Otázky okolo kojení. Do kdy a proč?

andulkaavetrelec
25. zář 2007

Měsíc, do půl roku, do dvou, déle? Já nevím, mám v tom zatím nejasno.

ronie
26. zář 2007

andulko promiň ale to jak byla tvá otázka položena mě připadá, že toto téma bylo založeno pouze jako kontroverzní. Ještě v tom nemám jasno...no myslíš že až si tu přečteš všechny rozporuplné názory tak si to ujasníš? Já myslim, že je to na každé mámě, jak se cítí, jestli jí to vyhovuje a jejímu miminku..
když to jde tak první měsíce jsou důležité, ale ne nezbytné..ať si každý kojí jak chce.

v poslední době se tu objevují diskuse ve kterých se lidé pouze hádají-už nediskutují.Mě už napadá jestli to není konkurence koníka, kdo zakládá ty témata..hlavně už se o tom diskutovalo tak proč nové téma 😕

zonja
26. zář 2007

ahoj, já si myslím, že půl roku plně, pak přikrmovat a tak cca do toho roka , max roka a čtvrt. pak už to dítě jen začíná být závislé a zas tak přínosu to si myslím nepřinese. omlouvám se všem, ale kojit tříleté dítě mi přijde trochu úchylné, teda pokud to není děcko s nějakými potížemi a tak.
jinak jsem pro postupně ubírat až se přestane kojit úplně

nikka.vo
26. zář 2007

ronie...taky jsem to psala, že mi to přijde jak naschvál... vždyť, co čekala andulka za odpovědi...z toho bych teda jasno taky neměla a potom, co se ukázalo, jak pěkně se holky pohádali v diskuzi o kojení na veřejnosti, tak mi přišlo, jak kdyby čekala, že tady to bude taky tak...že se pěkně sjedeme za názory...

možná ne...možná jo

ale divný to je

těžko si z těhle názorů udělá obrázek... 😖

matysi
26. zář 2007

Lu777, i to existuje ☹ Bohužel... Znám případ, prý aby si nezkazila prsa...
Ale neboj, většinou, když to jde do půl roka, tak už je to pak v poho 🙂 I když, zase znám případy, kdy prý mímo chtělo jíst nejdýl každou hodinu, páč mu MM nestačilo, tak mamči přešly na UM, což taky chápu. Měla jsem z toho strach, protože Matěj je docela nenažraný mimino, ale naštěstí mu moje mlíčko stačí 🙂 Teď jsme začali v poledne s příkrmy a může se utlouct, ale nevidím důvod, proč přestat kojit, když je to bez problémů...

lu777
26. zář 2007

nj, uvidíme, jak se to vyvine 🙂 já už mám mindrák teď, že kdybysme skončili na UM, tak na mě bude plno lidí křivě koukat 😝 😝 někdy mi to připadá až jednostranný, i když jsem určitě pro kojení, ale je to až nucení a někdy fakt nepříjemný 😝 i když teď jsem si koupila časopis a tam zas všude reklamy na UM.. už je to jak s práškama na praní a vložkama, leze to odevšad 😀
je to holt jedna lobby proti druhé, stejně si to každá maminka musí udělat jak to jí a miminku vyhovuje..
tak ať vám to klape dál, Mytysi 😉

blacklucka
26. zář 2007

nikka-souhlas, jsem zvědavá kdy přibyde zas podobný téma

andulkaavetrelec
autor
26. zář 2007

Toto téma jsem založila, protože se v ně vyvíjelo kojení na veřejnosti a protože mne taky zajímá, PROČ. A když člověk čte nějaké argumenty nebo zkušenosti, názory, tak si obrázek udělá. Ráda si poslechnu druhé, v tomto případě se jimi třeba nechám i trochu ovlivnit, protože mateřství je pro mne velká novinka. Jinak si ovšem dělám spoustu věcí podle sebe (např. koupu mimíka dvakrát týdně, pevně ho zavinuji, kojím, když chce, beru do postele apod.) O hádky nestojím, hádky, milé maminky, můžou laktaci pokazit...

Byla jsem v porodnici v Chrudimi, mají tam desatero pro kojení, jsem jim vděčná, že kojím. Už jsem měla tři krize- jenou mi nateklo prso asi 14dní po odchodu s porodnice, stalo se to, protože jsem byla úzkostlivá a plakala jsem...Bolest hrozná, ale rpzmasírovala jsem to, střídavě teplé a studené obklady, pak jsem něměla mléko a malý se celý večer přisával na sucho, měla jsem v mrazáku mléko odstříkané odsávačkou, tak jsem mu mohla něco dát, včera se mi na prsu udělaly boule a bouličky, ale taky to zmizelo. Když není mlíko, přikládejte na sucho, vydržte řev nebo dokrmte odstříkaným, ono se obnoví...
1. měsíc je kritický, ted už to jde. Jsou to rady nevyžádané, ale třeba to tu někomu k něčemu bude...

Jestli tu už toto téma bylo, tak to je možné, neprocházela jsem všechna stará.

blacklucka
26. zář 2007

andulko, tak zrovna v kojení bych se ovlivňovat nenechala

kar.la
27. zář 2007

Čau, napíšu, protože mě včera vytočila kolegyně z práce, která mi vnucovala své názory 😠 No, jsem tak naštvaná, že to musím pořád ventilovat.
Já chtěla kojit tak do roku a půl, ale museli jsme dost bojovat, aby mlíčko vůbec bylo (malá byla po porodu 5 dní v inkubátoru, vůbec ji nevytahovali a ani pak moc nechtěla papat). Takže teď jsem to přehodnotila a jsem vděčná za každý měsíc navíc 😒 Asi je to každého věc, podle mě čím dýl, tím líp, ale nikomu bych můj názor nevnucovala, protože sama to nemám ráda 😎

sandra81
27. zář 2007

Ja planovala kojit minimalne 6 mesicu. Nasi male ale uz 6 mesicu bylo a kojim stale. Nejak si rikam, ze kdyz jsem stejne doma tak proc nekojit? Je to tak jednoduchy ne? A na druhou stranu taky jak ted mala dostava i neco jinyho nez me mlicko tak si sama bere ode mne zda se mi mene nez driv. Takze necham to na ni a uvidim jak dlouho budu kojit. Kazdopadne nechci ale dyl jak do roka.

zittka
27. zář 2007

ahoj holky,
já kojila první dceru 16 měsíců, kdy sama řekla,že už nechce.
Druhou dceru jsem měla 8 dní v inkubátoru a pak ještě další 3 byla unavená a nedokázala si vytáhnout dostatek mléka, pak už to konečně šlo. Taky si moc vážím, že můžu po tom všem kojit. Uvidíme, dokdy to bude tentokrát. Víc jak dva roky bych už asi nekojila.
Každá matka to cítí nejlíp sama. Musí to vyhovovat jí i dítěti.

tristny
11. lis 2007

Opravdu je to tvoje věc a at udelas cokoliv tak ver ze miminku nic chybet nebude.takovy priklad ze zivota.ja jsem mozna "hrozna"matka, jelikoz jsem malou odstavila v pul roce. dala jsem ji proste flasku a ona si zvykla.ted ji je 9 mesiců a mléko dostava jen na noc jinak ji uplne vsechno, vyvar, svickovou proste to co ja.A doktorka nam to schvaluje. Kdez to svagrova kojila do 2,5 let a nemohla malého odnaučit, probrečené noci ze malej chce mlíčko, zádné finty nezabíraly. Byl to super pohled kdyz já kojila měsíční Nikolku a ona 2,5 letého školáčka. Ted je odstavený ale pořád usíná na prsou. Takže můj názor je aby ses při tom nestresovala a bylo to pro tebe fajn.

terezkaaa
11. lis 2007

tristiny,já si to nějak ani neumím představit 2,5letýho u kozy.... 😝 Mně to přijde jako hroznej extrém tak velký dítě kojit a aby mi spal ještě nalepenej na kozách...dyď to už pro něj ani žádnej výnos není to kojení proboha. 😲

kristi
11. lis 2007

terezkaa, souhlas..to uz je opravdu moc. Tak do roka je to asi optimalni

paolin
11. lis 2007

urcite jsem pro kojeni po co nejdelsi dobu. plne kojit pul roku a potom prikrmovat a kojit dal. jestli nekdo koji do tri let ditete nevidim jako problem. je vec matky, jak se s tim vyrovna a kdyz ji to nevadi..druha vec je, jestli kojeni maminu omezuje at uz z jakehokoliv duvodu. to si kazdy musi srovnat sam se sebou-co je pro jeho dite nejlepsi. kazdopadne: jedno dvoulete dite melo tyden prujem a zadne leky nezabiraly. tak mu jeho mamka dala napit z prsa a do druheho dne bylo dite zdrave. o tom to asi bude. 🙂

petraluk
11. lis 2007

Paolin, plně s tebou souhlasim. Malej měl od jednoho měsíce nějaký průjmy, byli jsme i v nemocnici a stále ještě není fit, už to trvá 2 měsíce. A mam od mudr doporučeno kojit minimálně do 8 měsíce věku. Pro dítě je to ta nejlépe stravitelná potrava. Pochopitelně časem už to mléko není tak výživné a dítě přeci jen potřebuje tu stravu pestřejší.
Když to tý mamče nečiní žádný problém, tak proč ne 😀 😉

lukin
11. lis 2007

Tak já plánuju kojit tak do jednoho roku mého miminka. Pak už mi to přijde zbytečné a prý už ani v tom mléce nejsou ty živiny, které tam jsou po narození. No ale moc se mi nelíbí nějaké extrémy. Nevím, jestli to psal někdo tady, nebo na rodině, kde občas zajdu, ale bylo tam, že se kojilo i pětileté dítě na veřejnosti. Prostě si matka sedla na lavičku, to děcko se postavilo před ní a bumbalo 😀. No musela to být sranda 😀

altoja
11. lis 2007

já kojila Vojtíka 19 měsíců a bylo to v pohodě, pak jsem už ke konci cítila, že stejně už nic nepije a jen dudá pro pocit, že je u mě, tak jsem mu jedno ráno dala místo prsa Actimel a řekla mu, že teď už bude pít takový mlíčko a žádnej problém, nikdy se mi nehrnul pod triko, ani jsëm si nemyslela, že to bude tak lehký 🙂 , doufám, že to s Viktorkou zvládneme taky takhle

anatanka
11. lis 2007

Ja zatim kojim, ale taky premyslim o tom, kdy a hlavne jak skoncit, protoze s tou moji hysterkou to bude asi docela problem. 🙄
Kojeni me uz docela otravuje, ale myslim, za az se budu kazdej den patlat s kasickama a polivcickou, tak si na to zlaty kojeni se steskem vzpomenu... 😀
Ale taky si myslim, ze se z toho dela posledni dobou moc velka veda. Presne, jak psala Andira, matka, ktera nekoji, tak kvuli vsem clankum v casopisech a na netu se musi hlavne ze zacatku citit naprosto zdeptane.
Ja chci kojit max. do roka, ale kdyz jsem to jednou rekla pred jistyma pribuznyma, tak se do me pustili, ze to jako proc a ze tak budu diteti odpirat to nejlepsi...Uplne me tim rozhodili. Celkove veta, ze materske mleko je to nejlepsi, co muze matka diteti dat, je podle me dost pritazena za vlasy.
Nechci se nikoho dotknout, ale kojit dite treba jeste ve trech letech mi pripadne az skoro ujety. Pardon, jestli tim nekoho urazim. 😝

minea
12. lis 2007

Nemůžu si pomoct, ale postoj ke kojení má přímou souvislost s inteligencí konkrétní nositelky bradavek, přesvědčuju se o tom čím dál častěji a bohužel mě občas v tomto směru vyšokujou i moje kamarádky...

lukin
12. lis 2007

minea: A jak to myslíš?

jana.1
12. lis 2007

Taky jde dost o to, kde kdo žije a jak má daleko do pusy.. 😉 Tedy myslím, pokud maminka nemá s kojením problémy a kojit může.
Tady na Nové Guineji se kojí i prasátka 😅 😀
http://www.livingstone.cz/vystava/?acc=etnicke_...
Ve Skandinávii zas prý většina ženskejch v půl roce kojí.. Tady jsme z minulých časů dost zvyklí na lahvičky apod. a kojení se léta bralo tak nějak jako ostuda... čím starší dítě bylo, tím to bylo divnější a podezřelejší..
Takže je to bude otázka zvyklostí. Zvyknout se dá i na to, že se běžně budou kojit 3leté děti. Ono ale pak přihopká a klidně rozkáže mamince: "Mámo, chci pít, dej mi!" 😀 😀 😀 hm

kristynaw
29. pro 2007

je😀ja to nasla az ted😀

nikka😀

no,ja konkretne jako zdravotni sestra tak co jsme se ucili atd a co vse o kojeni vim,tak se budu snazit kojit co nejdele,chtela bych minimalne rok,uvidime,jak to pujde

ale nemyslim si,ze je na to dana nejaka urcite doba, nekdy staci,kdyz mimi dostane zaklad,ty antibodies v prvnich dnech ,kdyz to potom uz nejde...

je to fakt jen tema na dalsi hadky😀

bramburka
29. pro 2007

hele, já jsem byla zastánkyně kojení co nejdýl... aspon treba jednou denne, no ale kdyz nam to ted nejde, tak jsem vdečná za kadej den navíc, ale jsem psychicky připravená na to, že začneme s UM. Já si zase myslim, že všude, kam se kouknu, má sondy Laktační liga a deptá matky, co jim nejde kojeni, koj koj koj, to vydržíš, seš máma. Ale já jsem měkoň, mě prostě vadí, že u toho malá řve jako tur a vím, že je to třeba krize, ale nemám na to jí trápit. Kdyby nám to šlo dobře, budu kojit třeba do maturity 😉

Mylism, že je kolikrát lepší UM, než mlíko, který je doslova slaný od mamin slziček, co myslíte???

kalu
29. pro 2007

Ahoj holky, tak taky přidám svou zkušenost.Naší Luci bylo 20.12. 9 měsíců a kojíme.Do půl roku plně, potom jsem začala přidávat příkrmy, ale malá je odmítala a chtěla stále jen prso - takže se dá říct, že jsme v podstatě kojily až do osmi měsíců plně.I teď, kdy už příkrmy jakž takž baštíme,stále kojíme tak 4 krát přes den a 2-3* v noci.Kamarádky, které mají stejně staré děti, už nekojí nebo se snaží odstavovat a pod. a diví se mi.
Já se řídim potřebami Lucinky a vůbec otázku-jak dlouho atd. neřešim.Zatim kojím a odstavení přijde jednou, až bude čas .Zatím mám mlíka dost a Luci to chutná ze všeho nejvíc, tak proč jí to odpírat ?
Souhlasím, že je ale lepší krmit UM, než trápit dítě hlady, když bych měla mléka málo, nebo např.kojit a kouřit- i takové maminy znám.
P.S.Lucinka zatím nikdy nemarodila (ani když kolem ní lehla celá rodina)-myslím, že to kojení na tom má taky velkou zásluhu.

syrael
30. pro 2007

Tak ja jsem se desne tesila, jak se konecne po pul roce kojeni, ktere beru za minimun, rozsoupnu. Bobajs je atopik, takze prakticky nic nejim, je to des, porad stridam par schvalenych potravin...Rikala jsem si, jak to bude super,m zase zakalim, budu moct vypadnout z baraku na dyl nez na tri hodky...Cha, ted se to se mnou ma tak, ze pri predstave, ze Kubika odstavim, nebo ze nedejboze prestane mliko ode me chtit, mam litostivou chandru a placu🙂 Inu, ona si to ta úpriroda urci zjevne sama a nenadelame s tim nic...