Odstříkávání elektrickou odsávačkou bolí, poradíte?

lsx
2. zář 2012

Ahoj, poraďte mi, prosím. Malému jsou 3 týdny a já budu muset jít na operaci. Tak si chci udělat zásoby mléka do mrazáku. Koupila jsem si el. odsávačku, zkouším odstříkávat ještě po kojení, ale mléka je pak už málo (10ml) a hlavně mě pak ještě minimálně hodinu bolí prsa. Je to normální?? Mám pokračovat a vydržet nebo si tím můžu spíš přivodit zánět? Taky jsem přemýšlela, že když to nepůjde, bude doma přes ty dva dny, co budu v nemocnici, krmený Nutrilonem... Děkuju za rady

tarra27
2. zář 2012

já mám doma mechanickou odsávačku od chicca na netu stála asi 1000Kč tuším plus minus teda - mám tu se silikonovým nástavcem....mají dvě tuším a já si vzala tu lepší, stála asi o 100kč víc nebo tak nějak....a dá se tam regulovat podtlak....použila jsem ji asi 2x a byla v pohodě.....

já si hlavně nemyslím, že by ti zásoba vydržela tak dlouho....asi bych začala s nutrilonem už před tím, než bych šla do nemocnice....a pokud tě bolí prsa po odsávání, tak bych zkusila změnit odsávačku popřípadě tlak a kdyby to pořád bolelo, tak bych to nedělala.....i za cenu, že bych skončila s kojením....

sauvinex
2. zář 2012

já byla pár dní po prvním porodu a potom hned po šestinedělí na operaci - odstříkávala jsem mléko manuální, elektrickou - obě jsem měla půjčené od laktační poradkyně a potom i v nemocnici, zkusila jsem to i ručně. Po narkóze jsem nesměla min. 2 hodiny kojit a potom mi doporučili 200ml odsát a vylít. Na tu dobu jsem měla nastřádáno doma a manžel krmil přes stříkačku a malíček, potom po tom vylitém za mnou chodili do nemocnice a kojila jsem tam 🙂. Jde to - jen se dobře domluvit. Pro případ nějakého nesouhlasu jsem měla připravenou variantu nadstandardního pokoje a tam bych si kojila stejně tak 🙂. Pro kojení bych udělala já osobně maximum, umělé je přece jen umělé... Mléko jsem si před operací odsávala před kojením nebo mezi kojením - po kojení už je většina lehce odsávatelného pryč a chvíli trvá, než se zase nashromáždí 🙂. Držím pěsti

lsx
autor
3. zář 2012

@sauvinex Tak nějak bych si to taky představovala. Tak doufám, že se mi začne tvořit víc mléka. Jak dlouho to trvá, než se zvýší laktace?
Když odstříkávám před kojením, tak to jde dobře. Jen mám ale obavu, abych tím pádem neodstříkala jen to přední mléko a aby pak po dobu mého pobytu v nemocnici nebyl malý hladový.

sauvinex
3. zář 2012

@lsx proto je dobré odstříkávat i mezi kojením - před běžným časem kojení třeba hodinku a odsávat déle, aby se dostalo ven i to sytější mlíčko 🙂. Zvýšení tvorby může trvat pár dní, někomu to trvá i přes týden...

sauvinex
3. zář 2012

@lsx a tatínek se bude starat o děti? Má možnost za Vámi snadno dojet na kojení?

lsx
autor
3. zář 2012

@sauvinex Ano, táta bude doma s klukama 🙂 Já myslím, že druhý den už půjdu domů, takže snad ani žádné dojíždění nebude třeba, ale kdyby jo, tak je od nás v nemocnici během 20min.
Co se týká odstříkávání mezi kojením, tak ted nějak není kdy, protože malý má asi to první období růstového spurtu, takže když je vzhůru, tak kojím každou hodinu 😖 a přes den spí po 2h

sauvinex
3. zář 2012

@lsx Růstové skoky - ty znám taky velmi dobře..., když bylo potřeba, kojili jsme kdykoliv a kdekoliv 😉. Tak držím pěsti, ať to všichni zvládněte v pohodičce 🙂

monivo
3. zář 2012

@lsx já mám s odstříkáváním velké zkušenosti, odstříkávala jsem 2 měsíce, protože se dcera narodila předčasně. V porodnici měli Medelu a u té mě to taky hodně bolelo, dost mi to prso vcucávalo. Na doma jsem si pořídila elektrickou Avent a s tou to nebolelo vůbec - u toho, co dáváš na prso je silikonová násadka, takže na prso příjemnější, než jen obyč plast. Nepíšeš, jakou odsávačku máš. A vzhledem k tomu, že již 3 týdny kojíš, tak by prsa měla být již zvyklá a bolet by to nemělo, takže si myslím, že to bude tou odsávačkou. Laktaci opravdu zvýšíš jen častým odsáváním, může ale samozřejmě zkusit i nějaké preparáty - homeopatika, na někoho působí Caro, odvar z pískavice, kojící čaj, který obsahuje jestřabinu....Pokud i přesto ale odsaješ málo, tak bych to nelámala přes koleno a zbytečně se tím nestresovala. Když budeš odsávat před kojením, tak zase bude mít syn málo.

lsx
autor
3. zář 2012

@monivo Ahoj, mám Medelu. Kojení mě nebolí. To je v pohodě. Ale po tom odsávání cítím prsa ještě celý den. Tak právě nevím, jestli má cenu se mučit a nebo prostě na ty dva dny dát UM a být teď v klidu.
Přesně jak píšeš, prsa mi to strašně vcucává. Když to nastavím na nižší výkon, tak zas nic nevysahu 😒

@sauvinex děkuju. Nějak se to zvládne. 🙂

handulak
3. zář 2012

@lsx a Medelu máš dvoufázovou třeba Swing? u první dcery mě odsávání bolelo strašně-odsávala jsem elektrickou Medelou,ale jednofázovou a odsála velké prd. U druhé jsem měla už dvoufázovou a je to nebe a dudy, v pohodě jsem odsála 750ml za den, dala bych i víc,ale nebylo to už kam dát. A když měla 3 týdny,tak byla velká krize s kojením,takže jsem stimulovala odsávkou co to šlo a byly 2 litry v mražáku za týden,ale odsávala jsem i v noci, po každém kojení.
pokud to bolí,tak uber na podtlaku, silikonové nástavce jsou pro prsou příjemnější a hlavně vydrž-myslíš,že už tam nic není,ale mléko se může spustit klidně až za pár minut- to je výhoda dvoufázové,která nejdříve stimuluje jako mimčo,krátké rychlé tahaní a pak fáze odsávání,pěkně pomaleji a důkladně. držím palce.

lenka5731
4. zář 2012

@lsx každá odsávačka nemusí vyhovovat každému... Mně el. Medela taky nevyhovuje! Odsávám 4-6x denně už 3 měsíce a používám mechanickou pákovou Avent a el. Medela swing mi leží ve skříni ☹ 😉 Odsávání s ní je zdlouhavé, bolestivé a odsaju s ní mnohem míň.

Dala bych UM, jen vyzkoušej, jestli to bude pít.

lenka5731
4. zář 2012

@handulak nedovedu si představit, že bych u Medely swing čekala několik minut až se mi spustí mléko 😕 😕 Teď jsem mechanickou odsála za 9 minut 150 ml, žádná stimulace není potřeba a mléko teče (stříká) prakticky hned.

lsx
autor
4. zář 2012

@handulak Mám Medelu Mini Electric, nevím, jestli je 1 nebo 2fázová.
Je pravda, že má ten nástavec tvrdý, plastový. Zkusím si ještě od kámošky půjčit se silikonovým. Ale tuhle jsem kupovala z bazoše a i tak byla dost drahá. Takže už si žádný další pokusy a nákupy nemůžu dovolit, co kdyby mi to taky nevyhovovalo. A už mi jedna páková od Farlinu doma leží ☹

@lenka5731 Vyzkouším to, jestli to UM bude pít, ale snad jo. V porodnici první dva dny měl dokrmy a nebyl žádný problém. Nemůže si na tu chuť zvyknout a pak třeba odmítat MM až se vrátím z nemocnice?

monivo
4. zář 2012

@lsx chápu, že už žádnou odsávačku kupovat nechceš. Ale myslím, že je to prostě tou odsávačkou ☹

lsx
autor
5. zář 2012

@monivo Jojo, bylo to tou odsávačkou. Půjčila jsem si Medelu Swing a už chápu rozdíl mezi jednofázovou a dvoufázovou odsávačkou. Nesrovnatelný. A ten silikonový nástavec je taky mnohem lepší. 3x hurá a jde se odstříkávat 😀

jennyska
31. říj 2013

@tarra27 @lsx @monivo @lenka5731 @handulak @sauvinex

Ahoj maminky 🙂
Mohla bych Vás touto cestou poprosit o vložení Vašich cenných zkušeností s odsávačkou mléka do naší koníkovské Wiki knihovničky?

Tu si tady se snažilkama, těhulkama a maminkama tvoříme na témata ohledně všeho mateřského a i vy se do ní takto můžete zapojit. Nezabere to vůbec dlouhou dobu a pomůže spoustě dalších maminek, které se chystají pořídit si tuto pomůcku a hledají radu, tipy, či zkušenosti.

Stačí zde: https://www.modrykonik.cz/odsavacka-mleka/ vložit zkušenost a maminky ji tak najdou spolu s obecnými informace o Odsávačkách mléka na jednom místě. 🙂 Je to přehlednější a rychlejší než fórum, proto prosím, zapojte se a pomožte.

Mějte krásný den 🙂
Janča