Ostrá bolest před a po kojení, máte zkušenost?

kecalka2
9. srp 2015

Dobrý den maminky.Mám takový problém už dva dny je pro mě kojení noční můra.Vždycky když se malej přisaje je to taková ostrá bolest a nepřestává to ani když přestane hrozně mě bolí bradavky a nevím co s tím.Zkouším to potírat heřmánkem,mažu bepantelem a nic :( Prosím máte někdo zkušenost?S kojením přestat nechci ale tohle už se nedá vydržet

melodygirl
9. srp 2015

@kecalka2 podle mě je to adaptace bradavky na neustálé mechanické dráždění. Já měla obě vpáčené a trvalo asi měsíc a půl, než se zadaptovaly, vytáhly. Bylo to dost bolestivé, každé kojení, ale je třeba to vydržet, stojí to za to. Kojila jsem do dvou let a po tom měsíci a půl už nic nebolelo. Prostě zatnout zuby

kecalka2
autor
9. srp 2015

@melodygirl ty vado neumím si představit vydržet tak dlouho :( i když kojení se vzdát nechci vždycky po přisátí u toho tak zařvu bolestí :(

ivca2409
9. srp 2015

@kecalka2 ☹ nebudu Ti tu vypisovat, jak dlouho jsem u kojení trpěla já ☹ ale jestli máš dobrou techniku kojení a prcek se dobře přisává, tak je to určitě tak, jak píše @melodygirl - bradavky si musí na novou zátěž zvyknout... někomu to trvá dýl někdo to nepocítí vůbec .... když nebudeš moct vydržet, pořiď si kloboučky na kojení!!! Ty mi asi kojení zachránily, protože bez nich bych to fakt nevydržela ☹

dapele
9. srp 2015

@kecalka2 Koukala jsem, že máš jen přes týden staré miminko, opravdu to chce vydržet tak měsíc a pak už to vůbec nebolí. Taky mě ze začátku kojení dost bolelo a bepanthen mi moc nepomáhal. Začala jsem místo něj používat Lanolin od Multi-Mam a hned se kojení stalo snesitelnější.

ivca2409
9. srp 2015

jo a ano!!! Po každém kojení mazat, mazat, mazat!!! Měla jsem nejdřív Purelan od Medely - byl dobrý, ale lepší a podstatně levnější!!! pak byla mast na bradavky z DM! 😵

cajomilka
9. srp 2015

já jsem podobný problém měla, když byly starší dceři asi 2 měsíce. Kojení pro mě bylo opravdu utrpení a zachránily mě kloboučky, jak už tady někdo psal. Používala jsem je asi 2 týdny a od té doby byl klid a kojila jsem ji do 18 měsíců 🙂 Taky pomůže,že čím je dítko starší, tím kratší dobu k nakrmení potřebuje, takže se bradavky nenamáhají tak dlouho.

kecalka2
autor
9. srp 2015

No já právě kloboučky používám mám ploché bradavky a už od narození máme problém s kojením.Malého mi dali přisát pořádně až po třech dnech a rozkojila sem se jen díky sestřičce po šesti dnech :/ Proč musí kojení tak bolet

kamino
9. srp 2015

Je to normalni, me to bolelo tak 3 tydny,vzdy jsem si zaklinila nohu mezi postel a stolrk,abych nechtene nevykopla.. jak pisou holky mazat,mazat,mazat.. nechat zaschnout mleko na bradavce a po chvili namazat. Bude to dobry 😃 nakonec jsem kojila pres 2 roky a po par tudnech jsem u kojeni spala.. vydrz 😃

melodygirl
9. srp 2015

@kecalka2 no jo, to je také zhoršené tím, že máš ploché bradavky, vydrž, jsou mnohem horší bolesti a věci v životě. Mě by v tu chvíli ani nenapadlo, že bych přestala. Držím palce

ronyx
9. srp 2015

@kecalka2 Měla jsem to úplně stejně jako ty,bepanthen je k ničemu,mě hodně pomohl Purelan 100 od Medely.Je sice dražší ale zabírá.Ono se ty bradavky mají mazat právě už měsíc před porodem,aby bradavky změkly a připravily se na kojo,pak to tak nebolí.Já to u prvního podcenila a trpěla jako zvíře.Až tak,že jsem měla bradavky rozpraskané do krve.Teď mám necelý měsíc do druhého porodu a mažu mažu mažu a u toho se modlím aby tentokrát bylo vše ok a nebolelo to tak strašně 🙂 Snad to zabere

lv
9. srp 2015

jojo, bolestí jsem zatínala zuby, kroutily se mi palce u nohou..bradavka si za 6nedělí zvykne a přestane to

lv
9. srp 2015

@ronyx uklidním tě - u druhého to bolí úplně stejně, jako u prvního, prostě si to prso musí zvyknout na ten podtlak, sání

kecalka2
autor
9. srp 2015

Holky a zkoušela jste některá promasírovat bradavky odsávačkou?Třeba by to tolik to přisátí nebolelo

jitavrtule
9. srp 2015

@kecalka2 se divím, že to tu ještě nikdo nenapsal, ale zvážila bych jestli máte dobrou techniku - protože já přijela z porodky s tím, že kojení bolelo jako čert a bylo to 100% způsobené špatnou technikou přikládání, kdy jsem honila dítě po posteli a snažila se do něj strčit prso (nadsázka,ale bohužel s pravdivým základem 🙂 ).
Stačí, aby se mimčo přicuclo trochu naštorc a bradavka se v pusince třela a máte zaděláno na mechanické zhmoždění, které samozřejmě bolí, i když to nemusí být ještě vysloveně vidět jako ranka nebo trhlinka.
Bohužel ty začátky,než se s mimčem sladíte a zjistíte jak na to, jsou docela bolavé. Nevzdávejte to!
CO zkusit laktační poradkyni? aby vás v reálu zkoukla a doporučila případně jak to dělat líp? takhle po netu nemá moc smysl radit, když nikdo neví, jak kojíte - v jaké pozici, jak se mrně přisává atd.
Jinak dobré info na netu je k dispozici třeba tady, včetně popisu jak na to správně:
http://www.kojeni.net/pruvodce-kojici-zeny.html

co se týče odsávačky, odsávala jsem manuální pákovkou už v porodce a podle mého názoru to bolí (resp je nepříjemné) podstatně víc, než přisátí a sání od miminka. Spíš bych před přiložením zkusila bradavky nahřát, ať už v horké sprše (v tomhle počasí poněkud na prd) nebo přiložením nahřáté mokré pleny. To by mělo trochu pomoct mléko uvolnit.

melodygirl
9. srp 2015

@jitavrtule ona psala, že ji týden učila kojit sestra v porodnici, tak jsme predpokládaly, že technika v pořádku. Ona má i ploché bradavky, takže to bolí víc. Já jsem měla na počátku zkouknutou techniku laktační poradkyní a technika ok, to jsem hlídala hned od začátku, když byl nátisk špatný, tak by to bolelo ještě víc. Ale já měla ploché spíš vpáčené bradavky, tak jsem trpěla měsíc a půl. A odsávačka opravdu bradavky ničí

melodygirl
9. srp 2015

@kecalka2 no z odsávačky jsou podle mě bradavky ještě více zhuntované, mě to bylo víc nepříjemné

jitavrtule
9. srp 2015

@melodygirl no, ja prave "kurz kojeni" absolvovala v porodnici po porodu taky a muzu rict jen to, ze napachal vic skody jak uzitku. ze rady, ktere mi tam nektere sestry davaly byly fakt mimo.s vpecenyma bradavkama osobni zkusenost nemam, ale s tim, ze jsem si myslela, ze to delam dobre a delala jsem to blbe, s tim ano 🙂

kecalka2
autor
9. srp 2015

Holky tak sem zkusila malinko promasírovat bradavku odsávačkou a zkusila sem polohu v leže a můžu říct že mě to bolelo daleko méně mám z toho dobrý pocit malý vypil obě prsa a ted chrní.Kéž by to tak bylo nadále dneska sem kvůli tomu zas brečela.Chci kojit mám mléka hodně když si vzpomenu jak mi to v porodnici dělalo problémy a ted mi mlíko teče proudem.Nesmím to vzdát

ivca2409
9. srp 2015

@kecalka2 určitě to nevzdávej!!! Jako bolest je to šílená, ale stojí to za to! 😉 já kojila v sedě jen v porodnici - jak jsem byla s malým doma, tak kojení jedině vleže!!! vyhovovalo mi to mnohem víc než sedět a malý byl taky spokojenější 🙂 na všechno přijdeš!

jitavrtule
9. srp 2015

@kecalka2 super, zkoušej dál, na všechno přijdete. doma taky kojím nejčastěji vleže, byť pro mě je to zrovna pozice, kde si musím hlídat, abych malou přikládala správně. každému vyhovuje něco trochu jiného - záleží na tvaru prsou, na šikovnosti maminky, na miminku jak saje...bude to dobrý, uvidíš. ten začátek je holt trochu výzva, ale ono se to poddá a není nic praktičtějšího, než kojit. Jídlo vždy s sebou, v ideálním množství, kvalitě i teplotě. A navíc - prso je ultimátní utěšovač. Pořád říkám, jaká je to paráda - když všechny trable vyřeší hlt mlíka 🙂

dapele
9. srp 2015

Přesně jak píše @jitavrtule kojení je nejlepší pro miminko a má velké výhody i pro Tebe. Nemusíš v noci vstávat a ohřívat láhev (teď už jsme s malou sehraný, takže si ji v noci jen přitáhnu k prsu a i u kojení pospávám dál). Na vycházkách nemusíš řešit kde a jak jídlo připravíš, vždycky jen vytáhneš prso a miminko je nejspokojenější na světě. A v neposlední řadě i hodně ušetříš. ... Vydrž, hodně maž a bude to každým dnem a týdnem lepší a lepší a za měsíc už si na bolest ani nevzpomeneš a u kojení budeš v noci klidně i pospávat.

melodygirl
9. srp 2015

@kecalka2 to vypadá, že mléko se ti městnalo v mlékovodech, tím jak priložíš začne se stimulovat tvorba. A bradavka a její okolí bylo ještě tvrdé a zduřelé, tak se mléko nemohlo pořádně dostat ven. V počátku kojení jsou vždy prsa tvrdá, než se zadaptují a reagují tak akorát na poptávku. Jen tak dál

scruffy
9. srp 2015

Tu bolest si umím představit, ty první dva tři týdny jsem při kojení zatínala nehty do matrace, jaká to byla bolest, žádné mazání mi nepomohlo, ale hodně mi pomohlo nechat zaschnout na bradavkách mléko a nechat je volně, chodit prostě nahoře bez, buď jen ve volném tričku nebo bez trička, to mi zabralo okamžitě.

anushe
9. srp 2015

@kecalka2 nebudu ti radeji psat,jak dlouho me kojeni bolelo.byla jsem silena hruzou z kazdeho dalsiho kojeni a to nemam problemy s bradavkami a laktacni poradkyni jsem byla zkoukla.malymu jsem rikala krokodylek,byl hrozne jedly a ja mela dost a silnyho mlika.moje rada v prvni rade vydrzet.v druhe rade Medela ma fantasticky veci.chladive naplasti,se kterymi jsem mohla nosit i podprsenku bezbolestne(!),lanolin,a hlavne hlavne hlavne:rikaji tomu musle.je to instrument,ktery nenecha dolehnout obleceni na bradavku,takze jsem si odpocinula behem prestavek s kojenim.uzasna vec,co me zachranila.kojeni pretrpis,ale kdyz mas bradavky extremne citlivy jak ja,vadi ti i oter o latku... nosila jsem je pres rok, nez jsem prisla na to,ze si prsa zvykly.. jedno pozitivum tyhle nase problemy maji,koukam.kdo vydrzi takova muka,kojeni si pak uziva dlouho.alespon u me.kojila jsem 2 roky a kojila bych i dal kdyby malej jednoho dne nerekl:maminko,ja uz si dnes nedam mlicko...drzim palce.bude lip.

lenam
9. srp 2015

@kecalka2 Bolelo mne to tak asi 3 tydny a pak si asi bradavky zvyknou. Mam tri deti a bylo to tak u kazdeho. Po cca 3 tydnech je to uz v pohode.

aajda
9. srp 2015

Měla jsem sběrače / chrániče bradavek, jsou to asi ty mušle, co zmiňovala @anushe , je to dokonalá věc, sice to není úplně ultra sexy, něco ala Madona a její spičatá podprda, ale nechá to bradavkám volnost mezi kojením, udrží je to v suchu, prostě bradavky to milujou 😀 Měla jsem teda toto http://www.aventbaby.cz/komfortni-sada-musli-sb...
Hlavně mi teda poradila jedna sestřička hned v porodnici, že v tomhle příapdě fakt nepoužívat jednorázové vložky do podprdy, že dělají vlhko...
Ty chrániče mi zachránily kojení u syna, kdy jsem vyloženě brečela každé kojení a už měla úplné psychozy z přiložení, a ano, technika byla ok. A s první dcerou jsem to nezažila. Teď u třetí jsem měla chrániče hned v porodce a pomohly opět moc.

ducik
9. srp 2015

@kecalka2 chudero, ale je nás fakt hodně. Postupně se to zlepší, měla jsem bolest v řádu to 6N, technika ok, ze začátku bolesti až v podpaží a celé prso celé kojení, postupně jen bradavka a dvorce a jen při "zakousnuti" 🙂 ulevovalo mazat, hodně mazat. Po každém kojení bepanthen, ráno a večer purelan. Místo papírových vložek do podpory byla úleva nosit prací látkové. A kojim do teď, čekám ze plynule prejdu na druhatko 😀 vydrz

naho31
10. srp 2015

Já mám osobně skvělé zkušenosti s Bepanthenem, na bradavky mi pomohl, ale pokud je máš hodně do krve a bolestivé, vyzkoušej náplasti od Medely. Musí se po nich umývat bradavky před každým kojením, ale zabírají dobře. 🙂

cajomilka
10. srp 2015

Mně se osvědčily chladicí gelové polštářky od Medely a taky látkové vložky do podprdy, připadají mi lepší i z jiných důvodů. Zajímavý je, že u druhé dcery jsem s kojením od začátku neměla žádný problém, žádnou bolest, nic, a kojím ji v noci ještě teď (19m) 😉

avantgarda
11. srp 2015

Zpočátku to bolí snad téměř každou maminku. Bradavky dostávají zabrat a musí si na novou zátěž zvyknout. Mě to trvalo 3 týdny. Vždy po přisátí to byla velká bolest. Bradavky byly citlivé na dotyk i když jsem nekojila. Pomáhalo mazání Bepanthenem - promazání a zvláčnění byla velká úleva. A pak taky časté větrání - po kojení je nechat oschnout. Po koupeli jsem si prsa otírala bambusovou plenkou (ručník byl moc drsný a zbytečně bradavky zase dráždil).
Pokud by ti vznikaly prasklinky - ragády, tak jsem slyšela dobré reference na náplasti od Medely. Nebo Bepanthen Plus (ten se ale musí před kojením omýt).