Např. my jsme podcenili že mu roste nehet dvojitě, mysleli jsme si že odroste a dobrý, no a jen tak mimochodem se koukla doktorka a je to mykoza jak hrom... takže radím, třikrát se zeptat u doktorky, než něco zanedbat. Důležité je, že budete spokojení vy dva, i kdyby na UM 🙂 Držím palečky, at to není nic hrozného a at se to brzy spraví 🙂

knobloska
24. srp 2011

@olinka_filipek teď nevím, jestli to byla reakce na můj problém 🙂. U nás je spíš problém v tom, že malá z prsa netahá, nenají se, pak hned pláče hlady, opět kojení, a z toho zničená prsa. A odsávání nestačí pokrýt potřebu. Nebo možná je prostě problém ten, že z těch trhlinek teče krev a mlíčko jí nechutná. Nevím.

olinka_filipek
24. srp 2011

nene odpovídám úplně na prvotní problém 🙂 A není možný že je slabá aby to z prsa vytáhla? i takový miminka jsou, který nemají sílu pít z prsa ...

fim
24. srp 2011

@knobloska Jejda, tos mi připomněla naše "boje". Sice ne s ragádama atd., ale ta hlava v pejru a neustálý kumštování, co s tím?
Já bych radila:
1) kontaktovat laktační poradkyni
2) klidně střídat pokusy o kojení s UM (jednou dát UM rovnou, jednou až po prsu), to umělko podávat kelímkem nebo stříkačkou, flašku zatím nechat ležet
3) zachovat hlavně noční kojení, kdy to mimčo pije nejlépe a nejlépe se spouští laktace
4) když to nepůjde, nelámat to a kdyžtak přejít na UM - svět se nezboří. 😵
Hodně štěstí. 😵
Já sama za sebe vím, že kojení není tak samozřejmá věcj ak si někteří myslí. Holt někomu to dáno není. 😔

knobloska
24. srp 2011

@olinka_filipek to je taky možný, ale právě první dny to bylo OK, přibrala a pila každé 3 hodiny.

olinka_filipek
24. srp 2011

jsem to odeslala moc brzo.. 🙂 ale asi jsou maminky, ke kterým byla příroda zlá ... já jsem zase měla problém s tím, že jsem prcka kojila a pak jsem přišla na to že mám málo mlíka a když se mlíko začalo opět dělat, tak se male vždycky napil tolik, asi se bál že by zase nemuselo byt nebo nevim 🙂 a pak mi z toho dávil a to jsem pak mela taky ragady.. ale pokud uz to videla laktacni poradkyne tak si asi myslim ze to je sice smutny, ale bohuzel nektery maminky nemuzou... Proto treba nechapu zensky který nechtějí kojit, aby se jim nevytahali prsa a mohli od ditete odchazet jak se jim zlibi (uz jsem se s takovou maminkou setkala)

knobloska
24. srp 2011

@fim poradkyně u nás byla, radí odsávat a holt dokrmovat, ale ta laktace jde do háje,, to je jasný.
Kojení jako takový teď prostě možný není, prsa se mi zase musejí zahojit, je to hnusný jí je dávat, mám je hned krvavá a taky zhnisaná. Omlouvám se, je to nechutný 😝

knobloska
24. srp 2011

@olinka_filipek no vidíš a já jsem psychicky na dně z toho, že to nejde. Teď tady zase bulim jako želva.

fim
24. srp 2011

@knobloska Promiň, jsem tu laktační, že u vás byla, vypustila.... Nějak mi nedošlo, že se tu ptáš, ačkoliv to viděla a nic kloudnýho neporadila.... Já právě myslím, že tím střídáním by si prsa mohla odpočinout. A ty kloboučky jsi zkoušela jaké? Mám doma dvoje, ani jedny jsem nepoužila, ale vím, že každé mají trochu jiný tvar. 😉 Třeba by malá nějaké jiné snesla. 😉

olinka_filipek
24. srp 2011

@knobloska ale no tak, vždyť kojení není všechno, však si spolu užijete papání z lahvičky, a budete obě spokojený odpočinutý zdravý a bez bolestí, když budete na UM, tak můžete dřív zvykat na pevnou stravu, bude větší a nebudeš se bát, že je nějak malinká, uvidíš kolik toho vypije, zasytí jí to časem na celou noc a budete vyspinkaný 🙂 hledej v tom pozitiva 🙂 každá věc je má...

berenika39
24. srp 2011

@knobloska ahoj. zkus na to kouknout tak, že máš krásný zdravý mimčo a ty jsi pro něj strašně důležitá - zdravá, klidná, nevynervvovaná. To, jestli bude pít mm nebo um je v téhle situaci - podle mě - úplně fuk. . Vždyt bude prospívat úplně stejně, bude zdravé úplně stejně a můžete si užívat jeden druhého.

apollo11
24. srp 2011

@knobloska Děláš co můžeš, a přesto to nejde - není to tvoje vina 🙂 Hlavně se tím netrap, za pár měsíců na to budeš koukat úplně jinak..Kojení je fajn, ale není to podstata mateřství, ani zdaleka 😉

Jinak já jsem zkoušela ještě hydrogelové polštářky a Purelan - to mi ragády úplně zahojilo. Ale je fakt, že jsem to neměla v takové míře, udělaly se mi až někdy v půlroce, kdy malá začala u prsa blbnout. Ale u tebe to bude těmi bradavkami, je možné, že i kdyby se ti to teď spravilo, pravděpodobně by se to objevilo zas..

takyja
24. srp 2011

@knobloska Ahoj Knoblosko, já přesně to peklo, co popisuješ, vydržela 6 týdnů. Já jsem od cca 1 týdne jen odsávala, protože po kojení mi z bradavek visely cucky masa. Bradavky se odsáváním trochu zahojily, ale protože jsem měla málo mléka, tak jsem svých 60ml celkem z obou prsou odsávala tak hodinu a půl, pak se malá napila vzbudila a furt dokola. Pak začaly prsa z toho dlouhodoého odsávání pekelně bolet, drtila jsem totiž poctivě každou kapku mléka až už pak stejně skoro žádné nebylo.
Byla jsem z toho celá nevyspalá, unavená - pak se nakonec ukázalo, že problém byl nejen v bradavkách na dvě věci, ale také v obrovské ztrátě krve a tělo ani nemělo z čeho mléko tvořit ... Přešli jsme na UM (stejně byla kvůli nedostatku mléka dokrmovaná od začátku) a byl klid. Najednou jsme měli spokojenou domácnost, jen jsem kvůli tomu strašně alergická na agilní kojo matky, které tvrdí, že to vždycky jde.
Moc ti rozumím, já jsem svoje nekojení obrečela a přestala jsem definitivně "kojit", resp. odsávat, až když mne k tomu ukecaly kamarádky, které viděly, jak jsem z toho na dně (za což jim dnes s odstupem času děkuji).

kristi
24. srp 2011

@knobloska co bych ti poradila? at ji das UM a netrapis se, neni proc......rozhodne to neni tvoje chyba,nekdy to proste nejde i kdyby se clovek rozkrajel

babulinkab
24. srp 2011

@knobloska když to nejde, tak to nejde, já jsu velkej zastánce kojení, určitě jsi udělala, co se dalo, ale fakt je asi čas přejít na um a budete určo obě spokojenější

ffiinnkkaa
24. srp 2011

Ty brďo, ani jsem nevěděla, že když si pročtu tuhle diskuzi tak se mi rychle vrátí vzpomínky a zároveň vztek. Začlo to už v porodnici (jo v jedné co dostala nejlepší hodnocení, v tom, že tak podporuje kojení a dělá vše pro to, aby se maminky od nich vrátili se spokojeným plně kojeným miminkem). Byla jsme po CS (tři dny jsem nebyla schopna vstát z postele) a co sestřičky na novorozeneckým? Vůbec je nenapadlo mi ho nosit ke krmení (i když jsem je o to výslovně žádala a prosila) zatím ho bez mého vědomí krmily UM a ještě k tomu z flašky. Když jsem konečně po třech dnech byla schopná se o malého postarat nosila jsem ho k vážení ať vím kolik vypil (vždy to bylo málo) tak jsem poctivě odstříkávala a co mezi tím? Mezi tím sestry nepočkaly a vrazily mu další UM opět z flašky. Když jsem se vrátila domů nastal problém v tom, že se malý nechtěl přisát křičel i čtrvrt hodiny než se to povedlo. Pak po zhruba 3/4 hodiny vypil (15-20 ml). Nedalo mi to a pozvala jsem si laktační poradkyni. A ona prý ať jí ukážu jakpak mě to v nemocnici ukazovali a jak kojím - prý všechno špatně. Super po 14 dnech boje jsem se rozkojila (mléka jsem měla na rozdávání) jenže rozjela se mi jizva po císaři a dostala jsem na ně tak tři druhy prášků - antibiotik. No a malý pak už nechtěl pít vůbec. Cucnul začal řvát a byl konec.
Od tří týdnů je tedy na UM spokojený a já s ním. Když jsou maminky co kojí super ať kojí (taky jsem moc chtěla) ale když to prostě z jakéhokoliv důvodu nejde tak to nejde.

V pěti týdech malý onemocněl (zánět ledvin) a sestra na mě vyjela, že je to tím, že nekojím, brzo po tom přišly do ordinace i další dvě maminky se stejným onemocněním a plně kojily (sestra mi už tehdy raději nic neřekla) navíc jako nejmenší a nekojené miminko jsme se nejdříve uzdravili a nemoc už se nevrátila. Takže i tvrzení, že kojené děti jsou zdravější než nekojené není zas tak pravda.

Nakonec nejbližší okolí, které mě znalo a vidělo jak je malý spokojené a pohodové miminko - uznalo že to pro nás byla nejlepší volba.