Popraskané bradavky. Co pomůže na praskliny?

mkacka
27. pro 2010

Zdravím 🙂
mám desetidenní holčičku a z kojení mám na bradavkách velké praskliny a při každém přisátí malé (mám malé bradavky, takže je to občas boj až u toho brečím) mám tyto rány celé rozmokvané a ještě víc bolavé. Kvůli prasklinám kojím pokaždé pouze z jednoho prsu, aby prasklina na druhém prsu trochu zaschla (malá je přisátá deset minut až půl hodiny, takže je rána mokrá a ještě víc prohlubená) a nebylo pro mne kojení až tak bolestivé. Ale bojím se, že kvůli velkému časovému odstupu kojení z každého prsu o mléko přijdu, hlavně když jsme ze začátku měli problém s tvorbou. Nevěděla byste některá, co mi může pomoci na ty praskliny? Mažu Bepanthenem, ale přijde mi, že to nemá žádný účinek. U každého kojení brečím a křičím bolestí ☹

k.jolanka
27. pro 2010

Ahoj, měla jsem ten samý problém...zkus si koupit v lékárně levandulový olej od weledy a po každém kojení si prso umyj, otři a namaž...taky jsem občas brečela, byl to boj 😝 trvalo chvíli, než se bradavka ochodila, pokud se bojíš, že přijdeš o mléko, tak z toho bolavého prsu zkus odstříkávat..a ještě mě napadly kloboučky, malý je teda moc nemusel, ale na bradavky supr. tak držím palce 😉

vysocanka
27. pro 2010

zkus si koupit v lekarne masticku Purelan! je vyborna

atreides
27. pro 2010

@mkacka a co zkusit kloboučky? Nám pomohly a časem jsme to pak zvládly bez nich.
Jinak já jsem taky kojila co kojení to jedno prso celou dobu 😉

petrunka01
27. pro 2010

ahoj..tohle znám taky a ještě si to moc dobře pamatuju.Bepanthen nepomáhal vůbec,až ty kloboučky.Malej naštěstí neprotestoval a kojení bylo úplně o něčem jiném,pak už jsem si to mohla i vychutnat..

mkacka
autor
27. pro 2010

o kloboučcích jsem přemýšlela, ale to mi v porosdnici řekli, že kvůli krátkým bradavkám se mi malá naučí jinak přisávat a bdeme mít problém s přisátím bez nich 😒

apollo11
27. pro 2010

@mkacka Praskliny můžou vznikat i důsledkem nesprávné pozice při přisátí, dlouhdobě je důležité si to hlídat, protože jinak se i zahojené bradavky poraní znovu. Hodně pomáhá PureLan a potom hydrogelové polštářky (Chicco nebo Medela) - až jsem se divila, jak zabraly. S kloboučky zkušenost nemám, ale prý při malých bradavkách mohou pomoci..
A myslím, že kojení vždy jen z jednoho prsu je ok, já jsem tak kojila od začátku bez problému, mlíčko se určitě neztratí. Hlavně to nevzdávat 😉

eldzej
27. pro 2010

ahoj, prošla jsem si tím taky, bolest, pláč, nechuť do dalšího kojení... A pomohla mi až laktační poradkyně, která mi poradila jinou techniku kojení a za nějakou dobu se to zlepšilo. Fakt to chce, aby se na to jak kojíš podívala.
Dobrá stránka je www.kojení.net. Purelan mi taky hodně pomohl. Kloboučky mi právě vůbec nedoporučila. Pak ještě chrániče bradavek od Medely, aby ti větraly. A pak ještě hydrogelové polštářky. Ty jsou úplně úžasné, jenže jsou drahé:(( http://www.dnformed.cz/medela/produkty/hydrogel...
Tady je seznam laktačních poradkyň: http://www.kojeni.cz/poradci.php Akorát ta moje chtěla za hodinu 600Kč.
A přečti se kdyžtak tohle: http://www.cenap.cz/k-p-ragady.php#pomucky
Prý ti je může předepsat gynekolog nebo dětská dr., ale já sem u nich s tímhle nepochodila:( Ale koupila jsem si balení, kde byli myslím čtyři, tak to šlo. Jo a to kojení jenom z jednoho prsu a pak při dalším kojení z druhého mi taky LP radila a o mlíko jsem nepřišla, ale já kojila co tři hodiny. Člověka na tohle nikdo nepřipraví, nikde o tom nepíšou, že kojení může být tak drastický:((, přeju ti ať to brzo přejde a bradavky si zvyknou. pa

petka80
27. pro 2010

Taky jsem si tím prošla, bylo to šílený 😔 Ale neboj, zahojí se to a budeš ještě krásně kojit, i když ti to teď přijde jako utopie, fakt to tak je, chce to čas 🙂
Ono je blbý, že každýmu zabírá něco jiného. Chce to zkoušet. Určitě by bylo fajn, aby ti někdo zkontroloval tu techniku, aby tohle bylo v pořádku. Na bepanten bych se vykašlala, ten je podle mě dost na prd.
U první dcery mi nakonec pomohl sprej aloe vera (prodávají to v lékárně, prostě řekni aloe vera ve spreji, je to např. i na popáleniny a drobný porěnaní kůže).
U druhý dcery už to byla paráda, ale taky se mi malá ragáda udělala a aloe teda nefungovala bohužel, ta rána byla jakoby mokrá (jako píšeš ty), tak mi laktační poradkyně doporučila genciánku, moc jsem tomu nevěřila, ale zabralo to skoro hned, ono tu ránu jakoby vysuší, plus jsem stříkala tu aloe a do tří dnů jsem měla klid.
Ty hydrogelový polštářky mi taky přišly fajn, měla jsem teda od Chicca.

mkacka
autor
27. pro 2010

Díky moc za rady, zkusím si něco nakoupit a asi vyzkouším zatím i ty kloboučky, protože jsem před chvílí dokojila a prasklina se mi zvětšila. Přečetla jsem si taky ten článek od eklzej a jak koukám, kojím úplně špatně 😨 Takže si zjistím nějakou LP a půjdu za ní. Bohužel jsem přišla už z porodnice se špatnou technikou, jakožto prvorodička mě vůbec nenapadlo, že je technika kojení takový problém a že mi to způsobí takové bolesti ☹ Ještě jednou Vám všem moc děkuju a přeju hezký zbytek večera 🙂

zevina
28. pro 2010

@mkacka kloboučky raděj neee! naopak by ragádu mohly zhoršit 😒

Bepanthen je naprd (anebo na nějakou miniprasklinku) určitě zkus zmiňovaný Purelan, je vynikající, za 2-3 dny bude po problému, ale hlavně je důležitá technika kojení, přesně ten článek, co tu hodila Eldzej, mi hrozně pomohl, ptž technika kojení není jen suchopárně popsaná, ale i pěkně "po lopatce" vysvětlená 😉 viz příklad s limonádou
možná pomocí tohohle návodu zvládneš vylepšit techniku kojení i sama, někdy je to opravdu o drobnostech, třeba zvýšit záklon hlavičky nebo mimískova ručička mezi váma...

mmch, nikdy by mě nikdy nenapadlo, co s ragádama zkusím, považovala jsem se za skušenou "dojnici" 😅 syna jsem kojila 2,5 roku a naprosto bez problémů a s dcerou krátce po návratu z porodky ragáda jak prase, úplně dokrvava, při kojení se mi kroutily palce na nohách ☹ zadělala jsem si na ně už v porodnici, kdy mi malou kvůli žloutence odnášeli na svícení, takže kojení bylo s kvaltem (a samozřejmě nedokonalou technikou, páč u většího dítěte projde cokoliv, to saje efektivně a není třeba se zaobírat vzájemnou polohou, zatímco novorozeneček, ten si sací reflex teprve piluje a jak se mu kozenu podaří bafnout, tak tahá, no a když je něco špatně, tak tahá blbě a někde to bolí a to se samozřejmě projeví 😒)

takže: větrat, mazat, upravit vzálemnou polohu a za pár dnů bude kojení radostí pro vás obě, držím palce 🙂

mailli
28. pro 2010

@mkacka Ahoj, já jsem měla ty samé potíže, bohužel to dopadlo tak, že jsem přišla o mléko. Ale to neznamená, že se to stane i tobě! Mně nejvíc pomohlo si koupit kloboučky (zmenšila se bolest při kojení a malá nerozlišovala, jestli pila přes klobouček nebo pak zase bez něj) a chrániče na bradavky/sběrače mléka. Bradavky jsem mazala mateřským mlékem (Bepanten byl na dvě věci 😖 ) a nechávala jsem to zaschnout volně na vzduchu, čemuž krásně pomáhaly ty chrániče. Doma jsem je nosila celý den a kupodivu to pod tričkem ani nebylo vidět.

Moc ti držím palce, ať to zvládneš! Kamarádka měla podobné problémy. Poradila jsem jí tohle a teď krásně kojí malého 😉 Tak snad třeba pomůžu i tobě...

mkacka
autor
29. pro 2010

tak jsem se snažila podle toho článku upravit techniku, ale to se nám prostě nedaří. povedlo se mi to jednou, což bylo i znát na menší bolesti, ale malá mi teď zase pro změnu u prsu protestuje a trvá jí hrozně dlouho, než chytne bradavku pořádně a nevyplivne jí. Takže abych jí mohla dát bradavku pořádně do pusy mám jí trochu posunutou jinak, než má být. Zítra mi snad už přijde laktační poradkyně a vybrousím s ní techniku a porádí mi i co s tím jejím vyplivováním.

Klobouček jsem zkusila dneska jenom jednou - malá přes to skoro vůbec nic nevytáhla a bradavka byla hrozně rozmáčená, takže i velmi bolavá ☹ Tak jsem i klobouček zavrhla.

Ještě si zkusím koupit ten Purelan. Nedostala jsem se zatím ven, protože tady u nás je opravdu hrozná zima a nechci do toho tahat malou. Pořád mi nějak pšiká tak nechci nic riskovat. Taťku nemáme z pracovních důvodů doma, tak si nemůžeme moc vyskakovat a moje mamča je bohužel nemocná ☹

A jak koukám, je nás hodně se stejným problémem. Naštěstí o vůli kojit a mléko jsem zatím nepřišla, tak doufám, že po vylepšení techniky se to všechno zlepší 🙂

Hrozně jsem se bála porodu, ale oproti kojení to byla procházka růžovými sady 😀

zevina
30. pro 2010

@mkacka tak dej vědět, jak to jde, laktační poradkyně určitě pomůže a poradí pár triků, ať s tím nemusíte s dcerkou tak bojovat 😉 (možná vám bude vyhovovat i jiná poloha, třeba fotbalová apod) a za nějaký týden to už budete mít obě v malíčku a nebude třeba ani takového štelování jak teď, ze začátku...

se sehnáním purelanu může být trochu problém (záleží kde bydlíš) manža oběhal několik lékáren a nakonec jsme ho měli na objednávku 😒

mateta888
1. led 2011

@mkacka : hydrogelové vložky , U první jsem to měla obdobně i hůř a vydržela jsem to půl roku. Ted jsem pohledala co se dalo a z nedůvěrou jsem si koupila, není to sice levná záležitost, jsou bud jendorázové , ale já jsem měla 10 denní A můžu jen a jen doporučit. Jakmile se mi udělali hned jsem si to dala, okamžitá úlevá a dovečera (cca 6 hodin) jsem to měla krásně zatáhlý. A než si bradavky zvykly a vychytala se poloha která nám nejvíc vyhovovala tak je to bez problému.
Vážně všem vřele doporučuji 😉

kackadu
7. dub 2011

Ahojk holky, přispívám do toho tématu se zkušeností bolabých bradavek....taky jsem používala hydrogelové náplasti od Medely, využívala jsem jedno balení a z druhého mi zbyly 3 polštářky. kdyžtak si o nš napiště, za 150 ráda přenechám!

velrybous
7. dub 2011

Ahojda, už pomalu od porodnice jsem měla problém s pravou bradavkou, popraskaná a syndrom bílé bradavky, zkoušela jsem bepanthen, genciánku ( ta se prý nemá používat), od medely purelan a teď jsem si koupila hydrogelové tampony a zázrak, hned při prvním přiložení a chvíli nošení nastala úlevy, s přestávkama jsem je nosila 2 dny a bradavka je zahojená, takže všem jen doporučuji a kupte si je hned i když jsou dražší, tak to fakt pomáhá..

hroznatko
8. dub 2011

@velrybous ahoj.
prosím tě,chci se zeptat na ten syndrom bílé bradavky. taky jsem si tím prošla a byl to děs. brzy budeme mít druhé mimi, tak jsem se chtěla zeptat, jestli ti ty hydrogelové tampony ( a jaké přesně? ) pomohly i na ten SBB? nebo prostě jen čas? u mě to polevilo přesně jak píšou někdy po tom 3. měsíci, ale do té doby to bylo k nevydržení.

veruska007
8. dub 2011

Ahojte, taky bych se chtela zeptat na radu ohledne syndromu bila bradavky. Mela jsem ji cele prvni tehotenstvi, mam ji znovu... a fakt to boli priserne. Nevite, co s tim? Mne to teda nepreslo od te doby uplne nikdy, trochu se to zlepsilo po ukonceni kojeni. Ale ta bolest je strasna, kdyby mi to nebylo blby, tak rvu na cely kolo.

velrybous
8. dub 2011

@hroznatko laktační poradkyně mi poradila :
Je to v podstatě křeč způsobená pevným držením (skusem) miminka. Zkuste si dát po kojení teplý obklad na bradavku (vždy je lepší vlhké teplo), případně - jestli máte odsávačku, tak několika tahy zkuste tu křeč přetáhnout a bradavku tak prokrvit. K tomu si ale určitě ještě nastavte vyšší hladinu "protikřečových" minerálů, což je vápník a horčík. Dají se koupit buď už v kombinované podobě nebo každý zvlášť a běžné dávkování je 2x denně oba minerály (pro jistotu ale mrkněte na krabičku na doporučenou denní dávku, protože různé preparáty jsou také různě silné ...). Zhruba za 3 dny byste měla začít pociťovat úlevu od bolesti, ale v minerálech rozhodně pokračujte alespoň do vybrání celého balení.
koupila jsem si od chicca a fakt mi to pomohlo na popraskané bradavky..ještě jsem nezkoušela to teplo, ale kojení je teď rozhodně lepší..

amrash
31. srp 2011

Obnovím toto téma - prosím o radu. Nekojím, jsem teprve v 15.tt a delší dobu mám suché bradavky a od včerejška i dost popraskané. Nevíte, z čeho se to mohlo udělat? Je to například nedostatek nějakých vitamínů? Čím mazat? Děkuji za rady!

denisimo
14. bře 2015

Ahojki, poo přečtení Vašich rad, jsem změnila polohu kojení, tak aby prasklinka byla u bradičky a ejhle! funguje to...ranka je po 2 dnech již skoro zahojená....ještě mažu mlíčkem 🙂 Díky všem za pomoc!

helenka5
25. bře 2015

Ahoj holky já mám ted taky takový problém s bradavkama každé kojení je hruza krem bepantenol fakt na prd pořád jsem měla bradavky ve vlchku tak to bylo horší koupila jsem si kloboučky a trošku se mi to zlepšilo ale malej mi pije pul hodky s jednoho prsa a pak pul hodky s druhého prsa a malej mě moc nepřibírá za týden mi přibral 10g jak to udělat aby víc přibíval asi mám slabé mléko děkuji 🙂

m_anna
25. bře 2015

Jak tady psaly nahore, kup si masticku Purelan. Je to stoprocentni lanolin. Ja si mazu po kazdem kojeni a pomaha to. Akorat musis nosit kojenecky vlozky, protoze to masti obleceni. Jo, a pred kojenim se nemusi oplachovat, takze zadne zdrzovani, kdyz prcek rve hlady🙂

zanri
25. bře 2015

taky doporučuji purelan (bepanthen je k ničemu) a při krvácení hydrogelové polštářky Medela (z jednoho se dají udělat 4ks) - jo a bradavky praskají i pod kloboučkama ☹, takže ty problém nevyřeší...

helenka5
27. bře 2015

Děkuji já byla dnes u doktora a říkal že si mám na to dávat canestenovou mast nebo zrnkovou mast a pak fialku ale v lékárně říkali že ve fialce je alkohol že to bude štípat při mám ostříhat mléka ale mě to nejde odstříkat tak pořád mě to teče už jsem si včera i koupila lapače mléka ale taky moc nepomáhá pořád je tam vlhko už jsem zoufalá asi přejdeme na umělou výživu ☹ protože fakt to mám dost mokré ale děkuji Purilan mám taky skusim to tím dik

blahova_andrea
27. bře 2015

mě pomáhá hlavně umýt, osušit a nechat větrat, pak namazat (mast z dm, prý je dobrý purelan nebo i klasika bepanthen). když to jde, tak fakt chodím doma s prsy venku. nebo večer si lehnu a větrám prsa u tv, pak namažu, schovám a jdu spát 😅 když jsou ale fakt velké ragády, tak to chce občas i zdesinfikovat, aby se to nezanítilo, já použila fialku, dcera měla i moučnivku, takže si tím vyčistila pusinu, jak se kojila, aby se to vzájemně nepřenášelo. a dobré jsou ty hojící náplasti, polštářky. měla jsem nějaké z německa, ale dělá i medela a jistě i další značky.

blahova_andrea
27. bře 2015

@helenka5 mokro tam i nadále bude. pokud laktace funguje správně, tak když kojíš z jednoho prsa, tak automaticky teče mléko i z druhého. na začátku teče mléko dost a často než se to ustálí, časem už pak jen u toho kojení. je potřeba často měnit vložky. a fialky se neboj. měla jsem prsa do krve a rozhodně mě na to neštípala 😉

blahova_andrea
27. bře 2015

@mkacka bohužel jsem důkazem toho, že ani kvalitní péče ti klid při kojení nezajistí. některé ženy jsou fakt hodně citlivé a miminka často bojkotují správné přisátí, tak je pak otázkou výběru maminky, zda kojit a trpět a nebo se na to vykašlat a mít klid 😅 já trpěla 5 měsíců, pak jsem měla asi tři týdny klid a malé vylezly zuby a klid už prostě nebude. kojení mám od začátku vydřené a vytrpěné ☹ tohle jsi asi číst nechtěla 😅 já trpím do teď u každého kojení a modlím se, aby pauza byla co nejdelší ☹ ty jsi v šestinedělí, máš šanci, že se to uklidní, že nebudeš z těch přecitlivělých a prsa si zvyknou 😉

sonik22
27. bře 2015

@mkacka Ahoj, nečetla jsem všechny příspěvky, ale před čtyřmi měsíci jsem si prošla tím stejným, řvala jsem bolestí a to doslova. Měla jsem u sebe super laktační poradkyni a ta mi poradila Hemagel, je drahý jako blázen, ale zázračný. Já to namazala, přikryla normálně potravinovou folií a bylo. Před kojením jsem si vždy prso otřela mokrou plenou, ale LP říkala, že to ani nemusím, že to dítěti neublíží. Pošli si pro ni někoho co nejdříve, fakt se Ti uleví hned po prvním namazání, to Ti mohu zaručit. Budu ráda, pokud to vyzkoušíš a napíšeš mi pak jestli Ti to ulevilo. Pro mne to byl fakt zázrak. A musím říct, že ho mám stále v lékárně.