Po kojení neodříhne a pak blinká. Poraďte

arturka
24. únor 2011

Moc prosím o radu. Mám doma 10 dní starou holčičku a začli jsme teď mít problém s odříháváním a blinkáním. Plně ji kojím a většinou mi u prsu taky usnula a neodříhla si. Do včerejška to nebyl problém. V pohodě potom usnula a nic se nedělo. Včera večer po kojení si ale hodně ublinkla, nadechla se toho, měla toho plný nos, nemohla pořádně dýchat, byla celá rudá a nakonec jsme museli volat záchranku a přes noc jsme byly na pozorování v nemocnici. Od té doby ji po každém kojení natahuje na blinkání a já ji nemůžu nechat ležet v postýlce, bojím se, že se bude dávit znovu. Teď se snažím, aby si vždycky po kojení odříhla, pořád mi ale u prsu usíná a odříhnutí je pak problém. Když ji ale položím do postýlky bez odříhnutí, začne po chvíli mít nutkání na blinkání. Nevím si moc rady, poradíte mi někdo? Předem dík.

marti73
24. únor 2011

@arturka poklepáváš jí po krmení na rameni po zádíčkách, aby si odkrkla? Radši jí ukládej do postýlky na bok.. pro jistotu. Můžeš jí zkusit podložit matraci, aby ležela malinko z kopce a neblinkala při každém krknutí. 🙂

arturka
autor
24. únor 2011

@marti73 poklepávám, ale nepřipadá mi, že by to mělo nějaký účinek... tu matraci zkusím, uvidíme, a na bok ji dávám, ale stejně se nakonec sama překulí 😒

estrellita
24. únor 2011

@arturka dej pred ni nejakou "zabranu" typu polstar, aby se nemihla prekulit, proste ji zajisti na boku zepredu i zezadu. a na odrihnuti ji zkus drzet dyl, treba to pomuze.

arturka
autor
24. únor 2011

@estrellita říhnou si ty mrňata i ze spaní? Protože teď mi ležela na rameni přes půl hodiny a nic, ale spala u toho, protože jak píšu, většinou mi při kojení usne... matraci už máme podloženou, tak snad to pomůže...

cara.m
24. únor 2011

@arturka taky jsme hodně blinkali, vypodlož postýlku ať je hlavička výše než nohy, taky jsem četla, že se doporučuje 30 min. mít děťátko ve vyvýšené poloze - takže jsem v období největšího blinkání malého půl hoďky držela ať má hlavičku výše, a když neodbrkne, tak to zkusit za 10 min. znovu. Zkus si zadat do vyhledávače antirefluxní opatření 😉

cara.m
24. únor 2011

@arturka můžeš zkusit nastudovat tady http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=58

arturka
autor
24. únor 2011

@cara.m díky za odkaz, to si prostuduju 😉

boruuvka
24. únor 2011

@arturka my jsme měli po začátku taky problém s krkáním a mě dr řekla, že když si neodkrkne přes rameno do 5 minut, tak jí zkusit na chviličku položit a zvednout znovu přes rameno. Oni ty bublinky v žaludku se pohnou a pak snáz vyjdou ven. Proto ti malá i po půl hodině neodkrkne, takže zkus tohle a určitě vypodložit postýlku - my jí máme do teď v úrovni hlavy vypodloženou knížkama 🙂

jasekd
24. únor 2011

My meli ten samej problem. Malej ma GER. Nekrkal, drzela jsem i hodinu, a stejne se poblil. Poklepavat zadicka, kdyz to nejde, polozit a znova zvednout. Stejne si nekdy nekrknul. V postylce na bok, kdyz bude v zavinovacce, tak se takhle male dite samo neprevrati. Aspon nam se neprevracel. Podlozit postylku, meli jsme 3 tluste knizky. Postupne jsme ubirali a definitivne dali pryc az na cca 8mi mesicich. No a monitor dechu, k nezaplaceni, hlavne pro tvuj klidnejsi spanek. Ja bych cele noci nespala bez toho, jak bych ho furt pozorovala. Kor po vasem zazitku, co jste meli 😖 Rika se, ze dite si krkne i spici, ale u nas to neplatilo. Pevne nervy.

sussanah
24. únor 2011

@arturka muze mit reflux (pravdepodobne ma) a proto ji pri spatnem odrihnuti natahuje a blnka.Urcite pomaha zvysena madrace (jakoze ale fakt hodne, cca 30stupnu) a pokladat malou na bok. To je i mensi pravdepodobnost, ze si mala ublinkne a vdechne to. Taky doporucuju poridit si odsavacku, takovou tu jen s hadickama, co si das jednu do pusy a druhou muzes male po takove nehode odsat nos a pusu, aby zase mohla dobre dychat (u nas jsme to pouzivali snad po kazdem kojeni, jak furt zvracel ☹ ). Koupis normos v lekarne asi za 30korun. Nejprve je dulezite uvolnit pusu, at muze dychat, potom nos. Odkaz od Kary je super, taky jsem z toho cerpala. Odrihnuti je pomerne dulezite, u nas kdyz si maly nerihl, tak to litalo na metr daleko. Pomahalo stridani poloh na rameno (spis skoro az pres rameno, tak aby ramena mimca temer presahovala tvoje rameno) a obcas vzit v podpazi, rukama vzadu podpirat hlavicku, a mit ve svisle poloze, zkusit 2-3x jakoby trochu pohybat nahoru a dolu. Vetsinou po takovych 3-4 vymenach poloh pres rameno a svisla doslo k odrihnuti, ublinknuti a mohl do postylky 😅 Ony i mimca se musi naucit odbrkavat 😉

sussanah
24. únor 2011

@jasekd jsem si rikala, jestli taky napises vase blinkaci story 😉

jasekd
24. únor 2011

@sussanah Boze, my se vzdycky sejdem u tohodle tematu 😀 Nechava to silne dojmy, co? Ono mi to nejak padne do oka a kdyz si vzpomenu, jak to trapilo me... Martin se ted zas rozblil, je to unavne.
Jo, kdyz je doma jeste nekdo dalsi, pomaha predavka ditete 😉 Vetsinou si krknul pri te predavce manzelovi.

sussanah
24. únor 2011

@jasekd u nas jeste zabiralo to, kdyz nekdo prisel v cistem, pokud mozno slusnem obleceni, to ho taky poblil s brknutim temer storpocentne 😀 jj, zazitky jsou to velmi silne 😖

arturka
autor
25. únor 2011

díky moc všem za rady
@boruuvka taky jsme postýlku vypodložili knížkama 😉 drobek spala celou noc na boku... kojila jsem ji 2x za noc, poprvé si prostě neodříhla 😒 nakonec spala bez odříhnutí 😒 podruhý se jí taky nechtělo, ale jelikož jsem ji musela mezitím přebalit, tak si potom odříhla 🙂 ta změna poloh asi fakt pomáhá...
@jasekd díky. Taky máte skvělé zážitky 😖
@sussanah jj, odsávačku už máme... tak snad to nějak zvládnem 😉

arturka
autor
25. únor 2011

jinak to odříhávání je fakt boj, alespoň zatím... přes den to ještě jde, snažíme se, ale v noci to je děs 😒

jasekd
25. únor 2011

@arturka Vydrz, ona je fakt jeste malinka a spousta deti neumi odrihavat. Martinek se to "ucil" pomerne dlouho, uz ti nereknu presne. V noci to nedela vetsina deti, bohuzel u tech, co neblinkaji, je to jedno, a u tech nasich se musime snazit. Ale kolikrat jsem dala taky spat bez toho, po hodine sezeni uz fakt nemuzes. Nejbezpecnejsi je snad levy bok. Ja verim, ze uz se vam ta situace se zachrankou nebude opakovat. Tohle my nikdy resit nemuseli, maximalne jsem ho klepla do zadicek, nastesti. Obcas se trochu dusil az u prikrmu, ale spravilo to polozeni briskem dolu na predlokti a rana do zad, a hned byl zas vysmatej.

arturka
autor
25. únor 2011

@jasekd díky za podporu 😉 Holt to musíme nějak zvládnout. Zase napíšu, jaké děláme pokroky 😉

lavazza
26. únor 2011

@arturka Ahoj,my i když si odříhneme tak nám to jde dost často nosem ven.Sou to hrozné zážitky.Postýlku máme taky podloženou.Často blinkáme nejen po kojení.Doktorka mi na to odpověděla že nos je propojený s pusinkou, víc nic.
Když se nám to stalo poprvé v nemocnici byla sem v šoku a když se nám to stalo i párkrát doma ze začátku sem z toho byla hotová.Malého dávám spát radši na bok,ale dost často se mi převrátí na záda.
Už aby to přešlo, protože to je fakt hrozný.Kolikrát sem viděla malého už v nebíčku.

dujinka
27. únor 2011

@arturka a co ji trochu potrápit a dát odříhnout průběžně? ..aby nestačila usnout a pak ji dát třeba zase cucnout..občas to tak v noci dělám. Jinak mě v nemocnici řekli, že je to naprosto normální, že novorozenci nemají ještě tolik vyvinutý svěrač a prostě ublinkávají. Já se s ním teď snažím moc nemanipulovat a nenatřásat a už je to mnohem lepší. Jinak matraci máme taky vypodloženou dekama a i v korbičce kočárku v podstatě všude, kde malej leží 🙂 ještě nám hodně pomohl Libenar dávám mu kapku před každým kojením aby se mu dobře dýchalo právě přitom sání a nespolykal tolik vzduchu..

arturka
autor
28. únor 2011

@lavazza taky prcka dávám spát na bok, ale taky ne vždy to na něm vydrží... 😒
@dujinka Libenar? To je co? 😉 Dát ji odříhnout průběžně bysme mohli zkusit... Nejvíc mě štve, že se při těch pokusech o odříhnutí vždycky docela probudí a pak zas nastane uspávací proces... 😒 dnes v noci jsem kojila 3x a odříhla si 1x ☹

dujinka
28. únor 2011

@arturka Libenar jsou nosní kapky, po kterých se našemu drahému lépe dýchá 🙂 nám se totiž dusil zas při kojení jak rychle sál 😀 a pak mu to lítalo všemi otvory. Mě si taky pokaždé neodříhne, ale dám ho na bok a v klidu usnu, mám ho vedle sebe a taky mám monitor dechu..ráno na plence vždy poznám jestli si trochu ublinkl.