Od kdy dávat dítěti normální mléko?

angelinie
14. lis 2017

Ahoj holky, mám takový dotaz ohledně kojení, nebo spíš období po kojení. Malý má rok a zatím je kojen. Jak je to ale, když někdo např. v roce přestane kojit? Je nutné pak mat. mléko nahradit umělým mlékem třeba do těch 3 let, nebo už může být mimi na normálním kravském mléku? A ještě mě zajímá, kolik by ho tak to roční mimi mělo denně vypít? Předem děkuji za odpovědi 🙂

leki
14. lis 2017

Me kolem roku mleko "doslo". Sice se obecne pise, ze do nejakych 3 by melo byt umely, me ale prislo zbytecny ho ucit v roce na umely. I doktorka mi rikala, ze staci prisun mlecnych vyrobku. My treba mame na snidani spolu vzdy bily jogurt s ovocem co doma najdu a odpo ma bud nejaky puding (z kravskeho mleka) ci tak neco. Ted uz ma k veceri i chleba s maslem a syrem (rok a 3/4), nekdy kasi. V roce jsem myslim davala jen kase, ale uz nevim. Mam dojem, ze kravske neupravene by se v roce jeste nemelo, myslim, ze dokonce do dvou ne, ale ja mu obcas uz udelala kakao.

angelinie
autor
14. lis 2017

@leki No právě, mně u obou starších dětí v tom roce taky došlo mléko, takže pak byli do těch cca 3 let na umělém mléce. Ale říkám si, když přece má dítě denně jogurt, tvaroh, sýr, puding apod., tak to všechno je z kravského mléka, takže možná by ho mohli už dřív...

bekyc
14. lis 2017

Já myslím že pokud to mlíko nepotřebuje vysloveně pít (tak jako ten můj UM před spaním a dvakrát za noc) tak je zbytečné dávat um z lahve. Kdyby to nevyžadoval tak bych mu ho už taky nedávala. Kravské bych na pití ale taky nedávala a spíš bych to nahradila jogurtama, syrem, lučinou apod. Ale vařit z kravskeho nevadí, dělám krupičku, puding atd... s pitím mléka ještě nejmíň do 2 let počkám. Ale nevim, třeba si to myslim špatně. 😉

syrinxka
14. lis 2017

Já jsem po prvním roce dávala kravské plnotučné mléko a dávám doteď. Tepelně upravené je myslím v pohodě. Také jsem toho názoru, že když prcek jí jogurty, tvarohy, sýry a další potraviny z kravského mléka tak není důvod utrácet penízky za uměle mléko.

listopadka1
14. lis 2017

já nekojím od 7 měsíců, do roka jsem dávala UM, od roka na doporučení doktorky kravské mléko + mléčné výrobky. Dr. říkala, že celkem by měla mít asi 300 ml mléka, ale počítají se do toho všechny mléčné výrobky, kaše atd., takže to není tak těžké. Třeba mojí dcerce mléko moc chutná, takže čistého vypije asi čtvrt litru, pak jí vařím kaše, dostává jogurty, sýry...
Kupovat UM do tří let mi přijde jako vyhazování peněz, od toho roka už má dítě dostatečně vyvinutou střevní mikrofloru, aby zpracovalo kravské mléko.

jipe
14. lis 2017

Kojit jsem přestala ve 13m, UM jsem nikdy nedávala, pouze mléčné kaše. Dr.mi odsouhlasila,že stačí mléčné výrobky - začínala jsem jogurty, sýry, cca kolem těch dvou let jsem začala i kaše dělat z kravkého mléka. Čisté ani kakao zatím nechce, ale myslím, že i to by od těch dvou let šlo. Kupuju teda "čerstvé" plnotučné, ne krabici, co má trvanlivost půl roku

linee
14. lis 2017

@angelinie ja prestala v 15 m a pak jsem stridala UM a plnotucne kravske.

bacika
14. lis 2017

Malé jsem poprvé zkusila dát napít kravské mléko ve dvou letech, vůbec jí nechutnalo a malému je rok a tomu jsem to ještě nezkoušela. Malý je na umělém a malá si taky občas dá, třeba večer. Ani se mi nechce moc jim dávat to kravské, když jsou v něm různé šmakulády.

budilinka
14. lis 2017

Moje dcerka je od 2 měs. do 3 let a 4,5 měs. na Nutrilonu 😂😂

ajja87
14. lis 2017

Mě se malá odstavila v deseti měsících,a vzhledem k tomu, že mi UM nevzala a kaše mi taky nejí,jsme pouze na jogurtech a hlavně pribinacich,ty zbožňuje,doktor mi řekl, že v roce můžu dát čerstvé mléko-převařene,ale ani to mi nepije, ani kakao,takže nám musí stačit ty sýry,jogurty a pribinaky..😉

ssandy
14. lis 2017

Kojila jsem 20mesicu,pak jsme testovali ruzna UM a nic ji nechtnalo. Pije plnotucne kravske, rano i vecer tak 220ml a to ji chutna.Jogurt mela asi od 8m,pak ruzne syry, tvaroh, lucina a pod. Kolik pila v roce vubec netusim, proste si vypila, kolik mela chut. Nikdy jsem to nemerila a kojila na pozadani.

angelinie
autor
15. lis 2017

@bacika Obávám se, že v umělém mléce bude víc různých "přísad" než v čerstvém mléku od krávy.

Děkuji všem za příspěvky 🙂

angelinie
autor
15. lis 2017

Tak jsem právě mluvila s naší paní doktorkou a ta mi řekla, že do 3 let by mělo převažovat to mléko umělé...že vařit z normálního kravského nevadí, semtam se napít taky ne, ale denodenní pití kravského až od těch 3 let. Takže asi budeme postupovat podobně jako u starších dětí

barchen
15. lis 2017

@bacika
V obycejnem zivoc. mlece bez ruznych slovnich privlastku nejsou zadne smakulady. Jedna se pouze o mytus podporovany ruznymi skupinami a je smutne, ze tomu lidi porad veri. Jak v EU tak i v CR jednou za cas probehne testovani a porad z toho vyjde pouze mleko. Nejcastejsi myty o slozeni ziv.mleka jsou tyto: Mleko je redene vodou, mleko obsahuje "ecka", mleko obsahuje antibiotika nebo hormony...nic z toho neni pravda. Jsou to tak 3 mesice, co dtest delal testy UM pro deti od 1ho roku.... Nedelam reklamu, pouze podavam informaci, pokud by to nekoho zajimalo.

dzogobela
15. lis 2017

Po roce uz UM nepotrebuje, pokud ma vyvazenou stravu. A ano melo by mit vetsi prisun mlecnych vyrobku. Ja odstavila malou v 15 mesicich a um jsem ji ani nezkousela davat. 😉

eva1987
15. lis 2017

Malý má 10,5mesice stále kojím, ale jen večer před spaním a ráno o půl páté, pak na snídani dám kaši, zerve atd. a odpoledne bílý jogurt a další , zkouším přecházet na Um, ale malý to odmítá zkoušela jsem už x značek a nic, jak přestanu kojit, tak Um dávat nebudu, v průběhu dne má mléčné výrobky takže to hold stačí. Prvorozena pila UM do 3let, ale malý to prostě nechce.

barbarra
15. lis 2017

Vidím, že u lékařů se názory a doporučení dost liší. Me doktorka řekla, že po 1. roce už může dcera místo UM kravske. Do 1,5r jsem dávala ke kojení i UM. Potom jsem to střídala aby si zvykla a teď v 21m je na kravskem mlece a mléčnych výrobcich.

ajja87
15. lis 2017

Jo a ještě jeden dodatek, manžel na kravském mléce vyrostl,po narozeni mel problémy, tchýně ho tehdy nemohla kojit a po propuštění z nemocnice mu dávala pouze převařené kravské mléko,dnes je z něj chlap jak hora,v životě nebyl vážněji nemocný a mléko pije do dnes.

soleilll
15. lis 2017

@angelinie Od roka, plnotučné, pasterizované nebo převařené. V UM jsou sice všelijaké rostlinné tuky, ale taky hodně vitamínů a minerálů, takže pokud je dítě nekojené, je na matcce, jestli mu dá kravské mléko a vitamíny dodává v normální stravě nebo chce dávat i UM, které je obohacené o tyhle látky (ale i další všelico). Tvoje paní doktorka možná dostává všimný od nějakého výrobce UM, ne? Jinak nevidím důvod, proč by dítě až do 3 let mělo být na UM. 🙂
@bacika Mléko je jen mléko - žádný šmakulády v něm nejsou. 🙂

mlynkova85
15. lis 2017

Já dávala dětem od roka kravské mléko. Starší syn byl závislák tak do 2 let v noci na mléce. Do lahvičky dostávali tak 120ml zbytek byl v jogurtech, jídle.

bacika
22. lis 2017

@soleilll No četla jsem článek a viděla i video. Ty krávy co jsem neustále připojené na odsávačky a pořád to mají připnuté, tak jim ty cecky hnisají a tak jim dávají antibiotika a to vše pak koluje v tom mléce, takže mi to jako šmakulády příjde.

bacika
22. lis 2017

@barchen No tohle jsem právě slyšela. Já mléko piju, ale děti u nás ho ani pít nechtějí. Mě chlap doma vždycky něčím naočkuje. 🙂

bacika
22. lis 2017

@angelinie No tak jasně, dneska je ve vše něco a upřímně? Někdy je lepší to ani nečíst 🙂

blondynka400
22. lis 2017

@angelinie já bych v roce běžné kravské mléko na pití nedávala. To je lepší, aby dítě bylo bez mléka úplně. Zase na druhou stranu UM do 3 a více let mi též přijde nesmysl. Za mne tedy UM a cca do 2 let, nebo do kdy ho bude dítě vyžadovat. A cca tak 500ml denně. Záleží, kolik a co toho přes den jinak sní.
Jinak určitě v roce kravské může, ale v jídle, pudingy a pod, ne jako pití a nebo náhražka jídel, není to pro trávení značka ideál.

barchen
23. lis 2017

@bacika
Není nutné věřit všemu, co slyšíte, čtete nebo Vás "naočkuje" manžel 🙂. V mléce žádné antibiotika nejsou, ani stopové množství, nikdy se nic takového u nás (ČR-EU) neprokázalo a to se mléko testuje denně v mnoha laboratořích v ČR, ne jenom namátkově. A k těm krávám na antibiotikách je to asi tak, že pokud nějaká kráva dostane antibiotika, její mléko je označené jako nebezpečný odpad a je zákonně zlikvidováno. Krávy vážně nejsou celé dny napojené na ty automatické dojičky, je to hloupost, krávy se vyprazdňují, vyměšují a pohybují. Umíte si představit, jak by ty přístroje vypadali, kdyby je krávy měly na vemenech celé dny? Nebyli by použitelné, stejně jako to mléko, spotřebovalo by to spoustu energie, nákladů a tím pádem peněz. Krávy netrpí na moc nemocí, které je nutné léčit antibiotiky na rozdíl např. od takové drůbeže. Stejně tak se antibiotika nesmějí používat jako součást krmiva pro nabírání na váze, tohle je v EU již přes 10 let zakázáno na rozdíl od USA. Takže všechny ty hrůzostrašné videa a zaručené zprávy o "šmakuládách" v mléce možná odrážejí jakou takou skutečnost ale zaručeně nepocházejí od nás, z EU, kde ty normy, zákony a vyhlášky máme tak přísné, jako nikdy jinde na světě. Samozřejmě, pokud mléko někomu nechutná, je to naprosto v pořádku. Je na výběr z mnohých jiných mléčných produktů nebo náhražek rostlinného původu.

bacika
24. lis 2017

@barchen Já mám mléko ráda a piju ho dost často 🙂 Dětem nechutná a chlap ho nepije vůbec. On právě vždycky někde něco přečte a pak mi to doma vykládá a lobuje za to aby se mléko doma nepilo. Ale já se ho nevzdám 🙂. tak to mu hned řeknu, že jsou to bludy a že by měl v práci spíš pracovat než číst blbosti 😀