Pouze kojení i po půl roce věku dítěte. Je tu někdo?

raculka
2. led 2007

Je tu nějaká maminka,která PLNĚ (tzn. bez příkrmů,čaje...)kojila třeba až do 7-8 měsíce ? Někde jsem četla,že u dětí, které mají zvýšené riziko alergie ( třeba když je rodič alergik) je lepší plně kojit až do ukončeného 7.měsíce.
Jaké jsou vaše zkušenosti/názory ?

ijetka
8. led 2007

K doktorce se chystáme, ale bylo to akutní, tak jsem chtěla nějakou radu co pomůže a pinďovi neublíží. Na dnešek spal krásně a kojili jsme jen jednou.

4a
8. led 2007

taky možná jsi se odbyla při svém stravování. Že bylo málo výživné, nebo jsi málo jedla a MM bylo málo "tlustý" 🙂 Ale určitě už můžeš začít s příkrmy, pokud tě už jen kojení nebaví.

lucisa
8. led 2007

Holky, přidávám se s vlastní zkušeností. První dcerku jsem plně kojila až do 8 měsíců, možná i o nějaký den déle. A to ne proto, že by mi to doporučila pediatrička, já se na to vůbec neptala. Ale malá měla naplánovanou operaci ledvin na ten 8 měsíc a když mi vysvětlili, co to všechno obnáší (jak samotná operace, tak i pobyt na JIP + doléčení n v nemocnici), usoudila jsem, že začít složitě učit mimčo na příkrmy a pak v nemocnici, kdy je mimčo na všelijakých hadičkách a sondách, složitě pokračovat, tak jsem se na to vykašlala a nechala ji na prsu. Akorát jsem se jí snažila naučít pít aspoň trošku z flašky čaj, uměla jej totiž pít jen z hrníčku (po troškách a s děsným bryndáním, dudlík na flašce prostě neuměla "tahat").
Malá nějak netrpěla, akorát v nemocnici na příjmu se divili, jak to, že jsem ještě nezačala s příkrmy, vůbec jsem to nevysvětlovala. Po 3týdenním pobytu jsme se vzpamatovávali z doktorů a začali dávat příkrmy. Nakonec jsem kojila až do 1,5 roku (i když jsem chtěla až do 2 let), ale už jsem byla znovu těhotná a únavou jsem padala doslova na "držku", protože Noemi i v 1,5 roce chtěla tak 5-6 x za noc dumlat prso.
Nathy jsem výlučně kojila do 7 měsíců, celkem pak ale jen 10 měsíců a pak mě sama odmítla, což jsem těžce nesla. Ale na rozdíl od starší dcery, která plynule přešla na kravské mléko bez problémů, se naučila na Hamilon, Humanu atp. a na kravské mléko jsem jí naučila až ve 2 letech. Taky to ovšem není na škodu.
Obě dcery jsou mlíčkové a jogurtové, takže teď jsme těžce nesli jejich nachlazení. Obě kuckaly, takže jsme jim nedávala mléčné výrobky (hlení a ony se pak hlavně v noci dusily). Ty 2 týdny bylo fakt peklo.

mmmlenka
8. únor 2007

Ahoj, mám tři děti...první dvě jsem kojila po třech letech...nejmenší má 4měsíce. Prostřední synek moc přibýval na váze, byl jen kojený, přesto měl při porodní váze 3,9kg v šesti měsících 9 kg. Na radu doktorky jsem ho jen plně kojila do konce 8 měsíce...prospíval super...jen v noci se často budil...měl hlad...ale dá se to vydržet.

raculka
autor
8. únor 2007

mmmlenka- to jsem ráda,že tu je někdo,kdo PLNĚ kojil déle než je 6.měsíců- ty totiž doporučují snad v každé knížce a i moje kamarádky začaly koncem 6. s příkrmy.Je to ale zřejmě věc názoru a hlavně lékaře.Náš malej pěkně příbývá,spinká pořád celou noc,takže prý to mám protáhnout do 7-8 měsíce.Já jen doufám,že miminku nic nechybí. 😕

mracik
9. únor 2007

Ja som tiež začala s príkrmami od ôsmeho mesiaca. Malý mal v pol roku viac ako 10 kíl, v šiestich mesiacoch som raz skúsila dať trošku jabĺčka, ani mu to ešte nešlo do pusinky, nedalo sa mu dobre prehĺtať a okrem toho ho z toho strašne zapieklo, za tie dva mesiace mu to už išlo jedna radosť.

V nejakej knižke som čítala, že si treba všímať viac vecí, dieťatko je väčšinou pripravené na príkrmy ak už pevne sedí, má už prvé zúbky a materské mliečko mu už nestačí, teda na konci kojenia je nepokojný...

kitka123
10. únor 2007

My jsme plne kojily 9 mesicu, chtela jsem puvodne i dele, ale uz jsem potom byla docela unavena - vycucana a dost jsem hubla. Jinak ale mala pribirala normalne, spis az moc, v pul roce ztrojnasobila porodni vahu a frekvence kojeni se po tom sestem mesici taky nezvysovala. Pak jsme pomalu zacaly s prikrmy, do roka jen zelenina, obilnina, lustenina a hlavne kojeni, od roka dalsi potraviny, mlecne vyrobky nejime. Dneska jime uplne normalne 5x denne jako jine deti. Myslim, ze se urcite da kojit dele, ale musi si maminka hlidat stravu aby mela dost zivin, pri bezne konzumni strave asi opravdu to mlicko uz miminku pozdeji nestaci.

haluskacz
12. únor 2007

Ahoj,
ja kojila prvni dite plne 11 mesicu, do te doby o nicem jinem nechtela ani slyset. Nejdriv jsem se snazila dat na rady kamaradek, ze ji musim donutit, ale to nepomahalo a obe jsme trpely. Pak me Dr. presvedcila, ze je to v poradku a ze si sama rekne, az bude potrebovat. No, rekla si v tech 11 mesicich 😀, ja mela porad trosku strach, ze malo roste, malo pribira, jestli ji neco nechybi, ale pry ne. Tak presla rovnou na normalni jidlo, zadny mixovany, to jsme uplne preskocily 😀
Druhou jsem kojila plne do 7 mesicu, pak ji to evidentne prestalo stacit, rikala si cim dal casteji, tak jsem zkusila polivku a zhltla ji jako malinu. Kazde dite je zkratka original.
Ted kojim zatim 2 mesice a doufam, ze nam to dlouho vydrzi 😀
Jinak jsem celkem kojila prvni 18 mesicu, druhou 15 mesicu.
Kojeni zdar!

kitka123
13. únor 2007

Ahoj Haluska, je to presne jak pises, kdyz dite odmita prikrmy tak ho prece nebudem nutit. Kdyby jim to mliko nestacilo, tak urcite jevi o jidlo zajem. Spis by me zajimalo, jak si se citila po tech 11ti mesicich jenom kojeni? To si musela byt docela unavena ... a pak dalsi tehotenstvi, dalsi kojeni a znova, to musi byt pro telo docela zaber, jak to zvladas?

gedren
13. únor 2007

Ahoj,

kdyz jsem si na radu Yenn procetla vitarianskou diskusi, tak tam s oblibou kojej deti plne do jednoho roku 🙂 To si opravdu neumim predstavit, ze bych zvladla, protoze mam problem to ukojit uz ted, ale pokud mamca i mimco zvladaj, tak si myslim, ze to nemuze skodit. Ty prvni tydny a mesice ditko stejne tu zeleninku ji spis tak aby si zvykalo, ze je i neco jinyho nez mliko, ne ze by mu to neco extra vyzivnyho prinaselo oproti mliku 🙂

raculka
autor
13. únor 2007

Já docela souhlasím s mracik, že taky záleží,jak je mimi na tom se sezením,zoubky atd, prostě jak je vyzrálé.To naše mi pořád připadá takové miminko 😀 . Zatím teda pořád jenom kojíme,bylo nám 7.měs. Takže když to bude probíhat zatím bez problémů,do toho 8. to možná vydržíme.Jinak mě to nijak extra nezmáhá (nepřipadám si unavená nějak víc),akorát poslední dobou mác pocit,že kdejaký bacil se na mně nalepí,to dřív nebylo.Takže už je to přeci jen asi na to tělo nápor.Taky si nic moc nevezmu(léky) a s velkým ležením taky nic moc,takže se se vším potýkám déle 😖
Gedren-proč už máš teď problém to ukojit-máš málo mléka,nebo jsi oslabená??

gedren
13. únor 2007

raculko, oboji, kdyz jsem oslabena (uz tri tydny bojuju s kaslem), mam malo mlika 🙂 Jeste se to da, ale celkove mam pocit, ze me kojeni od zacatku dost unavuje, tak si asi docela oddechnu, az s tim prestaneme 🙂. Samozrejme chci vydrzet co nejdyl to pujde...

raculka
autor
13. únor 2007

Gedren-aha, no tak pak nemá cenu to lámat přes koleno,myslím,že už takhle jste dlouho vydrželi.😉 Já si říkala,že pokud by se mi začal hodně budit a celkově působil hladově,nepřibýval....nebo já byla pořád nemocná (nebo by mi dali nějaký blbý prášky), tak bych toho taky nechala.Myslím,že ty první 3-4 měsíce jsou asi nejdůležitější.

haluskacz
13. únor 2007

kitka123,
no, jak to zvladam... ale jo. Jsem unavena, uz se tesim, az decka trochu povyrostou, ze se zase vzpamatuju. Taky jsem behem toho permanentniho kojeni a tehotenstvi hodne pribrala, takze i ty kila navic me dost tahnou k zemi... ale nechci deti o nic osidit a kdyz to pujde, budu jeste kojit, co to da. To druhe tehotenstvi mi vlezlo do kojeni a na radu dr. jsem to po nejake dobe ukoncila, ale dneska si rikam, ze bych to byla zvladla. Treti prislo akorat, kdyz jsem dokojila a zacala trosku hubnout... no, tak snad to jeste dozenu 🙂

kitka123
13. únor 2007

Haluska, si fakt dobra a mimochodem, kolik let uz si nonstop tehotna nebo kojici?

haluskacz
15. únor 2007

kitka123,
to se da snadno spocitat 😉, zhruba 5 let 😀

alice72
23. únor 2007

Ahoj maminky, já mám právě 2letého syna, kterého stále kojím a asi se toho kojení jen tak nezbavím, jelikož se malý občas chová jako velké kliště. Přes den kojím z pravého prsu a přes noc z levého a plně nám to vystačí, někdy skoro nic nejí a nechá se jen kojit. Přesto by mne zajímalo, zda ještě v této době z toho mléka něco má myslím tím vitamíny a další užitečné látky, jelikož mám stále mléka hodně a i když kojím přes klobouček, přesto v něm vidím, že to mléko je poměrně hutné. Děkuji za jakou koliv odpověď!! 🙂

sobilka
15. pro 2009

Ahoj holčiny, já začala malou přikrmovat už kolem 6. měs. - protože se v noci budila čím dál častěji...už jí mlíčko nestačilo a já byla totálně fyzicky i psychicky"vysátá". Tak jsme začaly dávat postupně příkrmy. Teď je jí přes 7 měs. a kojím stále - v poledne dávám zeleninku a večer kaši. Určitě záleží na mimču - každé je originál. Dcerka je spokojená a prospívá to oběma 😀 S kojením chci vydržet aspoň přes zimní měsíce - právě kvůli imunitě, ale hrozně mi padají vlasy a kamarádky říkaly, že dokud budu kojit - vlasy budou padat... ☹ noo snad nevyplešatím!

meleri
15. pro 2009

moje kamarádka kojila plně do osmi měsíců. ted má syn deset a pomaličku už ji jí takové ty zeleninky a tak ale říkala mi že je dost závislý na tom mlíku prostě mu jídlo moc nechutná, a říkala mi že neví jestli s tím neměla začít dřív...ale zas když má mlíka dost, atd, a malému to stačí tak proč ne...třeba my začli už fakt v šesti protože malý byl dost žravý a přestávalo mu to stačit..

jc888
16. pro 2009

Ahoj, my přikrmujeme od ukončeného 5. měsíce. Malý hodně roste a i když mu mléko pocitově stačilo (hlady nikdy nebrečel), doktorce se zdálo, že málo přibírá. Stejně to trvalo přes dva týdny než začal baštit mrkev 🙂 Teď je mu 6,5 měsíce, dávám mu už i maso (dle doktorky) a večer vařím kaši. Moc toho nesní, kojení mu chutná víc. Chci kojit co nejdéle, má už sice dva zuby, ale naučila jsem ho, že mě nekouše. Pořád se mi zdá, že moc nepřibírá, ale podle oblečení hodně roste. Váhu na půl roce zdvojnásobil, měl by být v pohodě. Kdyby měl hlad, tak se určitě nají 😉

kocicinka
16. pro 2009

My sice ještě nemáme půl roku, ale pokud to půjde, chtěla bych výhradně kojit co nejdýl. Náš pan Dr. mi řekl, že není nutné od 6. měsíce přikrmovat, pokud prospívá. Takže já se budu řídit potřebama dítěte a né tím, co se všeobecně tvrdí. Tj. pokud přibírá a vyloženě neřve hlady, budu jen kojit. Mlíko naštěstí mám a dost. Sice vlasy padají, ale kojení stojí za všechny vypadané vlasy 🙂 ( teda aspon pro mě) 🙂

sparka
17. pro 2009

ahoj holky malé je 7 měsíců a stále ji plne kojim přes den po těch 3 hod, v noci jednou a pribiva nádherné už máme 4 zuby a sedime stojíme i lezeme takže si. myslím ze to není o tom jak je díte už vyvinuté a taky si myslím ze nejde ani tak o potravu matky co ji ze mliko bude slabě atd já jen snidam a fakt ji to stačí ale chci se zeptat od kdy se ma pridavat pití ? mě malá nechce nic a fakt ty tři hodky v poho vydrží. kojení je paráda s první jsem kojla 14 dnipak přišla smrt v rodině a mlicko bylo fuc. teď si to užívám🙂

dana3262
30. říj 2010

Ahoj! Obnovuji tuto diskuzi protože na internetu není moc těchto informací. Našemu bude 9.měsíců. Zatím stále plně kojím (když nepočítám asi 2x týdně něco do ruky pro radost, nějakou křupku nebo zeleninu). Vy co kojíte plně déle než 6.měsíců a děti se Vám budily v noci (my tak 4-6x za noc na kojení-je to jen takové ucucávání + ještě tak 2-3x jen tak, nevím proč)..pomohly vám příkrmy v tom, že dítě spalo déle v kuse? Takhle to je asi od 5.měsíců a já v podstatě nespím, ale zatím žiju 😉 😀 😀

kackaaaa
30. říj 2010

dana3262 - malá je plně kojená do 5,5 měs.-pak jsme začali pomalu s příkrmy. Teď v 9,5 měs.-snídaně kojím, svačina ovoce, oběd masozelenina, svačina jogur,sýr apod. večeře kaše a dokojím. Nemám pocit, že by lépe spala, postupem času se budila v noci stále častěji a častěji... prostě závisláček na prsu. Tak jsem si řekla dost, nedám ti prso - a ono to po pár proplakaných nocích zabralo, spí lépe, ale stejně se budí, celou noc neprosí. Taky jsme se přestěhovali do jiného pokoje, takže malá spí sama (budilo ji i šustění peřiny). KOukni na www.kojeni.net - tam jsou dobrý rady od laktačních poradkyň

elviie
30. říj 2010

Jsem ráda, že tak pozitivně píšete o kojení, také kojím 😵 Po poslední kontrole u dětské doktorky, kdy mě pochválila, že stále jen kojím a na můj dotaz k příkrmům (sama nezačala) řekla, že už můžu začít klidně přikrmovat, jsem v 6,5měsících začala dávat příkrm, malá je od narození drobek. Od 3.měsíce, kdy najednou zhubla, kojím přes den po dvou hodinách, abychom nemuseli dávat umělou výživu, byla jsem šťastná, že nám dala doktorka "šanci" a týden na přibrání a zvládly jsme to, chválí nás každou kontrolu. Hlavně mi každý říkal něco jiného o ukončeném 6.měsíci, někdo, že je to začátek 6.měsíce a někdo začátek 7.měsíce, tak jsme začali přesně v půli 😝 Ale slyšela jsem i názory, že jen kojení není pro dítě dobré, že se pak bude dívat na lžičku jako jelimánek (což ostatně jako každé dítě poprvé) apod., takové názory mi přijdou scestné, navíc od nekojící, která nemá zkušenost. Vždyť naše mléko je to nejlepší, co můžeme dítěti dát, když to jde a chceme. Nel příkrmy zvládá skvěle, stále kojíme a užíváme si to, i přes malou nevýhodu (nikdo jiný za mne nenakojí🙂, mi to bude pak chybět.