Popraskané bradavky. Co pomůže na praskliny?

mkacka
27. pro 2010

Zdravím 🙂
mám desetidenní holčičku a z kojení mám na bradavkách velké praskliny a při každém přisátí malé (mám malé bradavky, takže je to občas boj až u toho brečím) mám tyto rány celé rozmokvané a ještě víc bolavé. Kvůli prasklinám kojím pokaždé pouze z jednoho prsu, aby prasklina na druhém prsu trochu zaschla (malá je přisátá deset minut až půl hodiny, takže je rána mokrá a ještě víc prohlubená) a nebylo pro mne kojení až tak bolestivé. Ale bojím se, že kvůli velkému časovému odstupu kojení z každého prsu o mléko přijdu, hlavně když jsme ze začátku měli problém s tvorbou. Nevěděla byste některá, co mi může pomoci na ty praskliny? Mažu Bepanthenem, ale přijde mi, že to nemá žádný účinek. U každého kojení brečím a křičím bolestí ☹

jachymekt
21. bře 2016

Vydržte-- mimi to ocení. Sice náš Jáchymek je naprostý závisláček na kojení. Někdy si řekne mlíčko i místo svačinky. Nemáme cumlík to je taky plus.

nkit
21. črc 2016

Chtěla bych všechny maminky, co je trápí nehojící se ragády, povzbudit, že se to fakt může uzdravit. Za sebe doporučuju stříbrný kloboučky Silverette, co se přikládají mezi kojením. Měla jsem ragády do masa, tak třetina každé z obou bradavek bylo holý maso. Trvalo to cca 2 měsíce. Měla jsem doma 2x laktační poradkyni a techniku pilovala, jak se dalo. Zkoušela jsem hromadu mastí, ale nic nepomohlo a ještě jsem z toho byla špatná, jestli to malýmu nějak neublíží. Bolest při kojení se o něco zmírnila, když jsem cca po měsíci začala kojit se silikonovýma kloboučkama (přestože mě od toho lakt.poradkyně odrazovala, ale nakonec mi bylo líto, že jsem je nenasadila už v porodnici...), nicméně ragády vypadaly pořád stejně a běžně krvácely. Hojení se začalo objevovat, až když jsem si někdy kolem 6nedělí objednala ty stříbrný kloboučky a začala je nosit v podprdě mezi každým kojením. Nevím, jestli to byla ta léčivá moc stříbrnejch iontů, fakt, že se mi ty rány konečně přestaly lepit na látkový či papírový vložky do podprsenky, nebo to odkapaný mlíko, který se v kloboučkách drželo, každopádně to zlepšení bylo fakt znát snad po pár hodinách a cca po 2 týdnech už ty rány byly poloviční a skoro přestaly bolet. Za měsíc se to uzdravilo úplně. Teď malýmu táhne na 4 měsíce, prospívá skvěle a pořád plně kojíme, což mi přijde neuvěřitelný,když si vzpomenu, jak jsem z těch ragád tehdy byla na dně a upřímně zoufalá.

endy2002
30. črc 2016

Ahoj, i já mám problém s popraskanymi bradavkami,kojení je moc bolavé ale kojim dál... Mě to udělala malá z důvodu že chytla moucnivku, neustále plakala nechtěla se prisat a když už tak sebou trhala a tahala za bradavky, až mi udělala hluboké trhlinky,paní dr nám dala gel... Moucnivka malé zmizela po dvou aplikacích ale já stále bojuji s bolavymi bradavkami,i když kojení bolí říkám si v duchu že tělu věřím abych nepřišla o mléko... Bepanten nepomáhá vůbec ani malé na prdelku nepomohl... Mam sudocrem.... A ani obklady z řapíku mi nezabiraji co mi doporucila dr..malé. Uvažuji o kloboučcich kojící techniku máme ok tu jsme vypilovaly doma v porodnici jsem kojila špatně a malá moc nesosala... Vyzkoušely jsme asi tři polohy a ta poslední v polosede vyhovuje mě i malé... Jen ta moučnivka nám to takto zneprijemnila...

mialagia
30. črc 2016

Taky jsem měla strašný ragády a jediný co pomohlo a zachránilo nám kojení, byla elektrická odsávačka..odsávala jsem jen pár dní a krmila z lahvičky a už po 1.dnu se to začlo rychle hojit..kojíme doteď už 9měs..jinak ještě podpůrně mazat čistým lanolinem a doma jsem používala chrániče bradavek do podprdy..😉

endy2002
1. srp 2016

@mialagia ahojky,mno tak odsávačku popravdě nemám,chrániče do podprdy mám,ale i tak to docela bolí ikdyž je namažu,nebolí to sice jako když jsem musela použít plynu,potože ony chránice zrovna došly ale i tak je to hodně nepříjemné...přes noc obklady z řapíku,ale to nevede k ničemu,zatím mi malá krev netahá,nekrvácí to,pouze trochu hnisá,uvažuji o kloboučku,aspon prozatím,techniku mám ok,malá vcucne bradavku i s částí dvorce,ale měla moučnivku a asi tři dny se vrtěla u kojení,a tím mi ty bradavky popraskaly....a i ted když uz má opět jazýček čistý,se vrtí a netuším proč???uz mi z toho opravdu začíná hrabat,a dnes mi už vylítli i slzy ☹ ☹ 😒

lenkas1982
1. srp 2016

@endy2002 Ahoj, chrániče ma bradavek se tu spis mysli tohle http://www.medela.cz/produkty/chranice-bradavek , ne vložky do podprdy. Je to aspoň trochu úleva v době mezi kojením, ze se bradavek nic nedotýká, co by je nějak drazdilo. Drz se, vim, co to je za mazec.

mialagia
1. srp 2016

@endy2002 ano přesně jak píše
@lenkas1982 tyhle chrániče jsem měla, páč jsem nesnesla skoro dotyk jak to bolelo..vím jaká hrůza to může být a taky jsem si zabrečela bolestí, ale jak jsem psala mě nejvíce pomohla ta odsávačka..džtk si jí jde i půjčit třeba jen na týden dva a neutratíš majlant..kojící kloboučky mě tedy nepomohly vůbec spíš naopak, páč to jakoby nasává jen tu bradavku bez dvorce a tím jí dál/víc devastuje..😒

endy2002
2. srp 2016

@lenkas1982 ahojiky dekuji za tip,určitě vyzkouším..nechci jen kvuli bolesti malou přestat kojit,aKORAT MĚ STVE TO ŽE SE MALA STRASNE POSLEDNÍ DOBOU od ty moučnivky u prsu strašně vtrí aěpes pouští,ale pouze ten pravý,levý nepouští...tak nevím čim toje... a taky se při sosání pokakne a to se začne kroutit také ale nepustí a pak zbesile sosa dál...

efka89
8. srp 2016

@endy2002 ahojky, nahodou jsem sem zavitala, vytvarela jsem skupinu... chapu dobre, ze mate s malou moucnivku a kvuli tomu ragady? Je to porad aktualni nebo jste tu mrchu uz porazily?

endy2002
10. srp 2016

@efka89 ahojiky,moučnivka je pryč,tu už jsme zlikvidovaly zaplat pán bůh...a prsa se pomalu davai do kupy taky.. 😉

efka89
10. srp 2016

@endy2002 super, no my s ni bojovaly skoro 3 mesice, kojeni bylo peklo, chtela jsem dat prioadne rady, ale hlavne zd uz mate klid 🙂

endy2002
13. srp 2016

@efka89 no ze začátku to byl horor také,nechtěla zkoro sosat,ani spinkat moc plakala... Až když jsme dostaly ten gel byl klid a pomalu se vracela k normálu a prisala se normálně ale tím jak jí bolela pusina od moucnivky tak mi tahala za bradavky a udělaly se mi trhlinky... A když uz byla z nejhoršího tak mě to kojení hrozně bolelo až mi tekly slzy, ale poupravily jsme trochu techniku kojeni a trhlinky se pomalu ale jise hojí a už to není tak bolestivé... 😉

endy2002
9. zář 2016

Už nevím kdo mi tu poradil Purelan,ale moc děkuji je až neuvěřitelně zázračné jak rychle zabral... Ragady jsou pryč,bradavky zahojene a kojime stále dál..

iske
18. čer 2017

Ahoj holky. Já jsem atopik a celkově mám hodně citlivou kůži. Myslela jsem si, že hojení hráze po porodu bude horor. Nenapadlo mě, že hráz bude OK (doporučuju Hemagel), zato bradavky budou jako v ohni. Praskliny do krve, i satén byl jako struhadlo. Zkoušela jsem bepanthen, purelan i hemagel a jediný výsledek byl, že malá přestala pít úplně, protože jí to nechutnalo i přes to, že jsem to před kojením smyla. V porodnici jsme to zkoušeli i násilím, ale výsledek byl, že jsem trpěla já i malá. Byla jsem ochotná investovat i více peněz, jen abychom se každé 2 hodiny netrápily. Koupila jsem stříbrné kloboučky Silverette večer v porodnici, hned druhý den ráno mi je manžel přivezl (rychlé dodání) a do 4 hodin se mi všechno krásně zahojilo 🙂 Už 2 měsíce je nosím nepřetržitě mezi kojením. Nerozčiluje mě žádná látka, nemusím nic mazat a nemám problém s bakteriemi ani kvasinkami, které můžou působit problémy (stříbro je antimikrobiální). Nejlepší investice, co jsem dala do kojení. Tak snad Vám to pomůže 😉

monah2
18. čer 2017

@iske presne moje zkušenosti 🙂)

ruffeter
25. zář 2017

Prodám hydrogelové náplasti na ragády Chicco Natural Feeling 10ks za 300Kč. Původní cena 404Kč. Expirace 31.1.2018. V pří­padě zájmu mohu přidat ještě hojivou mast Purelan100 od Medely - tuba 7g je již načatá (mazala jsem se tím asi 2×) to celé pak za 350Kč.
Pište na email: tereza. rufferova@gma­il.com.

ivetakucera7
8. říj 2017

Taky jsem tohle zažila. Používala jsem purelan u bepanthen, ale podle mě to chtělo proste čas, než se bradavky zase zahojí. A hodně jsem prsa teda větrala. Když jsem bradavky měla fakt v dezolatnim stavu, tak jsem odstrilavala a mléko ji dávala z lahve. Teď ji jsou 3 měsíce a z prsa pije bez problému. Každopádně to, ze jsou rozpraskane bradavky, za to muže špatná technika kojení - špatné prisátí a nevhodná poloha u kojení.

rafanai
12. črc 2020

Dobrý den, mám sice třetí dítě a pokaždé kojené, navíc holčičce jsou dva roky a stále plně kojím .. Teď mám ale problém s popraskanými bradavkami,, navíc -což mě zajímá asi nejvíc - malá má nateklé celé horní patro.. Jestli to náhodou nemá spojitost.. Protože o technice a dudlíku teď asi řeč být nemusí, protože za celou dobu takový problém nebyl..