Odstavení 13měsíčního, jak uspat bez kojení?

liliana2016
27. črc 2018

Ahoj, mám 13-měsíčního chlapečka, doteď usínal na noc u kojení. Jenže už mě má jen jako dudlík a mléko už skoro žádné nemám, z prsa už ani nepije, jen dudlá. Chtěla bych tedy odstavit. Kojím jen na noc a v noci, dudlík nikdy nechtěl, takže usne zas jen u prsa...
Na denní spaní uspávám v šátku/nositku a odkládám do postýlky bez problému. Jenže mám strach, že když kojení nahradím nošením, zadělám si akorát na další závislost a stejně se bude v noci dál budit. Máte nějakou radu, jak uspat, aby se v noci už nebudil? Co se vám třeba osvědčilo?
Bohužel manžela zapojit nemůžu, pracuje od rána do večera a navíc nemá takovou trpělivost... Děkuji za rady.

bayt
27. črc 2018

@liliana2016 To není o "závislostech", prostě malé dítě potřebuje s usnutím pomoct. Při kojení nebo prostě dumlání je to nejpřirozenější a když to není, tak holt jiné prostředky. Těžko čekat, že roční dítě položíš do postele a samo usne, kor když do této doby usínal u prsa.

lida9
27. črc 2018

ja nahradila kojeni UM, jak to dudlal pekne u toho vytuhnul... asi to bude ze zacatku boj, ale v roce deti uz rychle pochopi... klidne bych nechala dudlik lezet vedle, treba ho vezme na milost... a urcite nejaky ,,usinacek,, my mame treba plysoveho zajice s dlouhyma usima, ale hlavne ze ma ty latkove visacky, s tema si hraje hodne pred usnutim... usinani zdar😁

hope09
27. črc 2018

Nevím, jak vypadají vaše večery teď, ale pro děti to chce rituál, aby věděly, že se jde spinkat. Večer už žádné moc dovádění, zklidnit dítě, pak třeba koupat, už tlumené světlo, do pyžámka, také už v přítmí, tišší hlas, pak třeba to UM z láhve, na klíně mu něco vyprávět nebo zazpívat (bude u tebe přitulený, ale není to houpání v náruči), pak mu říct, že půjde spinkat, v postýlce oblíbený plyšáček, dát do postýlky, pohladit, říct, že za ním za chvíli zase přijdeš a ať spinká. Když neusne, tak se k němu vrátíš, hladíš ho v postýlce, řekneš mu, že jsi tam s ním, když je hodně nespokojený, tak si ho zase na chvíli přitul na klíně a pak zase do postýlky s tím, že už půjde spinkat a pak ho dej zase do postýlky.. a tak dokola, než v té postýlce usne 😉 To sezení na klíně místo držení v náručí je podle mě zásadní.. Syn dokud byl malý, tak se chtěl chovat a jakmile jsem si s ním sedla, tak začal okamžitě vyvádět, ať se zase zvednu a nosím ho. Takže když byl pak spokojený i se sezením, tak bylo skoro vyhráno 🙂

liliana2016
autor
27. črc 2018

@bayt : Já nemám problém mu s usnutím pomoct, jen bych třeba u něj ležela nebo ho držela za ruku nebo tak, ale jak ho znám, hned by ožil a začal mi skákat po hlavě. Ono nosit ho, když se v noci vzbudí u takhle težkýho dítěte není žádnej med.

liliana2016
autor
27. črc 2018

@lida9 : UM jsem zkoušela několikrát, vzal si jen jednou, pak už nikdy. Prostě u jakéhokoli dudlíku se vzteká, stejně tak, když vidí mlíko v láhvi. 😊

zmrz_lina
27. črc 2018

Přiznávám, že radu nemám, přišla jsem si přečíst, jak to dělají ostatní, protože za mě zlatý prsa... A když to čtu, musím se smát. Vlastně ty rady jsou o tom, abys jednu závislost nahradila jinou (dudlík, usinacek, láhev). Vím, že je to někdy náročné, já teď jedu druhé kolo se 7m, ale nestalo by za to radši nechat prsa, která máš kdyžtak vždy u sebe? Než ho zvykat na usinacka, kterého pak někde ztratí a bude plný FB/MK sdílení, jestli nemá někdo stejného, že prcek nic jiného nechce?

bayt
27. črc 2018

@liliana2016 Tak to dělala máma, uspávala držením za ruku, ale toho mého by to čílilo. Já bych mu dala prostě lahev, dudlík, něco na to cumlání....a bílý šum. Houpání v houpačce, kolíbce...

luj89
27. črc 2018

@liliana2016 Ahoj, proc ti vadi, ze usina u prsa? Pokud nechces ditko nechat vyplakat, tak bych jela dal tak, jak je zvykly 🙂. Tj. satek/nositko nebo prso, vzdyt je jeste malicky 🙂. Dcera usina jedine v satku nebo v aute. U prsa od sestinedeli jen napr. pri teplote nebo zcela vyjimecne. Je ji 13 mesicu a neresim.

matkacekatelka
28. črc 2018

Máme to stejně 😃malej od mala dudlík odmítá a já jsem jeho dudlík 😀 v noci teda nekojím, stačí mu, když ho pochovám a někdy se mi podaří uložit ho zpátky do postýlky, a když hodně vyvádí, tak si ho vezmu k sobě do postele a spí do minuty😃a chudák tatínek jde do obýváku. Na noc taky uspávám kojením, nic jiného nezabírá. Přes den kočárek, ale v tehle vedrech jsme doma a uspavam u prsa nebo v Manduce, ale to je kříž pro mě, musím ho nosit i dvě hodiny, jak ho položím, vzbudí se. Zajímají mě rady ostatnich, jak uspavali, když třeba došlo mlíko a museli to řešit 😃

liliana2016
autor
28. črc 2018

@matkacekatelka Taky jsem nosila donedávna celou dobu, kdy spal přes den. Ale jednoho dne jsem zkusila 'vyklopit' do postýlky na břicho a šlo to bez problémů. Za což jsem ráda, jednak trpěly záda, jednak jsem se nemohla pohnout nebo jít něco dělat, aby se nevzbudil.
No právě by mě zajímalo, jak vůbec ty děti po odstavení v noci spí. Jestli se třeba míň budí a tak...

amaliekvidova
28. črc 2018

@liliana2016 Řešíme aktuálně to samé. Dcera 12 měsíců, závislá v noci na prsu. Kojila jsem jen večer a v noci. Spí s náma v posteli a mě měla jako dudlik, který nechtěla a že jsme jich zkoušeli. Už pátý den nekojím, protože se poslední měsíce budila nejméně desetkrát a už jsem to musela řešit. Nebyla vypsána ona ani já. My jsme to udělali takhle. Nejprve jsme vyřešili denní spaní. Na naši postel jsme dali velkou ohradku a malá se v tom naučila spát, první dny to bylo trošku se vztkem. Lezla dokola, koukala na knížku a pak vyčerpáním usla. Ne na dlouho, ale postupně se to prodlužuje. Noční kojení a celkově kojení jsme utli tento týden ze dne na den. Spím v obýváku a manžel s malou v ložnici. Hladil ji a ona usla jako přes den. V noci se budila, protože je zvyklá na prso. Manžel zase hladi cca třikrát..atd. Takže suma sumárum, pokud to chceš řešit, tak zkoušet změnit denní spaní a pak zapojit manžela. Musí se taky angažovat. Překvapivě pro mě to jde docela dobře a bez větších slz. Ale možná na to už byla připravena a tvoje ještě ne. Uf..dlouhý román.🙂

valeri10
28. črc 2018

@liliana2016 mám dceru 17 měsíců a v noci se pořád koji. Bývá vzhůru i pětkrát za noc a přijde mi,že se koji v noci čím dál víc. A někdy chce i přes den což nikdy nedělala. Asi cítí,že ji chci zavřít kohoutek🙂. Chceme druhé dítě tak už bych chtěla přestat kojit. A ani u nás to s tatínkem neklapne. Tak asi budeme muset počkat až budou děti rozumné a vysvetlit jim to 🙂

eshly28
28. črc 2018

Ja teda maleho pred usnutim kojim, kdyz uspavam ja, ale dvakrat tydne u nas uspavaji babicky plus alespon jednou tydne pritel a tak jsme ho prso odnaucili, staci kase k veceri, lehneme si s nim a zpíváme mu pisnicky. Je pravda, ze to tak delame od malicka, takze vi, ze se jde spat. Dudlik ma take, ale uz ho moc nechce, sam si ho vyndava, tak premyslim, ze ho zkusim vyradit.

janager
28. črc 2018

Nevím, jestli to k něčemu bude, ale napíšu svoji zkušenost. Mám syna skoro 15m a před cca týdnem, jsem se rozhodla, že ho odstavím. Kojila jsem ho přibližně od 11m jen v noci, zato ale třeba každou hodinu. Jinak neusnul. Nevadilo mě to, brala jsem to tak, že potřebuje moji přítomnost a že sám neusne...ale v určitou dobu se to zlomilo a já už nemohla. Nevím proč, ale začalo mě to být nepříjemné. Syn mě tahal za bradavky, kousal, hrál si a já už jsem tohle odmítla. První noc šel spát klasicky v 19:30 semnou. Řev neskutečný, běhal mi po hlavě, dral se na prsa. Já mu vysvětlovala, co se teď děje, hladila, zpívala...nic. byl s námi asi do 22:30 v obýváku kde byl naprosto happy. A v těch 22:30 šel uspávat tatínek. Byl tuhej do 10min a jen si trochu zabroukal. Pak se probudil v noci párkrát. Byl brekot, ale utěšila jsem ho, chvíli to trvalo, ale usnul. Druhý den ten samý scénář. No a třetí den se to zlomilo a začalo se to lepšit a teď asi po 8dnech zvládne usnout při hlazení zpívání, povídání. Někdy to trvá 10min, někdy 30min. A většinou se v noci vzbudí jednou, pohlavím nebo provozním postýlkou a spí. Vstáváme ale dost brzy. Obvykle mezi 5-6h. To už mi ho nejde uspat. Takže jsme se vrátili ke 2 spánkům za den. Protože když jsem kojila, tak jsem ho u toho prsa udyndala ještě třeba do 7h. Měla jsem z toho velký strach. Byl to prsomilec. Ale pokud to takhle zůstane, tak si budu hvízdat🙂 Důležitý je, když se člověk rozhodne, tak toho dostát. Dle mého názoru, není dobré postupné odstavení. Z toho má dítě potom akorát guláš v hlavě. Jednou mlíko je, pak zase není...

matkacekatelka
29. črc 2018

@amaliekvidova jak vypadá ohradka na postel? Něco takového bych uvítala, abych nemusela hlidat, jestli malej nespadne z postele😃 já kojím ještě ráno po probuzení (nevim cim mu nahradit ranni kojeni). Rano se na me vrhne, ze by mi to prso utrhl😀 Co dáváte k snídani? Malýmu je 11 měsíců.

amaliekvidova
29. črc 2018

@matkacekatelka Je to klasická větší dřevěná ohrádka, která se dává normálně na zem. Já tam ležím s dcerou a klidně usnu dřív než ona, protože vím, že mi neuteče🙂 Dcera se kojila celou noc, takže ráno byla nacpaná a už se nekojila. Teď jí dávám bílý jogurt, který miluje. Ale ráno moc nejí, spíš odpoledne.

agnes_123
24. zář 2021

@liliana2016 Jak vyklopit na břicho z nosítka?? Tajný grif? 🙂 Neumím si to představit. Mně se právě vždycky vzbudí.