Přejídání miminka. Jak prodloužit interval kojení?

nininu
13. led 2020

Zdravím, jdu si pro radu. Na Vánoce se nám narodil syn s porodní váhou 4 460g, hned po porodu, ještě na pupeční šnůře přiložen k prsu se slovy “nelekejte se, oni se občas hned nepřisají”.. no, to zrovna naštěstí nebyl náš případ. Malý po prsu “skočil” a přisál se opravdu hned a dost chtivě ;D Asi poslední den (3.) před propuštěním se mi rozjela lépe laktace, ale 100% až doma. No a k tomu problému, první to byly prdy, protože hrozně hltal a k tomu si vždy nabral i vzduchu. Po pár kojeních se s tím trochu naučil pracovat a trochu lépe sát, že jsem dokonce neslyšela, jak v něm jezdí ty bubliny vzduchu. Ale stejně byl po každém kojení hrozně nervózní, kroutil se, máchal ručičkama a tlačil. Sám si říkal o kojení po dvou hodinách téměř přesně, ale pak se ten interval začal zkracovat, někdy po hoďce a půl, pak už třeba i po hodině. Jsem ráda, že kojím a UM bych se chtěla co nejlépe vyhnout. Dávala jsem k prsu jak si řekl, žádné přesné časování, ale přiznám se, že kojení po hodině, už mi nepřijde úplně správné. Údajně se v bříšku smíchá staré a nové mléko a pak bolí o to víc. Je mi z toho na nic, když skoro po každém kojení má tyhle problémy. Jediná doba, kdy je to v klidu, tak je v noci, protože vydrží spát třeba ty tři-čtyři hoďky a pak když nakojím, tak už má strávenou předešlou várku MM. Je to jen moje teorie, je to ale skutečně pravda? Měl to někdo podobně? U praktické lékařky jsme už byli dvakrát, pokaždé nám nikdo vlastně neporadil nic, krom espumisanu, deset kapek před každým kojením, což mi přijde trochu moc. Kapičky jsme dávali chvíli a bylo to snad ještě horší, tak jsem je vysadila úplně. Také p doktorka říkala, že se asi přepíjí, což je možné, ale nedá se utišit ničím jiným, než prsem. Doteď špatně krkal, mohla jsem ho na rameni na krknutí mít klidně 15 minut a nic, prostě tam jen spokojeně usnul, ale hned co jsem položila do postýlky, začal funět, kroutit ručičkama a tlačit. Dva dny nazpět začal krkat, ale tady začal zvracet. Už nevím co, moje mamka mi říká, že je to právě těmi krátkými intervaly, že ona když kojila ségru, tak to prodlužovala fenyklovým čajem od hippu v lahvičce s hodně malou dirkou, aby nezpohodlněla. Já teda piju fenyklový čaj od teekanee, kvůli prdíkům malého, sama, ale stojí na něm - od ukončeného 1m. Tedy to asi není vhodné ve 3t?? Ještě bych dodala, že přibírá krásně, má 4,8kg ve těch týdnech a kojíme v leže na boku. (Nepodpírám se v loktu) Má někdo stejnou zkušenost? S velmi jedlým mimčem. Jak prodloužit interval kojení?

nininu
autor
23. led 2020

@alicesky Právě ten jídelníček celkem dodržuji. Už hned od porodu, aniž bych tušila, že budeme mít někdy takový problém s prdíkama, jsem šla do kojení s tím, že záleží na tom, co jím. Postupně jsem zjistila, “že to..” (údajně) “..moc hrotím” a o to víc mě bolelo, když jsem zjistila, že kamarádka si dá s klidem kávu a je vše v pohodě a já žiju téměř jen na, už tady zmiňovaných, kukuřičných a rýžových křehkých plátcích a vše je špatně. A ty křehké plátky ještě s tím, že jsme s přítelem vegetariáni, takže výběr “co k tomu” se dost zužuje. Mléčné výrobky jsem musela nechat, protože jinak bych fakt mohla jíst jen samotné suchary😄 jelikož se stáhla zelenina, kterou totálně miluju a mohla bych žít jen na ní a to stejné ovoce. Takže jím suchary se sýrem, mrkev a jablka zbavený šlupky🙈 to mi na vnitřní pohodě taky moc nepřidává. Vyhýbám se čemukoliv, co by mohlo nadýmat, jíšku nezačínám cibulí jako do teď, do špenátu také nedávám česnek, nad čokoládou mi v obchodě tiše ukápne slza, vodu jsem začala pít opravdu po litrech a to jsem vždy měla problém, hlídat si pití ..a mohla bych pokračovat😄 Nicméně to asi nemáme nakonec nejhorší a mohlo by být daleko hůř. Tedy alespoň teď, nějakou dobu od původního příspěvku, co jsme zavedli protiprdící opatření a celé dny vlastně věnujeme jen tomu. Musím říct, že dost zabraly babycalm kapičky a možná všechno dohromady. Nahřivání bříška, pokládání na bříško ( i na tvrdém i na mě), nošení v šátku jsem si nevšimla, jestli pomůže prdům ven, ale vždy se alespoň uklidní, masírování bříška, cvičení nožkama, mazání pupíkem, dodržování mé stravy, no prostě nás to zabaví opravdu na celý den😅 už jsem z toho docela unavená😁 a to si ani tu čokošku pro doplnění energie nemůžu dát😏

alicesky
26. led 2020

@nininu Ahoj.. no teda! Tak to mátě těžké. Jsme taky vege, chápu naprosto. Myslím, že šátek (či jiné vhodné nosítko kde je kolínku přitaženo lehce k bříšku, záda vyklenuta - lehce podsazený zadeček - o to tam jde) je pro šťastné prdění hodně důležitý 🙂 taky zkus to houpání bříška, to u nás bylo opravdu průlom... někdy se strašně vyprděla někdy rovnou vykakala :D a byla pohoda. Zde: https://www.modrykonik.cz/blog/collette/article/jak-pohoupat-brisko-pomoc-pri-problemech-s/ . Jednu chvíli jsme používali i pomlouvanou rektální trubičku, nic strašného se nestalo a pak se vše srovnalo...čas s těmi nejmenšími plyne strašně rychle a vš bude za pár týdnu jinak nejspíš.. jestli mohu utěšit tak střevní mikroflora se opravdu vybuduje a bude dobře! Dcera nemohla kravské mléko a lepek... co bezlepkové věci jako polenta, pohanka, jáhly (vše skvělé lehce stravitelné a výživné)? Držím palce

ladyhacek
26. led 2020

Koj na požádání, ve 3 týdnech se může jednat o spurt, kdy děti chtějí více pít.
K fenyklovému čaji, někoho naopak může i nadýmát - zkus teda vyzkoušet kmínový odvar
Pokud ho bolí bříško : za mě biopron a zkusit bezplenkovou metodu. Když vidíš že se kroutí, dej ho do klubíčka nad mísu. Nám tohle pomohlo.
A pak strava. Každý to má jinak mě třeba nadýma i jablko, první týdny jsem nemohla pít ani jablečný džus.
Mezi prvními potravinami můžeš zkusit vysadit mléčné a vajíčko ( konkrétně vajíčko natvrdo opravdu hodně nadýma)

mummy88
26. led 2020

@nininu syn měl podobné projevy, jmenobalo se to skrytý reflux - i když někdo říká, že to neexistuje.. a spravilo se to právě prodloužením intervalů, upravou mémo jídelníčku (hodně vadily ořechy) a hlavně to chtělo vydržet, po třech měsících mu dozrál jícen a bylo to už mnohem lepší. JInak se mu vracel obsah žaludku a palel ho, jako když pálí žáha.. a taky prý vadí, když se napije a v bříšku má nestrávené mléko. Někomu ne, ale někomu může dělat paseku. Zkus na tento pojem mrknout, můžeš zkusit dávát spát do zvýšené polohy , já teda spoustu nocí spala v sedě s malým v naručí, jinak to nešlo, no a ty intervaly prodlužovat.. určitě tě uklidní, že za pár měsíců všechno přejde. 🙂