Po kojení má mimi řidší stolici. Je to tak správné?

dukie
4. zář 2008

Zdravím všechny maminky 🙂 a mám prosbu o radu:

V porodnici se mi nedělalo mlíčko, a tak byl malej výhradně na Nutrilonu. Stolici měl krásnou, ani řídkou, ani tuhou, okrově hnědou s takovými pevnějšími "kousíčky". Za to nás paní doktorka pochválila. No a teď se mi mlíčko začalo tvořit a od včerejška (6. den od narození) už vůbec nepřikrmujem, je jenom na mlíčku. A stolici má, má jí dost, ale je podstatně řidší, barva zůstala, a ty malé pevnější kousíčky jsou tam jen nepatrně, někdy bych řekla, že skoro vůbec... Nevíte, jestli je to tak správné? Já někde četla, že když se plně kojí, tak může být stolice jednak méně (mateřské mléko je prý lépe stravitelné), druhak může být řidší. Malej vypadá spokojeně, ale já jsem z toho zmatená. 😕 Mám strach, aby to nebyl třeba průjem... 😒

mysinka
4. zář 2008

Dukie, stolice takového mrňátka se mění den ode dne, teda aspoň u nás to tak bylo... pokaždé trochu jiná barva, konzistence i zápach 🙂 Takže pokud Ti nepláče hlady nebo jinak, nebála bych se. Ty kousíčky jsou nestrávené mléko, laicky odhaduju, že když jich je tam málo, pindě stráví všechno. Ale nejsem doktor, možná se pletu 😅

dukie
autor
4. zář 2008

mysinka: Díky za názor. 🙂 Byla bych ráda, kdybys měla pravdu. To víš, jsem vyjukaná novopečená maminka... 😅

mysinka
4. zář 2008

Dukie, klídek, já jsem taky byla...a vlastně ještě někdy jsem 😀 Tak ať jste zdraví 🙂 Pánečku, týdenní miminko, to je tak strašně dávno 😵

kacka.va
4. zář 2008

my to máme taky tak, někdy je úplně řídká, někdy klasická "míchaná vajíčka", někdy řídká s kousíčky. Hlavně tam nesmí být převaha hlenu, jinak je to prý v pohodě.

dukie
autor
4. zář 2008

kacka.va: A co znamená převaha hlenu? Co to signalizuje? 😕

kacka.va
4. zář 2008

no, to pak dělají nějaké testy, na bakterie ve střevech mám dojem. My už hlen taky měli, ale jen sem tam, tak Dr. říkala, že to je normální, ale nesmí to být samý hlen.

dukie
autor
4. zář 2008

Aha, takže to je as příznak nějakého střevního onemocnění nebo tak něco, že? Já to hledala na netu a našla akorát vysvětlení, že je to hlen jako každý jiný... v nose signalizuje nachlazení, ve stolici nějaký střevní problém...

pepibubu
4. zář 2008

my máme zase naopak tužší stoličku, bohužel mi nenaskočilo mlíko (resp. je ho strašně maličko) tak jsme na Bebě, a bobečky jsou tužší, tak nevím zda mu to nemáme víc "šidit" - děláme to přesně podle krabice..... no nevím, zítra se optáme paní doktorky

jandaj
4. zář 2008

dukie vůbec neměj strach, stolička tvého drobečka je úplně normální, kojené děti mají ve stolici kousíčky jen několik dní po porodu, později to vypadá jako hořčice 😉

mysinka
4. zář 2008

jandaj, dovolím si nesouhlasit, malý má kousíčky ve stolici doposud 😉 Asi je to hodně individuální...

dukie
autor
4. zář 2008

No já lovila trošku na netu v různých rubrikách o miminkách a zdá se, že je spektrum "zdravé" stolice u miminek skutečně široké. Ať už se týče konzistence či barvy. Tak snad je to v pořádku. Budu to nadále sledovat. 😎 🙂

mysinka
4. zář 2008

Dukie, mně na dotazy ohledně stolice někdo kdysi odpověděl: "Nezkoumej stav stolice, ale stav dítěte." 😀

kyri
4. zář 2008

dukie, podle tvého prvního příspěvku - taková stolice je v pohodě. a ty kousíčky jsou zbytky nestrávených tuků. pokud máš hodně tučný mlíčko, tak jich tam bude víc, pokud míň, tak tam třebas nebudou skoro žádný.
kdyžtak, pokud jsi nekoukala na www.kojeni.net tak mrkni, je tam dobrá databáze otázek a odpovědí...

dukie
autor
5. zář 2008

mysinka: 😀 No když on nám právě začal plakat bez zjevného důvodu. Tak jakoby pofňukávat... Tak sleduju všechno, co se dá... Hlad, prdíky, čůrání, kakání... 😅

Ale včera manžel dovezl váhu na miminka, půjčila nám ji paní doktorka, takže vážím před a po papkání... a vypadá to, že ten neklid bude tím, že papká takovým podivným způsobem. Třeba dnes ráno si v 8:30 vytáhl 20 ml, pustil bradavku a usnul, probudit se nedal. Sál asi 10 minut. Pak o hodinu později vytáhl 10 ml... a znovu to samý. Opět tak 10 minut. No a teprve patnáct minut na to druhý kojení (tedy po hodině a čtvrt od prvního neklidného pofňukávání a papkání...) vytáhl 30 ml (sál asi 15 minut). Dohromady je to krásných 60 ml, ale to trápení celou hodinu... hrůza. Tak si říkám, jestli to plakání není tímhle... 😕 Že já si vždycky po kojení myslela, že když u toho usnul, tak je napapkanej dost. A marně jsem si lámala hlavu, proč teda 5 minut na to začne kňourat (někdy fakt slušně řvát...) zas. A obvykle prso hned znova nechce, takže moje přesvědčení o jeho napapkání bylo pevné...

Teď ještě vymyslet, jak na to, aby papkal hodně mlíčka najednou a neabsolvovali jsme tenhleten hodinový kolotoč... 😕

dukie
autor
5. zář 2008

kyri: Díky moc za odkaz, včera jsem brouzdala po netu a hledala info... a zrovna tyto stránky jsem našla. Mají to docela hezky uděláno a docela mě to pomohlo uklidnit, že stolice asi bude skutečně v pořádku. 🙂

dnada
5. zář 2008

dukie - mrňous má malilinkatej žaludek,je lepší když baští málo a častěji a udrží to v sobě,než aby se přejedl a vyblinkal to 😉 my na tom byli stejně,v porodce první dva dny kojení 3x do hodiny tak po 5ti minutách ,než sme šli domů už to bylo jen 2x do hodiny,trvalo to asi 14dní,než se mu roztáhl žaludeček... pak už kojení po 2hodinách tak 8-10min... dnes už krásně po 3hodinách v noci po 4-5ti hod 😉

dukie
autor
6. zář 2008

dnada: Já si dnes připadám jako kojná... kojím 40 minut v hodině... a potřebuju aspoň hodinku spánku, jinak nepřežiju noc... 😝

novako
6. zář 2008

Dukie: Neboj, to se srovná. Liduška se ze začátku taky krmila 40 minut, teď je nabaštěná za 10 a jsme obě spokojené. 😀

jitulka1985
6. zář 2008

Holky ahoj, já mám celkem málo mléka, kojím z obou prsou a ještě musíme dokrmovat Bebou, malý vytáhne ještě po kojení tak 30ml.Ale trápí nás od té doby co dokrmujeme to, že moc nekaká nebo jen 1x denně což je určitě málo že? ☹ Myslíte, že je možné mu dát třeba lžičku dětského čajíku pro miminka?Já právě vůbec nevím co s tou zácpou.Dnes ještě vůbec nekakal....
Dukie taky kojím docela dlouho a mám taky pěkně zničené bradavky a strašně bolí 😒

dukie
autor
6. zář 2008

jitulka1985: Já někde četla, že pokud jde mimi alespoň jednou za den "na velkou", tak je to O.K. Tak nevím, no. Konec konců... jestli neplače, že by ho bolelo bříško, že má jako zácpu... tak bych si s tím asi hlavu nelámala, když je to právě alespoň jednou za den. No a můžeš zkusit jíst víc "projímavých" jídel, podle toho, co na Tebe funguje... třeba kefír, hrozny nebo co já vím co ještě... i když pije malej málo, tak přeci jenom něco z toho Tvého stravování do jeho tělíčka projde. 🙂

beata.n
28. zář 2008

Ahoj holky.chtěla bych někoho poprosit o radu.mám 2 měsíce starýho chlapečka,ale máme problémy s kakáním.od doby co sme z nemocnice doma,tak kaká po hrozně dlouhý době a to týden je tou kratší dobou!!!!většinou je to 14dní,pak už nevydržím koukat,jak se svíjí v křečích,jak tlačí a pláče,tak zavedeme rourku ☹ sem už z toho zoufalá,bez rourky se prakticky nevykaká.doktorka říká,že je to normální,ale mě už to tak moc nepřijde.jinak bříško masírujeme,máme probiotické kapky,no pro¨stě hodně věcí sme zkusili,ale výsledek žádný.jinak Dádulka je plně kojený a já si stravu taky hlídám.děkuju za odpověd!!

kacka.va
29. zář 2008

no normální to u kojených dětí je.