Pořád kojím, jsem už vyčerpaná. Je to laktační krize?

paula
29. bře 2007

Prosim vsechny zkusene kojici maminky o radu. Kojim svoji trimesicni dceru Laurinku plne hned od narozeni a doted jsme nemely zadne vetsi problemy. Obcas mela obdobi, kdy par dni chtela casteji mlicko, ale pak se to zase srovnalo. Ted uz asi tyden kojim temer kazde dve hodiny ve dne a trikrat v noci. Je to vycerpavajici, ae rikala jsem si, ze to bude ten rustovy sprut, kolem tretiho mesice a vytrvame.
Dnes ale nastala opravdova krize, zacalo to uz v noci, kdy jsem kojila ve 4 a pak v 5 uz zase plakala hlady. Pak jsem kojila v 7, 9:30, 11:30, 12:30.... mezitim me jen na pul hodiny zaspala a zase plac 😢 . Myslim, ze uz musi byt taky strasne unavena, tak jsem ji ve 14:00 poradne nakojila a vzala ven v kocarku, to obvykle hned usne, ale rvala a rvala, az se za mnou lidi otaceli. Pak usnul na ctvrt hodiny. Jen jsem ji donesla domu, zase rve hlady a kojim. Ja uz jsem z toho hrozne vycerpana, nevim co dal a uvazuju, ze snad pujdu pro jedno lahvovy (mliko 😉 )
Je toto laktacni krize? a jak dlouho to trva?? Znate nejake osvedcene prostredky jak zvysit tvorbu mleka? Ja uz stracim sily a bojim se, ze stratim i mliko... ☹

dagina
1. bře 2009

Ahojky, mel, no my máme teď krizi v plném proudu, je to fakt vyčerpávající, ale vydržím 🙂 , stojí to za to, né. Kojím cca po 1,5hodině, spinkat vydrží déle, takže si myslím že nemáme zase tak nejhorší krizi 😅 .

ivulla
3. dub 2009

Ahojte... Nevím, co se děje - mlíka mám, zdá se mi pořád stejně... Malýho krmím normálně po 2-3 hodinách přes den a v noci po 4-6... Tento týden ale vyžaduje kojit častěji (hlavně přes den). Po kojení je nevrlý, u prsa potřebuje být cca půl hodiny (střídám je v průběhu několikrát), přitom ale často ublinke po krmení... Po porodu jsem měla mlíčka málo a rozjížděli jsme to pracně cca 14 dnů ☹ Teď nevím, jestli je možný, aby mi plakal hlady (většinou se ale po 5-10 minutách uklidní a je veselej) a přitom ublinkával...? (to ale dělá taky v podstatě od narození - ublinkává...). Tak co myslíte? V noci mám prsa nalitý k prasknutí, ani většinou všechno nevypije.. ale přes den je to horší, i když z prsa skoro vždy ještě po kojení odstříkám (i když mááálo). Teď se mi ale udělala ragáda (myslím, že právě tím častým kojením 😖 i když říkají, že je to technikou.. dělám vše pořád stejně a základy kojení znám dobře) a celkem krvácím, tak nevím, jestli mu nemůže vadit i ta krev.. no, je tu nějaká odbornice? 😉

helcah
3. dub 2009

No ivulla asi bych kontaktovala přímo nějakou laktační poradkyni ať se na vás přijde podívat. Já když jsem měla krizi tak jsem neodstříkala ani kapku, takže když odstříkáš i po kojení tak by to mělo být v pohodě. Slyšela jsem že někdy začnou děti kojení bojkotovat. Zkus vyhledat přímo stránky o kojeni, myslím že kojeni.cz

ivulla
3. dub 2009

Já právě s poradkyní rozjížděla mlíko po porodu, byl to fakt boj.. a nechce se mi ji zase pořád otravovst... 😅 Teď nevím, jestli si jen vymýšlí a vyžaduje si moji těsnou přítomnost... 😝 nebo jestli mu prostě fakt nestačí... Zpočátku mi totiž mlíko valí celkem rychle, což je asi normální, ale po cca 7-10 minutách se tok zpomalí a dostanu ze sebe tak 5-10 ml za minutu, pak chvilku (pár minut) nic a zas tak... Tak nevím, jestli prostě fakt nemá už větší nároky... V tom počátečním toku mývám různě mezi 30-80 ml, podle toho, jak mám prsa nalitý.. Přes noc mi někdy vypije i 150 ml... (taky pak sladce spinká 😉), ale to opravdu má z čeho... Setkaly jste se s tímto konkrétním problémem? že se prostě mlíčko po čase dostává z prsa pracně a dlouho? a jak to ovlivnit...? (teplý zábaly... - např. z čeho...?) Jinak už nevím... 😒

romankav
3. dub 2009

ivulla: to co popisuješ je zřejmě problém se spouštěním mlíčka... Mlíčko spouští hormon oxytocin. Pokud jsi ale ve stresu nebo se jinak "zasekneš" (např. uvažuješ o tom, jestli máš mléka málo), začneš produkovat adrenalin, který vyruší účinky oxytocinu a mléko se ti přestane spouštět. Čím míň mléka tvůj syn vysaje, tím méně se tvoří a seš v začarovaným kruhu. To odpovídá tomu, že přes noc problémy nemáš (jseš v polospánku, neřešíš to a organismus funguje v pořádku). Vím, že se dobře radí, ale musíš to zkusit neřešit. Při kojení si udělej pohodu (třeba si vezmi knížku, pusť si rádio nebo televizi, udělej si čajík), prostě se pokus všechno hodit za hlavu a odreagovat se od neustálého myšlení na kojení. Mléka máš dost, držím palce 😎 Uvidíš, že to zvládneš, není to žádná věda 🙂

mirri
25. dub 2009

holky,potrebovala bych poradit..
maly byl pred 14 dny nemocny,3 dny nechtel jist,shodil pul kila,tak se to projevilo na mliku,bylo ho mene.do tydne se to urovnalo.
jenze od stredy zacal maly jist co hodku a pul az 2 hodiny,no a na vecerni kojeni uz skoro nic nezbyde,tak je hladovy a rve.vcera jsem mu pripravila na vecer UM,jenze to odmita,strepava se po nem a z lahve nechce sat.zkosela jsem i z hrnecku,ale to uz byl tak vydrazdeny,ze nechtel nic,ani prso.. ☹
na dnes jsem vytahla zamrazene MM,ale mam strach,ze to zase do nej nedostanu...jak dlouho to muze jeste trvat...mam strach aby mi jeste vic nezhubl... 😢

garfie
25. dub 2009

mirri-zkus mu při kojení mléko (třeba i UM) přistříkávat injekční stříkačkou. Ale v pěti měsících už bys ho stejně pomalu mohla zvykat na lahvičku nebo hrníček.

lindulee
2. říj 2013

Kamarádka v takové situaci koupila z druhé ruky odsávačku a po kojení a mezi kojením ještě odsávala a dokrmovala z flašky vlastním mlíkem. Připadalo jí, že děti sají dost, ale pak si stejně ještě daly i z flašky. Prý to mělo výhodu, že nenastoupily zánětu prsu a neteklo jí všude mlíko.