Přejídání miminka. Jak prodloužit interval kojení?

nininu
13. led 2020

Zdravím, jdu si pro radu. Na Vánoce se nám narodil syn s porodní váhou 4 460g, hned po porodu, ještě na pupeční šnůře přiložen k prsu se slovy “nelekejte se, oni se občas hned nepřisají”.. no, to zrovna naštěstí nebyl náš případ. Malý po prsu “skočil” a přisál se opravdu hned a dost chtivě ;D Asi poslední den (3.) před propuštěním se mi rozjela lépe laktace, ale 100% až doma. No a k tomu problému, první to byly prdy, protože hrozně hltal a k tomu si vždy nabral i vzduchu. Po pár kojeních se s tím trochu naučil pracovat a trochu lépe sát, že jsem dokonce neslyšela, jak v něm jezdí ty bubliny vzduchu. Ale stejně byl po každém kojení hrozně nervózní, kroutil se, máchal ručičkama a tlačil. Sám si říkal o kojení po dvou hodinách téměř přesně, ale pak se ten interval začal zkracovat, někdy po hoďce a půl, pak už třeba i po hodině. Jsem ráda, že kojím a UM bych se chtěla co nejlépe vyhnout. Dávala jsem k prsu jak si řekl, žádné přesné časování, ale přiznám se, že kojení po hodině, už mi nepřijde úplně správné. Údajně se v bříšku smíchá staré a nové mléko a pak bolí o to víc. Je mi z toho na nic, když skoro po každém kojení má tyhle problémy. Jediná doba, kdy je to v klidu, tak je v noci, protože vydrží spát třeba ty tři-čtyři hoďky a pak když nakojím, tak už má strávenou předešlou várku MM. Je to jen moje teorie, je to ale skutečně pravda? Měl to někdo podobně? U praktické lékařky jsme už byli dvakrát, pokaždé nám nikdo vlastně neporadil nic, krom espumisanu, deset kapek před každým kojením, což mi přijde trochu moc. Kapičky jsme dávali chvíli a bylo to snad ještě horší, tak jsem je vysadila úplně. Také p doktorka říkala, že se asi přepíjí, což je možné, ale nedá se utišit ničím jiným, než prsem. Doteď špatně krkal, mohla jsem ho na rameni na krknutí mít klidně 15 minut a nic, prostě tam jen spokojeně usnul, ale hned co jsem položila do postýlky, začal funět, kroutit ručičkama a tlačit. Dva dny nazpět začal krkat, ale tady začal zvracet. Už nevím co, moje mamka mi říká, že je to právě těmi krátkými intervaly, že ona když kojila ségru, tak to prodlužovala fenyklovým čajem od hippu v lahvičce s hodně malou dirkou, aby nezpohodlněla. Já teda piju fenyklový čaj od teekanee, kvůli prdíkům malého, sama, ale stojí na něm - od ukončeného 1m. Tedy to asi není vhodné ve 3t?? Ještě bych dodala, že přibírá krásně, má 4,8kg ve těch týdnech a kojíme v leže na boku. (Nepodpírám se v loktu) Má někdo stejnou zkušenost? S velmi jedlým mimčem. Jak prodloužit interval kojení?

zelenoockaa
13. led 2020

Děláš to dobře. Koj podle malého, nepřibírá ti zase tak extrémně moc
Možná ho trápí koliky, možná se kojením uklidňuje. Dcera se v šestinedělí kojila v podstatě pořád... Dávat čaj nemá žádný smysl, navíc fenykl u spousty dětí způsobuje bolení, takže vysadit. Třeba to pomůže. Jinak ta teorie s mícháním mléka v břichu se týká umělého mléka.

chicky1j2
13. led 2020

@nininu take myslím, ze je vše v pořádku. Malou jsem take kojila co hodinu kdyz byla vzhuru. Interval byl delsi pouze v případě, ze spala. Čím byla starsi interval se prodluzoval. Ono se to casem srovna to bych se nebala. Teď bych se ridila miminek a jeho potrebama. Na bříško bych zkusila masaze napr. S pupikem (mast) pokud už ma zahojeny pupik. A nebo taky cvicit nozakama. Take nam hodne pomohly kapičky biogai(jsou, ale až od měsíce) a babycalm (taky myslim, ze az od měsíce)😊

cinam
13. led 2020

Je to malé miminko, na prsu je prostě rádo a uklidňuje se tam. Váhový přírůstek není nijak zvlášť velký, takže bych řekla, že se určitě neprejida - kojení není jen jídlo. Malej mi přibíral kilo měsíčně první tři měsíce. Kojila jsem klidně i po půl hodině občas když chtěl (jinak hodně plakal). Kapky na prdy jsem dávala dlouho, ne teda deset kapek před každým kojením (protože se kojil opravdu hodnekrat denně), ale bez nich to bylo blbý. Miminka na to bříško prostě často trpí a nemusí to vůbec souviset s četnosti kojení. Mám kamarádky s dětmi na UM a prdy je trápí taky

zuzan88
13. led 2020

Obávám se, že takhle malé miminko nevydrží dodržovat přesně nějaké 3 hodinové rozestupy mezi kojením... Moje malá má 6 týdnů a pokud nespí, tak vyžaduje prso taky klidně co hodinu... Měla 3272 g a teď má 4770 🙈Čaj žádný nedávám na ten má čas. Může mít bolení i když brká a prdí. Já dávám sabsimplex. Dobré je cvičit s nožičkama, teplo na bříško, masáž. Může to způsobovat i vigantol. Já u obou děti vysadila a nahradila jiným vitamínem D.

malytlustyhroch
13. led 2020

Jestli je to hned po kojeni nemuze to byt (tichy) reflux spis nez nadymani, nebo nejaka kombinace obojiho? Jinak kojit v sestinedeli co hodinu je otrava, ale prijde mi to normalni. Mladsi zacal byt ochoten a schopen intervaly pres den prodlouzit az v cca 7-8 tydnech. A naopak, kdyz treba v kocaru usnul na 2 hodiny, tak se pak prave doopravdy prejdl a zhorsil se mu reflux. Espumisanu bych se nebala, nemel by se vubec vstrebavat, ale ano nekterym detem pry nadymani zhorsuje. Fenyklu bych se bala vic: Na jinejch fenyklovejch cajich je zas psano, ze by je male deti a kojici nemely vubec kvuli tomu, ze obsahuje fytoestrogeny nebo co. Na nadymani je ale skvely fenovat brisko fenem, ale je to trochu navykovy 🙂

olga_
13. led 2020

@nininu michani mleka je nesmysl. Moje vsechny tri deti visely v miminkovskem veku na prsu porad a v pohode, jen chlapecek z dvojcat byl trochu drazdivejsi, hltal vzduch apod. Naopak to muze zpusobovat ten kojici caj. Kojeni po hodine, pulhodine, proste kdykoli si miminko rekne, je v naprostem poradku. Caj je nesmysl. Vzdy to spolehlive vyresi cas.

rebe
13. led 2020

To míchání mléka je blbost. Když se najíš dřív, než strávíš předešlé jídlo, je ti snad zle? Můžeš klidně kojit i po dvaceti minutách a miminku to neublíží. A přejídání miminka je také nesmysl, neboj. Miminko si bere tolik mlíčka, kolik potřebuje, umí sát i tak, aby mlíčko neteklo a ono se jen uklidnilo prsem. Pokud cítíš, jak loká vzduch, může to být polohou: dávej si pozor, aby mělo nosánek volný, chce to hlavičku mírně zaklonit, aby bradavka směřovala k hornímu patru. Pokud máš obavy, nech si poradit raději od laktační poradkyně než od pediatry - ty většinou ohldně kojení mají často zastaralé informace a često směřují spíš k umělé výživě... Hlavně nedělej žádné zásadní závěry, pár týdnů to trvá, než si všechno sedne, s takhle malým miminkem je to hurakán emocí, obav a novinek, postupně si to sedne.

janule1940
13. led 2020

Míchání mlika je mýtus,nepřejida se,jen si zajištuje mléko do budoucna.je normální být v tomto věku na prsu pořad.muj syn i dcera přibirali 350g tydne.

kafr
14. led 2020

Já přidám postřeh k těm prdíkům: dceři je způsobovaly právě ty kojící čaje! Později jsme zjistili že nejhůř zvládá kmín. Jinak dcera byla nejedlik a kojila jsem klidně i co půl hodiny, to na koliku nemělo vliv.

nininu
autor
14. led 2020

@rebe Ano, to už jsem vypozorovala, že né vždy polyká, ikdyž saje, takže se pravděpodobně jen uklidňuje.

nininu
autor
14. led 2020

@kafr zkusím tedy vysadit 🤔

nininu
autor
14. led 2020

Všem moc děkuju za odpovědi, rady a tipy. Zkusím tedy zrušit ten fenyklový čaj pro mě a kojit budu tedy dál tak jak kojím. Nožkama cvičíme, tak přidám ještě ten Pupík a uvidíme.. snad se to spraví, ať malý nemusí prožívat takové trápení :(

chicky1j2
14. led 2020

@nininu kdyby ne hned časem určitě. Ten vždy zabere spolehlivě. Ale chápu, že chcete malemu ulevit hned. Ja párkrát pouzila i rourku, když nic nepomahalo. Ta byla vzdy spolehliva 😊

luciaanaa
14. led 2020

@nininu také nás trápí bolení bříška. Uvař si místo toho fenyklu kmínovy odvar (1 lžička na hrneček) a ten já piju a bolení bříška je mnohem lepší,také pouvažuj o nějakých probiotikách jak pro mimčo tak pro sebe. Nám už jsou 3 m a občas ho to právě při kojení pěkně trápí ještě teď,pomůže jen čas. A taky jsem kojila snad kazdou hodinu a do toho měl ještě v 6t růsťák tak to bylo taky super 😉

1miska
14. led 2020

@nininu u nas uzasne zabrala biogaia - probiotika... 🙂

kytiii1
14. led 2020

V šestinedělí bych se krátkých intervalů nijak neděsila (ani později tedy, děti kojením řeší kde co - od shrnutého pyžamka, přes strach a nudu, až po bolení)... Vadit může ten fenykl - mému staršímu taky vadil. Já pak pila nejčastěji meduňkový čaj a vodu. A intervaly kojení se prodloužily:
1) nošením ve vaku (šátku) - jak mě u sebe stále cítil, tak se méně budil a nechtěl tak často
2) ač to dnes není "moderní", tak jsme zavinovali ručičky plenkou k tělu... reflexní rozhazování ručiček je tak nebudilo a vydrželi déle spát - nožičky jsme podložili složenou dečkou, aby si jimi lehce tlačili na bříško a spali jak dudci...
Obojí - prodloužení spánku - mělo za následek odpočatější miminko s větší silou, které bylo schopno vytáhnout svou dávku mléka z prsu rychleji a tím se více zasytit a opět - déle spát... Jinak jsme nepoužívali nic - ani kapky, ani probiotika... jen mechaniku - nošení v poloze na tygříka a klubíčkování a zřídka nahřívání bříška teplou plenkou...

elledh
14. led 2020

@nininu měla jsem to se synem podobně. Že kojim bylo slyšet i přes dva pokoje, ten zvuk polykání jen tak nezapomenu 😂 (při tom vzduch moc nepolykal) kojila jsem po hodině a půl max dvou hodinách ve dne v noci, po každý musel vypít obě plná prsa. Po šestinedělí přibíral přes půl kila týdně a opravdu se vysloveně přejidal. S bříškem jsme si toho vytrpěli hodně. Z kapek mu nejvíc vyhovoval babycalm, jinak masáže bříška, cvičení s nožkami, nahřívání, neustálý chování.. kolem 3 měsíce si kluk vyřval pupeční kýlu. Vše se zlepšilo až mezi 5 a 6 měsícem. Jinak mezi 4 a 6 týdnem měl první růstový spur, kdy chtěl taky kojit ještě častěji, ale s tím prostě nic neuděláš..😁 jinak buď ráda, že papá, lepší než kdyby ses nervovala, že nepřibírá.. každé takové těžší období jednou přejde..😉

zlobr
14. led 2020

Muj syn prvni 3 mesice proplakal. Jedl,spal a nebo rval.Doslova. Taky jsem mela strach,ze se prejida(pribiral snad pul kg tydne) a snazila se intervaly natahovat. Ted bych si za to nafackovala. U kojeni se vzdy uklidnil a tak jsem ho mela u prsa klidne 45min. Bud usnul a nebo rval. Od 1mes jsem zacala pouzivat Babycalm a Biogaia a malinko se to zlepsilo (nepatrne). Vigantol napr nemel vliv (vysadila jsem na tyden a nebyl rozdil).Ja byla na prisne diete, aby ho nic zbytecne nedrazdilo. Od 4.mes se to zacalo zlepsovat. Moje rada je jedina...kojit na pozadani,masirovat a nahrivat brisko a vydrzet....ted se to mozna zda jako vecnost ale brzo to bude pryc. Hodne sil😍

cinam
14. led 2020

@zlobr u nás naprosto to samé. Byly to náročné měsíce. První měsíc jsem se snažila na radu doktorky dodržovat alespoň hodinu a půl mezi kojením. Pak jsem málem přišla o mléko a v tom neštěstí mě zachránila LP, která mi pomohla se zbavit kloboučku a radila právě ať je malej na prsu kdykoliv. Ty další dva jeho "řvací" měsíce se tak daly lépe snášet

normalnimatka
14. led 2020

podle mě to o míchání starýho a novýho mlíka je kravina.
koj, jak dítě potřebuje. po hodině mi to nepřijde žádnej extrém. mně děti vyžadovaly většinou po hodině a půl, to není takovej rozdíl. časem se to prostě upraví. pokud trpí na bříško, řeš to spíš probiotikama a pak nošením vertikálně, ideálně v šátku, časem se naučí krkat a bude to taky lepší. + taky podložit kočár, postýlku, vždycky zvednout hlavu.

zlobr
14. led 2020

@cinam No ja se taky bala,ze mam malo mlika a malej rve hlady (i kdyz pak na kontrole jsem zjistila ze pribira krasne). Ale mela jsem prsa uplne prazdna a on chtel porad pit. Bylo to zoufaly. Zacala jsem brat homeopatii na podporu kojeni.Po tech 3mes se zklidnil malej,tim padem i ja a prsa se prestala nalevat a zacalo se spoustet mleko pri kojeni. To bylo super,ze jsem se prestala bat.Proste si vse sedlo. Mne bylo utechou,ze nejsem jedina komu dite nespi po kazdem kojeni 4h a place jen kdyz ma hlad. Je to mozna sobecke ale poznani,ze spousta jinych maminek ma podobny problem, mi dodavalo utechu,ze nejsem neschopna,ale ze proste jen ty nase zacatky budou tezsi.

cinam
14. led 2020

Já se také bála, prsa se mi přestala nalévat hodně brzy. Ale malej pil pěkně, no ale najednou přestal pít a i málo přibral. Po třech dnech doktorka doporučila sunar a já místo toho volala tu LP. Byla to skvělá psychická podpora a ta je důležitá při tom kojení. Zvlášť když dítě pořád řve, což asi znáš. Ten náš i hrozně málo spal (cca 10 hodin za celý den). Ale jak říkáš, cca po těch 3 měsících si vše sedlo, bříško přestávalo pomalu už bolet a bylo vše o dost lepší. Teď má 14m a kojím stále a užíváme si to oba 😊

kekesak
14. led 2020

Delate to dobre, kojte dle potreb miminka. Kojeni neni pouze o krmeni, ale utesuje, uspava a take miminko bylo Vasi soucasti a najednou neni, tudiz takto si Vas muze i poutat k sobe, potrebuje Vas citit. Syn trpel na koliky a pomahalo nam noseni v satku, protoze je v nem jakoby v klubicku, dale poloha na tygrika, cviceni nozickama. U nas byl take problem, ze jsme meli i spatnou techniku kojeni, nasaval hodne vzduch a pomohla nam az laktacni poradkyne. Nekdy s tim proste neudelate nic, je to jeste nevyvinuty tvorecek a je to obdobi, ktere casem prejde. Muzete zmirnovat, ulevovat...jeste pomahalo noseni na nahe telo, a pokladani na brisko, aby se z nej dostaly prdiky. Drzim palce!

me_druhe_ja
14. led 2020

@elledh Mam dotaz k te pupecni kyle: malymu se taky objevila, podle internetu ale nestresuju a nejdu okamzite k dr, zeptam se az v unoru na trimesicni prohlidce. On teda nerve extremne, ale kdyz rve, tak na to brisko tlaci dost. A celkove tam vyviji podle me dost tlak. Delala jsi s tim neco? zmizelo to samo? Kdy kdyztak? Diky a pardon za OT. ;)

saphire
14. led 2020

@nininu nevim jestli uz to tu nekdo nepsal, ale me u obou deti od bolesti briska pomohla az revize meho jidelnicku, po uplnem vysazeni peciva byl najednou pokoj. U obou jsem prvni tri mesice prezila na ryzovych a kukuricnych krehkych chlebikach, ale stalo mi to za to... a kdyz uz se stalo, ze precejenom trochu prdeli, tak v satku/nositku to spolehlive preslo, meli spravnou polohu a hrali si o me brisko, navic u mamy se nepohoda snasi nejlip... jedna ma kamaradka to pry mela s tim jidlem podobne, akorat musela vysadit jine veci, tusim ze rajcata a jeste neco, uz nevim co. Tak at se dari co nejlip...

elledh
14. led 2020

@me_druhe_ja tenkrát, když si tu kýlu vysloveně vyřval, proplakal celou noc, takže ráno jsme šli radši k doktorce.. prohmatala bříško, jestli není nějaký problém a vypsala žádanku na chirurgii s tou kýlou. Tam jsme pak pravidelně docházeli na lepení a na kontroly. Hned po prvním lepení se mu kýla stáhla na půlku a postupně téměř vymizela, pokud by to nezabralo, tak se to řeší operací.

me_druhe_ja
14. led 2020

@elledh Super, děkuji za zkušenost. On to zatím nemá nijak extra vylezly a ani ho to nebolí nebo tak. A nepláče moc často. Uvidím, kdyby to bylo horší, raději zajdem dřív.

elledh
15. led 2020

@me_druhe_ja ono to není nic až tak akutního, tak bych na to asi jen upozornila na pravidelný prohlídce, že se vám ten pupík nezdá. Já k tý doktorce letěla hlavně kvůli tomu celonočnímu hysteráku. Víc jsem se bála, aby nebyl nějaký jiný problém. Kluk byl v té době plně kojený a neměl vůbec stolice, takže jsem se bála víc nějaký neprůchodnosti střev nebo tak něco..

alicesky
19. led 2020

@nininu Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení na požádání. Dcera měla při růstových spurtech dny kdy se kojila skoro pořád... ale rychle přešlo.. pak se kolila po hodině (což je myslém normál) až hodině a půl, později s příkrmy méně často. Ad prdy hodně nám pomohlo nosit (šátek ale v zásadě jakákoli poloha s pokrčenými nožkami podsazenou pánví která usˇnadňuje prdění), v chvílích bolavého bříška houpání bříškem (je to tu někde na MK) - tato fáze trvala jen pár měsíců. Myslím že různě natrávené mléko se pohybuje trávicím traktem ať děláte cokoli a že střevní mikroflora se musí rozvinou. Sledujete co jíte? (nadýmání cibule česnek košťáloviny, ale taky lepek, mléčné výrobky - nutno postuúně vyzkoušet. Překvapivě hodně mimin špatně toleruje lepek (pečivo) a mléčné výrobky. Taky ne citrusy. Zní tro strašně ale s každým týdnem a měsícem je možné se pomalu vracet ke své obvyklé stravě a sledovat co na to dítko... mnoho zdaru 🙂

alicesky
19. led 2020

@alicesky teď čtu že minimko má 3 týdny? Žeby první růstový spurt? Už si to nepamatuji Pak je kolem 3 měsíce kdymusí začít "makat" aby mlíko měl... určitě kojení po hodině není nenormální + má mnoho jiných funkcí než jídlo (uklidnění, ... funkce které mimino v tomto věku ještě neumí naplnit jinak). Nenechat se zblbnout zastaralými názory z 50. let (než se rozvinula dětská neuropsychologie atd), které jsou u nás bohužel běžné i mezi zdravotnickým personálem...