Po odstavení odmíta mléčné výrobky. Jak ho donutit jíst?

anke
5. pro 2009

Ahojte,

minule utery jsem musela kvuli antibiotikum odstavit syna od kojeni. Od te doby odmita jakekoliv mlecne vyrobky (umele mleko jsem predtim obcas zkusila, ale nikdy ho nechtel). Nyni odmita i jogurty, tvarohy, syry, ackoliv ty si obcas predtim dal.
Zkousela jsem davat puding, kakao, ruzne druhy jogurtu, Actimel, ruzne syry, ale vetsinu odmita se slovy mliko - vetsinou ani neochutna a kdyz se to netvari jako jogurt, tak to ochutna, ale dal uz to nechce.

Zatim se mi dari jenom propasovat kapku Actimelu do jahodoveho dzusu, sni tvarohovy kolac ci satecek, kure na paprice s omackou se zakysane smetany, neco mleka v bramborove kasi, a da si Kinder Pingui, ve kterem inzeruji tez nejaky ten mlecny podil, ale z toho radost nemam, protoze snist denne dve sladke tycinky, aby si doplnil mlecne bilkovinny a snad i nejaky ten vapnik, to je cesta do pekel ...

Mate zkusenost? Poradite?

Zazili jste? Poradite?

petka80
5. pro 2009

Ahoj anke, naštěstí zkušenost nemám, musí to být pro tebe určitě dost stesující. Ale já bych radila to nehrotit, prostě nabízej občas, ale netrvej na tom nijak, holt nebude třeba několik týdnů jíst ml. výrobky, to se nedá nic dělat, a věřím, že pak se to spraví, časem je zase začne jíst. A ono se zatím nic nestane, jsou i děti, co mají alergii na mléčné výrobky obecně a taky se holt nedá nic dělat, že je nejedí.
Já dceru odstavila na 19 m. a taky pak nechtěla žádné UM, naštěstí teda jedla sýry a jogurty. To UM jsem nabízela snad 14 dní každé ráno a bez úspěchu. Tak jsem se na to vykašlala a zkusila to znova asi až za dva měsíce, no a najednou vypila celou dávku a teď se ráno mlíka dožaduje. Zas naopak vůbec nechce jíst jogurty, které dřív milovala.
Holt mají asi taková období. U vás to bude reakce na to odstavení, ale věřím, že se to časem spraví.
Tak přeju hodně štěstí a pevné nervy.

tomasek06
5. pro 2009

Buď v klidu můj malý měl taky takové období, ale pak začal znova jíst jogurty. Ale nejí mi sýry ani nepije mlíko. Zase se uklidňuju že má více vápníku brambor než mlíko 😉

anke
autor
5. pro 2009

holky, diky za podporu, ja se tim teda nijak extra zatim nestresuju, protoze to trva necelych 14 dnu, ale premyslim, jak to do nej dostat ... taky mi to prijde trochu jako podvedomy bojkor ... nebo mozna vedomy? jinak to odstaveni prave vzal dost v pohode, vlastne stacilo rict, ze ma maminka bebi, trochu si poplakal prvni vecer ...

nasadila jsem probiotika,protoze se mu dost zhorsila stolice - jak konzistenci, tak frekvenci a asi to pak vyzivove budu muset poresit s pani doktorkou a holt asi zacnu delat vic smetanovych omacek s nejakym dobrym masinkem 🙂

prchalka
5. pro 2009

anke: Malé jsem zkoušela jogurt asi od 9.měsíce a nechtěla, byly to boje, tak jsem jí místo toho dávala ještě UM (nebyla kojená vůbec). A tak kolem toho roku zase začala jogurty jíst, ale někdy taky už v půlce nechce, tak snad je to u vás taky jen dočasné 😉 Nebo zkusit lžičku jogurtu do přesnídávky - aspoň něco (jestli to teda neprokoukne) a nebo je jogurt už v přesnídávce a není to chuťově špatný!

eliotka
5. pro 2009

anke: to může být období.
Pokud dítě třeba 14 dní až měsíc nevezme vůbec žádný mléčný výrobek, nevadí.

Poradím ti nestlé jogurtíky či vanilkovž dezert (obojí má téměř stejně vápníku jako normální jogurt). Jsou to kelímky 100 g po 4 ks. 😉

Mně se na nich malý naučil na jogurty.

Hodně vápníku je taky v ementálu - nastrouhat na chlebík.

Prostě zkoušet a kdyby nechtěl, nedávala bych dva týdny nic, nebo týden a pak bych to zase zkusila.

iloha
5. pro 2009

No jsem na tom podobně, mléko navypije Terezka ani omylem již od roka, sladké kaše zrovna tak, na milost vezme mattyho a občas plátkový sýr. Nedávno chtěla ochutnat actimel, tak jsme ho zakoupili, ona ochutnala a řekla, že fakt dobrý, ale pít to nebude, protože má plný bříško. 😀

ale vápník je i jinde - naštěstí ............
Vápník najdeme v mnoha potravinách. Nejbohatší a nejdostupnější v našich podmínkách jsou především mléčné výrobky. Kdo těmto potravinám příliš neholduje, má na výběr další bohaté zdroje - hrášek, fazole, sojové boby.
Pro bližší představu uvádíme orientační tabulku obsahu vápníku v mléčných výrobcích:
Potravina
Obsah vápníku (mg/ 100 g)
Mléko 120
Tvaroh 100
Kysaná smetana 80
Jogurt bez tuku 120
Jogurt 1,5% tuku 115
Eidam 30% tuku 800
Ementál 1020

anke
autor
5. pro 2009

holky dik za tipy ... on jako neco sni, ale zalostne malo, dneska jsem do nej dostala 3 lzicky jogurtu
a jeste jednou snedl Danette cokoladovy, protoze to nevypada jako z mlika

zkousela jsem delat i koktejl, banan a susenky rozmixovat v mleku, ale bez uspechu

tak uvidime 😅

pastuska
6. pro 2009

To máš jedno, môj malý zasa nemôže kvôli alergii a nič mu nie je, keď mlieko a mliečne výrobky neje. Akurát je niekedy ťažko variť bez mlieka. Skús mu pomlieť vlašské orechy na cestoviny alebo tak, v orechoch je tiež dosť vápnika.