Popraskané bradavky. Co pomůže na praskliny?

mkacka
27. pro 2010

Zdravím 🙂
mám desetidenní holčičku a z kojení mám na bradavkách velké praskliny a při každém přisátí malé (mám malé bradavky, takže je to občas boj až u toho brečím) mám tyto rány celé rozmokvané a ještě víc bolavé. Kvůli prasklinám kojím pokaždé pouze z jednoho prsu, aby prasklina na druhém prsu trochu zaschla (malá je přisátá deset minut až půl hodiny, takže je rána mokrá a ještě víc prohlubená) a nebylo pro mne kojení až tak bolestivé. Ale bojím se, že kvůli velkému časovému odstupu kojení z každého prsu o mléko přijdu, hlavně když jsme ze začátku měli problém s tvorbou. Nevěděla byste některá, co mi může pomoci na ty praskliny? Mažu Bepanthenem, ale přijde mi, že to nemá žádný účinek. U každého kojení brečím a křičím bolestí ☹

sonik22
27. bře 2015

@mkacka jo, ještě mi LP poradila, že mám jedno prso celý den jen hojit a kojit jen z druhého, ale že mám odsávat a to mlíčko jsem malému pak dávala přes prst injekční stříkačkou. Hojila jsem takto to "horší" a za den nebo dva to bylo super. Pokud Ti je někdo schopný dojet klidně do pohotovostní lékárny, tak neváhej a vyšli je tam. Mě to zachránilo kojení.

blahova_andrea
27. bře 2015

@helenka5 jak staré máš miminko? ze začátku trvá kojení fakt i hodinu. miminko se musí naučit správnou efektivní techniku kojení a to trvá. slabé mléko prý neexistuje 😉 jen si ho asi vysaje málo. já v šestinedělí musela odstříkávat a dokrmovat stříkačkou, protože si dcerka nedokázala vytáhnout dost mlíčka a nepřibírala. postupně se to zlepšovalo 😉

sonik22
27. bře 2015

@mkacka Promiň, až teď jsem si všimla, že už máš asi dávno dokojeno a je to jen obnovená diskuze🙂 Tak snad moje odpověď pomůže někomu dalšímu🙂

jachymekt
29. bře 2015

Ahoj, malému jsou 4měsíe. Musím říci, že 2měsíce jsem probrečela bolestí. Prsa byla popraskaná do krve- mrňousek si hrál na upírka 😲, nakonec jsem skončila se 40" horečkou.Opravdu si prošla peklem, chtěla jsem skončit a přejít na UV. 😢 ALE naštěstí mi známá poradila Výbornou laktační poradkyni . První rány jsme lehce mazaly Hemagelem., pak nasadily Purelan od Medely a doplněk Feminella Hereditum- lactobacillus na vyrovnání bak. v mléce 😀 Dostala jsem rady a do týdne v pohodě!!! 😀 a Upravil se i syndrom Býlé bradavky. a to je co říc, protože to potrápí hodně. Měla jsem i mléčné ucpávky. Na bradavce se udělá býlá tečka jako puchýřek.
Základ dobrá poloha při kojení .My kojíme fotbalkou a super.
Prsy před kojením NEUMY'VEJ hlavně ne bradavky. smývá se ochraná vrstva. Ve sprše nepoužívej na prsa mýdlo- vysušuje, zvol dětské . Já používala mrňousovo Sebamed pěnu. Kojila jsem z jednoho a pak chvilku z druhého- na podporu laktace .Můžeš prostřídat i několikrát. Prasklinku můžeš vydesinfikovat fialkou- ale napřed potři krémem, ona dost vysuší a prsa pak zase praskají a to jsi v kruhu. Ty léky - doplňky jsou dražší, ale ta bolest je strašná tak jsem neváhala. jestli jsi z Jihlavy nebo okolí doporučuji paní Homolovu. U'žasná paní a ví o čem mluví. Opravdu poradí a hlavně pomůže. Sˇkoda, že jsem to nevěděla dříve ušetřila bych si dost bolesti.
Přeji brzké uzdravení

azuritek00
29. bře 2015

Mojí malé je 11dní a trpím neskutečně. Radši kojím jako první z nebolavého prsa(z toho se malá kojí dlouho) a pak až dám to popraskané. Kráter mám na bradavce pořádný. Četla jsem tu, že by měla být ta dírka u spodního rtu dítěte ale já ji mám zrovna nahoře tak bych ji musela kojit opačně 😀 Zítra si ale skočím do lékárny pro ten Purelan co si tu vychvalujete a genciánku. A bolavé prso na den odstavím "mimo provoz". Odsáváte z bolavého ručně nebo odsávačkou? Mám strach, že to tou odsávačkou bude bolet stejně tak to ani nezkouším. Kolik toho odsát? Nepřijde mi, že bych měla už prsa nalitá. Sice tekutina je bílá ale četla jsem, že nalití prsou poznám. A já stále rozdíl nevidím.

blahova_andrea
29. bře 2015

@azuritek00 bolavé místo by mělo být ideálně v koutku úst dítěte, aby se na něj nevyvíjel tak velký tlak 😉 poloh na kojení je spousta, ne každému dítěti a mamince vyhovují všechny, tak zkus otočit, třeba to pomůže 😅 z bolavého jsem odstříkávala ručně, odsávačka to na začátku jen zhoršovala, tam je ten tlak zase jiný a větší než když si to mačkáš rukou a víš, kde se tomu máš vyhnout 😉 já nesledovala kolik odstříkám, ono každému to jde jinak. někdo kojí jak mlékárna, ale nevymačká ručně nic, takže tím se neřiď. ono stačí i bez odstříkání to prso prostě stimulovat a masírovat, i kdyby nic neteklo. když se ti prsa nelijí, tak jsou pořád jak tvrdé balony a šíleně přecitlivělé. já se jich nemohla ani dotknout, byly jak nepovedená plastika, prostě fakt všité balony 😀 a hlavně než se ustálila tvorba mléka, tak jsem tekla i proti gravitaci 😅 po sprše jsem hned musela nahodit podprdu a vložky, protože už u utírání to teklo tak, že jsem byla celá mokrá a mohla jít znovu do sprchy. ale myslím, že tohle všechno je dost individuální a ty to tak mít nemusíš 😉

jachymekt
29. bře 2015

Na genciálku opravdu pozor, jen tupat prasklinku a ono stačí den. Je dobré po kojení potřít bradavky mlékem- svým 😉 a nechat uschnout. pak namazat Purelanem. Je to taková tužší vazelína, tak se nelekni, že to jde špatně vymáčknout. Hodně větrat. Já tekla jak mlékárna. Neví má se to upravit, ale nesu malýho a kapu cestičku 😒 - doma podprdu nenosím. Nejsem si jistá odstavením prsu. Ono to sice bolí, ale jen při přisátí po chvíli to přestane. Před koj. nahřát prs a po koj. zchladit. To taky pomáhá k úlevě. 😀 Odstříkat ven opatrně- nesmíš moc mačkat ať nezhmoždíš prsy. Odsávačka ruční je dobrá sama si reguluješ tlak, ale bolí 🙄 Použití kloboučku fakt nedoporučuji. bolí to jak prase- víc než normálně.

zuny
29. bře 2015

@azuritek00 @helenka5 já jsem měla také praskliny jak blázen, neskutečné bolesti u kojení a pomohl jedině hemagel 😉 (purelan jsem taky měla taky).

elu
29. bře 2015

tak ja měla to samé, tekla mě krev a malá sála krev místo mlíka..upírek🙂, řekla jsem to u dětské, protože jsme kvuli zvracení krve byly v nemocnici a dětská mi na to předepsala nějakou mast, co obsahovala stříbro, dělá se to v lékarně a to teda jediné ihned zabralo

azuritek00
29. bře 2015

@blahova_andrea No já si tak nějak nedokážu představit jak kojit aby měla prasklinu v koutku, když ji mám nahoře. Musela bych ji mít kolmo k sobě. Až budou prsa nalitá tak si nedokážu představit kam je dám. Už teď vypadám jak veřejná kojná 😀

blahova_andrea
29. bře 2015

@azuritek00 ja treba moc ty polohy nemenila, ani me ani dceri moc nevyhovovaly, ale kdyz byl velky problem, tak jsme obas zkusili neco mene pohodlneho.ono to fakt pomuze. fotbalistu jste zkouseli? ja vcera dohojila po mesici jednu bradavku a rano sem druhou objevila od krve a hnisu.mala byla pricucla co hodinu, rostou ji zuby a ja uz byla tak jeta, ze techniku sem v noci fakt neresila.tak zas mazu a vetram a hlidam polohy.no je to boj A veda...cele to kojeni

azuritek00
30. bře 2015

@blahova_andrea No klasicky v naruci a fotbalista jsou asi mnou nejpouzivanejsi, pak si ji jeste vezmu do naruce a lehnu si do pololehu a mam ji jakoby na tom prsu. To nesaje tak vehementne. Kdyz jsem vynechala 2 kojeni tak slo videt ze se to bolave misto jakoby zatahlo. Ale byla vecer nejaka podrazdena a z prvniho uz nechtela tak jsem jo stejne to popraskane dala. Nebolelo to tolik jak normalne ale ranka se opet otevrela. Myslim, ze to bude beh na dlouhou trat.

blahova_andrea
30. bře 2015

@azuritek00 ono se to zatahuje rychle. jak se to větrá a maže, tak to má neskutečné regenerační schopnosti. já to taky řeším tak, že prostě třeba 2x nakojím z nebolavého a pak jednou z bolavého. ono se to zase rozjede, ale ne tolik a má čas se to hojit, když to má v kojení delší pauzu. u nás jsou problémem zuby. jak rostou, tak je pořád u prsou, pak vylezou, tak mě s nimi při kojení "hlodá" a než se to zahojí a ona se naučí krmit i se zubem a bradavka si zbykne, že v tom místě zub je, tak jedeme další kolo - další zub ☹

azuritek00
30. bře 2015

@blahova_andrea To je pravda, kdyz kojeni z bolaveho prsu vynecham 2x tak pak je to prisati prece jen mene bolestive. Ale kdyz kojim jen z jednoho prsa prijde mi ze kojim podstatne dele, ze ma malo. No jeste zuby do toho by mi chybely, uprimne te lituju.

blahova_andrea
30. bře 2015

@azuritek00 ono to trvá déle, protože nejdřív je přední mlíko spíš na žízeň, dobře teče a pak je zadní mlíko, které je na zasycení a to se hůř tahá, hodně dětem se ho ani tahat nechce. já mám kolikrát obě prsa vycuclí, že mi malá cpe hlavu až do žeber, jak hledá každou kapku 😅 ty zuby jsou blbý, no. jenže odstavit ji nemůžu, když mi odmítá všechny lahvičky, hrnečky i um. prostě je to prsní závislačka, takže si to musím odtrpět ☹ ale díky za soustrast 😉

jachymekt
30. bře 2015

Ahoj, taky jsem měla praskliny pod bradavkou- vypadalo to jak příprava amputace 😠 Ale kojili jsme normálně. Vyzkoušejte ten doplněk Feminella Hereditum- On fakt pomáhá. Já měla snad všechno co můžeš při kojení mít a opravdu to zabralo. Mluvím- píši z vlastní zkušenosti. Přeji klid a pohodu 🙂

azuritek00
30. bře 2015

@blahova_andrea A jde nejak poznat, ktere mleko taha?

blahova_andrea
30. bře 2015

@azuritek00 no laktační poradkyně by ti možná řekla, že ano. já se v ničem až tak nevrtám a nesleduji. navíc mám doma staršího rošťáka, takže nějaký klid a soustředění na drobnosti nehrozí 😉 moc neřeším jestli jí musím dát prso znovu proto, že je rozladěná ze zubů nebo proto, že se jen napila předního mléka a teď zjistila, že má vlastně pořád hlad. ono je to jedno, protože jí to prso stejně dát musím a ty okolnosti neovlivním ☹

blahova_andrea
30. bře 2015

@jachymekt příprava amputace...to sedí ☹

azuritek00
30. bře 2015

@blahova_andrea Me to zajimalo ciste z informacniho hlediska. Taky neresim, proste ji to prso do te jeji male tlamicky dam.

blahova_andrea
30. bře 2015

@azuritek00 no já myslím, že to poznat jde, když se hodně chce 😉

dolda
30. bře 2015

@mkacka homeopatika graphites, moc mi pomohly.

sarriku
30. bře 2015

mě moc pomohlo vepřové sádlo a hodně bradavky větrat. za asi čtyři dny se mi sloupla z nich kuže se stroupky a pak už to bylo ok!!!

monah2
23. kvě 2015

Da se ještě koupit někde gencianka?

gepe
23. kvě 2015

Me zachranil bradavky Lansinoh, i ihned po kojeni je klidnil.

blahova_andrea
23. kvě 2015

@monah2 dá, běžně v lékárně 😉 já si s ní bradavky desinfikovala při moučnivce

monah2
28. kvě 2015

@blahova_andrea prý se stahuje z prodeje ;(

blahova_andrea
29. kvě 2015

@monah2 já slyšela už několikrát, že už v prodeji vůbec není a stále se koupit dá 😉

atenka46
10. říj 2015

Na rozpraskane bradavky jsou nejlepsi stříbrné kloboucky! Používali to uz starověcí Římané! Stačí klapnout trochu MM a nechat par hodin působit! Ji al stačí cokoliv stříbrného třeba i lžička po babičce... Proste stříbro s MM na bradavce začali úplne vsechno! A pak nechat vyvetrat samozřejmě....

terkajesterka
10. říj 2015

mně nejvíc pomohl PURELAN - je to lanolin, měl by se dát koupit v lékárně. Zázrak 😀