Přenáší se borelióza kojením?

mmarky
15. črc 2008

ahojky,, z víkendu jsem si přivezla klíště a svou 9 měsíční dceru stále kojím - nechce skoro nic jiného, takže s tím chci pokračovat,ale na netu se od rána snažím najít nějaké info, jestli se borelioza kojením přenáší. Náš dr. má dnes ž od 16, takže mu budu volat až odpoledne. Máte někdo nějaké zkušenosti? Předem díky

mmarky
autor
15. črc 2008

proti encefalitide jsem ockovana, neco uz jsem se docetla, ale jsem z toho jelen - nekdo rika, ze je to v pohode, jiny, ze se kojeni borelioza prenest muze, mam o malou strach, ale opravdu si neumim predstavit a ani nechci.. s kojenim koncit, je na prsu zavislak ☹

petronilla
15. črc 2008

Ahojky,nemám sice s klíštětem a kojením zkušenost,ale určitě by chtělo pozorovat to místo,poradit se s dr.,kdyby něco,tak by Ti asi dala ATB.Ale nadivím se,že máš o malou strach,člověku se honí hlavou pak ledacos,ale asi bude nejlepší se poradit s Tvojí dr.,ať jsi klidná. 😉

nensy
15. črc 2008

no já teda nevím ale měla by jsi zajít k doktorce

mmarky
autor
15. črc 2008

kdyz ono se ta borelka projevi az za 14 - mesic..a z krve pry snad az za 6 tydnu

petronilla
15. črc 2008

Tak ti právě třeba dá preventivně ty antibiotika.

mmarky
autor
15. črc 2008

driv nikdo nic nepozna, dr.odpoledne budu volat

kacerka
15. črc 2008

mmarky, tak si teď zavolej na laktační ligu - ty by to taky měli vědět.

dzej
15. črc 2008

mmarky, já jsem klíště taky měla, naštestí nebylo pořádně zakouslý, hned jsem ho zlikvidovala a čekala...naštěstí se mi žádnej flek neudělal, tak jsem to nechala být. Ale strach jsem měla pořádnej. Kojit jsem nepřestala. Kdyžtak dej vědět jak jsi dopadla.

flufla
15. črc 2008

Ahoj, když klíště odstraníš hnedka, co není moc zakouslý a napitý,tak je šance boreliozy jen 1-3%. Já jich letos měla už asi 10...pokaždý je to divný pocit.

mmarky
autor
15. črc 2008

kdyz ono bylo uz zakousl a nevim jak dlouho 😒

mobina
15. črc 2008

Tohle jsem našla na kojeni.net
kojení při podezření na boreliózu
Hezký den, můžete mi poradit, zda je při kojení riziko přenosu boreliózy z matky na dítě? Pokud ano, za jak dlouho po přisátí klíštěte může být MM infekční?
Děkuji za odpoveď,
Jana
Odpověď : Dobrý den, dle chytré knihy nebyl přenos mateřským mlékem prokázán - takže bych kojila. Pokud je u matky podezření na akutní fázi onemocnění, tak by měla být vyšetřena i krev dítěte, aby mohlo být i dítě zaléčeno ATB.

georgine
15. črc 2008

mmarky atb ti urcite preventivne nedá takze budes muset trnout jestli je vsechno v pordáku, vem si ze kdyz más chripku tak ji mimino ciste kojenim neprijme a nedostane - tzn ze kojenim se do mleka dostávají pouze obr.látky pocházející z viru který máš v tele, myslim si ze i kdyby se ti náhodou projevila borelka tak to z kraje nebude mit dusledek na malou protoze si telo udelá obr látky a je pak pouze otázka casu, jestli se tim dtelo srovná nebo to propukne, ale to uz bys pak vedela, mela bys teploty, a flek to už bych malé proste mlicko nedávala ale tedka si myslim ze muzes byt klidná, max se do mleka dostanou obranné látky - tot muj názor...

mmarky
autor
15. črc 2008

tak jsem volala dr.na lize a rikal, ze se nic nedeje, ze si s tim nemam delat starosti a kojit dal

mmarky
autor
15. črc 2008

jinak vsem dekuju!!!

petapi
15. črc 2008

ty brďo, taky jsem měla v sobotu klíště a furt to místo pozoruju, ale zachytili jsme ho brzo. Tak přeju všem, ať žádný nebylo infekční. 😉

mmarky
autor
15. črc 2008

ja nevim, jak tam bylo dlouho - myslim ze na me vlezlo az z veci po vikendu, ale tezko rict, rano me to pod kolenem svedilo, tak jsem to chvili drbala a pak se teprvepodivala.. a ono kliste, velke asi 1mm, tak nevim, jak hodne napite by mohlo byt.. petapi, taky preju, at je to ok 😉

krista
1. kvě 2010

martinape (1 dítě) - Dnes v 08:36
Ahojte. Ráno jsem na sobě našla klíště. Vím, že klíšťová encefalitida se může kojením přenést na mimi. Karolínku jsem pravděpodobně s klíštětem několikrát kojila. Co teď? Nemáte někdo zkušenost? Mám mít strach? Mám přestat kojit?- to by byl dost mazec, Kája je dost závislá prsožroutka. A čistě teoreticky- kdybych byla očkovaná, měla by díky kojení protilátky i Kája?-očkovaná ale nejsem, třetí, poslední dávku mi nemohli píchnout, protože jsem byla těhotná.

shaula (2 děti) - Dnes v 15:02
Martinape, nevyšiluj, klíště vůbec nemuselo být infikované a i kdyby bylo, tak se nemoc nemusela přenést. Buď v klidu a užívej si miminka

rimmel (1 dítě) - Dnes v 16:25
suhlas snaz sa nestresovat..

keminek
5. kvě 2010

Všechno najdeš na stránkách www.kliste.cz
www.borelioza.cz (tam mrkni na diskuzi, příp. založ téma tam, poradí i prášky při kojení)
http://www.klistova-encefalitida.cz

Klíště lze poslat do laboratoře v čb (viz www.kliste.cz), kde udělají za peníze rozbor a víš hned (potom, co laborka obdrží peníze), zda bylo klíště infikováno. Nemusíš čekat na všelijaké projevyboreliózy v prvním stádiu (někdy špatně poznatelné) . I když i kdyby klíště infekční byo, neznamená to, že se infekce přenese, že to chytíš a když ano, tak se s tím imunitní systém může vyrovnat sám. Příp. proběhne jen první fáze. U určitých osob však onemocnění přejde do dalších fází a to je pak mnohaleté trápení. Krevní testy nejsou úplně přesné. Encefalitida se projeví většinou do 2 týdnů, borelioza se projevuje různě. Ta encefalitida je snad 1-5 % u klíšťat, v ohniscích příp. víc než 5% A další věc je, jestli se vůbec na tebe přenese. Je vyšší pravděpodobnost, že jí nemáš než naopak.

tttteteta
23. kvě 2011

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

samik2008
23. kvě 2011

@tttteteta to by mě teda zajímalo co je tu směšné?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jennyska
30. říj 2013

@mmarky @dzej @petapi @keminek

Ahoj maminky,

na MK máme svou vlastní Wiki knihovničku, do které si spolu s ostatníma maminkama píšeme vše ohledně těhotenství, snažení a mateřství a k nim i cenné zkušenosti. No a i vy se můžete přidat! 😉 Právě v ní totiž přibylo téma, které zde rozebíráte a sice Borelioza.

Proto bych Vás chtěla poprosit, zda byste mohly svou zkušeností přispět na https://www.modrykonik.cz/borelioza/ . Pomůžete tím ostatním maminkám, které si právě u sebe a nebo svých dětí prochází touto nemocí/infekcí a hledají radu, tip, podržení, zkušenost...

Děkuji Vám, že nám pomáháte pomáhat 🙂
Janča