Predčasné ukončenie kojenia. Čo predchádzalo?

katkon
18. lis 2010

Prosím o napísanie skúseností matiek s predčasným ukončením kojenia - čo predchádzalo "strate mlieka"? Bolo to náhle, či postupne? Mám obavy, že sa to práve ide stať mne. Veľa o tom čítam na internete, ale zaujímalo by ma ako to v skutočnosti prebehlo u matiek, ktoré fakt mlieko nakoniec napriek snahe stratili...

boruuvka
18. lis 2010

@katkon já jsem ho ztratila ze stresu, blbých rad a hledání všemožných info na internetu. Kdybych se řídila vlastním rozumem a intuicí, tak bych třeba ještě kojila. U druhého budu chytřejší 🙂

lamarika
18. lis 2010

@katkon a jak staré máš dítko? V určitém období je normální, že se ti jako by sníží laktace, protože dítko začíná víc jíst, ale časem se to zase zlepší 😉
Taky jsem si jeden čas myslela, že přicházím o mliko a začala jsem zbytečně plašit. Nakonec jsem syna odstavovala v 15 měsících 😉

katkon
autor
18. lis 2010

@boruuvka tak to som na najlepšej ceste tam kde ty. Ale v čom konkretne si urobila chybu?

katkon
autor
18. lis 2010

@lamarika Malý ma 5 mesiacov, množstvo mlieka nám stále kolísalo, ale teraz sa mi vidí, že už ho strácam nadobro.

lamarika
18. lis 2010

@katkon a přibírá ti? Za chvilku už budeš dávat (nebo už dáváš) příkrmy, tak by zas až tak nevadila snížená laktace. Hlavně se zatím kvůli tomu netrap. Třeba se ti to jenom zdá, tak abys o to mliko opravdu nepřišla. Držím palce 😉

broucek2
18. lis 2010

@katkon několikrát jsem taky měla pocit, že ztrácím mléko, ale nakonec jsme to nějak ustáli a stále kojím a doufám, že dlouho budu. Chce se to nestesovat, přikládat a hlavně opravdu hodně spát a pít. Víceméně za to mohly nervy a nedostatek spánku. Od narození malé pracuji (teda spíše s firmou pomáhám manželovi) a teď už chodím i do své práce. Nechodím spát před půlnocí a na pití a jídlo taky moc času nemám, tak to flákám.
Jak se projevuje tvoje ztráta mléka. Jde jen o pocit? nebo malý neprospívá?

katkon
autor
18. lis 2010

Zatial vcelku priberal, ale posledne dni je stale hladny, vždy keď ho ponuknem saje ako divy, len chviločku, nema čo, aj v noci sa furt budi. No, velmi si prajem, aby sa to zase upravilo. Rada by som ale vedela ako to prebiehalo u mamičiek, ktore naozaj mlieko stratili, ci to bolo viacmenej naraz, alebo postupne, ci to prislo samo, z nicoho nic...

jijitka
18. lis 2010

já jsem málem ani pořádně kojit nezačala. A to především kvůli stresu a stálé nejistotě, jestli něco není špatně. Už to začalo v porodnici, kdy se po každém kojení musí dítě převážit. Chápu, že musí být přehled o tom, kolik dítě vypije, ale pokud vaše vypije 50 a sousedčino 150, moc povzbuzující to není ☹ Doma už jsem nevážila, ale pořád měla pocit, že malý pije málo, nesaje atd, takže jsem odsávala a dokrmovala. Noci probíhaly tak, že jsem nakojila, uspala malého, odsávala (mordovala jsem se s balónkovou odsávačkou, málem jsem měla mozoly) a sotva jsem skončila, malý se zas budil hlady. Po několika takových nocích jsem doslova padala na hubu 🙂
Skončila jsem s tím ve chvíli, kdy jsem zase malého po kojení ještě dokrmila a on mi následně poblil půl ložnice, protože byl přejedený.
A jistotu jsem získala až po kontrole u doktorky, kde ho převážili a zjistilo se, že přibírá nadprůměrně. Přestala jsem se stresovat, mléka bylo najednou dost a malého kojím dodnes - teď už jen večer a v noci, ale tak do 7. měsíce i během dne.
Můj názor je tedy, že mléko se samo od sebe neztratí, ale spíš to matka vzdá v domnění, že už to lepší nebude.

katkon
autor
18. lis 2010

@broucek2 Ja to vidim uplne presne na prsnikoch - ked je mlieka dost, su proste pred kojenim pevnejsie, po kojeni vetche.Ked byvali krizy tak boli menej pevne aj pred kojenim.Tak je to i teraz, ale uz dlhsie a vsetko to krasne koreluje aj s jeho chovanim (spanie, prestavky medzi kojeniami).

bocinka
18. lis 2010

taky jsem měla těžké začátky, mám velká prsa, takže ne každá poloha vyhovovala, navíc vpáčené bradavky, takže kloboučky.. po dvou měsících každovečerní odsávání, protože malá spala celou noc.... pak stresy se zoubky, sníženou laktací, taky věčné hledání na netu... nakonec mi babi řekla, ať se na to vyprdnu, že když budu kojit, tak budu, když nebudu svět nespadne a to mi řekla i lakt. poradkyně, uklidnila jsem se a mlíčka bylo najednou dost... 😉 😉 takže nejlepší rada je nestresovat a prostě kojit.... 😉
jinak dnes už nekojím, malá se odstavila okolo devátého měsíce sama, když jí začaly růst stoličky a mléko mám pořád.... 😅

broucek2
18. lis 2010

@katkon tak přesně tak jsem to měla taky. Pořád jsem si myslela, že máme laktační krizi, jenže to bychom ji měli do 6. měsíce asi 6x a úplně nejhorší to bylo po 5 měsících, kdy jsem 2 týdny měla prsa úplně prázdná, ale mléko asi bylo, i když míň. Nakonec jsem to přestala řešit aono se to zase nějak spravilo. Zkus převážit malého, jestli přibral a uvidíš

katkon
autor
18. lis 2010

@broucek2 A vydržali ste 14 dní bez prikrmovania? A teraz je to uz OK, alebo sa to stale opakuje aj po 6-tom mesiaci?Mne sa to stale striedavalo - dost...vela...dost...malo...dost...malo...ale tie fazy malo boli kratke - len par dní. A teraz to trva uz dlho a je ho akoby najmenej. Maleho zajdem odvazit, mas pravdu.

broucek2
18. lis 2010

@katkon vydrželi, bylo to šílené, často jsme kojila, ale ustáli jsme to. Jinak jsem na tom byla jak ty a teď je to už dobrý, navíc přes den už se dávají příkrmy, takže toho mléka postupně není potřeba tolik a ono se to postupně upraví, i když malá si mlíko dá ráda často a hodně i teď

miarosa
19. lis 2010

Já nebyla ve stresu, byla jsem celkem v pohodě jen pořád chodili návštěvy a já pořád uklízela a uklízela a to dělám do dnes si připadám si jak debil, ale teď už kašlu na všechny. Kolem 5 měsíce náš malinký chtěl pořád papat, a já měla mlíko jen né dost silné, byla sem v jendom kole a on měl pořád hlad a tak už to bylo mlíčko jen na napití a v ncoi se začal budit co 2 hodiny, tak sme začali být na umělém i když jsem začala ještě odstříkávat a jíst víc jogurtů a mlíka tak stejně nic. Je mi to líto, kdybych se na všechny vykašlala a měla doma bordel tak se to nestalo. 🙂 No je to moje vina. ☹

boruuvka
19. lis 2010

@katkon když je vám 5 měsíců, tak to vůbec neřeš. Já jsem kojila jen 6 týdnů a i jsme dokrmovali UM. Vždyť jsi dobrá, žeste vydrželi až do teď. Za chvíli začneš dávat příkrmy, nebo klidně můžeš začít už teď s mrkvičkou k obídku - to nemusí být přesně od 6 měsíce 😉 (Dobrá diskuze je "začíneme s příkrmy") Pokud tedy nejsi zastánkyně kojení do bůchvíkolika let 😀 Mě mrzí, že jsem nekojila víc, ale zase na druhou stranu UM má taky své výhody - krmíš každé 3 hodiny, v noci se vyspíš a tak. Takže já myslím, že jsi dobrá a hlavně buď v klidu - stresem si mlíko nevytvoříš 🙂

boruuvka
19. lis 2010

@katkon jo a když chceš konkrétně vědět jak probíhala ztráta mléka - měkká prsa, ze kterých jsem nic neodstříkala. Malá už nechtěla ani sát, protože věděla, že poteče hodně málo. Já už byla při pomyšlení na kojení úplně mimo, protože jsem věděla, že bude bulet. A pak když si zvykla na flašku, tak už nechtěla kozu vůbec. Ale těch šest týdnů si ode mě aspoň cucla a pak jsme dokrmili z flašky, aby nějaké protilátky měla a pak jsem to vzdala. Myslím, že jsem pro rozkojení udělala maximum - snažila jsem se odstříkáváním el. odsávačkou stimulovat prsa (nic neteklo), pila 4 litry denně, pila meltu, kojicí čaje, nahřívala při kojení prsa, ale stres to zazdil.

ivasad.
19. lis 2010

@katkon ahoj, jestli už děťátku je pět měsíců (nevidím kde to píšeš, řídím se příspěvkem nade mnou) 😉 tak zkus fakt už dávat spíš příkrmy (mrkev, brambůrek, nebo brokolici...) spíš, než flašku s UM. 😉 tím bys s největší pravděpodobností kojčo úplně zazdila. (i když pomalu v půl roce to vážně není žádná tragédie 🙂 ) Zkus kouknout na kojeni.net, tam jsou dobré rady. A jak už holky psaly, hlavně žádný stres kvůli tomu, nic se neděje, třeba se ti mlíčko ještě rozjede a budeš plně kojit dál 😉