Odstavení v noci. Co byste mi poradily?

ryznicka
22. únor 2021

Ahoj maminky, jdu si k vám pro radu, jsem trochu bezradná. Mám syna (za týden 9 měsíců), už tak dva měsíce se budí v noci co hodinu až dvě, chce se napít, pomazlit, udělat ze mě dudlík a zas za hodinku znovu. Ovšem poslední týden to zkracuje na půl hodinky. Musím říct, že jsem z toho už opravdu vyřízená. Mám k němu ještě 3letou dceru, která po obědě nespí, takže přes den potřebuji fungovat a ne být úplně vyřízená. Cítím, jak se to nevyspání pak projevuje na mé náladě a trpělivosti. :( Uvažuji o odstavení v noci, akorát nevím, jestli už syn zvládne být celou noc bez mlíka, aby pak neplakal hlady a já třeba si myslela, že pláče jen, že chce dudat. Nebo mám v noci dávat UM? A po kolika hodinách? S UM vůbec nemám zkušenosti, dceru jsem odstavila až po roce a UM nedávala, protože ho vůbec nechtěla a dávila se po něm. Možná to je trochu pomotaný dotaz, za to se omlouvám. Poradily byste mi něco?

verusch
22. únor 2021

Co zkusit nabídnou vodu ?

carly1990
22. únor 2021

Pripichnu se s 11 měsíční 🙈

aneta_v
22. únor 2021

@ryznicka v 9m na odstavení je fakt brzy. UM nemusí pomoct, pokud se nebudí hlady, a to se co půl hodiny hlady určitě nebudí. Netrápí ho něco? Zuby? Spíte v jedné posteli? Jestli ne, vřele doporučuju, strčíš prso a spíte dál oba. Se starší jsem praktikovala od půl roka, kdy se začala často budit po zavedení příkrmů, u mladší od narození. Jsem celkem vyspalá

hanih
22. únor 2021

Jestli se budí po půl hodině, tipla bych, že to nemusí být hlady, ale spíš potřebuje maminku. Je dost možné, že odstav nepomůže a bude se budit dál. Navic se může stát i to, že ti začne celkově ubývat mléko. Kojení v noci je prý pro tvorbu mléka důležité. Takže bys mohla skončit s tím, že se miminko budí často v noci a ještě mu budeš muset připravovat UM. Chápu, že je to vyčerpávající, ale já bych asi zatla zuby a snažila se vydržet. Miminko bych si nastěhovala do postele, abych mohla kojit v polospanku, a pokud by byla možnost, poprosila bych o pomoc třeba babičku, aby si vzala děti občas třeba na hodinku nebo dvě ven, abys měla možnost si oddechnout.

ryznicka
autor
22. únor 2021

@aneta_v
Taky mi to přijde brzy právě :( Určitě se budí tím, že mě potřebuje, zuby mu rostou, ale to budou ještě několik dalších měsíců. Spíme spolu v jedné posteli, akorát já potřebuju na spaní trochu prostoru a když jsme na sobě nalepení, tak vím, že jemu to vyhovuje, ale mě moc ne 😂 Vůbec se tak nevyspím. 😔 Už od malička je dost kontaktní, úplně jiný, než dcera, ale to tak bývá, že každé dítě je jiné.

ryznicka
autor
22. únor 2021

@hanih Je hodně kontaktní, vzbudí se, přisaje a usne, ale jak jsem psala výše, já takhle neusnu, potřebuju trochu svůj prostor. S tím mlékem máš pravdu, když jsem v noci po roce odstavovala dceru, a kojila jen večer, tak jsem asi za dva dny o mléko přišla, to by mi bylo líto, když to mléko mám. Moc nevím jak dál no, hrozně mě to vyčerpává a trápí a přes den pak nemám energii na blbnutí s dětmi. :(

jakreb
22. únor 2021

@ryznicka No mne sa obe deti same odstavili v 10.mesiacoch. Uplne v pohode. Žiadna tragédia.
No a buď teda budes robit zo seba cumel alebo nie, to uz je na tebe. Skus ponúknuť caj, vodu... Držím prsty.

journals
22. únor 2021

V tomto veku je to bohuzel normalni

vitezove
22. únor 2021

Razím teorii, že spokojená máma = spokojené dítě. A to i když se někdy dítě prostě musí trochu uskromnit. Naše dítě s námi nespí. Naštěstí to (zatím) ani nikdy nevyžadovalo... ale jsem opravdu ráda, že to tak není a nezkoušela jsem to změnit. Já teda nekojím, ale i kdyby ano, cítila bych to stejně. Taky potřebuju prostor ke spaní a zároveň nechci mít pocit, že se nemůžu ani otočit, aniž bych nevzbudila dítě atp. Děťátko netrpí žádnou samotou, uspáváme ho, jakmile se probere tak jsme tam.
A jinak to mám taky stejně, potřebuju se vyspat, aspoň trochu, abych měla dobrou náladu a život s děťátkem si užívala. A to je podle absolutně zásadní. Ne společný spaní, ale jestli pak přes den na něj nekřičím a ráda s ním trávím čas.
Takže bych dělala to, co vyhovuje vám. Dáváte večer kašičku? Pokud ne, tak doporučuji. My dáváme od 6 měsíce a budí se jen 1x za noc na mlíko. Dudlík by vám nepomohl? Nebo nabídnout čaj? Na zoubky je super gelík nebo olejíček, aby nebolely. A když nic nepomůže, možná bych zkusila prostě spolu nespat. Ono přeci jen z maminky je cítit mlíko... tento můj názor asi nebude moc populární, ale uvidíte co vám zabere, co bude děťátko potřebovat. Pokud potřebuje spaní s vámi, jinak pláče, tak samozřejmě ať spí s vámi. O tom žádná. Ale kdo ví, jestli by nespalo klidněji i samo atp. Chce to vyzkoušet... Můžete i zkusit to umělé mléko. Proč ne. Nějaké kvalitní, jenom na noc... na druhou stranu musíte vstát a udělat ho, takže nevím, jestli vám to spánek nerozhodí ještě víc. 🙂) Držím palce ať je brzy lépe.

aneta_v
22. únor 2021

@vitezove spíš kaše na noc nebude moc populární, je těžká a na noc naprosto nevhodná. Navíc kaše na noc není záruka lepšího spánku

ryznicka
autor
22. únor 2021

@vitezove S teorií spokojená máma = spokojené dítě taky souhlasím, když se narodil syn, tak se mi to opravdu osvědčilo. Když jsem já v pohodě, tak jsou v pohodě i děti. Malý semnou spal po narození, pak od 2 měsíců asi do 5 měsíců spal sám v postýlce a pak se právě začal budit hrozně často, tak jsem si ho vzala k sobě, protože jsem neměla sílu pořád vstávat. Teď jsem ho zkoušela uspávat v postýlce, ale hroznej řev a pořád si chtěl stoupat, tak na to jsem neměla nervy. 🙂
Kaši dávám na noc taky od 6 měsíce, ale žádná změna. Zuby mu mažu gelíkem, ten mu docela pomáhá. Dudlíka měl hned co jsme se vrátili z porodnice, ale po 14 dnech už ho vůbec nechtěl a vzal si ho až někdy v 5 měsicích, kdy jsem mu ho vyloženě vnucovala, protože si začal cucat palec, když byl unavený. Ale stejně ten dudlík moc nechce (od dcery to vůbec neznám, ta byla dudlikomaniak 😁). Když mu ho v noci nabízím, tak ho plive.
No budu muset něco zkusit a vymyslet, protože takhle mi to vůbec nevyhovuje a nebo zatnu zuby. 😂 Každopádně děkuju za odpoveď. 🙂

nazka
22. únor 2021

@ryznicka tohle jsem řešila taky, taky buzení po půl hodině, doma tříletá dcera, já hotová. Na odstavení jsem ale neměla,tak jsem vydržela a teď se to lepší. Budí se tak 3x za noc. To se už dá.

jakreb
22. únor 2021

@nazka 3x za noc? No naozaj keď to tu čítam som vďačná za moje deti. Tie sa budili na dojcenie 3x za noc do 3.mesiaca. A nie vzdy. Od 3.-5.mesiaca len 1x a od 5.mesiaca spia celu noc.😊😉

jirovapa
22. únor 2021

@ryznicka taky se připíchnu, jen druhé dceři je 16 měsíců a nejde odstavit (UM ani vodu nechce) a plus starší dcera (3roky) v noci taky moc nespí 🙈.

madbetka
22. únor 2021

Všechny tři naše děti se mezi 8.-10. měsícem budily úplně nejvíc, starší dvě pak v 10m začaly spát celou noc, nejmenší 11m se netváří, že by to někdy měla v plánu 😀 Ta se teď budí průměrně co dvě hodiny, čím blíž k ránu, tím častěji to je.
Každopádně u ní teď pozoruji, že přes den na to kojení nemá čas, to se napije pořádně párkrát a jinak si občas cucne, takže to pak nejspíš dohání v noci. A i kdybych chtěla, tak ji v noci nemám šanci odstavit, nebo jedině dost drasticky, protože jakmile nedostane v noci mléko, tak ječí a ječí, absolutně ji nezajímá cokoli jiného, takže prostě kojím a kojit budu.
Některé děti tu mámu v noci potřebují. A já si trochu myslím, že naše malá si vynahrazuje i to, že už je přeci jen třetí, takže té pozornosti přes nemá tolik, kolik mívaly její starší sestry ve stejném věku. Takže má tu mámu jen pro sebe aspoň v noci.
Radu nemám, ale drž se! Myslím, že co těm dětem dáme takhle maličkým, to se nám pak vrátí 🙂

nazka
22. únor 2021

@jakreb Co Ti na to mám napsat? Ano, buď vděčná za svoje děti. Mně první taky spala celou noc od 3.měsíce. Ale rozhodně jsem to nepsala někam na chat, kde zoufale nevyspalá máma prosí o radu, co má dělat, aby mohla fungovat. 🤦‍♀️

jjasmina
22. únor 2021

Nepotěším od 4. Měsíce po pulhodinoy noční teror, neustále kojení, uspáváni, teď v roce jak kdy někdy se vzbudí za 20 min, občas za 1-3hod, 3 jsou spíš výjimečně.Vím, co prozivas a je to na palici, na idstav brzy i v mém případě, snad jen vydržet, o hladu to není a um nemusí nic vyřešit.U nás malá usíná jen u prsu, jinak neumí třeba

ondul
22. únor 2021

U nas to same. Vstava kazdou hodinu. Ted ve dvanacti mesicich zkousime taktiku - nejdriv prijde uklidnit a pomazlit tata, nabidne vodu, kdyz nezabere prijdu ja, nabidnu vodu, kdyz nezabere nic, dam prso. Verim, ze to casem postupne pujde omezovat a ucit. Alternativu s vyrvanim nechci zkouset, ale s tim nocnim buzenim a kojenim uz neco delat musime.

martiniquest
22. únor 2021

U kojenych deti je to bezne a pobpar mesicich to pomine. Ja mam doma 14mesicni a nekdy melu doslova hubou o zem (k tomu 4letak). Zkusila jsem ze zoufalstvi i nocni odstav, ale konalo se naproste fiasko. Tak jsem rezignovala a cekam. A je fakt, ze uz 3 noci jsme spali mnohem lip. Vydrz

martiniquest
22. únor 2021

@jakreb Prisaham, kdyby to slo, tak tvůj nick si fakt bloknu at se mi tvoje zpravy vubec neukazuji. Tady ty kecy matky, co ma proste v tomto kliku, to je na ranu mezi oci.

jjasmina
22. únor 2021

@martiniquest u nás se to taky trochu zlepsilo kolem toho roku, jako 4hod v tahu ještě nespala , ale ty 20ti minutovky jsou hrozný teda a doufám, že se už nevrátí

jjasmina
22. únor 2021

@ondul u nás nepomohla voda, čaj, manžel, to byli jen ještě větší hysterák.Nešlo to.Sama nevim, jak ji naučit, že když se probudí, aby sama zase usnula, snad za pár měsíců ji dát třeba švagrové na hlídání a třeba se i odstaví

madbetka
22. únor 2021

@ondul Tohle fungovalo u nejstarší dcery, i když tehdy to nebylo naším záměrem. Byla jsem už znovu těhotná, takže za malou často večer šel manžel a ona se opravdu v noci naučila usnout i bez kojení. Že to tak fungovalo nám došlo až zpětně, v tu chvíli jsme to vůbec neměli v plánu.
Ovšem na naši třetí to nezabere, ta když v noci zjistí, že jsem nepřišla já, ale tatínek, tak spustí takový hysterák, že už to radši ani nezkoušíme.
Tak ať to u vás vyjde 😉

ondul
22. únor 2021

@madbetka dik! My uz jsme vyzkouseli takovych veci od aromaterapie, ruzne mekky matrace, sumy, svetla, unavit venku atd., ze uz nekdy neco zabrat snad musi 😁😁

dejvitka
22. únor 2021

@ryznicka syn se na kojeni budil vzdycky dost, nespala jsem od porodu dele nez 3 hodiny nikdy a 3 hodiny byly vyjimka. Cca od 3/4 roku se budil co hodinu ci dve a pak zkracoval az jsme taky koncili o pul hodinach. Nebylo to o hladu, byla jsem opravdu dudlik. Vydrzela jsem do roka a pak uz se to nedalo, byla jsem uplne vyrizena, vycerpana, ve dne kdy jsem si s nim mela hrat a on mel nejvic energie jsem skoro spala ve stoje a byla podrazdena. Hodne mi okoli radilo, ze to nemusi pomoct, ze je prilis malej na odstav atd. ale ta predstava, ze by v noci mohl zaskocit s krmenim tatinek pro me uz byla jedina spasa. Odstav ale probehl uplne v pohode, cca po tydnu pochopil, ze mleko nebude. Spi s nami v posteli, takze jsem ho mazlila a on se zklidnil a spal po chvili jak dudek. Kojila jsem pak jeste nekolik tydnu pres den, mleko bylo, ale uz pak daval prednost jidlu. V noci jsem to nejdrive resila UM, zkraje ho vubec nechtel, pak si dal parkrat a od te doby mu stacila max voda a spi skoro celou noc.
Takze soucitim s tebou, vim jake to je.

ryznicka
autor
23. únor 2021

Děkuju holky všem za odpovědi, koukám, že to tak má nebo měla většina z vás, u mě to vypadá, že zatnu zuby a vydržim a odstav zkusim později. 🙂

martiniquest
23. únor 2021

@ryznicka Drzim pesti a preju klidny spanek

jjasmina
23. únor 2021

@ryznicka já jsem říkala, že musím vydržet aspon do toho 1,5roku a nejlíp kdyby se během té doby odstavila sama 🙂

vitezove
23. únor 2021

@aneta_v v naší rodině se to tak dělá. A nám to zabralo skvělé. Dítě už se nenudí co 3 hodiny ale jen jednou za noc. Navíc ji kašička chutná. Ono asi i záleží jaká kaše. Svagrove to poradila i pediatřicka.

jjasmina
23. únor 2021

@vitezove Tak u nás nezabralo vlastně nic a že jsem toho vyzkoušela.. A ohledně těch kaší jednu dobu snědla i misku a za hodinu stejně vzhůru, asi hodně záleží jestli se budí hladem. Mě konkrétně malá usne jen u kojení, jinak neumí a bývají z toho hysteráky. Dr mi poradila odbourat uspávání u kojení, ale to se prostě lépe řekne než udělá, pokud teda nechcete nechat dítě vyřvat, což já jsem na to slaboch asi a nemůžu.